Editörler : supporters.
22 Haziran 2019 20:30

Bildirinin Makale Olarak Yayınlanması

Bu konuda kesin yargı nedir?

Bildiriyi sunduk ve sadece özeti yayınlandı. Daha sonra bu bildiriyi bir dergide yayınlarsak hem bildiriden hem de makaleden ayrı ayrı puan alabiliyor muyuz?

Sorma gerekçem şu: Birçok makalede "bu makale filanca kongrede sunulmuştur" şeklinde ibare mevcut. Eğer kongre sunumu ve makale ayrı ayrı puan getirmiyorsa bu insanlar neden kongre sunumlarını tekrar uğraşarak makale olarak yayınlatıyorlar?

Sorum sosyal bilimler içindir.

23 Haziran 2019 00:11

Düplikasyon suçlamasıyla karşılaşmamak için baştan yapılıyor o uyarı... 1-Sempozyum kitabı basılmadı, sadece sempozyumda tebliğ sundunuz. Daha sonra metni hakem incelemesinden geçirterek hakemli makale olarak yayınlatır, ondan puan alırsınız. 2-Sempozyum kitabı basıldı, burada da metin yayınlandı. Artık aynı metni tekrar göndermiyor ve dolayısıyla puan alamıyor olmanız lazım. FAKAT bu metinde değişiklik yaptınız, geliştirdiniz, hakeme gitti. Hakem onay verirse, editör onay verirse artık ayrı bir yayın olmuş demektir puan alırsınız. 3-Birebir aynı metin hem sempozyum kitabında yayınlandı, hem de aynısı hakemli dergide... Hiçbir bilimsel katkısı yok, yeni bir şey söylemiyorsunuz. Artık bundan puan alınmamalı

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
23 Haziran 2019 00:51

http://www.uak.gov.tr/duyuru/2019M_S%C4%B1kcaSorulanSorularveCevaplar%C4%B1_140319.pdf

23. Soru: Bilimsel toplantılarda sunulan bildirilerden daha sonra makale olarak

yayımlanan çalışmalar puanlama sistemine nasıl dahil edilecek?

Cevap: Her çalışma, sadece bir bölümde yazılarak puanlandırılır. Ancak birden fazla

bölümde puanlandırılması mümkün olan çalışmaların hangi bölümde puanlanacağı,

başvuru esnasında aday tarafından belirlenir ve başvuru sonlandırma işleminden

sonra da değişiklik talebi kabul edilmez.

Hiç net değil cevap. "Her çalışma, sadece bir bölümde yazılarak puanlandırılır". ibaresi kafa karıştırıcı.

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
23 Haziran 2019 00:53

1-Sempozyum kitabı basılmadı, sadece sempozyumda tebliğ sundunuz. Daha sonra metni hakem incelemesinden geçirterek hakemli makale olarak yayınlatır, ondan puan alırsınız.

hocam burada "ondan puan alırsınız" derken; sadece makaleden mi, yoksa hem makale hem de bildiren ayrı puan mı? yani makale 8 + bildiri 3 gibi...

Doçentadayı2, 5 yıl önce
Düplikasyon suçlamasıyla karşılaşmamak için baştan yapılıyor o uyarı... 1-Sempozyum kitabı basılmadı, sadece sempozyumda tebliğ sundunuz. Daha sonra metni hakem incelemesinden geçirterek hakemli makale olarak yayınlatır, ondan puan alırsınız. 2-Sempozyum kitabı basıldı, burada da metin yayınlandı. Artık aynı metni tekrar göndermiyor ve dolayısıyla puan alamıyor olmanız lazım. FAKAT bu metinde değişiklik yaptınız, geliştirdiniz, hakeme gitti. Hakem onay verirse, editör onay verirse artık ayrı bir yayın olmuş demektir puan alırsınız. 3-Birebir aynı metin hem sempozyum kitabında yayınlandı, hem de aynısı hakemli dergide... Hiçbir bilimsel katkısı yok, yeni bir şey söylemiyorsunuz. Artık bundan puan alınmamalı
24 Haziran 2019 00:25

Sempozyumdan puan alınabilmesi için bildiri kitabında yayınlanması gerekiyor. Bildiri kitabında yayınlanmamışsa sempozyumun bildiğim kadarıyla puan değeri yok. (Benim zamanımda bunların puan değeri hiç yoktu). 'Ondan puan' almak derken hakemli makaleden bahsediyorum... Sorunuzu bir nebze genişleteyim: Bildiri kitabı basılmayan bir sempozyum ve siz de hazırlık yaptığınız metni çöpe atmak istemiyorsunuz, bu durumda bu metni hakemli makale olarak yayınlatırsınız. Sadece makaleden puan alınır. Dipnotlarda gördüğünüz uyarılar çoğunlukla buna işaret ediyor, tekraren ifade edecek olur isem, hem bildiriden hem makaleden puan almak istiyorsanız, hakeme gönderilecek makalenin aynı olmaması, ufak-tefek değişiklikler olması şart... Örneğin yayınlanan sempozyumun başlığı "Konkordatonun Yeni Hükümleri" ise makale, "Konkordato Hukukundaki Yenilikler" gibi başlıklandırılmalı ve hakemli makalede ufak tefek eklemelerle geliştirilmeli... Teknik olarak durum bu iken, hukuken ele aldığımızda düplikasyonun bir disiplin suçu olduğunu da unutmayalım. Şunun cevabını veriyor olmanız lazım: Sempozyum kitabında yayınlanmışsa niye bir daha dergide bastırıyorum? Nasıl bir bilimsel katkısı var? Buna vereceğiniz cevap, "sempozyum kitabı basıldıktan sonra, başta o kitapta yer alan diğer bildirileri, yayınlanmış yeni eserleri ve bildirime yapılan eleştirileri dikkate alarak, öncekine benzer ama aynı olmayan yeni bir eser kazandırdım" gibi bir cevapsa, ikisinden de puan alırsınız.
nickbulmakzorazizim, 5 yıl önce

1-Sempozyum kitabı basılmadı, sadece sempozyumda tebliğ sundunuz. Daha sonra metni hakem incelemesinden geçirterek hakemli makale olarak yayınlatır, ondan puan alırsınız.

hocam burada "ondan puan alırsınız" derken; sadece makaleden mi, yoksa hem makale hem de bildiren ayrı puan mı? yani makale 8 + bildiri 3 gibi...

greydoc
Aday Memur
24 Haziran 2019 14:24

Örneğin Konferansta sözlü veya poster sunulmuş ve tam metin kitabında (proceeding book) yer almış bir çalışma için;

- Konferans düzenleyicileri çalışmanız seçildi ve çalışmanızı şu dergide basılacak diyorlar, kabul ediyoruz. Hiç değişiklik yapılmadan o dergide basılıyor kongreden 1-2 ay sonra....

- Veyahut büyük bir çalışmanın bazı elde edilen veri kısımlarını farklı farklı konferans bildirileri (tam metni basılan) yapılabiliyor ve en sonunda hepsi bir makalede toplanıp indeksli makaleye dönüşebiliyor.

Bu durumlar için bir engel olabilir mi?

turkmaned
Memur
27 Haziran 2019 12:56

Bildiri kitabı ve bildiri özetleri kitabı farklı şeyler. Puan almak için bildiri özetleri kitabında özetinin basılmış olması yeterli. Bir de katılım belgesi elbette. Bu durumda her ikisinden de puan alırsınız. Ancak bildiri kitabında tam metni basılmışsa, tam metin ile makale metni arasında ciddi bir fark yoksa, veriler tümüyle aynıysa, o zaman olmuyor. Etik sıkıntı yaşıyorsunuz. Tam metni basılmışsa ama siz makale yaparken başka veriler ekleyip çalışmayı ciddi anlamda genişletmişseniz, artık o başka bir çalışma olur. O durumda yine puan alırsınız ikisinden de. Bu biraz da değerlendirecek olan jüri üyesinin takdirine bağlı bir şey olduğu için bu riske girmeyin derim.

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
27 Haziran 2019 20:42

Peki biz neden kongre tam metin kitabında tam metin yayınlıyoruz? doçentlik için ne faydası var?

turkmaned
Memur
28 Haziran 2019 16:59

Yararı yok. Ancak akademik teşvikte tam metin şartı kondu. Makale yapmayı düşünmediğiniz çalışmalarınız için tam metin yayınlayailirsiniz.

Peki biz neden kongre tam metin kitabında tam metin yayınlıyoruz? doçentlik için ne faydası var?

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
28 Haziran 2019 17:17

ama hocam makale yapınca da doçentlikte tekrar yayın diye etiğe yolluyorlar milleti??

hem makaleden hem de bildiriden puanlama alamazsın diyor...

turkmaned, 5 yıl önce

Yararı yok. Ancak akademik teşvikte tam metin şartı kondu. Makale yapmayı düşünmediğiniz çalışmalarınız için tam metin yayınlayailirsiniz.

turkmaned
Memur
01 Temmuz 2019 18:52

Ben de onu dedim zaten. Makale yapmayazacğınız çalışmalarda tam metin verin dedim.

ama hocam makale yapınca da doçentlikte tekrar yayın diye etiğe yolluyorlar milleti??

hem makaleden hem de bildiriden puanlama alamazsın diyor...

Hemsire002
Aday Memur
14 Kasım 2021 09:36

Merhaba, ben bişey sormak istiyorum. Makale ve tam Metin bildirimi arasındaki fark tam olarak nedir? Hangisini uygulamak daha doğru olur? Makale puan getirirken tam bildirim puan getirmez mi? Lütfen beni bu konuda bilgilendirirseniz çok memnun olurum

aaabbbxx
Şef
14 Kasım 2021 11:14

Yanlış bilmiyorsam tam metin bildiriyi makale olarak yayınlayamıyorsunuz. Bildiriyi özet olarak sunarsanız daha sonra makale yayınlayabilirsiniz.
Hemsire002, 2 yıl önce

Merhaba, ben bişey sormak istiyorum. Makale ve tam Metin bildirimi arasındaki fark tam olarak nedir? Hangisini uygulamak daha doğru olur? Makale puan getirirken tam bildirim puan getirmez mi? Lütfen beni bu konuda bilgilendirirseniz çok memnun olurum

14 Kasım 2021 18:03

Sempozyum kitabında özet kısmı yayınlanirsa aynı yayın hakemli dergide de tam metin olarak yayınlanirsa yine duplikasyina girer mi?
Doçentadayı2, 5 yıl önce
Sempozyumdan puan alınabilmesi için bildiri kitabında yayınlanması gerekiyor. Bildiri kitabında yayınlanmamışsa sempozyumun bildiğim kadarıyla puan değeri yok. (Benim zamanımda bunların puan değeri hiç yoktu). 'Ondan puan' almak derken hakemli makaleden bahsediyorum... Sorunuzu bir nebze genişleteyim: Bildiri kitabı basılmayan bir sempozyum ve siz de hazırlık yaptığınız metni çöpe atmak istemiyorsunuz, bu durumda bu metni hakemli makale olarak yayınlatırsınız. Sadece makaleden puan alınır. Dipnotlarda gördüğünüz uyarılar çoğunlukla buna işaret ediyor, tekraren ifade edecek olur isem, hem bildiriden hem makaleden puan almak istiyorsanız, hakeme gönderilecek makalenin aynı olmaması, ufak-tefek değişiklikler olması şart... Örneğin yayınlanan sempozyumun başlığı "Konkordatonun Yeni Hükümleri" ise makale, "Konkordato Hukukundaki Yenilikler" gibi başlıklandırılmalı ve hakemli makalede ufak tefek eklemelerle geliştirilmeli... Teknik olarak durum bu iken, hukuken ele aldığımızda düplikasyonun bir disiplin suçu olduğunu da unutmayalım. Şunun cevabını veriyor olmanız lazım: Sempozyum kitabında yayınlanmışsa niye bir daha dergide bastırıyorum? Nasıl bir bilimsel katkısı var? Buna vereceğiniz cevap, "sempozyum kitabı basıldıktan sonra, başta o kitapta yer alan diğer bildirileri, yayınlanmış yeni eserleri ve bildirime yapılan eleştirileri dikkate alarak, öncekine benzer ama aynı olmayan yeni bir eser kazandırdım" gibi bir cevapsa, ikisinden de puan alırsınız.

CHX-CHX
Daire Başkanı
14 Kasım 2021 19:06

Çalışmanın telif haklarını yayıncıya devrettiginiz durumlarda o çalışmayı, tekrar telif hakkı devri gerektiren yayınlar da kullanamazsınız. Başlıktaki sorunun cevabı bu formüle açıklanabilir.

14 Kasım 2021 20:37

Yani sayın hocam kongreye bildiri gönderirken telif hakkıyla ilgili bir evrak imzalayıp vermezsek hakemli dergiyede gonderebiliriz.
CHX-CHX, 2 yıl önce

Çalışmanın telif haklarını yayıncıya devrettiginiz durumlarda o çalışmayı, tekrar telif hakkı devri gerektiren yayınlar da kullanamazsınız. Başlıktaki sorunun cevabı bu formüle açıklanabilir.

CHX-CHX
Daire Başkanı
14 Kasım 2021 21:15

Mantıken böyle olması gerekiyor. Bir çalışmanın farklı bir yerlerde yayınlanmasının sakıncalı olmasının nedeni, yazarların çalışmalarını yayınlarken aynı zamanda telif haklarını da yayıncıya devretmeleridir. Yazar eğer aynı çalışmanın bir kısmını, örneğin bir tabloyu veya bir fotoyu, önceki yayınlanan yerin yayıncısından izin almadan, başka bir yerde yayınlarsa, telif hakkı olmadığı için sorun yaşar. Buradan yola çıkarak bu sonuca ulaşabiliriz.

Tabi doçentlik başvurusunda, bir kongrede özet veya tam metin yayınlanmış bir çalışma, eğer sonradan makale haline getirilirse, beyannamede sadece bir yerde puanlanır, ya bildiri olarak, ya da makale olarak. Her ikisinde de puanlanmak istenirse, kurul dışı olur.

Akademisyensaglıkcı, 2 yıl önce
Yani sayın hocam kongreye bildiri gönderirken telif hakkıyla ilgili bir evrak imzalayıp vermezsek hakemli dergiyede gonderebiliriz.

Nursel Keskin
Aday Memur
07 Nisan 2023 22:39

Hocalarım merhabalar,

Kongrede özetim basıldı

Bende başka makaleye tam metni gönderdim

Fakat hakem başlık dahil içeriğinin bir kısmını değiştirmemi önerdi

Yani makalem ve özetimin alakası kalmadı

Sizce bu ilerde doçent olmamda sıkıntı oluşturur mu

donurh
Daire Başkanı
08 Nisan 2023 14:54

"Puan getirmeyecekse neden uğraşalım" sorusu tek başına, akademinin ne hale geldiğini gösteen bir soru.

2022DAdayı
Aday Memur
09 Nisan 2023 14:17

Tabii olur. Tekrar yayıma sokuyorlar. Sonra etik kurulla uğraşıyorsunuz. Hatta birini puanlandırmasanız bile sorun çıkartan jüriler oluyor. Etik süreç 1 yıl sürüyor. Bununla uğraşacağınıza yeni makale yazın derim.

Nursel Keskin, 1 yıl önce

Hocalarım merhabalar,

Kongrede özetim basıldı

Bende başka makaleye tam metni gönderdim

Fakat hakem başlık dahil içeriğinin bir kısmını değiştirmemi önerdi

Yani makalem ve özetimin alakası kalmadı

Sizce bu ilerde doçent olmamda sıkıntı oluşturur mu

Nursel Keskin
Aday Memur
09 Nisan 2023 20:09

Hocam şöyle makalem path ve korelasyon analizi ve özetim o şekilde

Fakat hakem bunu regresyon ağacında önerdi ve öyle istiyor, daha açıklayıcı olur manasında.

Yani iki makalem şöyle olmuş oluyor aybı verilerle path ve korelasyon diğeri regresyon

Tabi ben daha yolun başındayım, o yüzden napcamı da bilemedim. Teşekkür ederim cevabınız için

Toplam 25 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi