Editörler : cihan27E.Kayı Han

12 Şubat 2019 21:30

Fazla maaş ödenmiş. 15 bin TL geri isteniyor!

Merhaba bir konuda yardımınıza ihtiyacım var.657 ye bağlı devlet memuruyum.2015 ağustos ayından 2019 ocak ayına kadar maaşıma her ay fazla ödeme yapılmış.Ve şimdi resmi yazıyla bu parayı benden geri istiyorlar.Geri ödememi istedikleri meblağ çok yüksek 15 000 tl.Benim herhangi bir beyanım olmadı.Benimle ilgili olmayan bir hata.Maaşımı düzenleyenlerin hatası.Yazılan bir kaç yazıyı okudum.Tam açıklayıci bir şey bulamadım.Şuan yasal olarak ne yapabilirim.Yardımlarınızı bekliyorum..

yarhisarli
Kapalı
12 Şubat 2019 21:39

Banada bi kere 2 maaş yatmıştı. Bende bütün parayı harcadım. Parayı istediler çıkarıp veremedim. Sonraki ayın maaşından düşmüşler..

mustafaremzi
Kapalı
12 Şubat 2019 21:51

Geçmiş olsun keşke benimde 1 maaş olsaydı.Tamı tamına 15 000 tl

yarhisarli, 5 yıl önce
Banada bi kere 2 maaş yatmıştı. Bende bütün parayı harcadım. Parayı istediler çıkarıp veremedim. Sonraki ayın maaşından düşmüşler..

05310324
Kapalı
12 Şubat 2019 22:13

Devlette kimsede parasını bırakmaz alır vermiyorum diye uzatirsan faizi ile alir

SrknBgr
Şef
12 Şubat 2019 22:31

Maaş yatarken fazla olduğunu fark etmediniz mi ? Fazladan yatarken niye gidip bildirmediniz. Hakkınız olmayan bir şeyi istemeleri doğal. Karşılıklı hata var ama büyüğü sizde. Çözüm basitmiş ama zamanında , gidip bu ay fazladan para yattı deseydiniz mutemete şimdi böyle zor duruma düşmezdiniz.

mustafaremzi
Kapalı
12 Şubat 2019 23:01

Fazla para yattığından haberim yok.Maaş hesaplamasını ben yapmıyorum.Herhangi bir beyanım yok.Memur arkadaş okey oynayacağına işini düzgün yapsın önce...Burada mağdur olan benim.

SrknBgr, 5 yıl önce
Maaş yatarken fazla olduğunu fark etmediniz mi ? Fazladan yatarken niye gidip bildirmediniz. Hakkınız olmayan bir şeyi istemeleri doğal. Karşılıklı hata var ama büyüğü sizde. Çözüm basitmiş ama zamanında , gidip bu ay fazladan para yattı deseydiniz mutemete şimdi böyle zor duruma düşmezdiniz.

mustafaremzi
Kapalı
12 Şubat 2019 23:08

2015 ten beri maaşı yapanların aklı başına yeni gelmiş galiba.Ben nerden bileyim ne kadar yatıyor.İşini düzgün yapsaymış.Bende memurum ama her zaman dürüst çalışırım.Hakkını veririm işimin.Şimdi bana yazık değil mi 15000 tl az para mı.Neyse yasal olarak bu konuyu bilenler cevaplayabilirse sevinirim..

buluache
Daire Başkanı
13 Şubat 2019 01:43

Fazla yatirilan parayı su veya bu şekilde sizden tahsil ederler.

Ama benim tahminim 15 bin lirayı bir anda maaşınızdan kesmezler.

Aylık belirli bir oranda maaşınızdan tahsilat yapılır.

Keşke daha önce fark etseydiniz.

Felaket tellalligi yapmak ismemem ama amiriniz bu konu yüzünden hem size hemde mutemet e soruşturma aacabilir.

savunmaniz istenir.

sayet böyle bir durum olursa yapacağınız savunmaya dikkat etmenizi öneririm. Zimmete para geçirdiğiniz kanaati oluşursa Ciddii cezaları olur.

Enn güzeli fazla yatan maaşınızı ödemeniz. Gücünüz varsa bir çırpıda yatırın kurtulun yoksa maaşınızdan taksit taksit ödenmesini isteyin.

buluache
Daire Başkanı
13 Şubat 2019 01:52

Burda verdiğiniz cevaplar tarzında bir savunma yapmayın sakın.

Bu parayı (Seve seve) sizden tahsil edecekler. Üstüne birde cezA yemeyin.

Şunu yapabilirsiniz bi tavsiye 2015 den bu yana aynı mutemet se maaşınızı yapan memur arkadaş konusup bu konuda ikimizin de hatası var.

Birazını sen birazını ben ödeyim deyip konuyu kapatmak mantıklı olur

Çünkü bu soruşturma açılsa hatalı davranan mutemet uyarı cezası alsa siz kınama hatta daha ciddi cezalar alabilirsiniz.

Çünkü fazla yatan parayı 4 yıldır alıyorsunuz.

filozof0
Kapalı
13 Şubat 2019 03:20

Sana bir anda 15.000 TL yatırmadıkları için tek seferde isteyemezler :) İsteyecek olurlarsa dava aç. En fazla sana kaç ayda yatırdılarsa sen de o kadar ayda yatırırsın. 500tl 500 tl mi yatırdılar? Sen de öyle yatirirsin.

mustafaremzi
Kapalı
13 Şubat 2019 08:48

Burda verdiğim cevap neyse o.Yanlış bir şey yok söylediklerimde.Savunma yapmak zorunda olan ben değilim.Bu parayı (Seve seve) sizden tahsil edecekler cümlesinden anlaşılacağı gibi üslübunuz hiç hoş değil size iade ediyorum.Dünkü memur değiliz.Yasa şunu diyor 60 gün içinde kurum dava açabilir.Aradan 5 yıl geçmiş.Kendi hatalarını insanlar çekmek zorunda değil.Herkesin bir ailesi var...

buluache, 5 yıl önce

Burda verdiğiniz cevaplar tarzında bir savunma yapmayın sakın.

Bu parayı (Seve seve) sizden tahsil edecekler. Üstüne birde cezA yemeyin.

Şunu yapabilirsiniz bi tavsiye 2015 den bu yana aynı mutemet se maaşınızı yapan memur arkadaş konusup bu konuda ikimizin de hatası var.

Birazını sen birazını ben ödeyim deyip konuyu kapatmak mantıklı olur

Çünkü bu soruşturma açılsa hatalı davranan mutemet uyarı cezası alsa siz kınama hatta daha ciddi cezalar alabilirsiniz.

Çünkü fazla yatan parayı 4 yıldır alıyorsunuz.

mengok
Şube Müdürü
13 Şubat 2019 11:14

aylık ortalama 350 lira fazla yatmış .. şuan zor durumda değilsen bu meblağ üzerinden geri ödemeyi teklif et .. haklısın onların hatası ama sonuçta senin çoluğunun çocuğunun boğazından geçen bir para tek seferde ödemen mümkün olmaz ancak makul birşey yapmaları lazım.. hatayı herkes yapabilir ama emin ol o para sana geri döner..

mustafaremzi
Kapalı
13 Şubat 2019 11:38

Haklısınız söylediklerinizde.Çok teşekkür ederim bu güzel düşüncelerle yazdığınız yorumunuz için.

mengok, 5 yıl önce

aylık ortalama 350 lira fazla yatmış .. şuan zor durumda değilsen bu meblağ üzerinden geri ödemeyi teklif et .. haklısın onların hatası ama sonuçta senin çoluğunun çocuğunun boğazından geçen bir para tek seferde ödemen mümkün olmaz ancak makul birşey yapmaları lazım.. hatayı herkes yapabilir ama emin ol o para sana geri döner..

Süleyman Kavcı
Aday Memur
13 Şubat 2019 18:07

Kardeşim 40 ay boyunca hiç mi farketmedin. 15000 i 40 ay gibi bi zamana bölmüş olursak tahmini 300 küsür fazla yatmış sana. Ve bu mesleğe başlamadan önce ne kadar alıyorsun bizim maaşlar ne kadar diye hiç araştırmadın mı. Onu da geçtim beraber çalıştığınız meslektaşlarınızın maaşlarını hiç mi sormadın. Demedin mi bu 300 küsür para nerden geldi diye. Tamam bunu yapan memur hatalı ama keşke sende hesaplasaydın kardeşim. Kısacası her şekilde ödemen lazım kardeşim devlet bırakmaz. İtiraz edebilirsin ama bu seferde dava masrafları da sana yükleyip isterler. En iyisi en kısa zamanda ödemeye bak. Şimdiden allah yardımcın olsun

memurbey144
Kapalı
13 Şubat 2019 18:30

Araştırılsa çok büyük oranda yanlış maaş tespit edilir memurlarda. Hesaplayan mutemet ödemeli bu parayı. Bariz bir ödeme kalemi yanlışı atıyorum bekar olduğun halde eş yada çocuk yardımı almıyorsan bordro da hatayı anlamak zor.

hizmetliyimdir
Aday Memur
13 Şubat 2019 18:48

taksit yap

ozgurkrmn
Memur
13 Şubat 2019 18:52

muhasebat genel müdürlüğünün sira no:16 numarali tebliğine bakin

Nnbahar
Kapalı
13 Şubat 2019 19:03

Faizi ile mi istiyorlar.valla hocam takip et eksik.banada geçen maaş farkı yapmamıştı ben farkettim.4gunde anca hallettiler.bide bankanın suçu diyor.gulermisin ağlar mısın.

HA_TA
Müsteşar Yardımcısı
13 Şubat 2019 19:04

Dünkü memur değilim diyorsunuz ama maaş bordrosuna bakma zahmetinde bulunmayıp , hangi kalemde sıkıntı olduğunu 48 ay boyunca farketmemişsiniz. Keşke dünkü memur olsaydınız enazından bu kadar meblağ ödemek zorunda kalmazdınız.
mustafaremzi, 5 yıl önce

Burda verdiğim cevap neyse o.Yanlış bir şey yok söylediklerimde.Savunma yapmak zorunda olan ben değilim.Bu parayı (Seve seve) sizden tahsil edecekler cümlesinden anlaşılacağı gibi üslübunuz hiç hoş değil size iade ediyorum.Dünkü memur değiliz.Yasa şunu diyor 60 gün içinde kurum dava açabilir.Aradan 5 yıl geçmiş.Kendi hatalarını insanlar çekmek zorunda değil.Herkesin bir ailesi var...

tarih2019
Şef
13 Şubat 2019 19:18

hocam konu hakkında en doğru cevabı bir avukata danışarak alabilirsiniz. burda doğrusunu öğrenmeniz zor, herkes fikir beyan eder sadece ama önemli olan hukuktaki yerinin ne olduğu. bir avukata danışmanız em doğrusu olur.

mustafaremzi, 5 yıl önce

2015 ten beri maaşı yapanların aklı başına yeni gelmiş galiba.Ben nerden bileyim ne kadar yatıyor.İşini düzgün yapsaymış.Bende memurum ama her zaman dürüst çalışırım.Hakkını veririm işimin.Şimdi bana yazık değil mi 15000 tl az para mı.Neyse yasal olarak bu konuyu bilenler cevaplayabilirse sevinirim..

tarih2019
Şef
13 Şubat 2019 19:21

zimmete para geçirme mi :D

bilmediğiniz konularda ne diye yorum yapıyorsunuz ki...

adam kendi maaşını kendisi belirleyip yatırma işlemini yapmıyor. bilmediğiniz konularda susmayı bi öğrenin yaw

buluache, 5 yıl önce

Fazla yatirilan parayı su veya bu şekilde sizden tahsil ederler.

Ama benim tahminim 15 bin lirayı bir anda maaşınızdan kesmezler.

Aylık belirli bir oranda maaşınızdan tahsilat yapılır.

Keşke daha önce fark etseydiniz.

Felaket tellalligi yapmak ismemem ama amiriniz bu konu yüzünden hem size hemde mutemet e soruşturma aacabilir.

savunmaniz istenir.

sayet böyle bir durum olursa yapacağınız savunmaya dikkat etmenizi öneririm. Zimmete para geçirdiğiniz kanaati oluşursa Ciddii cezaları olur.

Enn güzeli fazla yatan maaşınızı ödemeniz. Gücünüz varsa bir çırpıda yatırın kurtulun yoksa maaşınızdan taksit taksit ödenmesini isteyin.

Toplam 98 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi