Editörler : E.Kayı Han

İsmi Lazım Deil
Şube Müdürü
20 Eylül 2019 16:43

Yok sarı çizmeli mehmet ağanın.

cetinmucahyt, 5 yıl önce

Suç mesajı atanın mı?

Yusuf660
Kapalı
20 Eylül 2019 16:48

Arkadaşlar olayları yanlış anlamayım torpil ayrı şeydir, referans ayrı şeydir. Torpil kişinin o iş ehil olmadığı alanda yapılır. Referans ise öneridir yani bu tanıdığım bu işi yapabilecek enyi kişidir demek istiyor. Bol keseden atmayın beddua edenler hayatlarının heryerinde referans kullanırlar.

hukukçu034
Aday Memur
20 Eylül 2019 17:43

Referans ile torpil birebir aynı şeydir, en ufak bir farkı yoktur. Neymiş referans "bu işi yapabilecek en iyi kişi" olduğunu ifade ediyormuşmuş, hadi oradan nereden biliyormuş yüksek mevkilerde tanıdığı olmayan insanların bu işi referansı olduğu kişiden iyi yapamayacağını. Kaldı ki bir işi iyi yapıp yapmayacağına da "referans" adı verilen kişi hangi hak ve yetki ile karar veriyor. böyle saçmalıklara ancak kafası çalışmayanlar inanır. Referans:torpil

berkay91
Şef
20 Eylül 2019 18:40

Önümüze bir sürü basvuru şartı sunuyorlar işte efendim boyun ve kilon şu aralıkta olacak kpss 70 üstü olacak yas sartın bu olacak vesaire gibi.. bütün bu özellikleri sağlayıpta basvurusu kabul edilen ve işi sözlü mülakata getiren her aday refesansı olsun veya olmasın giren kişi zaten hak etmiştir bu benim şahsi görüşüm sadece.

hukukçu034, 5 yıl önce

Referans ile torpil birebir aynı şeydir, en ufak bir farkı yoktur. Neymiş referans "bu işi yapabilecek en iyi kişi" olduğunu ifade ediyormuşmuş, hadi oradan nereden biliyormuş yüksek mevkilerde tanıdığı olmayan insanların bu işi referansı olduğu kişiden iyi yapamayacağını. Kaldı ki bir işi iyi yapıp yapmayacağına da "referans" adı verilen kişi hangi hak ve yetki ile karar veriyor. böyle saçmalıklara ancak kafası çalışmayanlar inanır. Referans:torpil

Yusuf660
Kapalı
20 Eylül 2019 21:06

Altından kalkamayacağın laflar etme kardeşim. Kendinle çelişme sende emin ol referansı hayatının heryerinde kullanıyorsun bu kadar basit...
hukukçu034, 5 yıl önce

Tugbakarapinar
Aday Memur
20 Eylül 2019 22:45

mahmutt159 bu konuya yorum yapmamış halbuki konu sürekli olarak güncellenip duruyor illa ki defalarca denk gelmiştir yorum yapmaması çok garip.

DikenliKaktüs
Aday Memur
20 Eylül 2019 23:13

Şaşırtmayı seviyor :D
Tugbakarapinar, 5 yıl önce

mahmutt159 bu konuya yorum yapmamış halbuki konu sürekli olarak güncellenip duruyor illa ki defalarca denk gelmiştir yorum yapmaması çok garip.

fcura22
Aday Memur
21 Eylül 2019 03:48

Öyleyse CV için referans istiyorlar. Torpil mi yapılıyor yani ? Referans yazılan her CV ile iş başvurusu kabul mü oluyor ?
hukukçu034, 5 yıl önce

hukukçu034
Aday Memur
21 Eylül 2019 07:18

Ben denk gelmedim, ancak şu anda devlet kurumları personel ihtiyacını karşılarken referans istiyorsa bu da yanlıştır. Torpil de tanıdıkların vasıtasıyla birilerinin önüne geçmeye çalışmaktır, referans da. Kamuya istihdamda mülakat, torpil, referans gibi kelimeler tarihe karışmalıdır. Evet her referansı olan alınmıyor haklısın, çünkü güçlü referansları olan alınıyor. Sanki her torpili olan alınıyor mu? İkm olmak için şahsen bile tanımadığınız dayınızın arkadaşı belediye başkan yardımcısının referansı! şart mıdır? Biz de geçtik bu yollardan, bu ülkede referans torpil maksadı ile kullanıldığından hiçbir farkı yoktur. Sözüm kamu içindir, özel sektöre adam isterse sadece babasının oğullarını doldurur hiç umrumda olmaz. Allah hakkınızda hayırlısını eylesin, tesadüfen girdiğim bir konu oldu.

Bugrahan Beyim
Yasaklı
21 Eylül 2019 10:31

eğer ki bir alımda mülakat varsa torpil de vardır saf mısınız kardeşim siz ha vay anam vay

faustina, 5 yıl önce
geçen yaz katiplik için başvurumu yapmış klavye sınavına girmeye hak kazanmıştım kardeşim de üniversite sınavında, dışarıda onu beklerken bir yandan da 2018 kpss için test çözüyorum falan doktor bir kadınla tanıştım onun da kızı sınavdaymış her neyse test çözdüğümü görünce merak etti sordu hoş beş derken yakın zamanda adliyede sınava gireceğimi de söyledim dur bakayım dedi telefonunu çıkardı erkek kardeşi savcıymış onu aradı ve yanımda bu sınavlarda torpilin dönüp dönmediğini sordu kardeşi klavye sınavında bir şey yapılamadığını ama mülakatta torpil yapıldığını söylemişti..şahit olmasam inanmazdım ama malesef bu tür şeyler oluyormuş

Bugrahan Beyim
Yasaklı
21 Eylül 2019 10:34

bu işin hakkaniyeti şudur adayları önce klavye sınavına alırsın barajı geçenlre tercihle alırsın atanıp gitmeyeni de 5 yıl mülalaktlardan men edersin olay budur bunun harici her şey hikayedir ha kimse katip mübaşir olamadım diye üzülmesin zira olduktan sonra giren her 10 kişiden 8 i piman oluyor

Asln44
Aday Memur
21 Eylül 2019 12:03

Bazı üniversiteler mülakatta torpil ve haksızlık olmasın diye herkeze aynı mülakat puanı veriyorlar bu sayede kpss puanına göre sıralama esas alınıyor keşke bütün kurumlarda böyle yapsa kim hakettiyse o atansa

ocannel
Aday Memur
22 Eylül 2019 21:13

Bu torpil yüzünden gencligim bitti 89.98 alayim eleyin siz gidin 70.06 yi alin buda yetmzmis gibi alay edin mulakatta yazdığım bimer cimer sana hic cevap yazmasin ama o eskidendi şimdi yargi tarafsiz ve icine sizan gruplar yok diyecekler e neden hala torpil tartisiyoruz katiplik sinavini ayri yap kpps ortalamasini al ikm mubasir de direk kpss den al liyakat konussun bugun adliyelere gittigimizde nasil kuyruklar oldgunu goruyoruz cunku kisi bilmiyor ne yapacgini zar zor baraji gecmis nasil oraya girdigi malum bu ulkeden hala umudu olan var mi?

mahmutt159
Daire Başkanı
22 Eylül 2019 21:18

benim umudum var abi beni yazabilirsin eğer liste yapıyorsan yaz beni de

ocannel, 5 yıl önce
Bu torpil yüzünden gencligim bitti 89.98 alayim eleyin siz gidin 70.06 yi alin buda yetmzmis gibi alay edin mulakatta yazdığım bimer cimer sana hic cevap yazmasin ama o eskidendi şimdi yargi tarafsiz ve icine sizan gruplar yok diyecekler e neden hala torpil tartisiyoruz katiplik sinavini ayri yap kpps ortalamasini al ikm mubasir de direk kpss den al liyakat konussun bugun adliyelere gittigimizde nasil kuyruklar oldgunu goruyoruz cunku kisi bilmiyor ne yapacgini zar zor baraji gecmis nasil oraya girdigi malum bu ulkeden hala umudu olan var mi?

MWWY
Daire Başkanı
22 Eylül 2019 22:04

https://twitter.com/korkmazkaraca31/status/1174963803068325889?s=19 Buraya cv ile başvuruyorsun mülakat falan yok. Mülakat torpildir diyen KPSS şampiyonları, kendi-cv-sine güvenen adaylar buyursun.

İsmi Lazım Deil
Şube Müdürü
23 Eylül 2019 13:28

Kendini mi avutuyorsun yoksa keriz mi kandırıyorsun? Yoksa işlediğin haram için vicdanını mı hafifletmeye çalışıyorsun? Sana TDK'dan kelime anlamları ile cevap vereyim.

Referans: bir kimsenin işe yarar olduğunu, yeteneğini gösteren, daha önce çalıştığı yerlerden verilmiş belge.

Torpil: kayıran, arka çıkan kimse.

Anlamadıysan açıklıyım: Referans bir işe girerken CV'ne yazdığın senin hakkında bilgi verebilecek, sana kefil olacak kişi anlamındadır. Torpil ise, bir işe girerken seni diğerlerinden kayıracak kişi anlamında. Halk arasında Ankara'da dayın var mı dedikleri mesele.

Yusuf660, 5 yıl önce
Arkadaşlar olayları yanlış anlamayım torpil ayrı şeydir, referans ayrı şeydir. Torpil kişinin o iş ehil olmadığı alanda yapılır. Referans ise öneridir yani bu tanıdığım bu işi yapabilecek enyi kişidir demek istiyor. Bol keseden atmayın beddua edenler hayatlarının heryerinde referans kullanırlar.

İsmi Lazım Deil
Şube Müdürü
23 Eylül 2019 13:35

Referans bilgi amaçlıdır. Bir kişi hakkında olumlu bilgiler verir. Herkes hakkında referans verilir, referans verilmesi işe gireceği garantisi vermez. Torpil ise, dayatmadır, kişi hakkında bilgi vermez. Bu kişi benim yakınımdır, işe alman için talimattır.

Yusuf660
Kapalı
23 Eylül 2019 17:24

Güya kitaptan konuşuyor. Aynı şeyleri söylüyoruz işte ikisi ayrı şeylerdir diye... Torpil haksız yere yapılan. Referans ise ister belgeli olsun ister belgesiz olsun eğer konu meslekse o mesleğe uygundur beyanıdır. Başka konulardada referans yapabilirsin mesela il başkanı ile görüşeceksin tek başına kimse seni takmaz ama bi referans ile gidersen konuşabilirsin. Ben torpili savunmuyırum hak yemektir çünkü ve herhangi bir işe ehil olmayan o mesleğin şartlarını taşımayan kişinin başkası tarafından o işe alınmasıdır
İsmi Lazım Deil, 5 yıl önce

Referans bilgi amaçlıdır. Bir kişi hakkında olumlu bilgiler verir. Herkes hakkında referans verilir, referans verilmesi işe gireceği garantisi vermez. Torpil ise, dayatmadır, kişi hakkında bilgi vermez. Bu kişi benim yakınımdır, işe alman için talimattır.

ysnceylan
Aday Memur
23 Eylül 2019 20:05

Bi sorum olacaktı. Askerlik tecilim bitiyor aralıkta. Bu durum ikm yi nasıl etkiler. Tecilim yakın zamanda bitiyor olması olumsuz etkiler mi

shiftmn
Kapalı
24 Eylül 2019 09:19

şaşırdık mı hayır.

Toplam 40 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi