Editörler : supporters.
24 Ocak 2022 19:19

Göreve yeni başlayan bir öğretim görevlisi (okutman) maaşı ne kadardır?

Merhaba arkadaşlar,

Öğretim görevlilerinin ders yükü çok mudur? Hangi derslere girerler? Maaşları ne kadardır?

Memurlar.net'in maaş hesaplama modülü doğru miktarı belirtiyor mu?

25 Ocak 2022 12:44

Öğretim görevlisi maaş karşılığı zorunlu ders yükü 12 saattir. Hiç ek dersiniz olmadiğını ve bekar olduğunuzi varsayarsak 9.500 - 10.000 tl civarı bir maaşınız olur. Memurlar net maaş robotu yada hiçbirkimse size net tutarı veremez. Onu ancak bordro da gorursunüz. Çünkü maaş hesabında pek çok değişken detay var. Örnegin bekar/evli, eşi çalısan/çalismayan, çocuklu/çocuksuz, kadro dereceniz, bes kesintisi yapılip/yapilmadıgı, ek ders miktarınız, yönetim görevleriniz, akademik teşvik alıp/almamanız vb. pek çok durum maası degiştirir. Tüm bunların değışkenliğine göre günümüzde ortalama 9.500 ile 13.000aralığinda birmaaştan söz edilebilir.

bankadaneisimvar
Aday Memur
25 Ocak 2022 17:56

Çok teşekkür ederim. Haftada 12 saat değil mi? Kusura bakmayın, bilgi sahibi olmadığım bir konu.

şewket şensoy, 2 yıl önce

Öğretim görevlisi maaş karşılığı zorunlu ders yükü 12 saattir. Hiç ek dersiniz olmadiğını ve bekar olduğunuzi varsayarsak 9.500 - 10.000 tl civarı bir maaşınız olur. Memurlar net maaş robotu yada hiçbirkimse size net tutarı veremez. Onu ancak bordro da gorursunüz. Çünkü maaş hesabında pek çok değişken detay var. Örnegin bekar/evli, eşi çalısan/çalismayan, çocuklu/çocuksuz, kadro dereceniz, bes kesintisi yapılip/yapilmadıgı, ek ders miktarınız, yönetim görevleriniz, akademik teşvik alıp/almamanız vb. pek çok durum maası degiştirir. Tüm bunların değışkenliğine göre günümüzde ortalama 9.500 ile 13.000aralığinda birmaaştan söz edilebilir.

25 Ocak 2022 22:54

evet haftada 12 saat xirunlu, maaş karşılığı. Daha fazla ders alirsanız extra ders ücretide alirsiniz. Ancak çoğu okulda 12 saatte kalmanıza müsade etmezler, istemesenizde haftalık 14-20 saat arası bir dersyazilabilir. Bu durum bulunduğunuz alan göre ve bölümdeki hoa sayısına göre değişiklik gösterebilir. Siz dahil 3-4 hoca olan bir bölumde gorevliyseniz, istemesenizde haftalık ortalama 18-30 saat dersiniz olur. Ancak 8-12 civari hoca olan bir bölumdeyseniz maaş karşılığı 12 satte kalma olasiliğınız artar. Birde onceki mesajda hangi derslere girerler? demişsiniz. Alaninız ne ise o alanın derslerine girersiniz. Akademisyen azlığı/yetersizligi yaşanan bir okulda/bölumde iseniz yakin alan hatta alanınız dışinda derslere girmeye bile zorlanabilirsiniz. Malesef gerçekler böyle.

bankadaneisimvar, 2 yıl önce

Çok teşekkür ederim. Haftada 12 saat değil mi? Kusura bakmayın, bilgi sahibi olmadığım bir konu.

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
26 Ocak 2022 00:14

Ders saati konusunda 12 saat maaş karşılığı, ek ders olarak 12 saat zorunlu ek ders yükleyebilirler.

Mahmutt Kaya
Daire Başkanı
26 Ocak 2022 01:09

Kendimden söyleyim. Bölümde 2 hocayız ve 2. öğretimimiz var. Haftada 22 saat derse giriyorum. Sabit maaşım 11 bin. Ek derslerden de yaklaşık 3 bin TL geliyor. Toplam 14 bin.

Mahmutt Kaya
Daire Başkanı
26 Ocak 2022 01:10

Ayrıca bilgin olsun diye söyleyeyim. Artık okutmanlık diye bir şey kalmadı. Hepsinin adı öğretim görevlisi oldu.

bankadaneisimvar
Aday Memur
26 Ocak 2022 08:10

Sağ olun hocam.

Mahmutt Kaya, 2 yıl önce
Kendimden söyleyim. Bölümde 2 hocayız ve 2. öğretimimiz var. Haftada 22 saat derse giriyorum. Sabit maaşım 11 bin. Ek derslerden de yaklaşık 3 bin TL geliyor. Toplam 14 bin.
26 Ocak 2022 17:14

Forumda en sağlam bilgi kaynakları;

Mahmut Hoca

Akademisyen 64

Muhcamci:)

Mahmutt Kaya, 2 yıl önce

Kizildenizzz
Aday Memur
31 Ocak 2022 20:20

Nasil 12 saat zorunlu oluyor ? Benim hiçbir hocam 12 saat ders vermiyor. Haftada 3 ya da 6 saat ders veriyorlar.

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
01 Şubat 2022 09:02

Maaş karşılığı zorunlu 12 saati dolduramayabilir. Bu zorunlu ders kavramı daha çok ek ders ücreti ile ilgili bir durum. Ayrıca hocakarınızın unvanı da önemli. Öğretim üyesiyse maaş karşılığı ders 10 saattir. Ve öğretim üyelerinin fiilen girilen dersler dışıbda danışmanlıkları varsa maaş karşılığı zorunlu dersi onlarla da karşılar.

Kizildenizzz, 2 yıl önce

Nasil 12 saat zorunlu oluyor ? Benim hiçbir hocam 12 saat ders vermiyor. Haftada 3 ya da 6 saat ders veriyorlar.

kkkapan
Aday Memur
01 Şubat 2022 09:35

Geliştirme ödeneğinin en üstten (%500) ödendiği bir ilden bildiriyorum.

Yeni başlayan, bekar, çocuksuz öğretim elemanı maaşları (Ortalama Şubat maaşlarıdır. Ufak farklar olabilir:

Öğretim Görevlisi: 11.760 TL.

Araştırma Görevlisi: 13.400 TL.

Dr. Öğr. Üyesi: 16.200 TL.

bankadaneisimvar
Aday Memur
01 Şubat 2022 10:46

Hocam tahmin edilmesi güç ve saçmalık payı bulunan bir soru soracağım, kusura bakmayın.

Diyelim ki bir okulda 45 bin öğrenci ve 14 tane okutman var. Bu üniversitedeki okutmanların ders yükü çok oluyor mudur sizce?

akademisyen 64, 2 yıl önce

Maaş karşılığı zorunlu 12 saati dolduramayabilir. Bu zorunlu ders kavramı daha çok ek ders ücreti ile ilgili bir durum. Ayrıca hocakarınızın unvanı da önemli. Öğretim üyesiyse maaş karşılığı ders 10 saattir. Ve öğretim üyelerinin fiilen girilen dersler dışıbda danışmanlıkları varsa maaş karşılığı zorunlu dersi onlarla da karşılar.

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
01 Şubat 2022 11:27

Öğrenci sayısı ders yükünün belirleyicisi olamaz. Toplam kaç saatlik ders olduğu bilinmeyince hesaplanamaz.

bankadaneisimvar, 2 yıl önce

Hocam tahmin edilmesi güç ve saçmalık payı bulunan bir soru soracağım, kusura bakmayın.

Diyelim ki bir okulda 45 bin öğrenci ve 14 tane okutman var. Bu üniversitedeki okutmanların ders yükü çok oluyor mudur sizce?

yusufkalinkara
Aday Memur
02 Şubat 2022 22:44

Ben 11260 aldım. geliştirme ödeneği 280 TL. evli, eşi çalışmayan tek çocuklu maaşı bu kadar. uygulamalı birimde çalışıyorum. dün maaşımı yapan birim geliştirme ödeneği alamayacağımı söyledi. uygulamalı birimde çalışıp geliştirme ödeneği alan öğretim görevlisi var mı? ya da bu konuda genel uygulama ne şekilde bilen var mı?

dyghk
Aday Memur
03 Şubat 2022 11:26

Herkes merhaba hocalarım. Ben yüksek lisans yapıyorum aynı zamanda özekde çalışıyroum fakat akademik hayatın tadını bir türlü alamadım işten dolayı. İşi bırakmaya karar verdim deli gibiders çalışmayı düşünüyorum. Bana bir tavsiyeniz varsa çok mutlu edersiniz beni..

Baharlygd
Kapalı
24 Şubat 2022 08:56

Merhaba konu başlığı ile alakalı değil ama birşey sormak istiyorum Yeni göreve başlayan bir öğretim görevlisi bölümündeki dersler henüz açılmadıysa ve öğrenci yoksa diğer bölümlerden ders almaya zorunlu kılınır mı ? Bir de oryantasyon yok mudur ?

Toplam 16 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi