Editörler : swat3410E.Kayı Han
27 Mayıs 2012 17:39

Pomem Askerlik ve Yaş Şartı Mağduriyeti

Arkadaşlar bilindiği gibi Emniyet Genel Müdürlüğü POMEM alımlarını önce 6 ay, sonra dalga geçer gibi bir 6 ay daha olağan dışı bir şekilde erteledi.

Bu arada yaşı sınırda olan adaylar yaş şartını aşıp başvuru yapamaz hale geldi. Bu seneki alımlarda bu 12 aylık ertelemeden dolayı bizlere +1 yaş hak tanınması gerekmez mi? POMEM giriş yönetmeliğinde yapılacak küçük bir düzenlemeyle bu mağduriyet kolayca ortadan kaldırılabilir. Ayrıca 28 ve 29 yaşındaki bir çok aday askerlik şartı yüzünden başvuru yapamıyor. Halbuki 6109 sayılı kanunla polise askerlik muafiyeti getirildi ama başvuruda halen askerlik yapan-yapmayan diye bir ayrım var. Polise askerlik yok ama polis adayına askerlik şartı var. Burada kanunla yönetmelik çelişiyor. Askerlikle ilgili kanun gayet açık: "10 yıl görev yapan polisler askerlikten muaf tutulacak, 10 yıl içerisinde herhangi bir nedenle görevden ayrılanlar o günün şartlarında askerliğini yapacak" diyor. Bizler polisliği askerlikten yırtmak için istemiyoruz zaten öyle düşünsek polisliğe aday olmayız.

Ben 13 Ağustos 85'liyim ve bugüne kadar askerliğimi yapmak kısmet olmadı. Mülakat 14 Ağustos'ta yapılsa ki Eylül'den önce yapılmayacaktır, 28 yaşımdan gün aldığım için başvuru hakkımı kaybediyorum. Başvuru için gitsem yetkililer bana "28 yaşından gün almışsın" diyecekler. "Ama beni bir yıl beklettiniz" desem "yapabileceğimiz bir şey" yok diyecekler. "Ben işi gücü bırakıp KPSS'ye hazırlandım, eşşek gibi ders çalıştım, dershaneye gittim, maddi manevi birçok sıkıntı çektim, ertelemelerinizden dolayı geçici işlerde çalıştım bir süre işsiz kaldım" desem yine "yapabileceğimiz bir şey yok" cevabını alacağım.

Velhasılı ben mağdurlardan sadece biriyim. Bizden çok var görüyorum. Eğer bu konuda bir değişiklik istiyorsak yetkililere sesimizi duyurmamız gerek. Benim durumumda olan arkadaşları BİMER'e, İçişleri Bakanlığı'na, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne, Eğitim Daire Başkanlığı'na vs. durumunuzu anlatan etkili dilekçeler yazarak bu değişikliği "talep etmeye" davet ediyorum. Hiçbir şey istemeden öylece oturup başvuru şartlarının açıklanmasını beklemek kasaplık koyun gibi kesilmeyi beklemekten farksız. Yetkililerin bu konuda bizim dilekçelerimizi dikkate alacağına inanıyorum ve umutla bekleyeceğim. Önce isteyelim inşallah sonunda hak ederiz ve bu sıkıntılı süreci mutlu sonla bitirerek istediğimiz mesleğe ulaşmış oluruz.

ballısüt
Aday Memur
28 Mayıs 2012 02:09

Ya face te grup var bılır ıyı ılgılenenler.. Toptan kac kısı yolladık yolluyoruz yollarız da ınsallah hakkımız yenmez ama... Umudum yok...... Kahretsın kı bırakmadı bu haksızlıklar ulkesı... Bende bayanım ocak 85 lıyım ve ayvayı yemıs durumdayım o kadar cok ıstememe ragmen gel de anlat ıste eger bıraz haktan hukuktan vıcdandan haberlerı varsa yukseltırler duzeltırler yeter artık bızde ınsan evladıyız gunah onca emege paraya hevese maıle dılekceye zamana huzursuzluga yazık... Bız onca emek verelım bu ulke ıcın calısmaya bu kadar heves edelım yazıklar olsun bu ulkeye be..

cerasuse
Kapalı
28 Mayıs 2012 09:33

Haklısın çok haklısın kardeş. Bende 2011 yılında işten ayrıldım ve kpss gece gündüz çalıştım istediğimiz puanı aldık ama gel gör ki 83 doğumlu olduğum için şu an ki şartları göz önüne alırsak elendik.

Ben tam 1.5 yıldan beri pomem alımlarını bekliyorum. Eylül ayını bekledik geldi, dediler ki mart ayında belli olacak.

mart ayını 4 gözle bekledik dediler ki agustos ayının son haftasında şartlar ve alımlar belli olacak.

Yıkıldık ve yıkıldık, hakkımız yenildiği kanısındayım, çünkü ben her sene pomem alımlarına güvenerek işimi bıraktım ve şu an işşizim.

Eylül ayında en azından şartları diyecektiniz bizde 1.5 yıl beklemezdik hüsran ve umutsuzluk içinde :(

Ben bu şerefli mesleği çok seviyorum ve istiyorum vatanımın neresi olursa olsun görevimi her yerde yapmaktan gurur duyarım o kadar kalpten ve içten istiyorum.

Ama nasip olmadı, kimileri maaş için tercih ediyor bu mesleği sevmeye sevmeye yapıyor çoğuda..

Peki bizim gibi kalpten isteyenlerde neden olamıyor, nasip diyorum.

BU SENE ALIMLARDA EN AZINDAN 01.01.1983 SONRASI DOĞAN TÜM ADAYLARI MÜLAKATA ÇAĞIRMALARI LAZIM EN DOĞRUSU BU OLUR BENCE ..??

BİR ÜMİT SADECE BİR ÜMİT..

BEKLİYORUZ...

adros33
Şef
28 Mayıs 2012 12:51

yaş şartının yükseltilmesi gerekiyor çok kişi madur durumda

29 Mayıs 2012 00:10

Arkadaşlar başvuru şartlarının belirlenmesi için az bir zamanımız kaldığını düşünüyorum ve bence asıl bu son zamanda yüklenmemiz gerekiyor. Durum iç açıcı değil gibi görünüyor ama daha önceki çalışmaların ve emeklerin de üzerine bir şeyler ekleyerek durumu tersine çevirme imkanımız var. ballısüt arkadaşım onun için umutsuzluğa kapılmadan yolumuza devam etmeliyiz. Beklenen günler gelecekse çekilen çileler kutsaldır. Bu uğurda emek veren herkes sonuç alamasak da gerçekten çok önemli bir iş yapıyor. Çünkü ortak amacımız bir mağduriyeti ortadan kaldırmak.

Bizim istediğimiz imkansız değil. Bu ertelemeler yüzünden zaten biz talep etmeden +1 yaş verilmesi gerekir. İnsanların hayatıyla oynamak bu kadar basit olamaz. Askerlik yapmayanların da başvurabilmesi için askerlik şartının kaldırılması; askerliğini yapan-yapmayan, bay-bayan tüm adaylara aynı ve tek bir yaş şartının uygulanması gerekir. Bu bizim hakkımız ve bu hakkı elde edebilmek için durumumuzu ve mağduriyetimizi anlatan etkili, ciddi dilekçeler yazarak bu hakkı elde etmeliyiz.

Selametle..

i m a j
Yasaklı
29 Mayıs 2012 13:09

arkadaş arada 6 aylığına askere gitseydin keşke..

29 Mayıs 2012 16:51

imaj kardeşim bilsem ya da 12 Eylül'de çıkarılan ilk duyuruda deselerdi ki "alımları 2012 KPSS'den sonra yapacağız" giderdim tabi.

Eylül 2010 mezunuyum mezun olduğumda askerliği KPSS'ye hazırlanabilmek için erteledim. POMEM duyurusu 19 Mart'ta tekrar ertelendiğinde de Nisan celbi için başvuru tarihi olan 28 Şubat tarihi geçmişti. Martta tekrar ertelenince de her şey allak bullak oldu.

ballısüt
Aday Memur
30 Mayıs 2012 03:44

polisolacakcocuk, 1 yas verılmesı gerekır yazmıssın ya arkadasım, sey sorcam 2007 demı 2009 damı tam hatırlamıyorm yıne bı gecıkme olmus duyduguma gore o zaman 1 yas verılmıs mı yaa verılmısse en azından 1 yas yıne verılır onun ıcın soruyorm..

Bu arada burda dua edıyorm :) ınnsallah polıs olmayı cok ısteyenler basta polıs olsunn.... :)

ballısüt
Aday Memur
30 Mayıs 2012 03:49

Bıde evet bu ne ya yok su ıcın bu yas bu ıcın su yas askerlıktı bayandı vs ydı..

İşin yaşı cınsıyetı olan bı ulke ıste tabı gelısemez..

Hayır merak edıyorum bıde neden bayan polıs az alınıyo vatandasa gore polıs almıyo musunuz sız eee turkıye sadece erkek nufuslu bı ulke mı? Bence turkıye bu mantık ve adaletsızlıklerle "gelısememekte olan" bı ulke ben bunu anladım :) haksız mıyım arkadaslar ya bayanları da bı dusunursenız en az yas kadar sacma ve adaletsız degıl mı 500 bayan alımı?

ballısüt
Aday Memur
30 Mayıs 2012 04:35

Arkadaşlar 2011 pomem şartlarında 30/10/83 ve sonrası dogumlular denıyor.. Bu yıl da ay gun / 84 ve sonrası dogumlular denır degıl mı o zaman 85 lıler oluyor degıl mı????

30 Mayıs 2012 14:16

ballısüt

Yanılmıyorsam 2010'daki yönetmelik değişikliğiyle askerlik yapmayan ve bayan adaylara 27'den 28'e, yapan adaylara 29'dan 30'a yükseltilmişti. Yükseltilme sebebi açıklanmadığı için tam olarak bilmiyorum. Bilgisi olan arkadaşlar varsa açıklayabilir belki.

Önceki mülakat tarihi 30.10.2010 olduğu için öyle bir tarih verildi. Bu yıl da mülakat tarihi "atıyorum" 01.09.2012 olursa "bu tarihte şu yaştan gün almayan adaylar başvurabilir" diye duyuru çıkarılır.

İnşallah biz başvuramasak da dediğin gibi gerçekten isteyen, emek veren ve hak edenler kazanır.

mdermen
Aday Memur
30 Mayıs 2012 14:44

Polisolacakçocuk askerlik şartı geleceğini nerden duydun?

30 Mayıs 2012 15:02

mdermen

Öyle bir şey söylemedim yanlış anlaşılacak bir cümle mi kurdum acaba?

Selametle.

30 Mayıs 2012 15:26

Arkadaşlar, askerlik ve yaş şartıyla ilgili EGM'de Eğitim Daireden veya başka bir yerden tanıdığı vesilesiyle vs. kesin ve net bilgi alabilenler varsa paylaşır mısınız?

gbrjcksn
Aday Memur
31 Mayıs 2012 22:05

PolisOlacakCocuk rumuzlu arkadaşım, http://forum.memurlar.net/konu/1072837/?page=476 bu adreste , bahsettiğin özveri için gereken tüm adımları attığımı şahsım adıma kanıtlamak istiyorum. benim gibi birçok arkadaşımın da hazırlamış olduğum metni bahsettiğin mercilere ulaştırdığına inanıyorum. hepimiz zaten bu adımları attık atıyoruz. ama önemli olan bunu sürekli kılmak, bir kere değil her gün hakkımızı aramak. birlik olmak.şu da var ki bizim vekil olarak atadığımız kişiler ,kürtajın,okuldaki sütün,suriyedeki iç savaşın,afganistanlı libyalı polisin eğitiminin aklıma gelmeyen vb. daha bir çok ÖNEMLİ meselenin tartışmasını sürdürüken bizimki gibi DEĞERSİZ,ÖNEMSİZ pomem mağduriyetiyle uğraşmasını nasıl bekleriz. Daha ÖNEMLİ meseleler varken medyamız sesimize neden ses olsun ki.

Lanet olsun böyle düzene de d.zülene de !

02 Haziran 2012 10:21

gbrjcksn

Bahsettiğin konu başlığını epey takip ettim orada ha bugün ha yarın açıklanacak diye heyecanla beklerken stresten millet birbirine sarıyordu. Duyurular herkesin hayallerini suya düşürdü.

Bizim meselemiz gündeme gelmiyor armudun sapının kaç derece eğik olduğu daha çok gündem oluşturuyor belki ama bu sorun görmezden gelinemez. Yaşanan gelişmeler bana iyimser olmam gerektiğini söylüyor. Çünkü yaş konusunda epeydir sıkıntı var. Zaten başta yanlışlık var; Temmuz ayında doğan aday doğduğu tarihten dolayı mesela Ekim'de doğmadığı için başvuramıyor. Bırak onu insanlar çok az bir süre farkıyla başvuru hakkını kaybediyor. Ben mesela düzeltme yapılmazsa belki de 10-15 gün farkla başvuru hakkımı kaybedeceğim. Hem de 12 ay bekletildikten sonra. Üstüne bir de bu ertelemeler gelince mağdur olan kişi sayısı daha da katlanıyor. Yaş sınırı 35 olsun diye büyük bir baskı da var. Ayrıca 12.09.2011'de Mart denildi ama verilen söz tutulmadı Mart geldi şaka yapar gibi Ağustos denildi. Yetkililerin burada hatası var ya da belki yabancı ülkelerden polis öğrencilerin gelip POMEM okullarımızda eğitim alması gibi yaşanan gelişmeler hata doğurdu. Bizim yapmamız gerekense bu hatayı onlara göstermek. Bunu düzeltmek zorundalar.

02 Haziran 2012 10:26

Ayrıca askerlik yapmayıp da yaşı dolduran arkadaşlar için söylüyorum:

6109 sayılı askerlik kanununda değişiklik yapılmadan önce(!) POMEM başvurularında 28 yaşından gün alanlar için askerlik şartı aranıyordu. En son POMEM alımından sonra(!) polise askerlik muafiyeti getirildi. Dolayısıyla giriş şartlarındaki askerlik şartı ise öylece kaldı. Bu senenin başvuru şartları açıklandığında bunu göreceğiz; polise kaldırılan askerlik şartı POMEM alımlarında da kaldırılabilir. Ki zaten kaldırılması gerekir polis olacak adamdan askerlik şartı istemek saçma olur. Milletin derdi 10 yıl görev yapıp askerlikten yırtmak değil.

02 Haziran 2012 10:29

Ayrıca askerlik yapmayıp da yaşı dolduran arkadaşlar için söylüyorum:

6109 sayılı askerlik kanununda değişiklik yapılmadan önce(!) POMEM başvurularında 28 yaşından gün alanlar için askerlik şartı aranıyordu. En son POMEM alımından sonra(!) polise askerlik muafiyeti getirildi. Dolayısıyla giriş şartlarındaki askerlik şartı öylece kaldı. Bu senenin başvuru şartları açıklandığında bunu göreceğiz; polise kaldırılan askerlik şartı POMEM alımlarında da kaldırılabilir. Ki zaten kaldırılmalıdır da polis olacak adamdan askerlik şartı istemek saçma olur. Milletin derdi 10 yıl görev yapıp askerlikten yırtmak değil.

gbrjcksn
Aday Memur
02 Haziran 2012 19:19

Söylediklerin herkesin bildiği ve istediği şeyler zaten. Asıl konu bunca insanı kaile almayan yetkililere daha fazla nasıl ses duyurulabileceğidir.Ortak hareketle bir konsey kurup dava mı açılmalı,TV programlarında yayına mı katılmalı,soyunup protesto mu yapılmalı..hangisi etkili ve çabuk sonuç verecekse artık bi karar alıp gerçekleştirmeliyiz.internet ortamında bağırıp çağırmayla ses mes duyulmuyo arkadaş ben onu anladım.

ha ben soyunmaya razıyım ama sorunun çözüleceği varsa da çözmezler, totosuna güvenen arkadaşların önünde saygıyla eğilirim.

pitamita
Memur
02 Haziran 2012 21:07

mantıklı düşünüldüğünde (ki emniyetin huyu değildir) ertelemeden mağdur olanların yaş ile ilgili sıkıntılarının giderilmesi gerekir ki mağduriyet giderilsin

ikinci olarak da eğer yaş şartı değiştirilmeyip askerliğinde kalktığını düşünürsek herkes için 30 yaş sınırı getirilebilir

hatta emeklilik yaşını düşündüğümüzde çok rahat yaşın 35 olması zaten gerekir (madem emeklilikte avrupa sıtandartını gerirdiniz ozaman avrupa yaş sıtandartınıda getirmek zorundasınız ki avrupada 35-40 arasıdır)

birde şu gün almak meselesi var malum çoğu bakanlık 1 ocak tarihi esas almaya başladılar (örneğin mit) ama baştada söylediğim gibi emniyette mantık yoktur ve umrunda değildir bundan emin olun çünkü nazlı ılıcak köşesinde bu konuya değindiğinde emniyet müsteşarı şu yanıtı vermişti:'iyide ozamanda 31 aralık ta doğanlar bizde mağduruz diyecekler demişti' işte emniyetin mantığı burada ve benim korkumda işte bu mantıkla emniyetin hareket etmesi

50-DÖNMEZBABA
Daire Başkanı
02 Haziran 2012 21:12

onu bunu bırakında,geçen yılki kpssye girmemiştim,bu yılda yeni askerden geldim doğru dürüst çalışamadım,kpssden barajı geçememekten korkuyom,65-70i nasıl alcam yaaa,şimdiden sıkıntı bastı,matematik hiç yok bende,3-4 tane ancak yapıyorum,bugünlerdede tarihe bakıyorum biraz,offff:((((((

Toplam 99 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi