Editörler : supporters.
11 Ocak 2019 19:30

Bır hukukcu ıcın ıktısat

Arkadaşlar merhaba.. bu yıl kpss a ya girmeyi dusunuyorum. Malum hukuk mezunuyum. Ve iktisat, maliye, muhasabeye dair hicbir bilgim yok. Yeni baslayan biri icin konu anlatimli kitap onerilerinizi bekliyorum

mrkorkmaz1
Aday Memur
12 Ocak 2019 21:13

Yanlış anlamayın ama hukuk mezusunuz ama kpss ile işiniz ne

Lawyerr16.
Aday Memur
12 Ocak 2019 21:36

Elbette böyle düşünebilirsiniz. Yeni mezunum. Staj yapıyorum. Açıkcası avukatlık yapmak istemiyorum. Önceliğim devlet. Bu yüzden Kpss a ve b, hukuk için tercih edebiliceğim birkaç müfettişlik, uzman hukukçuluk vb gibi alanlar barındırıyor. O yüzden hazırlanmak istiyorum. Ama hiç görmediğim dersler mevcut: iktisat, maliye,muhasebe. Bu yüzden kaynak tavsiyelerinizi bekliyorum, teşekkürler..
mrkorkmaz1, 5 yıl önce
Yanlış anlamayın ama hukuk mezusunuz ama kpss ile işiniz ne

mrkorkmaz1
Aday Memur
12 Ocak 2019 23:27

Hocam o zaman şöyle söyleyeyim.Öncelikle hukuk mezunu olduğunuz için işiniz biraz zor daha önce görmediğiniz dersler mevcut.Bu sene bizim sınıfta da bi arkadaş sizin gibiydi baya zorlanmıştı hukuk dışındaki derslerde.Ben alandan hiç konu anlatımı alıp çalışmadım dershaneye gittiğim için.Ama soru olarak alabileceğiniz kaynaklarını söyleyebilirim.Hukuktan konsensusu almıştım 2 3 kez çözmeniz yeter.İktisattan zeynel dinleri aldım ama tavsiye etmiyorum hem yanlışlar çoktu hem de en son 2013 ün soruları vardı o yüzden yüksel bilgili çıkmışları alabilirsiniz.Özgün olarak da analiz ve pegem ekonomicus iyidir ben 3 kitabı da çözmüştüm.muhasebede ise dershane kaynaklarım ve çıkmış soruları çözdüm.Maliyede de 4t özgünden çalışmıştım.Bu kaynakları sık sık çözer 3 4 e dönerseniz güzel net yaparsınız öyle düşünüyorum

Lawyerr16.
Aday Memur
13 Ocak 2019 00:12

Çok teşekkür ediyorum. Yazdığınız tavsiyeler benim için önemliydi
mrkorkmaz1, 5 yıl önce
Hocam o zaman şöyle söyleyeyim.Öncelikle hukuk mezunu olduğunuz için işiniz biraz zor daha önce görmediğiniz dersler mevcut.Bu sene bizim sınıfta da bi arkadaş sizin gibiydi baya zorlanmıştı hukuk dışındaki derslerde.Ben alandan hiç konu anlatımı alıp çalışmadım dershaneye gittiğim için.Ama soru olarak alabileceğiniz kaynaklarını söyleyebilirim.Hukuktan konsensusu almıştım 2 3 kez çözmeniz yeter.İktisattan zeynel dinleri aldım ama tavsiye etmiyorum hem yanlışlar çoktu hem de en son 2013 ün soruları vardı o yüzden yüksel bilgili çıkmışları alabilirsiniz.Özgün olarak da analiz ve pegem ekonomicus iyidir ben 3 kitabı da çözmüştüm.muhasebede ise dershane kaynaklarım ve çıkmış soruları çözdüm.Maliyede de 4t özgünden çalışmıştım.Bu kaynakları sık sık çözer 3 4 e dönerseniz güzel net yaparsınız öyle düşünüyorum

mrkorkmaz1
Aday Memur
13 Ocak 2019 00:15

Rica ediyorum.Son bi şey söylemek istiyorum.Hukuk maliye iktisatı muhasebeye göre daha rahat yaparbilirsiniz.Size tavsiyem muhasebeden bol bol soru çözün hızlanmaya çalışın.İyi çalışmalar
Lawyerr16., 5 yıl önce
Çok teşekkür ediyorum. Yazdığınız tavsiyeler benim için önemliydi

nerotoxin
Aday Memur
13 Ocak 2019 02:35

bu çalışmayla 2018 kpssden kaç puan aldınız yada alandan netleriniz nedir?

mrkorkmaz1, 5 yıl önce

mrkorkmaz1
Aday Memur
13 Ocak 2019 10:31

100 üstü netim vardı güzel bi puan da aldım çok şükür
nerotoxin, 5 yıl önce

bu çalışmayla 2018 kpssden kaç puan aldınız yada alandan netleriniz nedir?

amalur
Aday Memur
13 Ocak 2019 10:57

Hukuk mezunuysanız hukuktan fulle yakın ve gk-gy den 90-100 net arası yapmaya çalışın derim. P4'te ilk 10 a girersiniz, p4 ile hukuk mezunu alan birçok ilan geliyor onlara başvurursunuz. Kpss için iktisat maliye çalışmayın bence, kurum sınavlarına girerken çalışırsınız. Muhasebe ile hiç uğraşmayın. Alabiliyorsanız YDS'den +70 alın bulunsun. Hukukçuların çoğu kpss-a kadrolarından habersiz, o yüzden hukukçuların KPSS'de fazla rakipleri olmuyor, iibf mezunlarına göre daha rahat yerleşiyorlar.

Lawyerr16.
Aday Memur
13 Ocak 2019 17:37

Suan yds ye de odaklandim bi yandan dediginiz gibi cok haklisiniz. Ve bu kpss a ile ilgili nerdeyse hic bir nilgim yok hepsi cok karisik geliyo yani kpss sistemi bir suru puan turu vs var. Acikcasi baya bi kafam karisti. Genel kultur yetenek ve hukukta iddialiyim zaten. Geriye o 3 ders kaliyo. Girmiske en iyi sekilde hazirlanmak istiyorum. Aralarinda en zoru muhasebe mi yani ? Ve bir de kursa dersaneye gitmek mantikli olur mu arkadaslar o 3 ders icin ?
amalur, 5 yıl önce

Hukuk mezunuysanız hukuktan fulle yakın ve gk-gy den 90-100 net arası yapmaya çalışın derim. P4'te ilk 10 a girersiniz, p4 ile hukuk mezunu alan birçok ilan geliyor onlara başvurursunuz. Kpss için iktisat maliye çalışmayın bence, kurum sınavlarına girerken çalışırsınız. Muhasebe ile hiç uğraşmayın. Alabiliyorsanız YDS'den +70 alın bulunsun. Hukukçuların çoğu kpss-a kadrolarından habersiz, o yüzden hukukçuların KPSS'de fazla rakipleri olmuyor, iibf mezunlarına göre daha rahat yerleşiyorlar.

Lawyerr16.
Aday Memur
13 Ocak 2019 17:38

Henuz kitaplari tamamlayamadim. O yuzden calismaya baslamadim. Dusunmekten calismaya baslayamiyorum. Hamgi dersten hangi kaynaktan baslasam diye. Suan sadece iktisat muhasebe ve maliyeye odaklanicam zaten ama hangisinden hangi kaynaktan baslamak mantikli ?
mrkorkmaz1, 5 yıl önce
Rica ediyorum.Son bi şey söylemek istiyorum.Hukuk maliye iktisatı muhasebeye göre daha rahat yaparbilirsiniz.Size tavsiyem muhasebeden bol bol soru çözün hızlanmaya çalışın.İyi çalışmalar

Lawyerr16.
Aday Memur
13 Ocak 2019 17:39

Genel kultur yetenekte kac soru var acaba ve dagilimi nasil ?
amalur, 5 yıl önce

amalur
Aday Memur
13 Ocak 2019 19:57

Bu soruyu google'a yazsanız çok rahat cevabı bulursunuz:) 30 türkçe, 30 mat, 28 tarih, 18 coğrafya, 14 vatandaşlık. Gk kısmı 1-2 soru farklılık gösterebilir. Toplam 120 soru 130 dakika. Vatandaşlığın 7-8 sorusu çok temel hukuk sorusu.

Puan türleri derslerin farklı oranlarda kombinasyonlarından oluşuyor. Kurumlar kendilerine uygun gördükleri puan türlerinden adayları sınava çağırıyor, kimisi sadece mülakat yapıyor. Bazı kurumlar iibf + hukukçu alıyor ve genelde hukukçuları p4'ten (gk%20-gy%20-hukuk%60) çağırıyorlar. İlla diğer derslere de çalışıcam bütün puan türlerinden yüksek almak istiyorum derseniz, destek almadan iktisat muhasebeyi kavramanız biraz zor. Dersane veya dershanelerin video eğitimlerine bakabilirsiniz. Aralarında en zoru muhasebe değil ama mantığını anlamak başlarda biraz zorlayabilir, mantığı oturtursanız kolaydır. Aslında hiçbiri zor değil fakat her derste çok fazla konu başlığı olduğu için bayağı emek zaman vermeniz gerekir.

Lawyerr16., 5 yıl önce
Genel kultur yetenekte kac soru var acaba ve dagilimi nasil ?

mrkorkmaz1
Aday Memur
13 Ocak 2019 20:47

Ben olsam muhasebeden başlar önce onu oturturdum.Çünkü diğerlerine göre daha geç unutulur diye düşünüyorum.Muhasebe bittikten sonra ondan sadece soru çözerek de hatırlamanız mümkün.Ama diğerleri öyle değil.İllaki açıp konu çalışmanız gerekiyor
Lawyerr16., 5 yıl önce
Henuz kitaplari tamamlayamadim. O yuzden calismaya baslamadim. Dusunmekten calismaya baslayamiyorum. Hamgi dersten hangi kaynaktan baslasam diye. Suan sadece iktisat muhasebe ve maliyeye odaklanicam zaten ama hangisinden hangi kaynaktan baslamak mantikli ?

Lawyerr16.
Aday Memur
14 Ocak 2019 02:05

Ikinize de tekrar tesekkur ederim. Verdiginiz bilgiler, tavsiyeler dikkate alicam
mrkorkmaz1, 5 yıl önce
Ben olsam muhasebeden başlar önce onu oturturdum.Çünkü diğerlerine göre daha geç unutulur diye düşünüyorum.Muhasebe bittikten sonra ondan sadece soru çözerek de hatırlamanız mümkün.Ama diğerleri öyle değil.İllaki açıp konu çalışmanız gerekiyor

mrkorkmaz1
Aday Memur
14 Ocak 2019 08:43

Rica ederim.İyi çalışmalar
Lawyerr16., 5 yıl önce
Ikinize de tekrar tesekkur ederim. Verdiginiz bilgiler, tavsiyeler dikkate alicam
Toplam 15 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi