Editörler : cihan27E.Kayı Han
03 Şubat 2023 15:56

Soru İlaç katılım payı

Arkadaşlar biz bundan 10 yıl önce ilaç katılım payı verdik mi. Yoksa bu Emekli Sandığı ve Bağ KUR birleşti ondan sonra mı ilaç kalıtım payı veriyoruz. Aylık 200 TL inanın ilaç ve katılım payı veriyorum. Eskiden sanki böyle bir şey yoktu. İnanın bu paralar bile insanı yıpratıyor. Sendikalarla görüşsek. Bu ilaç ve hastane katılım payı vermesek olmaz mı. Önceden bedava idi. Görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

tnsrkn
Genel Müdür
03 Şubat 2023 21:08

Son recetemden 413 TL katılım payi cikti sadece katilim payi ekstra hiç bir sey yok bu paranin içinde

fasfakir.adam
Kapalı
05 Şubat 2023 22:30

Ilac gatilim payı isdemezük.

savcıı
Şube Müdürü
05 Şubat 2023 23:07

Sendikalarla mi görüşelim???

Çok güldüm buna.

Memursenin memuru unuttuğu baya oldu.

Memura doğru dürüst zam alamayan sendikadan birsey beklemeyin.

newlife2023
Kapalı
06 Şubat 2023 09:39

O kadar katılım payı olmaz normal şartlarda. Ödenmeyen vitamin krem falan dahildir

Fatih869
Yasaklı
07 Şubat 2023 09:11

İlça alırken dün eczane benden 110tl istedi. İlaç farkı değil bu arada.

Mytmoor
Aday Memur
07 Şubat 2023 11:48

Arkadaşlar İlaç Katılım payı Emekli aylığı alan ve emekli aylığı alan kişilerden yararlanarak sağlık hizmeti %10 oranında, çalışan sigortalı ve bunlardan sağlık hizmeti alan yakınları için %20 oranında ücret alınmata idi. Bu uygulama çok uzun yıllardır sosyal güvenlik kurumunda uygulanıyordu. Ancak 2008 yılından itibaren muayene katılım payı, reçete katılım payı ve ilaç farkı adı altında 3 farklı ödeme daha hayatımıza girdi. bu sevgili hükümetimizin bütün milletimize armağanıdır. Kısaca açıklama gerekirse, muneye katılım payı özel hastaneler için 15 tl, eğitim araştırma hastaneleri ve üniversite hastaneleri için 8 tl, devlet hastaneleri için ise 6 tl olarak kesilmektedir. bu ücretler emeklinin maaşından kesilmekte, çalışan ise özel hastane de elden, resmi sağlık kuruluşlarında ve ünivesite hastanelerinde eczaneye ödeyerek uygulama yürümektedir. İlaç farkı denilen uygulama ise son 5 yıldır daha çok hayatımızdadır. bunun gerekçesi de ilacı satın alan eczanenin, aynı ilacı sgk lı bir hastaya verdiğinde devletten aldığı ilaç ücreti ile, ilk satın aldığında ödediği ücret arasında oluşan farkın hastan alınmasıdır. Şöyle ki: A ilacını 10 liraya alan eczane aynı ilacı sgk lı hastaya verdiğinde sosyal güvenlik kurumu eczaneye 8 lira öderse, arada ki 2 lira hastadan elden alınır. buna ilaç farkı denilir.

Mytmoor
Aday Memur
07 Şubat 2023 11:52

Bu uygulamalar Kanunla yürürlükte olduğu için, ben bunu ödemiyorum diyemezsiniz. Eğer sistemde bekleyen muayene ve ilaç katkı paralarınız borç olarak duruyor ise, eczane onları tahsil etmeden sizlere ilaç vermez. çünkü kurum bu borçların eczanelerce tahsil edildiğini farsayarak sistemi açar. dolayısıyla hiçbir eczane de zararına ilaç vermeyecektir. İlaç ve muayene katılım paylarından muaf olunan haller tabiki vardır. bunlar kısaca kronik hastalıklara ait ilgili sağlık kuruluşunca adınıza çıkarılmış ilaç ve hastalık raporları olması halinde yürürlüğe girer. hangi ilacın veya hangi hastalığın katılım payından muaf olacağı sağlık uygulama tebliğinde (SUT) belirtilmiştir. konu hakkında doktorunuzdan da bilgi alabilirsiniz.

tnsrkn
Genel Müdür
09 Şubat 2023 01:40

Hepsi raporlu ilac kronik rahatsızlık raporlu ilaci. 17 yildir surekli kullanılan ilaclar
newlife2023, 1 yıl önce
O kadar katılım payı olmaz normal şartlarda. Ödenmeyen vitamin krem falan dahildir

newlife2023
Kapalı
09 Şubat 2023 01:45

Ekstrem ilaçtır. Geçmiş olsun
tnsrkn, 1 yıl önce
Hepsi raporlu ilac kronik rahatsızlık raporlu ilaci. 17 yildir surekli kullanılan ilaclar
Toplam 9 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi