Editörler : F16 Gökçen
29 Mart 2020 00:56

Fitness kilo verme öneri
Arkadaşlar 32 yaşında 180 boy 100 kiloyum.fitness yaptığım 18-24 lü yaşlarda 81 kilo baya fit idim.suan bir evlendik barklandık çoluk çocuk.su anki hale geldim.onerebileceginiz neler var.bazı programlar var fitness ile ilgili tavsiyeleriniz i bekliyorum

liebestraum
Şube Müdürü
06 Nisan 2020 11:16

Tavsiyeler herkesin ev/iş durumuna göre değişir. Ama en basit formül koşu(jogging)+kalori hesabıdır. Ben düzenli koşan ve fitness'a giden birisiydim ama malum corona yüzünden tüm düzen altüst oldu. Şu an bir saat erken kalkıp gün doğarken koşmaya başladım. Kalori hesaplayan ücretsiz uygulamalar var FatSecret gibi. Günlük 1800 kcal'yi geçme, şekeri tamamen hayatından çıkar, hamur işi ve ekmeği azaltıp sebze, et, balık, salataya ağırlık verirsen sağlıklı bir şekilde kilo verirsin.

beberuhim
Aday Memur
07 Nisan 2020 20:14

bu işin en kolay yolu sağlıklı beslenme yani 3 beyazı hayatından çıkartıp egzersiz en azından yürüyüş yapman bile yeterli olacaktır

mk02mk
Aday Memur
13 Nisan 2020 15:31

Hocam dediklerinizi dikkate alıp koşu ya başlayacam
liebestraum, 4 yıl önce

Tavsiyeler herkesin ev/iş durumuna göre değişir. Ama en basit formül koşu(jogging)+kalori hesabıdır. Ben düzenli koşan ve fitness'a giden birisiydim ama malum corona yüzünden tüm düzen altüst oldu. Şu an bir saat erken kalkıp gün doğarken koşmaya başladım. Kalori hesaplayan ücretsiz uygulamalar var FatSecret gibi. Günlük 1800 kcal'yi geçme, şekeri tamamen hayatından çıkar, hamur işi ve ekmeği azaltıp sebze, et, balık, salataya ağırlık verirsen sağlıklı bir şekilde kilo verirsin.

hilalozdmir
Aday Memur
02 Haziran 2020 20:54

Koşu ve jimnastik.

Vita Es Muorte
Genel Müdür
03 Haziran 2020 09:51

Takriben 4 ayda 16,5 kilo verdim. 190 boy. 112 kilo idim, şu an 95,5 kilo. Hedefim 93 ile 95 arasında kalmak. Yıllar boyu üstümde bir damacana kadar fazla ile dolaşıp durmuşum. Adım adım tavsiyelerim şunlardır.

Öncelikle kronik bir rahatsızlığınız olup olmadığına baktırın. Yoksa boşu boşuna diyet yaparsınız. Ayrıca sağlığınızı riske atarsınız. Dahiliye polikliniğine başvurun, sizi endokrine yönlendirecektir. En azından testlerinizi yaptırın, şeker vs. var mı yok mu öğrenin.

Eğer herhangi bir sıkıntınız yoksa, sadece kendinizi frenleyememeniz sebebi ile kilo aldıysanız ve üstünüze yapıştı ise;

* Hayatınızdan bir süre tatlı, hamur işi ve şeker türevlerini çıkarın. O süre diyet bitimine kadar :) Ondan sonrada kontrollü yemek lazım.

* Hayatınızdan beyaz ekmek, pirinç pilavı ve şekerli gazlı içeceklerin tamamını süresiz çıkarın. Çıkarmazsanız size en kötü kilo olarak geri dönecektir. Diğer sorunları söylemeye bile gerek yok.

* Sabah kahvaltıya başlamadan önce 1 büyük bardak su şart. Su hem sindirimi hızlandırır, hemde kahvaltı süresince tokluk hissi verir. Kahvaltıda domates, salatalık, sigara paketi büyüklüğünde beyaz peynir ve bir bardak çay.

* Kahvaltı ve öğle yemeği arası saat 10 civarı bir elma yada armut yanında 1 küçük süt ile "ara öğün" olmazsa olmaz. Elma sindirime yardımcı olur ve doğal şeker sağlar, süt ise enerji verir. Ara öğün yaparsanız kan şekerinizi dengeler çok acıkmazsınız. Çok acıkmazsanız çok yemezsiniz. Ara öğün metabolizmayı kandırmak için kullanacağınız yöntemdir.

* Öğle yemeğinde 1 kase çorba, yanında 1 porsiyon ızgara köfte yada et veya tavuk olabilir. Yemeğe başlamadan önce tabi 1 büyük bardak su içmeyi unutmamak lazım. Ayrıca küçük bir kase salata sindirime yardımcı olacaktır. Ekmek varsa tam tahıllı yada kepekli 1-2 dilim yenilebilir.

* Öğle ile akşam arası saat 15:30-16:00 gibi yine aynı şekilde "ara öğün".

* Akşam yemeğinden önce yine 1 büyük bardak su atlamayalım. Akşam yemeğinde ise yine çorba, sebze yemeği, bir kase salata yanından yine 1-2 dilim tam tahıllı yada kepekli ekmek. Akşamı 18:00-18:30'dan sonraya bırakmamak gerek.

* 19:30-20 civarında malum yaz olması sebebi ile yürüyüş yapmak çok faydalı. en az 30 dk, ortalama 45 dakika tempolu yürüyüş yapmak gün içerisinde aldığınız kaloriyi yakmanıza faydalı olacağı gibi vücudun bütün azalarının hareket etmesi ile akşam yemeğini sindirmenizde hızlanacaktır.

* Saat 21:30-22 gibi ise meyve tabağı ile kan şekerini dengelemek gerek.

* Yatarken yine 1 büyük bardak su içip yatılabilir. Gün içinde sık sık su içmek faydalıdır. Suyu zorlayarak içmeyin,içebildiğiniz kadar için. Gözünüzün önüne koyun, az az için ama mutlaka için.

*** Tekrardan söyleyeyim, aşırı kilonuz varsa yada kilolarınızdan şikayetçi iseniz önce doktor kontrolü, uzman kontrolü ve yönlendirmesi esastır. Yazdıklarım sadece tavsiyedir. Uzman değilim. Herhangi bir sağlık sıkıntısı olmayan kişilerin rahatlıkla uygulayabileceği, herkesin söylediği tavsiyelerdir bunlar.

Sağlıklı günler.

Toplam 5 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi