Editörler : Pangaea
09 Nisan 2008 13:43

Tezsiz Yüksek Lisanstan Sonra Doktora Yapılabilir mi?

arkadaşlar uzun süredir polemik konusu olan bu tartışma hakkında yorumlarınızı bekliyorum.

racibozdogan
Kapalı
09 Nisan 2008 14:31

evet ya bunun cevabını ben de çok merak eiyorum bilen varsa yazsın lütfen

meyra_d
Kapalı
13 Nisan 2008 15:32

evet yapılabiliyor. ancak tezsız yüksek lisans ortalamasının 3,50 nin üzerinde olması lazım. direk başvurabiliyorsun. fakat sadece eğitim bilimleri alanında yapabilirsin. yani kendi bölümünde değil. ben şu an tezsiz yapıyorum çünkü. bilgim var bu konuda.. başarılar..

yaer
Memur
14 Nisan 2008 09:53

Tezsiz yüksek lisans mezunlarının doktoraya başvurmaları halinde lisans mezuniyet notu en az % 60 olacaktır.gibi bir ibare fırat üniversitesi internet sitesinde olduğuna göre böyle bir şey var:)

asyacan4
Genel Müdür
14 Nisan 2008 11:44

ben türk dili ve edebiyatı mezunuyum.tezsiz yüksek lisansıda yaptım.ve kendi okulumdan bi hocamla görüştüm kendi branşınızda da geçerli tezsiz fakat hocanız kabul ederse ama kanunda etmesi gerekiyor.bilginize

17 Nisan 2008 13:33

ben tezsiz yüksek lisans programını bitirdikten sonra geçen sene tarih öğretmenliği bilim dalında doktorayı kazandım ve kayıt yaptırdım. yani tezsizden sonra doktora yapmak mümkün ancak ingilizce hazırlık vermeyen üniversiteler 55 üds şartı koşuyor. ingilizce hazırlık veren üniversiteler ise hazırlık sınıfını başarıyla bitirme şartı koyuyorlar. başka şartlar koyan üniversiteler de var.

dokuz eylül üniversitesinin tarih öğretmenliği doktora programına başvuru şartları: " Sosyal Bilimler ve Eğitim Bilimleri Enstitüleri Tarih veya Tarih Eğitimi tezli ve tezsiz yüksek lisans mezunları ile Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Tezli Yüksek Lisans mezunları bu programa başvurabilirler. Tezsiz yüksek lisans programlarından mezun olanlar ilk 2 yarıyıl içinde tezli yüksek lisans programlarındaki seçimlik derslerden en az 12 kredilik ders almak ve bu süre sonuna kadar alanı ile ilgili bir proje hazırlamak zorundadır."

http://www.deu.edu.tr/DEUWeb/Icerik/Icerik.php?KOD=8481

racibozdogan
Kapalı
18 Nisan 2008 16:30

arkadaşlar ya bir alan derslerini veren tezsiz yüksek lisans var bir de alan bilgisi dışına öğretmenlik derslerini veren tezsiz yüksek lisans (yani formasyon)var. bu dedikleriniz (yani doktoraya başvuru) hangisi için geçerli... sadece bunu ben anlayamadım coşkun gülmez arkadaşım ya da bilen başka biri açıklarsa sevinirim. sağolun.

yaer
Memur
21 Nisan 2008 10:36

ya arkadaşlar peki tezsiz yüksek lisans diploma notu nun doktoraya kabul için belli bir sınırda olması şart mı? yani bitirme derecesi en az 80 olacak gibi..

capa84
Şef
21 Nisan 2008 14:05

Konu başlığı ilgimi çekti.Böyle bir şeyi hiç duymamıştım.Arkadaşlar nasıl oluyor bu.Tezsizi bitirdikten sonra tezliye geçiş kriterleri nelerdir?Tekrar alese mi gireceğiz,yoksa tezsiz not ortalaması ve yabancı dil yeterli mi?Bilen arkadaşlar varsa detaylı anlatıp,bilgisini paylaşırsa çok memnun olurum.Yaer konu başlığın için teşekkürler.

22 Nisan 2008 11:57

alan derslerini veren tezsiz yüksek lisasn programlarında doktora kabulü için bir ayrım yapıldığını duymadım.zaten o alanda yüksek lisans yapmışlar. 2001 yılında yüksek öğretim kanununda yapılan değişiklikle tezli tezsiz ayrımı kaldırılmış. alandan tezsiz yapanlara kimse bir engel koyamaz.

öğretmenlik yeterliliği almak için yapılan tezsiz yüksek lisasnta ise geçen seneye kadar bir engel yoktu. geçen sene ör. atatürk üniversitesi bazı alanlara tezsiz basvurularını engellemek için alan mezunu olma şartı koydu. bu durumda sadece sosyal alanlar eğitimi ana bilim dalına basvuru yapabildik ama bu yıl belki şartlar değişebilir. sizde bilirsiniz ki Türkiyede bu tür uygulamalarda yıldan yıla değişiklik yapılabiliyor.

diploma notunun alesle birlikte ortalamasını alıyorlar bu durumda ortalamanız ve alesiniz ne kadar yüksekse şansınız o kadar yüksek olur. ancak bazı üniversiteler geçen sene doktora basvurusu için alesten 70 puan barajını koymuşlardı. yani ales ortalamadan önemli.

eğer ales puanınız 2 yılı doldurmuşsa tekrar alese girmek şart.

cıngan
Yasaklı
22 Nisan 2008 21:26

yapılabiliyor üstelik kendi alanında da yapılabiliyor ancak tek bir sorun var tezsiz yüksek lisansı hiç bir hoca yüksek lisanstan saymıyor ve emin olunki doktora yaptırmammak için ellerinden geleni yaparlar illaki tezli olacak...

karaaca
Aday Memur
27 Mayıs 2008 14:13

arkadaşlar ben şu anda tezli yüksek lisans yapıyorum. ders aşamasını bitirdim tez aşamasını bitiriyorum. tez aşamasındayken tezsiz yüksek lisansa da başvurabilir miyim? araştırdım, yapılmıyor diye öğrendim ama yapan arkadaşlarım var. bu konuda bilgi verebilir misiniz?

yaer
Memur
04 Haziran 2008 14:42

güncel

yaer
Memur
16 Haziran 2008 17:06

güncel

fizikopatt
Memur
17 Haziran 2008 01:31

Tezsizden sonra doktora yapan arkadaşlar kaç ortalama ile kabul edildiniz acaba. ayrıca tezsiz ortalaması mı yoksa lisans ortalaması mı önemli. bir de alesten de bir baraj isteniyor mu? Sorularımı cevaplarsanız çok sevinirim.

İyi geceler...

fizikopatt
Memur
19 Haziran 2008 21:56

guncel...

yaer
Memur
26 Temmuz 2008 12:05

güncel

fizikopatt
Memur
26 Temmuz 2008 17:49

Sanırım bu başlıkla çok ilgilenen yok. Ben cevap verebilirim artık; doktora yapılamıyo, yüksek lisans da üniverstenin koşullarına göre değişiyo. kimi üniversiteler yüksek lisans için formasyonluk belgesi istiyor, kimi de sadece eğitim fakültesi mezunları diyor...

cebir_42
Kapalı
26 Temmuz 2008 20:35

bilgilendirdiğin çok iyi oldu.. sağolasın..

yaer
Memur
27 Ağustos 2008 09:27

güncel

gulcecan44
Memur
27 Ağustos 2008 10:05

arkadasım tezsızden sonra doktora yapabılırsın hatta lısanstan sonra da yapabılme hakkın var istenen dıploma notuna ve yabancı dıl puanına sahıpsen yapabılıyorsun.cukurova,ege yuzuncuyıl unıversıtelerı lısanstan sonra da doktora yapabılecegın unıvlerden bazıları.bunların yanında yanılmıyorsam erzurum,trabzon ve karsta da yapabılırsın.

Toplam 48 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi