Editörler : swat3410
26 Kasım 2011 14:34

çılgıntürk sen yalnış anladın.ben sana örnek verdim.akademi mezunlarının %90 vasıflı insanlar 8 yıl yöneticilik dersleri alıyor.ben sana 10 sn lik işi 1 saatte yapan ve birlikte çalıştığı memurların %90 nının sevmediği,kimseye güvenmeyen çok zeki arkadaşımızın yarın amir olacağını söylüyorum.amirlik vasıfları varmı bu arkadaşımızın yok.bu arkadaşımızı sicilen yetersiz verecek amirimiz ama acıyordu.işinden olmasın diye.

26 Kasım 2011 19:09

Bende sana soruyorum amirlik vasfı nedir kardeşim sana göre farklı bana göre farklıdır. Her insanın bir tarzı ve yaklaşımı vardır. Aslolan mevzuat çerçevesinde hakkını vererek görev yapmaktır. Benim senden istirhamım TSK ve EGM hariç Türkiye'deki bütün kurumlarda bu gün mustahdem kadrosunda olan ve usül şartları tutan birisi bir günde müdür koltuğuna oturabilir ve benim birebir bildiğim örnekleri çok, ancak senin gibi arkadaşlarımız polisi o kadar küçük görüyor ve kopmleks içindeki bir türlü amirliği yakıştıramıyor (diğer kurumlarda karşılığı şefliktir) arkadaş bir polis en az 1 yıl eğitim aldı diğer bir kurumda direkt başlar öğretmenlik gibi özellik isteyen bir mesleğe bile sadece atama yapılır. Geçenler de bir resmi yazı gördüm bir birimimizden (başında 1. Sın. Emn. Müd. olması gereken) polis memuru tarafından imzalanmış bir yazı geldi bizim bazı küçük beyinli arkadaşlarımız başladı nasıl imzalar diye kardeşim aslolan rütbe değil makamdır. Gerektiği zamanasili gelene kadar vekaleten her rütbe sahibi imzada atar o kurum yönetirde biraz büyük düşünün lütfen amir memur hikaye her şey beyinde ve gönülde, ayrıca emir mehmet Abdülhamit Hanın subayından bahsetmişsin bende sana bir soru sorayım Halit Bin Velit ne eğitimi almıştı da İslam Orduları komutanı oldu

DEREKENARI
Şube Müdürü
26 Kasım 2011 20:24

40 Puan elbette tartışılır ama azlığı veya çokluğu göreceli ! Puana takılan arkadaşlar, 3.sınıf emniyet müdürlüğünden 2. sınıf emniyet müdürlüğüne geçiş sınavında ve Başkomiserden Emniyet amirliğine geçiş sınavında alınan puanları bir incelesinler...

QENN
Şef
26 Kasım 2011 20:36

yapan düşünsün... bi yönetmelik tamamdır...

reis99
Memur
26 Kasım 2011 21:28

İYİ AKŞAMLAR DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM.

Başpolis rütbesi EGM için gerekli ve bir ihtiyaç idi.

Hep vekili olarak yapılan görevlerin asil olarak yerine getirilmesinin çok daha sağlıklı olacağını bir boşluğu dolduracağını düşünüyorum.

Başpolis rütbesinin uygulamaya konulmasındaki en büyük sorun sıkıntı genel yapılmış olan sınavın, geçici madde ile bir kez için il bazlı olarak değerlendirmeye tabi tutulmasıdır.

Kazanan ve kazanmayan tüm teşkilat mensuplarını derinden üzen il bazlı değerlendirmenin, Yüce Adalet tarafından Yürütmesini durdurduğu yönündeki haberler bizleri çok mutlu etmiştir.

Bizlere verilen rütbelerin tereddütsüz olarak geri alınması pahasına, ne olursa olsun adaletten hiçbir şekilde taviz vermeyecek yeni adaletsizliklere gebe kalmayacak adil bir düzenlemenin yapılacağını umut ediyorum.

DİKKAT!

KOMİSER YARDIMCILIĞI MÜRACAATI İÇİN

= 6 yıl görev yapmış olmak yeterli iken,

BAŞPOLİSLİK MÜRACAATI İÇİN İSE

=En az 10 yıl fiilen görev yapılmış olma zorunluluğunun aranıyor olması,

=37 yaşından gün almamış olma koşulu aranırken

=En az 35 yaşından gün almış olmak şartının aranması,

=Son 3 yıl sicilinin olumlu olması yani 60 puan yeterli iken,

=Son üç sicil notu ortalaması Çok İyi derecede olmak yani en az 90 ve üzeri olma zorunluluğunun aranıyor olması,

=Son 3 yıl içerisinde kıdeme müessir ceza almamış olmak

=Haklarında meslekten veya memuriyetten çıkarma cezasını gerektirecek suçlardan dolayı devam eden adli veya idari soruşturması bulunmamak yeterli iken,

=Son üç yıl içerisinde; kademe ilerlemesinin durdurulması veya birden fazla AYLIK KESİMİ CEZASI almamış olmak,

=Son üç yıl içerisinde; taksirli suçlar hariç, ADLİ PARA CEZASINA ÇEVRİLSE VEYA ERTELENMİŞ OLSA DAHİ KESİNLEŞMİŞ HAPİS CEZASI ALMAMIŞ OLMAK şartlarının aranıyor olması,

Yazılı sınavda başarılı olmak ve mülakatı geçmek yeterli iken,

Yöneticilik özelliğine ilişkin amirlerinin değerlendirmelerinin, 10 uncu madde hükümlerince olumlu olmak.

Bulunduğu Kıdemdeki puanının %10?u,

Son 3 yıl içerisinde almış olduğu sicil not ortalamasının %10?u,

Tahsil Eğitim durum puanının %10?u ve

Sınav başarı puanının % 70?i temel alınarak

Tüm bu ölçütlerin toplam değerlendirmesinde başarı sıralamasına girebilme koşulunun aranıyor olması,

KOMİSER YARDIMCILIĞI SINAVLARINDA

= Sorular 4 şık arasından çoktan seçmeli iken,

BAŞPOLİSLİK SINAVINDA İSE

= Soruların 5 şık arasından çoktan seçmeli olması ve daha zor bir sınav olması gibi vb durumlar,

PEKÂLÂ, DEĞERLİ ARKADAŞLAR,

SİZCE KARŞILAŞTIRILAN BU DURUMLAR,

BAŞPOLİSİK RÜTBE KALİTESİNİ DÜŞÜRÜCÜMÜ?

YOKSA YÜCELTİCİMİ?

Değerli meslektaşlarım bunları yazmamdaki amaç, Komiser Yardımcılığı rütbesini yermek veya Başpolis rütbesini olduğundan daha büyük göstermek değildir.

Başpolis rütbesini hakir görme çabası içerisinde bulunan bir takım tahrikçiler tarafından zaman-zaman bir anda nasıl terfi eder?, nasıl rütbe alır?, nasıl olurda memur iken amir konumuna geçebilirler?, rütbe piyangodan çıktı! Gibi bir mantık ile arkadaşlarını küçük düşürmeye çalışanların emniyet mensubu olduklarına inanmıyor ve inanmakta istemiyorum.

Değerli ÇILGIN TÜRK arkadaşımızın belirttiği gibi, diğer kurumlarda hangi konumlardan şef ve müdürlüklere hatta en üst makamlara bir anda nasıl atamaların olduğunu ne tür başarı ve yetenek kiretlerin bulunduğunu görmenize rağmen,

En az on yıl teşkilatımızda görev yapmış, ailemizden daha çok birlikte olduğumuz, omuz-omuza gece gündüz demeden, soğuk sıcak kar kış demeden Gerektiğinde, gözlerini kırpmadan şahadet mertebesine ulaşmanın görev ve sorumluluk ruhunu taşıyan Fedakâr ve yürekli olan Değerli ve Deneyimli meslektaşlarımın başarı göstererek Komiser yardımcısı veya Başpolis rütbesine terfi ederek amir konuma yükselmeleri, biz Polisler için bir onurdur bir gururdur.

SAYGILAR SUNARIM.

30 Kasım 2011 13:23

vay beee şimdi bilmem kaç tane 1.Dönem Başpolis olucak bilmem kaç tane 1.Dönem Başpolislerden feragat eden memurlar olacak dimi

apachi75
Aday Memur
30 Kasım 2011 16:14

Egm yine saçma sapan işler yaptı. İdarenin yaptığı işlemler yargı denetimine tabidir. Neden yapılan sınavların kanunlara, anayasaya uygun olup olmadığına dikkat etmezler anlamam. Şimdi ne olacak yine saçma bir genelgeyle iptal edilmiş sınav. Bu işin sorumluları kimse bir an önce istifa etmeliler. Hiç bir getirisi olmayan Başpolisliğinde cılkını iyice çıkardılar. Her şeyi eline yüzüne bulaştırmasalar olmaz yani. Teşkilatta her şey torpille olursa tabiki haketmeyen haketmediği yerde çalışmaya devam edecek ve Danıştay iptalleri devam edip gidecek. Birgün Danıştay'dan bir hakim de çıkıp "Yav nasıl kurumsunuz, kanuna uygun hiçmi bir iş yapmıyorsunuz" deyip sorumlulara dava açsa hiç şaşırmayacağım.

hati_ti
Aday Memur
30 Kasım 2011 21:01

arkadaşlar.. basına ve bimer e yansıtalım bu olayı.. sorumlular cezasını çeker.

Ahmet FAHRİ
Memur
14 Ocak 2012 12:01

Emniyet Genel Müdürlüğü 14.04.2011 tarihinde, Türkiye genelinde Emniyet teşkilatına (9750) Başpolis atadı. Ancak Danıştay 12. Dairesi 05.10.2011 gün ve E:2011/3204 sayılı karar ile bu atamayı haksızlık yapıldığı gerekçesi ile iptal etti. Emniyet Genel Müdürlüğü (9750) kontenjanı olan Başpolislik için, ilk (9750) kişilik kontenjana girenlerin yerine Ülke genelinde bu sınva giren 30 bina yakın poilsten tercih alarak 06.01.2012 günü yeniden yerleştirme yaptı. Ancak bu seferde Danıştayın iptal gerekçesinde olan yüksek puanlı personelin yerine daha düşük puanlı personel atandı. örnek: branş kotası uygulaması nedeniyle 69 puan alan branşlı personel giremedi. Ancak 27-30-40-50.... puan alan branşı olmayan vasıfsız personeller Başpolis oldu. Böylece ileride herhangi bir muhtemel görevlendirmede bu düşük puanlı personel ile birlikte görev yapılacak olursa 27 (69 dan düşük puan alıp Başpolis olanlar) puan alıp Başpolis olan 69 puan alıp Başpolis olamayan Polis Memurunun amiri olacak ve onu sevk idare edecek. Bu durum Emniyet Teşkilatında ülke genelinde huzursuzluğa neden oldu. Bu sistemle daha bilgili ve becerikli olan Branşlı polis memurları cezalandırıldı, branşı olmayan düz Polis memurları ödüllendirilmiş oldu. Bu sistemle daha önce (9750) kişilik kontenjana puanı tutmuş ve Başpolis olmuş binlerce Başpolisin rütbesi geri alınacğı teşkilata duyurulmuştur. Rütbesi geri alıncak olan Başpolisler emniyet teşkilatında Türkiye genelinde alay konusu olmuş ve biz mağdur Başpolislerle alay edilmiş, şahıslarımız rencide edilmiş, birçok arkadaşın psikolojisi bozulmuştur. Saygılarımızla....

Mağdur (Rütbesi geni alınacak) Başpolisler.

BaşKokarca
Yasaklı
12 Ağustos 2012 18:52

millet yeni şarkımız hayırlı olsun

baş baş baş RET RET RET

başpolis

başpolis

AJDARRRRRRRRRRRRRRR :)))

puahahahahaaa zorttttt...

karamehmetli
Memur
19 Kasım 2012 22:41