Editörler : swat3410E.Kayı Han
12 Eylül 2009 00:42

Yunus polisi olmak için?

arkdaşlar bildiğim kadarı ile eğerki okulu kazanabilirsek okul bittikten sonra göreve başlayacağımız ilde il emniyet müdürlüğünde görev seçimi olcak..işte burda seçilecek değil mi yunus lar da ..işte bu seçim zamanında yunus olabilmek için illaki motor ehliyeti de lazım mı..bu konuda bilgisi olan var mı?

buna göre en kısa zamanda motor ehliyeti almak için kursa başvuru yapıcam da :)

emreyyy
Kapalı
12 Eylül 2009 05:06

hayır. ama küçük bi problem var görevi sen seçmiyosun.

hayat_55
Kapalı
12 Eylül 2009 05:35

muhahahaa,nre verırseler orayaa gıdıorsun yok öle secmece:)

kaamobe
Şef
12 Eylül 2009 06:06

gülen arkdaş çok biliyorsun yha..askerlik yapmamışsın galiba..askerdeki seçmeler gibi seçmeler olucak..o seçmelerde önemli bir kriter mi diye sordum bu olay..yoksa tabiki kısmet nereye verirlerse..ama küçük de bir ihtimal de olsa boşlamamk açısından sormuştum..neyse sen cok biliyorsun ben fazla konustum..bir daha da cvp vermessen iyi olur zaten..

ekfo
Başbakan Müsteşarı
12 Eylül 2009 08:54

Hayır ehliyet gerekmiyor aksine ehliyetsiz olanlar ve motor kullanmayı bilmeyenler öncelikli tercih ediliyor.

Yunus seçmeleri yapılır, başvurunu yaparsın, eğer istedikleri biriysen seni alırlar.

(: fizing :)
Kapalı
12 Eylül 2009 17:46

bende isterim yunus olabilmeyi :))

inş hele bi pomeme girelim de ondan sonra hangi birime verirlerse gider görevimizi yaparız :)

serdengeçti_16
Yasaklı
12 Eylül 2009 18:17

yalnız dikkatinizi çekerim o motor 200 kilo...

ebbush_61
Şef
12 Eylül 2009 18:44

ahh ahh polis olmanın yanı sıra en büyük idealim yunus olabilmek ama ne yazıkk ki ikna edemediğim kişiler var ben bi polis olayım da biliyorum yapacağımı:)

ekfo
Başbakan Müsteşarı
12 Eylül 2009 20:18

Motosikletli Polis: İki çeşittir Yunuslar ve Şahinler. Yunuslar daha çok asayişle ilgili konulara müdahil olmakla birlikte, genelde toplu gezerler ve bir motosiklete iki kişi binerler. Öndeki sürücü, arkada oturan artçı diye adlandırılır. Kıyafetleri kırmızı siyah ve beyaz renklerden oluşmaktadır. Armalarında başında kep bulunan bir yunus balığı figürü yer alır. Şahinler ise Yunusların aksine motosiklete genelde tek binerler ve tek motor halinde devriye gezerler.

Bölgelerindeki trafik aksamalarına ve yoğunluklarına ayrıca trafik kazalarına bakarlar. Bu görevlerinin yanı sıra normal polislik görevlerini de (asayiş) sağlamakla yükümlüdürler.

Şahinler genelde eskort ve yol açma hizmetlerinde kullanılmakla birlikte olaylara hızlı müdahaleleri ve sempatik polis tavırlarıyla insanlara daha yakın görünmektedirler. Şahinlerin kıyafeti fosforlu sarıdan yeşile dönmüş ayrıca lacivert ve beyaz da bulunmaktadır. Armalarında bir pençesinde şimşek gagasında da Zeytin dalı bulunan şahin figürü yer almaktadır.

ekfo
Başbakan Müsteşarı
12 Eylül 2009 20:22

12 haftalık bir eğitimi var.(spor eğitimi,asfalt eğitimi)

Dediğim gibi A2 ehliyetinin olması vb. şartlar aranmamakla beraber zaten yeterince eğitimi 3,5 - 4 aylık bir süreçte artık işin ehli olmuş abilerinden öğreniyorsun.Ancak ehliyet alman elbetteki gerekecek bu işin sonunda...

Saatte en az 100 km hız yapacaksın ve rüzgara karşı gideceksin.sürekli göze çarpan rüzgar ilerde göz damarlarında genişlemeye ve kalıcı rahatsızlıklara neden olabilir...Ki bu hızda giderken mesela e5 te. gözüne toz kaçsa halin ne olur hesabını sen yap...Zorlukları çok.Çalışma saatleri de pek yumuşak değil;)

kaamobe
Şef
12 Eylül 2009 23:06

değerli cevapların için cok sağol ekfo arkdaşım..söylediklerin zorluklar yani çok doğru ama ayrı bir sempatim var yunuslara..ben sadece ehliyet lazım mı diye öğrenmekti..cevabın için tekrar teşekkürler..bir arkdaşım demişti başta aranan niteliklerden biri de a2 ehliyeti demişti..ben de ciddi ciddi şuan motor ehliyeti almayı düşünüyordum..zaten MEVLA nasip ederde polis olabilirsek tüm gücüm ve arzum ile zorlucam yunus olabilmeyi..hepimiz için hayırlsı diyorum..

kilbik
Yasaklı
13 Eylül 2009 18:06

peki okulda herkese ehliyet veriliyor mu normal b sınıfı yoksa bunu okuldan sonra şahsi mi alıyorsun

ekfo
Başbakan Müsteşarı
13 Eylül 2009 19:04

Okuluna göre değişiyor a2 ehliyet veren okul da var sadece b veren okul da var

pomem_ece
Aday Memur
13 Eylül 2009 20:29

OLSAK MI=)

serdengeçti_16
Yasaklı
14 Eylül 2009 15:46

Motor sürmeyi araba sürmeden daha önce öğrenmiş birisi olarak samimiyetle hayır diyorum.

Motor bir zevk işidir zorunluluk değil. Ben yağmur yağdığında motora binmem, Hele iki kişi hiç binmem.

İkincisi kullanmış olduğun motorun şahsi hatalarından kaynaklanan zararları senden tazmin edilir.

O 1200lük endurolar devrildiğinde kafa kafaya kavşakta çarpışmış bir Doblo ekip aracından daha fazla masraf çıkartır.

Ayrıca Doblo'da sana hiçbirşey olmaz ama sen üstündeyken o motorla devrildiğinde ömür boyu bir bacağını sürükleyerek yürürsün.

Eğer aşırı miktarda bir motor fanteziniz varsa bir tane Vespa alırsınız ''güvenli'' bir şekilde motor ihtiyacınızı giderirsiniz. Ama yılın 10 ayı o endurolarda yaşanmaz.

1 sene sonra dizlerde ağrımalar başlar, daha sonra ayaklarınız titrer. Sinüzitten, bronşitten, bel ağrısından kurtulamazsınız.

Sözün özü motorsiklet sevginiz ne kadar büyük olursa olsun yılın 3 ayı bir hobi olarak kullanmaktan daha öteye gitmesini tavsiye etmiyorum.

biyolog_85
Daire Başkanı
14 Eylül 2009 16:11

hele önce bi polis olalımda...

trhçi123
Şube Müdürü
15 Eylül 2009 06:06

serdengeçti yazın için teşekkürler

ulufecii
Yasaklı
15 Eylül 2009 09:34

gidip yuus havuzuna orda görüyorsunoları o yeterli

westbati
Memur
15 Eylül 2009 10:24

benim de hevesim vardı ama serdengeçti nin yazısı beni soğuttu. :) Gerçekten cok doğru daha karizmatik ama insan sıkılır bi süre sonra hep motorun üstünde çekilmez be abi

Vatan55Mekan23
Yasaklı
15 Eylül 2009 13:47

bir de işin içini bilemem ama bazen bana yunuslar kulalnılıyor gibi geldi.adamlar günde 4 5 kez uygulama yapıyorlar.en ufak bi silahlı olakda neresi olursa olsun onlar olaya gönderiliyolar.yunus olcama önleyici olurum daha iyi :S

virus of law
Kapalı
19 Eylül 2009 02:20

motor ehliyetinin olması iyiy olur arkadaşım, dalgıçlık kursu falan gidebilirsen görev yerlerin hep deniz kıyısı olur,

ancak ehliyeti olmayanları da yunus yapıyorlar,sonradan aldırıyorlar...

fiziksel görüntü birazcık önemli ama tamamen gideceğin yerdeki ihtiyaçla ve müdürün göreve getirmesiyle ilgili..

ehliyetiniz b grubu için okulda ucuz yoksa orda alırsınız..

Toplam 123 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi