Editörler : "eskiyara"Pangaea
31 Aralık 2009 21:41

Bep planı

öğretmen arkadaşlarım bep planı hazırlayıp tabi böp le birlikte idareye vermem lazım bana yardımcı olabilirmisiniz....

demise
Aday Memur
31 Aralık 2009 22:35

hocam böp konusunda yardımcı olamam, adını duydum ama nedir ne değildir bilgi veremeyeceğim, ama bep le ilgili yardımcı olmaya çalışayım ama tam olarak nasıl bir yardım istiyor sunuz?

bep yaparken izlemeniz gereken süreçler şunlardır;

- öğrencinin kaba değerlendirme formuyla performans düzeyini belirleme

-belirlenen performansa göre bep planını hazırlama

2008'e kadar hafif düzeyde öğrenme güçlüğü olan çocuklar için hazırlanmış bir program vardı ve bu program tüm dersler için ayrı ayrı hazırlanmış kısa ve uzun dönemli amaçları kapsıyordu fakat bu programı 2008'de kaldırdılar. Artık ayrı bir programdan değil, normal müfredattan bep hazırlanıyor. Fakat pekçok kişi hatta RAM'lar ve rehberlik hocaları dahi bunları bilmiyor, bizi yanlış ya da eksik yönlendiriyorlar. Bunları nasıl biliyorum? Tabiki ilgili genelge ve resmi yazıları, yönetmelikleri okuyunca... ama bu söylediklerim genelde bilinmediği için bep hazırlamak bir muamma ve yanlış yapılıyor.

- her kaynaştırma öğrencisine her dersten bireyselleştirilmiş eğitim programı hazırlanır

- öğrenci performansı belirleme kriterimiz o dersin müfredatı kapsamındaki öğrenciden beklenen "kazanımlar"dır.

- öğrenci öncelikle bir alt snıfın kazanımlanı alıp, almadığı ile ilgili yoklanır. Bir alt sınıf müfredatına göre, öğrenciye bir yıl boyunca ne kadar ünite ve o ünitenin hangi kazanımları verilebileceği belirlenir.

- eğer öğrenci bir alt sınıfın kazanımları içinde çok düşük seviyede performansa sahipse, okuma yazma problemleri varsa performansına uygun sınıf düzeyi belirlenir. Kulağa tuhaf ve korkunç gelse de bu düzey 1. sınıf dahi olabilir ve sizin öncelikli bep hedefiniz öğrenciyle okuma- yazma çalışmaları yapmakta olabilir. Bunu, sınıf düzeyini ne kadar indirebilirsiniz onu anlatmak için yazıyorum.

- bep planında gösterilmesi gerekenler: tarih(hangi zaman aralığında o ünite kazanımlarını verip tamalayacaksınız), uzun dönemli amaçlar(öğrenme alanı-ünite, klavuz kitabınızdaki planlarda var), kısa dönemli amaçlar(ünite kazanımları), kullanılan yöntem ve teknikler,araç ve gereçler, ölçme- değerlendirme. Normal plan hazırlar gibi bu saydıklarıma göre bep hazırlanır.

iyi yıllar

cboxx
Aday Memur
31 Aralık 2009 23:31

hocam bep'i tek başınıza hazırlamıyorsunuz.okulunuzdaki rehber öğretmenle birlikte hazırlamanız gereken bir plan.tek başınıza hazırlayacağınız bir plan değil.

''Cudana''
Şube Müdürü
31 Aralık 2009 23:39

Bepi sınıf ögretmeni hazırlar.

Rehber ögretmen sadece imza atar.

Eger okulda Bep geliştirme birimi varsa bu birim ile işbirliği içinde hazırlanır...

izzmir_35 hocam; Adı üstünde Bep, bireyselleştirilmiş eğitim planı, Böp bireyselleştirilmiş ögretim planıdır.Yani her ögrenciye özeldir.

Elimde Bep ve Böp örnegi çok var. Ancak bunlardan hangisini tutup da hangi ögrenciniz için uygulayacaksınız?Çünkü hiçbirisi sizin ögrenciniz veya ögrencileriniz için uygun olmayacaktır.

Çocugun hazırbulunuşluk düzeyine, performansına göre hazırlamalısınız. Bunu da ögrenciyi tanıyan biri olarak en iyi siz yaparsınız...

Yok öylesine formalite icabı bir Bep ve Böp'ü idareye teslim edecegim diyorsanız göndereyim...

neslidem84
Kapalı
31 Aralık 2009 23:39

hocam mail adresinizi yazarsanz elimde iki örnek var,işinize yarar mı bilmem ama isterseniz bi inceleyin..

Z.Sadi_KULA
Müsteşar Yardımcısı
31 Aralık 2009 23:50

Hocam kaçıncı sınıfı okuttuğunuzu ya da branşınızı bilmiyorum.

Aslında zor değil.

1- Kaba değerlendirme formları var her ders için. Onları öğrencinin durumuna göre +,- koyuyorsun.( bir nevi mevcut durum analizi. ne biliyor ne bilmiyor )

2- Öğrencinin bilemediklerine göre kazanımlar seçiyorsun. Yıllık plana işliyorsun. ( Her ders için kazanım listesi var. )

özelden mail atarsanız elimdekileri seve seve paylaşırım isteyen herkesle.

Z.Sadi_KULA
Müsteşar Yardımcısı
31 Aralık 2009 23:52

Ayrıca BEP planını BEP geliştirme birimi hazırlar, BÖP planını öğretmen hazırlar. Bir nevi yıllık plan - ders planı gibi.

Ama genelde BEP planını ders ya da sınıf öğretmeni hazırlıyor. Rehber öğretmen, veli, sınıf/ders öğretmeni ve okul müdürü imzalıyor.

yumurcak
Müsteşar Yardımcısı
01 Ocak 2010 10:18

aynen katılıyorum. bu sene 3 tane kaynaştırma öğrencimiz var. özellikle okul öncesinde bu konu iyice karmaşık durumda. yönetmelik gereği RAM dan raporu olan ve raporda "okul öncesi eğitim kurumlarına devam edebilir" şeklinde ibare olan öğrencilerin kaydını yapabiliyoruz. çocuğun raporu yoksa da RAM a yönlendiriyoruz. gelen rapordaki tanı ve öngörülere göre BEP leri kendimiz hazırladık. konuşma güçlüğü ve otistik öğrencimiz için çok zor olmadı. özellikle "özel eğitim hizmetleri genel müdürlüğü" nün ve RAM ların sitelerinde gerekli pek çok döküman ve çocuğun tanısına göre hatta yaşına göre uygulanacak ders programları da var. tavsiye ederim. ama açıkçası down sendromlu öğrencimiz için zorlandık.

bu öğrencilerin mutlaka devam ettikleri özel rehabilitasyon merkezleri vardır. iletilime geçerseniz, bireysel terapi aldığı öğretmenleri daha çok yardımcı oluyor. kendi planlarını veriyorlar ve yönlendiriyorlar. bizdeki uygulama bu.

izzmir_35
Şube Müdürü
01 Ocak 2010 18:56

okulda rehberlik öğretmenimiz yok ve bizim zaten bep hazırlama gibi bi zorunluluğumuzda yok çünkü uzman değiliz sadece idare istiyor öğrenciler ramda kayıtlı ve özel eğitime gidiyorlar şuan elimde iki öğrencim var biri okuma yazma biliyor başka birşey yok okuduğunu dahi anlamıyor diğeri okuma yazmada bilmiyor ve formalite icabı bep le böp ü teslim etmeliyiz...

nursen59
Aday Memur
01 Ocak 2010 20:04

sayın izmir-35 formalite olsun diye bep hazırlanmaz. Ayrıca bep hazırlamak benim görevim değil demişsin eğer kaynaştırma öğrencin varsa eğer her ders için bep yapmak zorundasın.

nursen59
Aday Memur
01 Ocak 2010 20:07

sana yeni müfredatın okuma yazma ile ilgili olan öbt sini gönderebilirim. okuma yazma bilmeyen öğrencin için buna göre performansını alır, bep hazırlarsın.

izzmir_35
Şube Müdürü
01 Ocak 2010 20:13

olabilir nursen hocam

izzmir_35
Şube Müdürü
02 Ocak 2010 18:47

yokmu bana yardım edecek olan

mesudo
Aday Memur
06 Ocak 2012 09:38

Resmi Okullar /Devlet Okulları için Otomatik BEP ve BÖP

Lila Okul BEP Yazılımı ile Bireysel Gelişim Raporu, Kaba değerlendirme Formu, Bep Eğitim Planı ve Böp Değerlendirme Programları ile BEP işlemlerinizi çok kolay yapabilir; Modüllerde bulunan tüm amaçlar ve alt basamaklarıyla birlikte otomasyon programımızı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

kaynaştırma okulları,oçemler,iş eğitim okuları BEP veya BÖP yapmak isteyen tüm kurumlar için uygundur.

Kurumunuzda kullandığınız Pekiştireç Formu, Acil durum başvuru formu vb çıktıları da alabilirsiniz.

* Öğrenci Sınırı Yok.!

* Güncelleme Ücreti Yok.!

Demo için 0554 831 05 10 - 11 - 12 veya 0212 356 32 16 - 0212 272 33 98 Nolu Telefonlardan bilgi alabilirsiniz.

www.lilaokul.com

www.lilayazilim.com

Toplam 13 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi