Editörler : E.Kayı Han
20 Ağustos 2013 17:12

Ayetlerle sıkıntısı olan biz değiliz senin zihniyetinde olanlardır.Peygamberimiz (s.a.v)'i bu kadar sıradanlaştırmayız.Beşer olduğunu biliriz ama elçilik görevinin de bilincindeyiz.İşte sizde eksik olan bu görevi görmemezlikten gelip Peygamberimiz (s.a.v)'in Kur'an'ı açıklamasını kabul etmemekten ötürüdür.Bizi Kur'an dışında farklı arayışlarda bulunmak gibi yorumlarda bulunman rumuzun gibi hayal dünyasında yaşayışının en büyük ispatıdır.

snms_4242
Başbakan Müsteşarı
20 Ağustos 2013 17:14

non-stop devam ediyor tartışma:)

bu tartışma peygamber sünnetini, peygamberin sözlerini sanki Kur'an'dan bağımsız davranışlar sözler tavırlar olarak görme gafletinden sıyrılmadıkca devam eder,peygamber ahlakını daskapitalden mi aldı Kur'an'dan aldı, insanların Kur'an ahlakını pratikte görmeleri benimseleri kadar tabii ne olabilir,

he maksadınız böyle yaparsanız bu işin yolu açık da yok gavslar, şeyhler bilmemneler felan fıstık diye başka mevzulara dalacaksanız,siz akıllı kimse de ahmak değil,bir adam birini kendine şeyh edinmiş Kur'an yolundan çıkmışsa çıkmıştır böyle bir paranoyanız var diye peygamberden bize gelen bir yaşamı bir örneği yok mu sayalım,ne istediğiniz de belli değil,daha önce de dedim kalemi saplayıp adam öldürülebiliyor diye kalemi yok mu edelim.

lal l
Yasaklı
20 Ağustos 2013 17:14

Kuranı Allah açıklar bakınız Hud suresi 1-2. elçiler sadece tebliğ eder.

20 Ağustos 2013 17:22

Bende sana 3,164 ve 9,128-129 ayetlerini okumanı öneriyorum.Daha çok var ama şimdilik aklıma gelen bunlar.Peygamber açıklar cümlesinden çıkardığın anlam Peygamberin kendi kafasına göre değil Allah'ın rızası doğrultusunda açıklamasıdır.En büyük sıkıntınız burda zaten.

tabor1
Daire Başkanı
20 Ağustos 2013 17:48

arkadaş siz ne biçim adamsınız ben peygambere öyle laf dermiyim öyle bir şey yapmadığını ispat için uğraşıyorum zaten...

neyse soru iki neden Kuran ın dupduru olması lazım neden olduğu gibi tebliğ edilmesi lazım Allah ın her işinde bir hikmet vardır..buraya itirazın yok sanırım burdaki hikmet ne bunu da bir cevapla bi zahmet..

namutedil-albatros, 11 yıl önce

Çünkü Kur'an ana kaynaktır. Ana kaynağın dupduru olması lazım.

oldu mu?

derdin eğer o ise, hakikaken yahşi'nin dediği gibi "bu tehditler olmasaydı Peygamber kendi hadislerini ayetlere eklerdi" gibi bir şey mi diyeceksiniz napacaksınız?

---

Şiddetli hassasiyet Kur'an metnine beşeri bir sözün karışmamasıdır.

Konumuz olan hadisler ise Kur'an metnine karışmış beşer sözleri değildir.

"Yaşayan Kur'an" olan bir peygamberin Kur'an'ı tefsiri, tebyini ve tatbikidir.

20 Ağustos 2013 18:48

Sahih Hadislere güvenmeyenler ya da sahih hadislere uydurma diyenlerin başta buhari ve müslim olmak üzere tek tek her bir hadisin uydurma olduğunu ispat etmeleri gerek. Yoksa yaptıkları hem büyük bir su-i zan hem de bir çoğu iftiradır.

Kimlerin günahlarını aldıklarını sayalım. Başta hadis imamları, sonra raviler zinciri ve tebe-i tabiin ve tabiin ve sahabeler dolayısıyla peygamber efendimiz.

Bu kadar insanın gunahini üzerinize alacak kadar cesaretlisiniz ne olur biriniz benim günahımı da üstlensin.

cvlstudnt
Müsteşar Yardımcısı
20 Ağustos 2013 19:10

İşte hadisçi taifenin ağzı laf yapan en ünlülerinden bir müridi ..

Zat-ı muhteşemleri diyor ki; Hadisleri reddedenler kafirdir .. Bi de ekliyor, bir hadisin uydurma olup olmadığını anlamanın yolu, zinhar hiçbir koşulda onu Kur'an a götürmek değil, sadece ve sadece onu kimin nakil ettine dikkat etmektir ..

Akıl dinini nakil dinine dönüştürerek bin yıldır atalar dininin nirvanasına ulaştılar .. Lakin şu tesadüfe bakın, islamın ilk reddettiği şey de atalar dini .. :))

hepsini ilemenize gerek yok .. var olan saçmalığı görmek için 30-40 saniye bakmanız kafi ..

buyrun video burda :)

http://www.youtube.com/watch?v=j_zhv9Bho4o

lal l
Yasaklı
20 Ağustos 2013 19:32

bugün sünnet diye yaşanılan çoğu şey Kurandan ayrı hükümler ihtiva eder. hatta öyle ki, bir konuda Kuran bir şey söyler, sünnet tam zıddını söyler..

recm, talak, altın, iman-islam şartları, helal-haram koyma yetkisi, şefaat, aracılık v.s.. bu konularda Kurana rağmen güya sünnet uygulanır..

Hatta bunları geç, sünnet ile Kuran ayetleri neshedilir.

Adam, kıldığı namazı bile sünnete atfeder. der ki sünnet olmasa, nasıl namaz kılınacağını bilemezdik. nasıl haccedeceğimizi, tuvalete hangi ayakla gireceğimizi, ne okuyacağımızı bilemezdik. e yuh!

Kuran nerde bu arada.. antik bir kitap haline geldi, kim bilir nerde.

utanmaz adam, kendi hadis inancına ayetleri bile alet edebiliyor bakın yukarıya.. hal böyleyken hıristıyanları niçin suçluyorsunuz ?

10 balkes, elçinin "beyan" etmesi demek, bir ayeti uzun uzadıya açıklaması, haşa anlaşılır hale getirmesi demek değildir. beyan etmek, bir şeyi gizlememek, çekinmeden-korkmadan ortaya koymak demektir..

bir şeyi açıklamak, izah etmek için fussilet kelimesi kullanılır.. ve bu iş yalnız Allah a has bir yetkidir.

yahu. yalnız Allah demek bu kadar mı zor! yalnız Allah dememek için 40 takla atıyorsunuz ya ayıptır.

snms_4242, 11 yıl önce

non-stop devam ediyor tartışma:)

bu tartışma peygamber sünnetini, peygamberin sözlerini sanki Kur'an'dan bağımsız davranışlar sözler tavırlar olarak görme gafletinden sıyrılmadıkca devam eder,peygamber ahlakını daskapitalden mi aldı Kur'an'dan aldı, insanların Kur'an ahlakını pratikte görmeleri benimseleri kadar tabii ne olabilir,

he maksadınız böyle yaparsanız bu işin yolu açık da yok gavslar, şeyhler bilmemneler felan fıstık diye başka mevzulara dalacaksanız,siz akıllı kimse de ahmak değil,bir adam birini kendine şeyh edinmiş Kur'an yolundan çıkmışsa çıkmıştır böyle bir paranoyanız var diye peygamberden bize gelen bir yaşamı bir örneği yok mu sayalım,ne istediğiniz de belli değil,daha önce de dedim kalemi saplayıp adam öldürülebiliyor diye kalemi yok mu edelim.

snms_4242
Başbakan Müsteşarı
20 Ağustos 2013 20:17

senin de peygamber dememek için mi bu yaptığın,

lal samimi ol,evet rivayet hadis diye dejenerasyon yapılabiliyor diye peygamberin sözlerini, davranışlarını, ahlakını, yaşamını es mi geçelim söyle? yahu yüzlerce rus yazarın, ingilizin amerikalının kitaplarını yazılarını okuyoruz yüz yıl önce yaşamış adamlardan feyizleniyoruz neler yazmışlar neler söylemişler diye koca yüreklerinize bir peygamberi mi sığdıramadınız?

---

ne dersen de peygamber Kur'an'dan aldığı öğrendiği ahlakla öyle bir yaşam sergilemiş, öyle titreten sözler etmiş ki yok saymak mümkün değil,

kızı fatıma odaya girdiğinde ayağa kalkan peygamberi unutmak istemiyorum, benim altsoyumda bilsin istiyorum, insanlara ahlak bu kadar mı güzel gösterilir Allah tarafından,

---

eğer derdin recm di şuydu buydu diye bahaneler ise ben sana Kur'an'dan ayet de getiririm isteyen ayete dayanarak da zalimleşebilir bu senin referansın olamaz,

---

Kur'an'dan çok sevdiğim bir ayetle noktalamak istiyorum,

isra suresinde der ki ''biz sizin kaderinizi çabanıza bağlı kıldık''

bu tek ayet, tek cümleden 2 şeyi bilmeniz gerek,

-çalışacaksınız,çabalıyacaksınız,iradenizi kullanacaksınız

-yüklemin gizli öznesini unutmayacak çabanız ve iradeniz dahi olsa herşeyin Allah'ın kudretiyle olduğunu, vücut bulduğunu bilecek, kabullenecek, iman edeceksiniz,

ister sadece Kur'an diyin ister Kur'an+sünnet+hadis diyin.

20 Ağustos 2013 20:30

Sizler hadisleri ortadan kaldirmaya çalışarak nifak yapiyorsunuz. 1000 tane insan getirelim. Her birine yalnız kur'an verelim. Ayrı ayrı evlere kapatıp bu kitaptan namaz kılmasını öğrenip uygulayın diyelim. Sonra bunlara tek tek namaz kıldıralım. alın Size 1000 çeşit namaz çıkar. Halbuki peygamberimizin kıldığı namaz iki üç farklı şekli geçmez. Şimdi bunlar namaz kılma konusunda peygambere tabi oldular mi tabiki olmadılar. Ayete göre allahı sevmenin yolu peygambere ittiba etmekten geçmiyor mu. Şimdi bunlar allahı sevmiş mi oluyor sevmemiş mi. Kuran ile hüküm ediyorlar mi etmiyorlar mi. Tabi etmiyorlar. Kur'an ile hüküm etmeyenler neyin ta kendileridir...

rusen amcanın oğlu
Genel Müdür
20 Ağustos 2013 20:32

''Allah kuluna kâfi değil midir? Seni O?ndan başkalarıyla korkutuyorlar. Allah, kimi saptırırsa artık onun yolunu doğrultacak biri yoktur.'' ( Zümer/36)

deniliyor ayette...

Hadisçiler ne diyor? ;

''Allah yetmez.Allah tek başına bir hiçtir,hiçbir anlamı yoktur.Muhammed olmasa (daha dogrusu Buhari,Tirmizi...falan filan),Allah'ın söyledikleri boştur....ne de olsa Buhari,Müslim olmadan Allah'ın ne dedigi anlaşılmaz...''

'yööö öyle diyen yok ki...' diyeceklerdir...Ama lafa degil,yapılana bakılır.Hadisçilere göre Allah'ın beceremedigini,Buhari,Müslim ve mezhep imamları becermiştir.İman da bu şekildedir,ibadetler de..Yani söylemeseler de fark etmez.

lal l
Yasaklı
20 Ağustos 2013 21:21

peygamber kurana uymuştur. peygamberin ne dediği nasıl yaşadığı ne hissettiği ne anlattığı Kurandadır.. gerisi masaldır, yanlışlanabilirdir, rivayettir, hatta kasten uydurulmuştur..

biri çıkar hoş bir söz söyler ve bunu peygamber söyledi diye nakleder.. kesin mi değil.. kabul etsek ne çıkar? peygamberin söylemediği bişeyi söyledi diye gösterme tehlikesi. sonuç? bunun sonu yok.

peygamberi önemseyen, sünneti önemseyen, onun nasıl yaşadığını öğrenmek isteyen Kurana bakacak. bunu deyince peygamber düşmanı oluyoruz. neden? çünkü adamın inandığı peygamber, kurandaki peygamberle taban tabana zıd..

şu yanılgınızı yıkın artık.. biz "Allah ne derse odur. peygamberin bizim nazarımızda hiç bir önemi yoktur. ne yaptığının ne söylediğinin bir değeri yoktur" demiyoruz.

biz, peygamberden 600 yıl sonra sistemleştirilen rivaayetlerin, saçmalıkların peygambere atfedilmesine, ona iftira edilmesine ve bunun Allahın dini yanında(aslında çoğunlukla karşısında), yep yeni bir din oluşturulmasına karşıyız.. her fırka, her mezhep, her cemaat kendine gör bir peyamber anlayışı geliştirdiğinden, herkes kendisine gçre uydurulan hadislere-sünettelere uyduğundan bin parçayız.

Kurana, elçinin getirdiğine gelin.. birleşilebilecek tek nokta budur.

snms_4242, 11 yıl önce

senin de peygamber dememek için mi bu yaptığın,

lal samimi ol,evet rivayet hadis diye dejenerasyon yapılabiliyor diye peygamberin sözlerini, davranışlarını, ahlakını, yaşamını es mi geçelim söyle? yahu yüzlerce rus yazarın, ingilizin amerikalının kitaplarını yazılarını okuyoruz yüz yıl önce yaşamış adamlardan feyizleniyoruz neler yazmışlar neler söylemişler diye koca yüreklerinize bir peygamberi mi sığdıramadınız?

---

ne dersen de peygamber Kur'an'dan aldığı öğrendiği ahlakla öyle bir yaşam sergilemiş, öyle titreten sözler etmiş ki yok saymak mümkün değil,

kızı fatıma odaya girdiğinde ayağa kalkan peygamberi unutmak istemiyorum, benim altsoyumda bilsin istiyorum, insanlara ahlak bu kadar mı güzel gösterilir Allah tarafından,

---

eğer derdin recm di şuydu buydu diye bahaneler ise ben sana Kur'an'dan ayet de getiririm isteyen ayete dayanarak da zalimleşebilir bu senin referansın olamaz,

---

Kur'an'dan çok sevdiğim bir ayetle noktalamak istiyorum,

isra suresinde der ki ''biz sizin kaderinizi çabanıza bağlı kıldık''

bu tek ayet, tek cümleden 2 şeyi bilmeniz gerek,

-çalışacaksınız,çabalıyacaksınız,iradenizi kullanacaksınız

-yüklemin gizli öznesini unutmayacak çabanız ve iradeniz dahi olsa herşeyin Allah'ın kudretiyle olduğunu, vücut bulduğunu bilecek, kabullenecek, iman edeceksiniz,

ister sadece Kur'an diyin ister Kur'an+sünnet+hadis diyin.

dreamworld-_-
Kapalı
20 Ağustos 2013 22:05

10-balkes-fb; bazı şeylerin ne kadar bilincinde olduğunuz ortada. elçilik görevini sizin anladığınz gibi anlarsak kurana uyamayız kuranla çelişirz. kaç kere tekrar eder ayetlerde senin görevin tebliğdir diye. bu tekrarlar niye var sanıyosunuz üstünkörü okumak için değil tekrarladıkça o beyine girmesi için.

sadece kuran diyen bi insanın ayetlerle sorunu yoktur hadisperestlerin sorunu vardır ayetler sizlere yetersizdir.

ankebut 51: kendilerine okunmakta olan kitabı sana indirmemiz onlara yetmiyo mu.

görüldüğü gibi sizler hep vardınız. sayenizde okudukça o zamanları daha iyi anlayabiliyorum.

araf 3:rabbinizden size indirilen kurana uyun. onu bırakıpta başka dostların peşinden gitmeyin. ne kadar az öğüt alıyosunuz.

ayet böyle söylerken siz kuran+hadis diyosunuz. buhari vs kitaplarının peşinden gidiyosunuz. kıyamet suresinde ne diyo açıklayan kimmiş okudunuz mu sai o sureyi

kıyamet suresi 17-19: şüphesiz onu toplamak ve okutmak bize düşer.o halde biz onu okuduğumuzda sende onun okunuşunu izle.sonra onu AÇIKLAMAKTA BİZE DÜŞER.

peygamberlerimizn hepsini sevmek çok güzel zaten bunu bütün inananlar kabul eder ve sever kuran bizi bunu söyler ama ince bi çizgi var bunu koruyabilmek anlayabilmek önemli olan yahudiler ve hristiyanlar gibi aynı hatalara düşmemek lazım.

hadisleri peygamberimiz söyledi diye kesin bi dil kullanmıyoruz sadece olay bu. ne zor şunu görmek kurana inanıyorum çünkü kuran allahın korumasında hadislerin korunması diye bi mevzu var mı yok. iddia edilen hadisler peygamberimzn kuranı anlayıp edindği ahlak ve öğretiler ise yani uygulandığında kuranla aynı sonuçları doğuruyosa bu kabul edildğinde buna laf söleyen yok peygamberimz söyledi diye de inandırn kendinizi bizi bağlamıyo. buradaki ince ayar önemli olan. kurana eksik, açıklanmaya muhtaç derseniz, olmayan kavramları sokup olmayan emirleri yasakları eklerseniz iş değişir,hadisleri yüceltirseniz dininizi hadislerden öğrenirseniz, parça parça olursanız, iş değişir.

namutedil-albatros
Müsteşar Yardımcısı
21 Ağustos 2013 00:06

cevap 2: Çünkü Allah'ın sözü olduğuna dair en ufak bir şüphe kaldırmaz da ondan arkadaşım.

3. soruyu alayım?

---

tabor1, 11 yıl önce

arkadaş siz ne biçim adamsınız ben peygambere öyle laf dermiyim öyle bir şey yapmadığını ispat için uğraşıyorum zaten...

neyse soru iki neden Kuran ın dupduru olması lazım neden olduğu gibi tebliğ edilmesi lazım Allah ın her işinde bir hikmet vardır..buraya itirazın yok sanırım burdaki hikmet ne bunu da bir cevapla bi zahmet..

namutedil-albatros
Müsteşar Yardımcısı
21 Ağustos 2013 00:09

adam doğru diyor.

özellikle 19. yüzyıldan sonraKur'an ve Hadis tartışmaları ingiliz müsteşriklerle başlatılmıştır. Bu tartışmalar Müslümanların meselesi olmadı.

ingilizler böyle tartışmaları niye başlattılar acaba?

---

gerçi siz rahmetli ercüment özkan'ı bile bezdirdiniz zamanında.

cvlstudnt, 11 yıl önce

İşte hadisçi taifenin ağzı laf yapan en ünlülerinden bir müridi ..

Zat-ı muhteşemleri diyor ki; Hadisleri reddedenler kafirdir .. Bi de ekliyor, bir hadisin uydurma olup olmadığını anlamanın yolu, zinhar hiçbir koşulda onu Kur'an a götürmek değil, sadece ve sadece onu kimin nakil ettine dikkat etmektir ..

Akıl dinini nakil dinine dönüştürerek bin yıldır atalar dininin nirvanasına ulaştılar .. Lakin şu tesadüfe bakın, islamın ilk reddettiği şey de atalar dini .. :))

hepsini ilemenize gerek yok .. var olan saçmalığı görmek için 30-40 saniye bakmanız kafi ..

buyrun video burda :)

http://www.youtube.com/watch?v=j_zhv9Bho4o

namutedil-albatros
Müsteşar Yardımcısı
21 Ağustos 2013 00:13

@la l. Siz Kur'an'a çağırmıyorsunuz.

Kur'an'ın kırık dökük çevirileri olan meallere ve o meallerden kendi anladıklarınıza çağırıyorsunuz.

Kur'an'ın metni tek, yorumu onlarca...

Bu kadar yorum yöntemi içinden Allah Rasulü'nün ve sahabelerinin yöntemini seçiyoruz, sizin salt akılcı, indirgemeci, dogmatist yöntemnizi değil.

---

"beyan" saklamamak demekmiş.

Bir kelimenin pek çok anlamından sadece birini tercih edip diğerlerini görmezden gelmek ve böyle indirgemelerle zaman içinde abdülaziz bayındır gibi "Allah geleceği bilmez" saçmalığına kadar götürebiliyorsunuz işi.

bireysel akılla meal okuyup "Kur'an budur" demek böyle bir şey işte.

snms_4242
Başbakan Müsteşarı
21 Ağustos 2013 00:19

Kur'an tek bakış açısı çoktur bu lafı severim,

lal Kur'an demiyor,lal Kur'an'dan ben bunu anlıyorum siz de bunu anlayacaksınız diyor.

21 Ağustos 2013 00:23

Konu çığrından çıkmış yine.Dreamworld gerçekten çok bilinçlisin hayran kaldım.Neyse konumuza dönelim.

Hadisler neden bu kadar zorunuza gidiyor anlamış değilim.Müslüman olduğumuza göre mutlaka uzlaşabilceğimiz bir nokta olmalı diye düşünüyorum.Allah'ın Kur'an'da belirttiği bazı genel ,düşünmeye sevk edici ve ibadet ayetlerinde açıklamasını ve uygulamasını resulune bırakmış olamazmı.Namazda şu bukadar rekat burada bunlar okunur demek yerine uygulamasını resulune bırakmış olamazmı.14 asırdır namaz aynı olduğuna göre bunu deşmenin ne anlamı var.Peygamberimizin Kur'an dışında hükümler getirme ihtimalini bile düşünmek yeterince iman zayıflığıdır.

Peygamberler Allah ile iletişime geçmesi vesilesiyle zaten diğer insanlardan üstündür.Çünkü onlar seçilmiş İNSANLARDIR.

Haşr/7:Prygamber size ne verdiyse onu alın ne yasakladıysa ondan sakının

Ayet bu kadar açık iken hadisleri ekarte etme çabası nedendir

Nahl/44:İnsanlara kendilerine indirileni açıklaman için düşünüp anlasınlar diye sana da bu Kur'an' indirdik.

Burda da bizzat tebyinden bahsedilir.

Sonuç:Peygamber ayetleri açıklayabilir.Allah'ın rızası doğrultusunda.Ayetlerin temasına uyarak.

Nefsinize yenik düşmeyin.Bu tip tartışmaların en büyük nedeni hadisleri iptal etmek değil ibadetleri ekarte etmektir.Ama bu çabalar asla sonuç vermez.Bunu da sakın unutmayın...

namutedil-albatros
Müsteşar Yardımcısı
21 Ağustos 2013 00:36

aynn öyle.

ercüment özkan diye birisi vardı. galiba 95'te rahmetli oldu.

1980'lerde iktibas dergisini çıkardı. Mealcilik furyasını aslında bu zat başlatmıştı Türkiye'de. ama amacı İslam'ı hurafelerden temizlemekti. bunun için ana kaynağa dönme amacı güdüyordu.

sonradan bu mealciler bu adamı bile bezdirdiler. sonradan ercüment bey mealciliğin Kur'an'ı anlamada engel olduğunu söyledi.

sonradan işi iyice cozuttular. kendilerine "hanif" diyen yeni yetmeler çıktı. Namaza dua deyip "şekilsel namaz yoktur" boyutuna kadar vardırdılar.

---

Aradan sünnet ve hadisleri çıkarıp kendi bireysel aklını yeterli görmeye başlayınca saçmalamanın sonu gelmiyor.

rusen amcanın oğlu
Genel Müdür
21 Ağustos 2013 00:36

'ben bunu anladım,sen de bunu anlayacaksın' demiyor adam.Onu diyen sizlersiniz.

'ashab,Buhari,Tirmizi,mezhep imamları nasıl anladıysa öyle anlamak zorundasınız.Yoksa kafirsinizdir,mürtedsinizdir,katliniz vaciptir,mallarınız ve kadınlarınız hadisçilere helaldir...' diyen sizlersiniz.

Adamın dediginin özeti şudur ;

Kuran'ı herkes kendi aklıyla anlasın,anlamadıgını sadece fikir almak için sorsun.Sonuçta herkes kendinden sorgulanacak.Kendi aklını kullanmayıp başkasının aklına iman etmek,başkasının aklına iman etmeyene kafir demek,şirktir,Allah'a iman etmek degildir.

Adam aslında gayet açık ve net konuşuyor yahu...

snms_4242, 11 yıl önce

Kur'an tek bakış açısı çoktur bu lafı severim,

lal Kur'an demiyor,lal Kur'an'dan ben bunu anlıyorum siz de bunu anlayacaksınız diyor.

Toplam 150 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi