Editörler : F16 Gökçen

Kapalı
08 Ağustos 2011 21:16

Hangi suyu içiyorsunuz ? Neden ?

Suyun hayatımız ve metabolixmamız için önemi büyük.

İçme suyunuzu seçerken neleri gözönünde bulunduruyorsunuz ?

Fiyatı mı ? Sertlik derecesi mi ? Yoksa içindeki mineraller mi daha ön planda sizin için

Peki içtiğimiz su gerçekten yumuşak mı olmalı yoksa bunun belli bir oranı mı olmalı ?

berfin*meb
Kapalı
08 Ağustos 2011 21:23

Mesela Korusu Avrupa Birliği Kalite Ödüllü Tek Su ve "Türkiye'nin en yumuşak suyu olarak biliniyor. Sertlik derecesi 0,4.

Peki içtiğimiz su gerçekten yumuşak mı olmalı yoksa bunun belli bir oranı mı olmalı ?

berfin*meb
Kapalı
08 Ağustos 2011 23:28

Bazı suların ph'ları ;

durusu : 7.30

zambak : 6.5

anzer : 7.7

asya : 6.8

Nedir bu ph ? Neden farklı ? Kaç olmalı ?

berfin*meb
Kapalı
08 Ağustos 2011 23:49

Açmış olduğum bu konuyu "Sağlık Platform"una taşıyan sayın baş editörüm gubaz,

Sayın O_tan_teyyare'nin yazdığı mesajı silmenizi rica ediyorum.

berfin*meb
Kapalı
09 Ağustos 2011 01:24

Teşekkür ederim sayın editörüm.

Yukarıgaki mesaja bu durumda gerek kalmadı.Fakat sizi daha fazla yormayalım.

sirin_e_
Genel Müdür
09 Ağustos 2011 09:05

güzel bir konuya değinmişsin arkadaşım.neredeyse tüm suları denedim ama erikli kadar iyisini görmedim.sertliği,tadı çok güzel.zaten erikli içmeye alışan biri diğerlerini içmekte zorlanır.

berfin*meb
Kapalı
09 Ağustos 2011 11:10

Teşekkür ederim sayın sirin_e_

Su seçiminizde bazı kriterlerden bahsetmişsiniz (tat, sertlik).

Yukarıda ph nedir diye sormuştum. İşte şimdi yeri gelmişken söyleyelim.

İçme suyu analizinde değerlendirilen başlıca kmyasal parametreler ;

* ph

* iletkenlik

* amonyak

* nitrit

* nitrat

* sertlik

Siz bu parametrelerden sertliğe ddeğinmişsiniz.

Konu önemli ve derin. Bilgisi olanlar, deneyimi olanlar, görüşleri olanlar lütfen bizimle paylaşsın.

09 Ağustos 2011 11:41

ewt, güzel bbi konu,örneğin sakanın ph;8,6 diğerleri 7 lerde ve 6 larda neden böyle....

sirin_e_
Genel Müdür
09 Ağustos 2011 15:37

o zaman herkes kullandığı suyun değerlerini paylaşsın sonra araştırma yapıp en iyisini saptayalım.

ERİKLİ

ph 7,5

iletkenlik (20 derecede) 56

oksitlenebilirlik 0,6 mg/L

sülfat 3,4 mg/L

sodyum 1,4 mg/L

berfin*meb
Kapalı
09 Ağustos 2011 16:15

Teşekkürler sayın umutsuzlar yurdu.

Öyleyse önce ph miktarını inceleyelim.

******ph********

İçilebilir bir suda, müsade edilebilir ph miktarı 6.5- 10.2 iken

Tavsiye edilen ph miktarı 7-8.5 arasındadır.

Sanırım şöyle bir sonuç çıkarabiliriz ;

Olması gereken en ideal ph miktarı 7 ve 8.5 arasıdır.

Sayın sirin_e_ güzel bir düşünce.

Bizler uzman değiliz fakat bilgilerimizi ortaya koyarak en doğruyu bulmaya çalışabiliriz. Hatalarımız olursa, gören konunun uzmanları sessiz kalmayıp düzeltirlerse bundan mutluluk duyarız.

sirin_e_
Genel Müdür
09 Ağustos 2011 18:24

ben de sudaki sodyum oranını araştırdım; aşırı sodyum alımı idrarla kalsiyum atışını hızlandırdığından sodyum oranı en düşük su seçilmeliymiş.sizler de içtiğiniz suyun sodyum oranını yazarsanız bir fikre sahip olabiliriz diye düşünüyorum.

berfin*meb
Kapalı
10 Ağustos 2011 11:39

Evet çok güzeş.

Devam edelim.

******Sertlik******

Suyun sertlik derecesi arttıkça midede şişkinlik ve gastrite yol açabilir. Fakat öte yandan kardiyovasküler (kalp ve damar) hastalıkları için ise sert sular koruyucu bir faktördür.

Hımmm, demek ki suyumuzu sağlık durumumuza göre de belirlemeliyiz.

Sert sular yemeklerin geç pişmesi, sabunun zor köpürmesi, boru ve kazanlarda tıkanmalara yol açabilir.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre suyun sertliğinin sağlığa zarar verdiği düzey 50 Fransız sertlik derecesi ve üzeridir.

İçme suyu olarak kullanılan suyun sertlik derecesi ise 10 Fransız sertlik derecesinin üzerine çıkmamalıdır.

Korusuya Türkiye'nin en yumuşak suyu denmesinin sebebi buymuş demek.

(Reklam yapmıyoruz sadece sonuca varıyoruz)

Fakat kalp ve damar rahatsızlıkları olanlar çok fazla yumuşak suyu tercih etmemeliler.

Evet içme suyunun sert yada yumuşak tercih edilmesinde sağlık koşulları göz önünde bulundurulmalı fakat sertlik derecesi 10 Fransız sertlik dercesini geçmemelidir.

defne__
Aday Memur
11 Ağustos 2011 11:51

merhabalar

zaten tüm damacana suları içme suyu standartlarını sağlıyor,

pH olarak 7 ve üzeri sular baziktir ve vucut için daha iyidir. çünkü vucudumuzdaki su bazik, yanılmyorsam pınar, saka ve nestle su pH'ı 8 in üstü, ayrıca 3 ayda bir su markasını değiştirmekte fayda var, hepsininmineral miktarı farklı böylece vucudu çeşitlendirmek lazım

:::.AlaYLı.:::
Aday Memur
11 Ağustos 2011 16:57

erikli.........bayılıyorum erikliye

Gestapo
Müsteşar Yardımcısı
11 Ağustos 2011 21:41

Hayat su genelde tercihim

ph 7,8

florür 0,01 mg/L

bikarbonat 73,2 mg/l

klorür 1,17 mg/l

sülfat 5,47 mg/l

kalsiyum 18,1 mg/l

magnezyum 1,76 mg/l

potasyum <0,06 mg/l

sodyum 1,22 mg/l

berfin*meb
Kapalı
11 Ağustos 2011 22:08

Merhabalar sayın defne_

Elbette bütün içme suları uygun standartlarda aşağı yukarı. Bunun aksini iddia etmiyoruz zaten. Amacımız sağlık durumumuzu gözönüne alarak kendimiz için en uygun suyu seçmek.

Evet çok doğru, damıtık bir suda ph 7'den büyükse bazik, küçükse asidik suları karakterize eder.

Sayın AlaYLı tercihinizi belirttiğiniz için teşekkürler. Fakat tercihinizde hangi kriterler önem taşıdığını belirtseydiniz sevinirdik.

Sayın Gestapo tercihiniz ve verdiğiniz sayısal değerler için teşekkürler.

cem.34
Daire Başkanı
11 Ağustos 2011 22:27

Genelde bilinçsizce, yani vücudun ihtiyacı üzre markasına bakmaksızın bilinçsizce alıyorum...Dolayısıyla Konu ilgimi çekti.. İyi yazışmalar arkadaşlar..

berfin*meb
Kapalı
11 Ağustos 2011 22:46

Teşekkür ederiz sayın cem.34 editörüm.

Bazı sularda flor miktarı hakkında sayısal bilgi varken bazılarında göremedim. Fakat flor miktarına da dikkat etmeliyiz.

******Flor******

Eğer litrede 1 miligram flor bulunursa diş çürümeye karşı dayanıklı olur. Fakat litrede 2-4 miligram flor bulunduğu zaman dişlerde kalıcı nitelikte lekelenmeler görülebilir.

12 Ağustos 2011 09:20

Ladik akdağ

ama normalde musluktan içerim evde pek fark yok aralaında

zaten damacana suda hikayedir

berfin*meb
Kapalı
12 Ağustos 2011 21:23

Bazı yerlerde ve bölgelerde musluk suları içme suyu olarak kullanılamaz.

berfin*meb
Kapalı
30 Ocak 2012 20:06

Biliyorum bu başlığı çok ihnal ettim. Eğer yanlış görmediysem sayın editörün eklediği su resmi bile yok olmuş. Benden sonra yazan kimse de olmamış. Neyse başlığın silinmediğine şükredelim. Sağlık olsun.

Toplam 96 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi