Editörler : crops35
25 Ağustos 2012 14:06

Lisanstan sonra Önlisans ???

4 Yıllık Lisas bölümü mezunuyum. İlerde 2 yıllık bir Önlisans (Meslek Yüksek Okulu) bölümü okumayı planlıyorum. Lisans mezunu olmama rağmen sonradan birde 2 yıllık Önlisans bölümü bitirerek, Kpss' ye Önlisans düzeyinden başvuru yapabilir miyim? Bu durumda "Önlisans Kpss" ye girip atanabilir miyim?

Konu hakkında bilgisi, fikri ve yorumu olan tüm arkadaşlardan cevap rica ediyorum.

LaNFoRCe
Genel Müdür
25 Ağustos 2012 14:14

lisans sınavına bir kere bile girmiş olsanız ösym kabul etmiyor önlisanstan başvuruda bulunamıyorsunuz arkadaşlar maalesef

tebr
Aday Memur
25 Ağustos 2012 14:16

Lisans Kpss ye hiç girmemiş olsak oluyor mu yani?

25 Ağustos 2012 14:30

önceden lisans bitirdiğin için arkadaşım önlisans olarak bitirsende sınava önlisans olarak girsende atamalarında sorun çıkıyor..çünkü daha önceden lisans mezun olduğun için yani en yüksek derecede diploman olduğun için danıştay bu davaları ret etmiş önlisanslara haksızlık olduğu için..

tebr
Aday Memur
26 Ağustos 2012 10:57

o ataması iptal edilen, en son lisans mezunu olmasına rağmen lise kpss girip atanmış heralde

acaba en yüksek olan diplomamı geçerli, son mezun olunan mı?

26 Ağustos 2012 13:36

en yüksek olan diplomamı geçerlidir arkadaşım..en son mezun olunan değil yani sen önce lisansı tamamlayıp daha sonrada önlisans tamamlasan dahi lisansı kaideye alacaktır zaten danıştayda önlisanslıları mağdur etmemek için bunu şart katmış yani en yüksek derecede mezuniyeti..

ahmets381
Genel Müdür
27 Ağustos 2012 10:33

En son lısans mezunuysan mecbur lisans olarak gıreceksın ösym sistemı kabul etmez zaten başvurularını kabul etse bıle ataman olmaz boşyere hak yemiş olursun

MELTEM467
Aday Memur
30 Ağustos 2012 23:41

lisans mezunu biri kpss ye önlisans olarak başvuru yaptığı zaman sistem bunu engelliyor mu yani sistemde böyle birşey var mı?benim bildiğim kadarıyla böyle bir şey yok.sorun atama yapıldığı zaman mı ortaya çıkıyor

ahmets381
Genel Müdür
31 Ağustos 2012 08:45

evet sistem engeller en son mezun oldugunuz düzeyden gırmenız lazım

31 Ağustos 2012 11:56

KPSS Yönetmeliği olarak bilinen "Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Yönetmelik" doğrultusunda "KPSS Başvuru Kılavuzu" hazırlanmaktadır.

Başvuru kılavuzundaki 2.1 nolu maddeye göre "18 Nisan 2012 tarihi itibariyle bir lisans diploması almaya hak kazanan adaylar 2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans?a başvuramazlar. Başvuru koşullarından herhangi birine durumunun uymadığı tespit edilen adaylar, sınava alınmış olsalar bile bu sınav sonucu ile elde ettikleri hiçbir haktan yararlandırılmazlar." denilmektedir.

Siz ise Lisans diploması almışsınız. ÖSYM başvuru sistemi de sizin önlisans düzeyinden başvurmanızı engeller. Çünkü daha üst bir öğrenimden anladığım kadarıyla daha önce sınava başvurmuşsunuz ve sistem artık sizi lisans olarak tanımlamış. Bu yüzden sonraki önlisans başvurunuz engellenir.

Sonuç olarak, lisans diploması aldıktan sonra lise veya önlisans düzeyinde KPSS'ye girmeniz mümkün değildir. ÖSYM sistemi bunu kontrol edemezse bile yerleştirme ve kurum atamalarında bunun ortaya çıkması durumunda yalan beyanattan dolayı cezai sorumluluğunuz doğar.

Saygılar.

Kutay Seymen ARIKAN

31 Ağustos 2012 14:24

hiç deneme ben memurum ve senin o dediğin asma kabağıdır. ÖSYM nin ayıbıdır. Bu ayıbı 2008 e kadar açık açık uyguladı. Herkese bu fırsatı verdi. Bırak önlisansı adam Lisans mezunu iken gitti liseden kpssye girdi. Ben o günleri iyi bilirim. 2012 ile o dönem bitti aslında 2008 sonrası adım adım tedbirleri aldı ancak 2012 ye biraz daha tedbirli oldular. Başvuru yaparken bile senin üst öğrenimin sistemde görünmektedir.

En üst öğrenimden girilir deniyor. Diplomanın en üst öğrenimi geçerlidir.

Önlisans ve Lisans arasında en üst öğrenim hangisidir demeyin sakın..

Ortaöğretimde en üst hangisidir. İlkokul mu Ortaokul mu Lise mi ?

Önlisans ile Lisans arasındaki farkı tartışmayalım. Önlisans bitiren biri Dikey geçişle Lisans tamamlamak ister ve 3. sınıftan eğitimine devam eder.

Bunları anlatıyorum tüm bu yazılanları okuyup tekrar dönüp dolaşıp aynı soruyu bu kez başkasına soranlar yok değil. sanki başkasına sorunca o bel ki bi problem olmaz der ya işte öyle bir teselli aralar adeta yani insan kendi aklı ile idrak edemiyor bir başkası bi problem olmaz deyince ikna olmayı nasıl beceriyor anlayamıyorum. Ne yazık 1 değil 10 Lisans diploması alsalarda böyleleri hiç eksik olmamakta. En büyük kıyamet alameti olduğunu da bilmiyor değiliz. Bu nedenle normal karşılıyoruz çünkü bu kıyamet alameti bizlere bildirilmiş.

MELTEM467
Aday Memur
31 Ağustos 2012 14:36

peki neden lisansta iyi bir puan almak önlisansa göre daha zor?kardeşim önlisansta 82 alırken lisansta 60 lı puanlara düştü.lisansı bitirdiğine bin pişman oldu..,sakın lisans soruları daha zor yada önlisans daha kolay demeyin çünkü fazla bir fark yok,sebep lisans ve önlisans puanlarının farklı hesaplanması yani formüllerimi farklı acaba

31 Ağustos 2012 14:52

slm meltem.

lisans kolay olsa ne olacak 90 üzeri 40.000 kişi almış olsa ne olacak. Puan önemli değil önemli olan sıralamadır. Farzedelim ki çok çok zor olsun ve 70 puan üzeri de 1.000 kişi olsun yani sınav o kadar zordu ki 70 puanı 1.000 kişi geçti. Ne değişecek yine puan sıralamasına göre alımlar devam edecek. illa 90 mı almak gerek yoksa belli bir sıralamaya girmek mi gerek. Tabi ki sıralama.

ve farzedelim ki şu yeni açıklanan 2012 Lisans sınavından 73 puan aldınız ve sıralamanız 55.000 lerde diyorsunuz ki sınav zor puanım düşük. sınav kolay olsaydı ve siz kolay olduğu için 90 puan almış olsaydınız şimdi sevinecekmiydiniz yani. sıralamanız yine 55.000 olacaktı. sınav o kadar kolaydı ki sizin önünüzdekiler zaten seviyece sizden üstün olduğu için onlar yine sizden yüksek puan lacaklardır. Anlatabildim mi Meltem.

Puanı değil girmeyi düşündüğün memurluk 2010 kpss ile en düşük hangi sıralamadan almış bunu incele ve ona göre belli bir sıralamayı yakala tabi ki bu da yetmez. 2012 - 2014 yılları arasında yapılacak 4 genel alımda 2010 yılındaki alımdan az olmaması da gereken bir şart ve sizi ilgilendiren mezuniyet kodundaki alım.

31 Ağustos 2012 14:57

Meltem hanım ben örneklerle izah ettim sakın beni yanlış anlamayınız. Yani size 73 aldınız derken sözün gelişi... Siz zaten Önlisans adayısınız ki bu platfordasınız. Üstelik temennim inşallah ilk 5.000 kişi arasına girenlerden olursunuz. Tabii ki daha büyük de düşünebilirsiniz ama şuanda herkes ilk 5.000 e girmeyi parola olarak kabul etmiş durumda . Bu nedenle böyle dedim. İnşallah herşey sizin gönlünüze göre olur

MELTEM467
Aday Memur
31 Ağustos 2012 15:58

ilginiz ve iyi dilekleriniz için teşekkürler Hasan Bey

kpss aşamasından geçmiş biri olarak yazdıklarınızı bende biliyorum sorun ben değilim 4 sene önce atamam yapıldı,sadece lise ve önlisansta iyi bir puan almak bu kadar kolayken lisansta neden zor kardeşim lise düzeyinde 86 önlisansta 82 alan birisi,tabiki atanamadı,lisansta bu puanları alır rahatlıkla atanırım diye düşünerek lisansı bitirip sınava lisans olarak girdi 69 aldı tabiki hepimiz şok olduk bu kadar fark neden diyorum lisanstan iyi puan almak için daha çok net yapmak gerekiyor.önlisansta 70 nete iyi bir puan gelirken lisansta 70 puan bile gelmiyor nedense,katsayıları yada formüllerimi farklı ondan mı diye düşünüyorum

31 Ağustos 2012 17:24

KPSS puan hesaplaması her düzeyde aynı formül ile hesaplanmaktadır.

Ancak, bu formüldeki değişkenler( standart sapma, en yüksek puan ve genel ortalama) her sınavda ve her düzeyde adayların performansına göre farklılık gösterir.

bu yüzden 90 net yapan bir ortaöğretim mezunu veya lisans mezunu aday 80 civarı puan alır. çünkü lisansların hazırlanma performansları daha yüksektir. ortaöğretimde ise adayların önemli bir bölümü öss adaylarından oluşmaktadır ve bu da ortalamayı yükselterek standart sapmayı düşürmektedir.

ancak önlisans düzeyinden giren bir aday 90 net yaparsa 85-90 arası puan almaktadır. genel olarak önlisans mezunlarının sınava hazırlanma performansları zayıftır. bu da ortalamayı düşürüp, standart sapmayı yükseltmektedir. sınava iddialı hazırlanan adaylar olabilir fakat sayısal istatistikler söylediğimiz durumu doğrulamaktadır.

saygılar

Kutay Seymen ARIKAN

memurlar.net KPSS Editörü

MELTEM467
Aday Memur
01 Eylül 2012 17:34

sayın editör

90 net yapan bir lisans mezunu ile bir ortaöğretim mezunu aynı puanı alır demişsiniz hayretler içerisinde kaldım bu kanıya nerden vardınız anlayamadım

80 net üzerinden hesap yapalım;

80 netyapan bir lisans mezunu yaklaşık olarak 78,önlisans mezunu 86,ortaöğretim mezunu 84 puan alır bunlar yaklaşık değerlerdir küsüratları yazmıyorum,.bu puanları internetteki kpss sitelerinden hesaplamadım,arkadaş çevremden biliyorum

80 net çok yüksek bir net değil ama lisans ve önlisans arasındaki puan farkı neredeyse 10 puana yakın benim demek istediğim bu,,

Ayrıca kpss puan hesaplaması her düzeyde aynı formülle hesaplanmaz!!!!netler aynı olmasına rağmen aradaki 10 puan fark puanların farklı hesaplanmasından kaynaklanmaktadır

kpss editörü olduğunuza emin misiniz kpss konusunda pek bir bilginiz yok gibi:DDD

Toplam 16 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi