Editörler : Pangaea

Ozlemorhan66
Aday Memur
25 Aralık 2018 23:18

Hocam bir soru da ben sorayim makine resim konstruksiyon mezunuyum tekniker unvanıyla 1 kadro açmış. Olrda bana gelirse bayan olarak bu isin altindan kalkabilir miyim ben mezun olali 10 sene oldu ne is yaparlar calisma ortami ve kosullari nedir biraz bahseder misiniz

rasheem
Daire Başkanı
26 Aralık 2018 10:14

Altından kalkabilirsiniz tabii ki. Herkes her işin altından kalkabilir, yapılan işler öyle uzay teknolojisi falan değil. Ama tabii belli bir miktar tecrübe veya yeni mezuniyet bilgilerin tazeliği açısından daha faydalı olurdu, sizin için daha kolay geçerdi alışma süreci... Kurum tabii ki mezuniyetinin üzerinden o kadar süre geçmemiş veya geçmişse de bu süreci bilfiil çalışarak geçirmiş birini ister ama merkezi alımda bunu eleme şansı yok.

Daha önceki mesajlarımda da dediğim gibi muhtemelen ürün argede veya fabrikaların etüt birimlerinde (büroda) çalışırsınız. Haliyle öyle çok sıkıntılı olacak bir ortam yok.

zirvee
Kapalı
26 Aralık 2018 15:34

Hocam böyle bir kurumda neden servis yok acaba?
rasheem, 5 yıl önce

Altından kalkabilirsiniz tabii ki. Herkes her işin altından kalkabilir, yapılan işler öyle uzay teknolojisi falan değil. Ama tabii belli bir miktar tecrübe veya yeni mezuniyet bilgilerin tazeliği açısından daha faydalı olurdu, sizin için daha kolay geçerdi alışma süreci... Kurum tabii ki mezuniyetinin üzerinden o kadar süre geçmemiş veya geçmişse de bu süreci bilfiil çalışarak geçirmiş birini ister ama merkezi alımda bunu eleme şansı yok.

Daha önceki mesajlarımda da dediğim gibi muhtemelen ürün argede veya fabrikaların etüt birimlerinde (büroda) çalışırsınız. Haliyle öyle çok sıkıntılı olacak bir ortam yok.

Ozlemorhan66
Aday Memur
26 Aralık 2018 17:28

Hocam verdiginiz cevap icin teşekkürler benim aklim basima biraz gec geldi bu sene dgs ile muhendislik kazandim sonra kpss ye girdim makine resimde brans bazinda 4 oldum tülomsaş ve tüvasaş kadro açtı toplam 4 tane birini bekliyorum hayirlisi bakalim

rasheem
Daire Başkanı
27 Aralık 2018 08:22

Özlem hanım, şimdiden hayırlısı olsun o zaman. Gayet iyi bir pozisyondasınız.

Kurumda neden servis yok konusunda ise, kurumun kendi insiyatifi sanırım. Kanuni bir zorunluluk yok. Muhtemel sebepleri aşağı yukarı belli. Google mapsten açıp baktığınızda tülomsaş tam anlamıyla şehrin göbeğinde. Eskişehir de birçok şehre göre küçük.. İstanbulda insanlar servisle bir buçuk saatte işe ancak gidebiliyor, ben yürüyerek işime 12dk da geliyorum. Bu güzel bir şey.

Melihm
Aday Memur
28 Aralık 2018 19:19

Merhaba ben Tülomsaş A.Ş ye makina teknik ressam olarak atandım acaba gerekli evraklar nelerdir ve süreç nasıl ilerler ilginiz için çok teşekkür ederim

Ozlemorhan66
Aday Memur
28 Aralık 2018 20:05

Bende tekniker olarak tulomsasa atandim hangi evraklari veriyoruz ince evrak verip sonra mi guvenlik sorusturmasi bekliyoruz daha once atananlarin guvenlik sorusturmasi kac gun surdu bilginiz var mi

Ozlemorhan66
Aday Memur
28 Aralık 2018 20:49

Hocam bir sorum daha olacak bir yerde tulomsasta kreş oldugu yaziyor dogru mudur insaallah vardir cevap verirseniz cok sevinirim

zirvee
Kapalı
29 Aralık 2018 19:31

makine mühendisi olarak atandım kuruma evrak teslimi konusunda bilgi sahibi olan var mı ?

rasheem
Daire Başkanı
30 Aralık 2018 15:54

Evrak konusunda sadece 6 yıl önceden kendi tecrübem var, şu andaki durumla ilgili bilgim yok. Kurum 7-8 maddelik bir evrak listesi açıklamıştı (posta ile mi geldi, mail mi hatırlamıyorum ama eskişehire gelmemiştim ben evrak teslimine kadar, bir şekilde uzaktan bildirmiş olmalılar.) Tabii o zamanlar edevlet yok, sicil için adliyeye gidiyoruz falan. Kabaca aynı evraklar diğer yerlerle. En uğraştıranı heyet raporu... Buna bir tam gün mesai harcayıp tam 9 hekimden imza toplamıştım, belki şu anda alması daha kolaydır. Artık adli sicil kaydı edevlettendir. Vesikalık foto... diploma aslı veya onaylı sureti... sanırım transkript te vardı ama emin değilim. Bir de cv istemişti kurum, sizleri daha yakından tanıyıp kimi nereye verelim konusunda bir katkı sağlayabilir diye...

Kreş konusunu bilmiyorum sanki ben de zamanında böyle birşeyler duymuştum ama çocuğum olmadığı için çok da dikkat etmemiştim. (eskiden vardı kapandı durumu da olabilir) Kurumu arayıp Sağlık Sosyal İşler Dairesinden bir yetkiliye ulaşırsanız, onlar bilgi vereceklerdir.

Güvenlik soruşturması bir bakanlık gibi uzun sürmüyor diye hatırlıyorum. 2012 kasım sonu sonuçlar belli olmuştu. Kurum evraklar için 25 aralık a kadar mühlet vermişti. Bir arkadaşımdan 13 aralık günü; "15 ine kadar evrakları (erken) teslim edenler hemen başlatılacakmış" haberini aldım, bir an önce toparlayıp 14 ünde teslim ettim. Maaş ay ortası verildiğinden öyle bir fırsat sunmuşlardı, ama ben 25 inde başlamak istiyorum diyenler yine bekleyip ay sonunda başladılar. Evrak tesliminden sonra hemen başlamıştık biz, bazı bakanlıklar sanırım birkaç ay güvenlik soruşturması yapıyorlar. Bu konuda da (evrak teslimi ve işe başlama) kurumu arayıp Personel Dairesinden bir yetkiliye sorun, yardımcı olacaktır.

zirvee
Kapalı
01 Ocak 2019 08:42

Çok teşekkürler bilgilerin için dostum . Son bir şey sorucam Ar-Ge Makine Mühendisi ne iş yapar hangi programları kullanır

rasheem
Daire Başkanı
01 Ocak 2019 21:12

Devam eden bir takım projeler var onlarda görev alırlar. Bunların bazıları tübitak vb destekli projelerdir. Bir de tabi mevcut lokomotiflerle ilgili projeler vardır, onlarda da çeşitli modernizasyon işleri falan olur. Sadece lokomotif odaklı değil, atölyelerin çeşitli ihtiyaçlarına yönelik yatırım projeleri de olabilir. Tasarım, projelendirme, çizim işleri.. Teknik şartname hazırlama ve ihaleler, kabul komisyonları, teknik raporlar...

Program olarak solidworks lisansları da hala olmakla beraber yeni projelerde Catia kullanılmakta... Plm sistemi de yavaş yavaş kuruluyor şu sıralar.

makine11
Aday Memur
31 Ocak 2019 00:29

Hocam Merhabalari

Ocak 2019 mühendis maaşı ne kadar oldu acaba? ve dil tazminatları ne şekilde, yds a sahibi kaç tl ayrıyeten maaş artısı alıyor?

rasheem, 5 yıl önce

Devam eden bir takım projeler var onlarda görev alırlar. Bunların bazıları tübitak vb destekli projelerdir. Bir de tabi mevcut lokomotiflerle ilgili projeler vardır, onlarda da çeşitli modernizasyon işleri falan olur. Sadece lokomotif odaklı değil, atölyelerin çeşitli ihtiyaçlarına yönelik yatırım projeleri de olabilir. Tasarım, projelendirme, çizim işleri.. Teknik şartname hazırlama ve ihaleler, kabul komisyonları, teknik raporlar...

Program olarak solidworks lisansları da hala olmakla beraber yeni projelerde Catia kullanılmakta... Plm sistemi de yavaş yavaş kuruluyor şu sıralar.

rasheem
Daire Başkanı
07 Şubat 2019 10:25

Bi süredir bakmamıştım buralara... Akşam bordrodan bi kontrol edip yazayım net olsun...

makine11
Aday Memur
07 Şubat 2019 19:49

Hocam bir de mesela ben yds'li kadroya atandım mühendis olarak. aynı yds'li kadroya 7 kişi daha atandı. bizi hangi bölümlerde görevlendirirken cv'mize bakıp ona göre mi görevlendirme yapılacak? kişisel istek de önemli mi? Mesela şu görevde çalışmak istiyorum gibisinden. ya da neye göre görevlendirme yapılacak acaba?

rasheem, 5 yıl önce

Bi süredir bakmamıştım buralara... Akşam bordrodan bi kontrol edip yazayım net olsun...

rasheem
Daire Başkanı
07 Şubat 2019 22:22

Cv ile ilgili yukarıda yazmıştım kısa... Sadece biraz tanıma amaçlı, daha önce nerde çalışmış hangi programları biliyor falan... Ama düşünülen pozisyonlar zaten bellidir haliyle alınanlar arasında kimi nereye versek daha iyi olur diyerek bir değerlendirme var. Bir yer uygun görüldükten sonra yok ben orayı istemiyorum olmadı değiştirin benim yerimi durumu tabii ki olmaz :)) Yönetimin takdiri esastır.

2019 ocak maaşına gelince...

Bekar, asaleti tasdiksiz, dil tazminatsız bir mühendisin alacağı yaklaşık olarak; 5800tl...

Evli ve eşi çalışmıyorsa; +280 tl (aile yardımı)

Asaleti tasdikli olsaydı; +400 tl (başarı ücreti %8)

Belli bir derece kademeden sonra; +100 tl (kıdem ücreti %2)

A seviye dili varsa; +500 tl

Bunlarla 7bini az biraz geçebiliyor görüldüğü üzere... Asalet tasdiki 6 ay sonra, yani 2020 ocakta güzel olur maaş... A

Ama en fazla etkileyen tabii ki dil tazminatı...

zirvee
Kapalı
11 Şubat 2019 09:08

Hocam bir makine mühendisi olarak kurumda nerde calışmak en iyidir
rasheem, 5 yıl önce

Cv ile ilgili yukarıda yazmıştım kısa... Sadece biraz tanıma amaçlı, daha önce nerde çalışmış hangi programları biliyor falan... Ama düşünülen pozisyonlar zaten bellidir haliyle alınanlar arasında kimi nereye versek daha iyi olur diyerek bir değerlendirme var. Bir yer uygun görüldükten sonra yok ben orayı istemiyorum olmadı değiştirin benim yerimi durumu tabii ki olmaz :)) Yönetimin takdiri esastır.

2019 ocak maaşına gelince...

Bekar, asaleti tasdiksiz, dil tazminatsız bir mühendisin alacağı yaklaşık olarak; 5800tl...

Evli ve eşi çalışmıyorsa; +280 tl (aile yardımı)

Asaleti tasdikli olsaydı; +400 tl (başarı ücreti %8)

Belli bir derece kademeden sonra; +100 tl (kıdem ücreti %2)

A seviye dili varsa; +500 tl

Bunlarla 7bini az biraz geçebiliyor görüldüğü üzere... Asalet tasdiki 6 ay sonra, yani 2020 ocakta güzel olur maaş... A

Ama en fazla etkileyen tabii ki dil tazminatı...

rasheem
Daire Başkanı
12 Şubat 2019 21:14

Genel olarak pek sıkıntılı bir yer yok hocam, aşağı yukarı herkes eşit zorlukta kolaylıkta çalışıyor. Belki bir tek büro atölye farkı olabilir. Atölyeler 7-5 çalışıyor, daireler 8-5... Ama atölyelerde de atölye amirleri en az ikişerli ikişerli çalışıyor, haliyle işe 7de başlama için nöbetleşe bir düzen tutturulabilir.

book05
Aday Memur
09 Temmuz 2019 17:43

inşaat mühendisi için bir kişilik kadro açılmış (YDS C), inşaat mühendisi için maaş ve şartlar nelerdir bilen varsa yardımcı olabilir mi teşekkür ederim ?

civileng92
Aday Memur
09 Temmuz 2019 20:56

puan kaç hocam
book05, 5 yıl önce

inşaat mühendisi için bir kişilik kadro açılmış (YDS C), inşaat mühendisi için maaş ve şartlar nelerdir bilen varsa yardımcı olabilir mi teşekkür ederim ?

Toplam 72 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi