Editörler : F16 Gökçen
11 Mayıs 2008 18:53

2 Yıllık (Normal ve Teknik) Bölüm Mezunları ve Okuyanlar-Açıköğretim 3. Sınıfa Geçiş

MYO ve Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Hazırlık Programına Dahil Olmadan Üçüncü Sınıfına Doğrudan Kayıt Yaptırabilecekleri İktisat ve İşletme Fakültesi Lisans Programları

http://www.anadolu.edu.tr/aos/yonetmelikler/myo_01.aspx

.

MYO ve Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı İle Kayıt Yaptırabilecekleri İktisat ve İşletme Fakültesi Lisans Programları

http://www.anadolu.edu.tr/aos/yonetmelikler/myo_02.aspx

Uzaktan eğitim sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin öğrencileri, kaydedildikleri ve bulundukları sınıf, bölüm ve programda okutulan derslerin tümünü almak zorundadırlar. Ancak öğrencilerin Anadolu Üniversitesinden daha önce alıp da başarmış oldukları Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili, Yabancı Dil ve Temel Bilgi Teknolojisi dersleri transfer edilebilir. Diğer yükseköğretim kurumlarından ders transferi yapılmaz.

Dikey geçiş yapan öğrenciler, Yabancı Dil ile Türk Dili derslerini ön lisans programlarında almış olduklarından lisans programındaki bu derslerden sorumlu tutulmazlar.

feremek
Müsteşar
11 Mayıs 2008 18:54

Sınavsız İkinci Üniversite

Tüm Üniversite Öğrencilerine ve Mezunlarına Sınavsız İkinci Üniversite Olanağı

--------------------------------------------------------------------------------

Herhangi bir üniversitenin örgün bölümlerinde okuyan öğrenciler ve örgün eğitim mezunları, aşağıda belirtilen koşulları sağlamaları halinde Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS)?na tekrar girmeden, aynı zamanda Anadolu Üniversitesinin uzaktan eğitim veren Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin lisans veya ön lisans programlarına da kayıt yaptırarak farklı bir alanda kendilerini geliştirme fırsatı bulmaktadır.

Yükseköğretim kurumlarının herhangi bir örgün Meslek Yüksekokulu programlarında kayıtlı öğrenciler ile bu programlardan mezun olanlar istedikleri takdirde, okumakta veya mezun oldukları alanlarda olmamak üzere Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi

Ev İdaresi,

Sosyal Bilimler,

Halkla İlişkiler,

Yerel Yönetimler,

Dış Ticaret,

Muhasebe,

Turizm ve Otel İşletmeciliği,

Bankacılık ve Sigortacılık,

Büro Yönetimi ve Sekreterlik,

Sağlık Kurumları İşletmeciliği,

İlahiyat,

Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans,

Tarım Önlisans,

Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi

programlarının birinci sınıfına;

Yükseköğretim kurumlarının herhangi bir örgün lisans programlarında kayıtlı öğrenciler ile bu programlardan mezun olanlar istedikleri takdirde, okumakta veya mezun oldukları alanlarda olmamak üzere

Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesinin

İktisat,

Maliye,

Kamu Yönetimi,

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri,

bölümlerinden birine,

İşletme Fakültesinin İşletme Bölümüne veya

Açıköğretim Fakültesi önlisans programlarının birinci sınıfına kayıt yaptırabilirler.

23_kartal
Aday Memur
11 Mayıs 2008 18:59

feremek kardeş bu kesinmi olursa bu dönem olurmu

feremek
Müsteşar
11 Mayıs 2008 19:12

2008-2009 döneminde geçişler kabul edilir.

nev17
Şef
11 Mayıs 2008 19:59

yani ne işe yarayacak sadece öss sınavına girmekten mi kurtaracak

feremek
Müsteşar
11 Mayıs 2008 20:03

evet. bu saydığımız bölümlerden mezun olanlar 3. sınıftan ya işletmeye ya da iktisat bölümüne devam edecek.

23_kartal
Aday Memur
11 Mayıs 2008 20:33

peki fermek elektriki bitiren 3 sınıfta hangi bölüme devam edecek

feremek
Müsteşar
11 Mayıs 2008 20:37

2 yıllık elektrik bölümünü bitirenler 3. sınıf işletme ya da iktisata devam edebilir.

YUSUF YILDIRIM
Müsteşar
12 Mayıs 2008 00:14

bu uygulama zaten vardı, biraz genişletmişler. örneğin eşim bilgisayar teknolojisi ve programlama bölümü mezunu ve bu haktan yararlanarak şu anda açık öğretim işletme bölümüne devam ediyor.

Yalnız bu hak direk 3. sınıftan başlamak şeklinde verilmemiş. Açıklamadan da görüleceği üzere "lisans öğrenimine hazırlık programı"na kayıt yapma hakkı verilmiş. Yani öncelikle hazırlık sınıfına kayıt yapılıyor. Bu sınıfta, temel muhasebe, genel işletme, iktisada giriş ve temel hukuk dersleri alınıyor. Bu 4 dersten en az 2 tanesinden geçildiğinde ya da daha doğru ifadeyle en fazla 2 dersten başarısız olunduğunda 3. sınıfa kayıt yapma hakkı veriliyor. Bu da en iyi ihtimalle 4 yıllık lisans öğrenimini 2 yıllık önlisans-meslek yüksek okulu bitirdikten sonra 3 yılda bitirmek demektir.

Bir bilgi de bahasedilen açıköğretim bölümleri zaten ÖSS barajını geçen tüm öğrencilerin, tercih etmeleri durumudna yerleştirilebildikleri kontenjansız bölümlerdir.

heri19
Memur
12 Mayıs 2008 08:41

Çokk Güzel bir haber.Peki ben MYO mezunuyum vede şu anda AÖf birinci sınıfına devam etmekteyim ay sonunda finaller var.Bizim gibi AÖf okumakta olan arkadaşlar için bir muafiyet gectğimiz derslerden söz konusumudur acaba? Tesekürler

YUSUF YILDIRIM
Müsteşar
12 Mayıs 2008 09:11

Sayın heri:

1 - Açık öğretim sisteminde muafiyet kesinlikle yoktur.

2 - Açıköğretimde farklı sınıf ve düzeylerde olsa bile aynı anda birden fazla bölümde okunamaz. Zaten açıklamada da örgün bölümlerde okumak gerektiği belirtilmektedir.

emigrant
Memur
12 Mayıs 2008 18:18

ya arkadaşlar bu nasıl iş ya dönemin sonuna dogru bu nasıl bişey böyle.ben bişey anlamadım.ben elektrik mezunuyum ve bu yıl aöf işletme 1. sınıftayım finallerime az kaldı ben napıcam şimdi varsa eger boyle bısey tercıh mı olacak ne olacak anlamadım.konu hakkında bılgısı olan varsa bilgilendirsin lütfen.

feremek
Müsteşar
12 Mayıs 2008 19:31

ister örgün eğtim olsun ister açıköğretim, bütün önlisans bölümlerinden mezun olanlar işletme ve iktisata geçebiliyor.

arkadaşlar detaylı bilgi için www.myotekniker.com a bakınız. ilgili link için http://www.myoteknikerler.com/forum/forum_posts.asp?TID=1583

bakınız.

feremek
Müsteşar
12 Mayıs 2008 19:39

dikkatlice bakınız. :))))

Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü'nün, Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimlerine Devamları Hakkında Yönetmeliğin 10. maddesi uyarınca hazırlanan yeni programlar eklenmesine ilişkin teklifi 13/03/2008 tarihli Yükseköğretim Genel Kurul Toplantısında incelenmiş ve söz konusu yönetmeliğin 10.maddesi uyarınca,

"Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimlerine Hazırlık Programına Kayıt Yaptırabilecekleri Açıköğretim Lisans Programları" Meslek Yüksekokulu mezunlarından gelen yoğun talep üzerine teknik olan programlara da açılarak intibak eğitiminden sonra devam etmek üzere aşağıdaki programların eklenmesine karar verilmiştir.

2008 Dikey Geçiş Sınav kılavuzunda yer alan açıklamaya göre, Meslek yüksekokulu mezunları ile Açıköğretim fakültesi önlisans programlarından mezun olanların, kendi alanlarındaki açıköğretim lisans programlarına devam etmek isteyen adayların mezun oldukları alanlar ve kayıt yaptırabilecekleri Açıköğretim Fakültesi lisans programları yeniden düzenlenmiştir. Düzenlemeden önce bazı önlisans mezunlarının Açıköğretim Lisans programınlarına dikey geçiş ile kayıt yapma hakkı bulunmamakta idi. Yapılan yeni düzenleme ile bu sınırlamalar kaldırılmıştır. Özellikle Teknik bölüm mezunlarının mağduriyetleri giderilmiştir. 2008 DİKEYGEÇİŞ SINAVI kılavuzunda yayınlanarak yürürlüğe giren ve kayıt hakkı verilen önlisans programları ve geçebilecekleri Açıköğretim lisans programları aşağıdaki gibidir.

samsunlu42
Kapalı
12 Mayıs 2008 20:13

feremek şimdi saydığın bölümler lisans programlarına sınavsız mı geçiyo yoksa dgs ile mi

feremek
Müsteşar
12 Mayıs 2008 21:33

sınavsız geçebiliyorsun samsunlu42. açıköğretim işletme ve iktisat sınırsız kontenjana sahip bölümler. onun için direk geçebilirsin. ama ama hazırlık sınıfı var. bu da 3. sınıftan sayılmıyor.

bu hazırlık sınıfında iktisada giriş, muhasebe gibi 4 ders var. bu dersleri geçtikten sonra 3. sınıftan devam ediyorsun.

ayrıca hazırlık yılı dolayısıyla öğrenci olunamıyor. askerlikle sorunu olanlar bu işi halletmeli.

emigrant
Memur
12 Mayıs 2008 22:34

peki ya buna başvuru falan dgs ile aynı mıdır ki?bide ben elektrık mezunuyum ve bu yıl aöf işl 1. sınıftayım sızın o saydıgınız 4 dersı ben sımdı alıyorum zaten bıdaha mı alıjam nasıl olur basvuru falan ne zaman olur sızce yardım edersenız sevınırım sagolun...

feremek
Müsteşar
12 Mayıs 2008 23:10

http://www.myoteknikerler.com/forum/forum_posts.asp?TID=1583

ilgili linke bakınız. mutlaka amaaa!

sayın emigrant, önümüzdeki sene açıköğretime başvurursanız, o bahsettiğimiz 4 dersi görmeniz gerekecek. yani

2008-2009 hazırlık sınıfı, bahsedilen 4 ders

2009-2010 3. sınıf işletme ya da iktisat

böyle de devam edebilirsiniz.

ama madem 1 .sınıftasınız ve o 4 dersi görüyorsunuz. devam da edebilirsiniz.

yinede ilgili linke bakınız. orda sorulara cevaplar verilmiş.

benim bildiklerim bunlar ve öğrenmeye devam ediyorum. :)

heri19
Memur
13 Mayıs 2008 09:46

Arkadaşlar bu konu hakkında ayrıntılı bilgiyi nerede bulabilirim ösym büroları bilmiyor AÖF ve ösym internet sitelerinde açıklayıcı bilgiler yok.

Ben MYO meznuyum ve aynı zamanda AÖF Kamu yönetimi 1. sınıfında okuyorum.Ben gördüğüm bu derslerden de intibak eğitimi alacakmıyım 3 .sınıfa direk nasıl kayıt yaptırcağim bilgisi olan varmı ?

YUSUF YILDIRIM
Müsteşar
13 Mayıs 2008 10:33

Sayın heri, sayın feremek cevabı ve bir link vermiş. Daha önceki bir mesajımda da ben aynı konudan bahsetmiştim:

1 - Bir öğrenci aynı anda farklı 2 açık öğretim bölümünde okuyamaz. BAhsedilen ikinci üniversite örgün öğretimde okuyanların açık öğretim okuyabilmeleriyle ilgilidir.

2 - Açık öğretimde kesinlikle muafiyet yoktur. Yani her öğrencinin daha önce açık öğretim fakütesinde bile aynı dersi görmüş olması birşeyi değiştirmez. Her dersi almak ve başarılı olmak zorundadır.

Açık Öğretim Fakültesinin kılavuz sayfası aşağıdadır:

http://www.aof.anadolu.edu.tr/kilavuz/kilavuzlar.htm

heri19
Memur
13 Mayıs 2008 15:54

Tesekkürler arkadaşlar .

Sayın Yusuf YILDIRIM: Feremek nikli arkadaşın yazdığı linkte birşey yok.İkinci si senin yazdığın aöf kılavuz sayfasındad 2008 dgs kılavuzu yok.Ama ben indirdim şimdi 20 kılavuzunu.

O zaman şimdi bana akıl verin :)) Ben Aöf kamu yönetimi birinci sınıf öğrencisiyim.Vizeler girdik finallerde ay sonunda.Bu kılavuzdan anladığımkadarıyla biz direk 3.sınıftan devam edemiyoruz.Bölüm Elektrik olduğu için.Hazırlık varmış bu haırlığıda açıklmamışlar bir yıl mı bir kaç dersmi ne olduğu belli değil.Ben şimdi okuduğum gibi mi birinci sınıftan devam edeyim yoksa bu Lisans tamamlamaya müracaat etmeliyim. Kafam karıştı.Tesekkürler..

Toplam 457 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi