Editörler : supporters.
«313233343536373839404142»

DocAdayıı
Aday Memur
13 Eylül 2019 19:13

Üak dan bugün kargo mesajı alan var mı? Geçen hafta kurul toplandı. Neden hala tebliğler elimize ulaşmadı acaba??

ziemlich
Memur
13 Eylül 2019 19:30

Bu asgari şartlar açısından değerlendirilmelidir. etik konusu yapılması ağır olmuş.

bam788313, 5 yıl önce

2012 yılında elektronik ortamda yayınlanan makalem 2013 ocakta matbu olarak basıldı. dergi 2013 yılında scı-e indeksinden çıkarıldı. scı-e olmayan dergiyi scı-e göstermiş olduğumu beyanla yanlış ve yanıltıcı beyandan dolayı etiğe verildim. bilirkişiye gönderildi dosyam. etik ihlal olmadığına bilirkişi raporlarını esas alarak karar verdiler.

redddd
Aday Memur
14 Eylül 2019 17:01

Merhabalar,

Doktora öncesi submit edilip doktora sonrası kabul edilen bir yayın hangi gruba dahil edilmeli? Sistem otomatik olarak doktora sonrası basım yılını aldığı için Web of Science'dan doktora sonrasına atacak. Doktora sonrasına kullanıp etik alan oldu mu? Öncesi mi olmalı sonrası mı? Teşekkürler.

ziemlich
Memur
14 Eylül 2019 18:55

NŞA'da doktora sonrası sayılır. Ancak, çok bilmiş jürilerden bazıları kendi kuralını koyarak doktora öncesi damgası vurup olmadık sıkıntılar başınıza çıkartabilir. Bu açıdan risk taşımaktadır.

redddd, 5 yıl önce

Merhabalar,

Doktora öncesi submit edilip doktora sonrası kabul edilen bir yayın hangi gruba dahil edilmeli? Sistem otomatik olarak doktora sonrası basım yılını aldığı için Web of Science'dan doktora sonrasına atacak. Doktora sonrasına kullanıp etik alan oldu mu? Öncesi mi olmalı sonrası mı? Teşekkürler.

etikeverilmisaday
Aday Memur
14 Eylül 2019 22:37

Merhabalar.

Etik sürecimin lehime sonuçlandığı kararı dün elime ulaştı. Ama iki gün öncesinden DBS'ye baktığımda son durum olarak jüri sürecinde görünmeye başlamıştı. Yazılı sonuç elime gelmeden önce etik sonucun lehime olduğunu sistemden öğrenmiş oldum. Sonra yazılı sonuç ulaştı. Beni etiğe gönderen asil jürideki hoca listeden çıkarılmış, yedek hocalardan biri asil olmuş. Yedek jüri teke düşmüş.

Tam olarak beş ayda etik süreç tamamlanmış oldu. Bundan sonraki süreç: muhtemelen komisyon toplantısında görüşülecek, jüri değerlendirmelerine bakılacak. Hayırlısı. Her kese güzel haberler almalarını temenni ediyorum.

etikeverilmisaday
Aday Memur
14 Eylül 2019 22:39

mesaj gelmiyor

sernev2014, 5 yıl önce

etik kurul evrağının kargoya verildiğine dair msj alan varmı kargodan. bana bir msj gelmedi.

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
14 Eylül 2019 23:12

hocam geçmiş olsun. etik gerekçesi ne idi?

etikeverilmisaday, 5 yıl önce

Merhabalar.

Etik sürecimin lehime sonuçlandığı kararı dün elime ulaştı. Ama iki gün öncesinden DBS'ye baktığımda son durum olarak jüri sürecinde görünmeye başlamıştı. Yazılı sonuç elime gelmeden önce etik sonucun lehime olduğunu sistemden öğrenmiş oldum. Sonra yazılı sonuç ulaştı. Beni etiğe gönderen asil jürideki hoca listeden çıkarılmış, yedek hocalardan biri asil olmuş. Yedek jüri teke düşmüş.

Tam olarak beş ayda etik süreç tamamlanmış oldu. Bundan sonraki süreç: muhtemelen komisyon toplantısında görüşülecek, jüri değerlendirmelerine bakılacak. Hayırlısı. Her kese güzel haberler almalarını temenni ediyorum.

sernev2014
Aday Memur
15 Eylül 2019 15:47

18 eylülde doçentlik komisyonu toplanıyormuş. Etikten aklananların dosyası o toplantıya girermi

etikeverilmisaday
Aday Memur
15 Eylül 2019 19:44

Daha sonra SCI'den düşen dergi nedeni ile.

nickbulmakzorazizim, 5 yıl önce

hocam geçmiş olsun. etik gerekçesi ne idi?

DocAdayıı
Aday Memur
16 Eylül 2019 16:29

Aldığım bir bilgiye göre ay başında toplanan komisyona ilişkin tebliğler haftaya kargolanacakmış.

sernev2014
Aday Memur
17 Eylül 2019 13:28

Hocam bundan sonraki süreciniz nasıl olacak, bir bilginiz varmı?bende benzer durumdayım

Merhabalar.

rakatarik
Aday Memur
17 Eylül 2019 16:27

Değerli arkadaşlar merhaba;

Benim dosyam da "etik süreçte" ve benden "savunma" istediler...Bilgi ve tecrübesi olan arkadaşlarıma ihtiyacım var.

Konu şu:

2017 Temmuz da bir makale kabul ettirdim. Bu Makale, tez verdiğim öğrencimin tezi idi. Makaleyi yaparken, öğrencim benim akademik düşüncem yok deyip benim adımı yazma dediği için öğrencimin adını yazmamıştım. Juri bunu etik ihlal olarak düşünmüş.

Beni bu konuyu savunurken hangi argümanları kullanmalıyım ?..Benim araştırmalarıma göre;

1- Şuan yıl 2019 Eylül ayı.. Olay Temmuz 2017 de oldu..2 yıl 2 ay geçti. ÜAK etik yönergesinde "Zaman aşımı" maddesi ile ben bu konuyu savunabilir miyim. Madde 12 de;

(2) İntihal, sahtecilik ve çarpıtma haricindeki diğer etik ihlallerinde, etik ihlal teşkil eden eylemin öğrenildiği tarihten itibaren iki yıl içinde etik inceleme başlatılmaması halinde etik ihlal iddiası incelenemez...deniliyor...

Olay 2 yıldan fazla bir süre önce oldu deyip bu maddeden etik inceleme yapılamayacağını, deyip savunmayı bunun üzerine mi kurmalıyım ?

----yoksa

2- Makale de "Yazarlık" hakkı, makale oluşumunda ciddi katkısı olanlar elde edebilir. Bununla ilgili tez öğrencimin makale oluşumunda hiç katkısı olmadığı için yazmadım desem.. Olayı bu şekilde mı kurtarırım?

yoksa hiç mi kurtaramam..

Teşekkürler

aksoy001
Aday Memur
17 Eylül 2019 17:47

Hocam alanınız neydi

Daha sonra SCI'den düşen dergi nedeni ile.

candoost27
Aday Memur
18 Eylül 2019 00:01

Ortalama 5 ay sürdü benimki, çok şükür etik ihlal olmadığı yönünde karar çıktı, bundan sonraki süreci bende bilmiyorum.
asosyal123, 6 yıl önce

Merhaba arkadaşlar maalesef benim başvurum da etik ihlal incelemesinde. Sürecin ne kadar sürdüğü ile ilgili bilgisi olan var mı

conano8
Aday Memur
18 Eylül 2019 15:02

Hocam bu sürecinize bilir kişiler de dahil mi?

candoost27, 5 yıl önce
Ortalama 5 ay sürdü benimki, çok şükür etik ihlal olmadığı yönünde karar çıktı, bundan sonraki süreci bende bilmiyorum.
18 Eylül 2019 16:02

sayın hocalarım, bir konuda fikrinizi almak isterim. öncelikle durumu izah edeyim.

2017 yılında yüksek lisans öğrencilerimden biri tezini tamamladı. Ancak çalıştığı iş yerindeki

şartlar zor olduğu için, tezin deneylerinin yapılması, sonuçların irdelenmesi, grafik ve tablolar,

sonuç kısmı tamemen bana kaldı. bende seve seve yaptım. daha sonra bu tezden bir yayın yapmak istedim. öğrencim yine bana pek yardımcı olamadı. makalenin yazılmasında katkı sağlayamdedi. ben de kendisinden yazılı izin aldım. tez danışmanın yaptığım yüksek lisans tezimdeki verileri ve doneleri kullanarak tek isim yayın yapabilir diye. bu belge hala elimde. öğrencimden yeni

ve daha detaylı bir izin belgesi de yine alabilirim. öğrencim tamamen beni haklı görüyor.

Asıl jurilerden bir tanesi bu yayında öğrencinin adını yazmadım ve kaynaklarda tezi kaynak

olarak göstermedim diye beni etik kurula vermiş.

1. Bizler gerek tez danışmanlarımız olsun gerek se de tez öğrencilerimiz olsun eğer hiç bir

katkıları yoksa yayına isimlerini yazmak gibi bir kural var mı?

2. yayına katksı olmayan kişinin ismini yazmak etik olarak doğru değil bence. kaldi ki öğrencim

kendi isteğiyle ve yazılı onayıyla bu yayında yer almak istemedi.

3. Kaynak olarak tezi göstermediğim iddasına gelince, kardeşim ben üzerinde ismim bulunan tezi neden kaynak göstermeyim. bundan neden kaçınayım. sehven gözümden kaçan bir olay. tekrar söylüyorum zaten çoğunluğunu kendimin yaptığı bir çalışma ve yayını tamemn ben hazırladım.

Bu durumda yorumlarınız nedir. aynı şey başına gelmiş arkadaşlar varsa tavsiye ve yorumlarınızı bekliyor, saygılar sunuyorum herkese.

candoost27
Aday Memur
18 Eylül 2019 17:56

Evet hocam
conano8, 5 yıl önce

Hocam bu sürecinize bilir kişiler de dahil mi?

akademik01
Aday Memur
19 Eylül 2019 13:49

Hocam yanlış anlamayın ancak etik sorunudur. Şayet sonuçları öğrenciniz yorumlamadı ise o tez nasıl kabul edildi? bu tezin de reddine kadar gidebilecek yolu açar. Gerekli izin yazıları (hakkından vazgeçme durumu ortak bir çalışmada araştırmacının çalışmanın ortasında çıkmasında ya da araştırma yapılmış ise yayın kısmına katılmaması ile olur. Tez ise bitmiş ve raporlaştırılmıştır. Makale haline de özetlenerek dönüştürülmüştür.

akademikvatandaş, 5 yıl önce

sayın hocalarım, bir konuda fikrinizi almak isterim. öncelikle durumu izah edeyim.

2017 yılında yüksek lisans öğrencilerimden biri tezini tamamladı. Ancak çalıştığı iş yerindeki

şartlar zor olduğu için, tezin deneylerinin yapılması, sonuçların irdelenmesi, grafik ve tablolar,

sonuç kısmı tamemen bana kaldı. bende seve seve yaptım. daha sonra bu tezden bir yayın yapmak istedim. öğrencim yine bana pek yardımcı olamadı. makalenin yazılmasında katkı sağlayamdedi. ben de kendisinden yazılı izin aldım. tez danışmanın yaptığım yüksek lisans tezimdeki verileri ve doneleri kullanarak tek isim yayın yapabilir diye. bu belge hala elimde. öğrencimden yeni

ve daha detaylı bir izin belgesi de yine alabilirim. öğrencim tamamen beni haklı görüyor.

Asıl jurilerden bir tanesi bu yayında öğrencinin adını yazmadım ve kaynaklarda tezi kaynak

olarak göstermedim diye beni etik kurula vermiş.

1. Bizler gerek tez danışmanlarımız olsun gerek se de tez öğrencilerimiz olsun eğer hiç bir

katkıları yoksa yayına isimlerini yazmak gibi bir kural var mı?

2. yayına katksı olmayan kişinin ismini yazmak etik olarak doğru değil bence. kaldi ki öğrencim

kendi isteğiyle ve yazılı onayıyla bu yayında yer almak istemedi.

3. Kaynak olarak tezi göstermediğim iddasına gelince, kardeşim ben üzerinde ismim bulunan tezi neden kaynak göstermeyim. bundan neden kaçınayım. sehven gözümden kaçan bir olay. tekrar söylüyorum zaten çoğunluğunu kendimin yaptığı bir çalışma ve yayını tamemn ben hazırladım.

Bu durumda yorumlarınız nedir. aynı şey başına gelmiş arkadaşlar varsa tavsiye ve yorumlarınızı bekliyor, saygılar sunuyorum herkese.

greydoc
Aday Memur
19 Eylül 2019 13:53

Genel kanı, tez ve proje sahiplerinin (yani adı geçenlerin) makalelerde adının olması gerektiğidir. ama bunu yazan bir bilgi ve belge bilmiyorum ve duymadım daha önce...

19 Eylül 2019 14:56

sayın hocam, tezi tabiiki öğrencim ile beraber yaptık. kendisi de ciddi mesai harcadı. benim

söylemek istediğim yayının hazırlanmasında bir katkısı olmadı. Sonuçta ingilizceye çevirmek dahi başlı başina bir sorun. grafiklerin ingilizceye çevrilmesi vs. ben bu tür çalışmalarda katkısı olmadı diyorum. zaten kendisi de yardım edemediği için yayının hazırlanmasına makalede yer almak

istemedi. tezdeki veri ve doneleri resimleri kullanabileceğime dair izin yazısı verdi. benim

savunmam bu şekilde

akademik01, 5 yıl önce

Hocam yanlış anlamayın ancak etik sorunudur. Şayet sonuçları öğrenciniz yorumlamadı ise o tez nasıl kabul edildi? bu tezin de reddine kadar gidebilecek yolu açar. Gerekli izin yazıları (hakkından vazgeçme durumu ortak bir çalışmada araştırmacının çalışmanın ortasında çıkmasında ya da araştırma yapılmış ise yayın kısmına katılmaması ile olur. Tez ise bitmiş ve raporlaştırılmıştır. Makale haline de özetlenerek dönüştürülmüştür.

Toplam 8076 mesaj
«313233343536373839404142»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi