Editörler : Pangaea
04 Ağustos 2022 23:59

Kpss Ertelenen Sınav

Merhaba, değerli hocalarım biliyorsunuz sınav 17 Eylül 2022 sonrasında yapılacak. Acaba yapılacak sınav daha mı zor olur ya da zorluk derecesi ne olur sizce?

05 Ağustos 2022 01:40

Ben bir tık daha kolay olur diye düşünüyorum. Çünkü yeni soruları hazırlayacak olan yeni komisyon çok uç sorular sorup tepki almak istemeyecektir.Çelişkili cevapları olmayan net sorular olacak bir kere.

Ayrıca bu ertelenen sınavdaki zor sorulardan da haberleri olmuştur veya olacaktır yeni komisyonun.Özellikle Türkçe dilbilgisi ve paragraf sorularında daha kolay sorular bekliyorum ben.Pqragraf soruları daha kolay olur mesela,bu kadar yorucu olmaz.Bir Türk dili ve edebiyatı mezunu olarak da söylüyorum bunu.

Onun dışında mesela Coğrafya nispeten biraz daha kolaydı ama Tarih'ten biraz uç sorular vardı.Bu Tarih soruları daha beklenen sorulardan oluşabilir bu sefer.Ayrıca padişahlar,Atatürk ve ilkeleri ile ilgili soru hiç çıkmadı mesela.Yani Tarih testinin kapsam geçerliği düşüktü,sorular konulara dengeli şekilde dağıtılmamıştı tam olarak,bu sefer daha dengeli dağıtmaya çalışırlar.

Aynı şekilde Vatandaşlık soruları da daha beklenen sorulardan olur diye düşünüyorum. Güncel Bilgiler soruları da yazar ismi sorularından daha çok gerçekten adı üstünde güncel bilgilerden oluşur diye düşünüyorum.

Matematik soruları kolay deniyordu,bence aşağı yukarı aynı zorlukta gelir Matematik.Çünkü eskiden beri Türkiye geneli Matematik netleri çok düşük çıkıyor zaten,daha da zorlamazlar.Zaten sınav süresinin azlığı da Matematik'ten daha da fazla zor sormamayı gerektiriyor.Örneğin Matematik sorularına ortalama 2-3 dakika ayrılacaksa o zaman hiç süre yetmez zaten;bunu da düşünürler bence.

Tabi bunlar benim tahminlerim,yanılacak da olabilirim.

05 Ağustos 2022 06:12

Teşekkür ederim ayrıca EB için de geçerli sanırım bu düşünceleriniz🤗

ekonomik.çöküüş, 2 yıl önce

Ben bir tık daha kolay olur diye düşünüyorum. Çünkü yeni soruları hazırlayacak olan yeni komisyon çok uç sorular sorup tepki almak istemeyecektir.Çelişkili cevapları olmayan net sorular olacak bir kere.

Ayrıca bu ertelenen sınavdaki zor sorulardan da haberleri olmuştur veya olacaktır yeni komisyonun.Özellikle Türkçe dilbilgisi ve paragraf sorularında daha kolay sorular bekliyorum ben.Pqragraf soruları daha kolay olur mesela,bu kadar yorucu olmaz.Bir Türk dili ve edebiyatı mezunu olarak da söylüyorum bunu.

Onun dışında mesela Coğrafya nispeten biraz daha kolaydı ama Tarih'ten biraz uç sorular vardı.Bu Tarih soruları daha beklenen sorulardan oluşabilir bu sefer.Ayrıca padişahlar,Atatürk ve ilkeleri ile ilgili soru hiç çıkmadı mesela.Yani Tarih testinin kapsam geçerliği düşüktü,sorular konulara dengeli şekilde dağıtılmamıştı tam olarak,bu sefer daha dengeli dağıtmaya çalışırlar.

Aynı şekilde Vatandaşlık soruları da daha beklenen sorulardan olur diye düşünüyorum. Güncel Bilgiler soruları da yazar ismi sorularından daha çok gerçekten adı üstünde güncel bilgilerden oluşur diye düşünüyorum.

Matematik soruları kolay deniyordu,bence aşağı yukarı aynı zorlukta gelir Matematik.Çünkü eskiden beri Türkiye geneli Matematik netleri çok düşük çıkıyor zaten,daha da zorlamazlar.Zaten sınav süresinin azlığı da Matematik'ten daha da fazla zor sormamayı gerektiriyor.Örneğin Matematik sorularına ortalama 2-3 dakika ayrılacaksa o zaman hiç süre yetmez zaten;bunu da düşünürler bence.

Tabi bunlar benim tahminlerim,yanılacak da olabilirim.

loadertr
Aday Memur
05 Ağustos 2022 11:31

Eğitim bilimleri sınavı da tekrar yapılacak değil mi 31 temmuzdaki oturumlar iptal edilmiştir denmiş ikisini de kastediyor sanırım

05 Ağustos 2022 11:48

Evet aynen öyle,o da tekrar yapılacak.

loadertr, 2 yıl önce

Eğitim bilimleri sınavı da tekrar yapılacak değil mi 31 temmuzdaki oturumlar iptal edilmiştir denmiş ikisini de kastediyor sanırım

05 Ağustos 2022 12:02

Bir şey değil.Bu arada şunları ekleyeyim yazdıklarıma:

Bu geçen haftaki sınavda birçok kişinin süreyi yetirememesi gösterdi ki sınavdan önce saat tutarak bir sürü deneme sınavı yapmak çok önemli.Herkes bu deneme sınavlarında hangi testleri sırasıyla çözeceğini belirlemeli bence,artık hangi testlerde daha başarılıysa artık.

Onun dışında Tarih'ten bu iptal edilen sınavda Kongreler'den( Amasya Genelgesi,Erzurum ve Sivas kongresi) ,Osmanlı Padişahlar'ndan ve Atatürk ile ilgili,ilkeler ile ilgili hiç soru gelmemişti. Bu yapılacak sınavda bunlardan birer soru bekliyorum.

Coğrafya dersine de genelde Türkiye haritası üzerinden çalışmak ne kadar önemliymiş bu iptal edilen sınavdaki sorulardan da görmüş olduk.

Eğitim Bilimleri'ne gelirsek.Bence Eğitim Bilimleri geçen sene daha kolay olduğu için ve Türkiye ortalaması yükseldiği için bu sene bilerek biraz zorladılar Eğitim Bilimleri'nde.Yani bu zorlama biraz topuzun kantarını kaçıracak şekilde oldu ama.Örneğin geçen sene 80 soruda 65 net üstü,hatta 70 net üstüyapan çok kişi varken bu seneki sınavda 60 netin üstüne çıkan kişi sayısı çok daha azdır.

Ben Eğitim Bilimleri'nden de bir tık daha kolay sorular bekliyorum yenilenecek olan sınavda.Ancak yine bilgiyi ölçen sorular olacak çoğunlukla ama daha genel bilgiyi ölçen sorular da olacaktır bu sefer.

Umarım bu yapılacak olan sınav çok çalışan ile orta seviyede çalışanı daha fazla ayırt eder bu sefer.Çok çalışan haketttiği şekilde iyi puan alsın.

ingilizzce-ögretmeni, 2 yıl önce

Teşekkür ederim ayrıca EB için de geçerli sanırım bu düşünceleriniz🤗

Toplam 5 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi