Editörler : Pangaea
21 Kasım 2008 16:59

Makine Mühendisi olduğuma çok pişmanım

güzel ülkemin güzel bölümünden mezun olmuş bir birey olarak mühendis olduğum güne isyan ediyorum.nedendir bilinmez ama mühendis kelimesini bile duymak istemiyorum.ülkemiz nereye gidiyor arkadaşlar.ve bizler birşey yapamıyoruz. bizleri bu duruma düşürenler utansın.burda oturmuş bunları yazmak ne kadar acı.heryerde iş bulma sıkıntısı. her forumu üzülerek okuyorum tüm satırları.keşke geriye dönmüş olsam. o kaybettiğim yıllara.

demirx
Kapalı
21 Kasım 2008 18:33

kpss umudun varmı

vvolkann
Şube Müdürü
21 Kasım 2008 18:45

hellface arkadaşım haklısın sana katılmamak elde değil keşke geriye donebilsek bu ulkede doğmasaydık

demirx
Kapalı
22 Kasım 2008 03:15

HALA KAPATILMIYOR BAZI OKULLARDAKİ BÖLÜMLER 5 SENE MEZUN VERİLMESİN ALIM YAPILMASIN MAKİNA BÖLÜMLERİNE

ANCAK OZAMAN EKMEK BULABİLİRİZ..

DİĞER TÜRLÜ İNANILMAZ BİR MAKİNA ORDUSU GELİYOR

2008 OSYM TERCİHLERİNDE SAYDIM 7BİN KÜSÜR MAKİNA MÜHENDİSİ

ALINDI

5SENE SONRA MEZUN SAYISI 40BİN ARTCAK..

YAZIK YA

BATMANA BİLE MAKİNA MÜHENDİSİ BÖLÜMÜ AÇILMIS

VE TABAN PUANLA MAK MUH ALINIYOR..

yani küçümemek değilde ordan çıkanda hasbel kader mühendis olcak

mevcut fakültelerin bile lab ortamı yokken hala tabela üniversteler neden açılıyor

isviçrede aşırı mezun nedeniyle diş hekimliği kontenjanlarının donduruldugunu 1-2sene alım olmayacgını duymustum

ama bide bize bak daha da artıyor nerdeyse her şehirde makina müh bölümü var

yazık ya

bunca adam napacak nerde çalışcak

hadi öğreymen polis alınıyor binlerce ya makina müh?

aylardır atama bekliyoruz alcakları maksimum 200 kişi sınava 6203 mak muh girdi..girmeyen de çok

yani böyle iş olmaz

sonu yok

meslek yerler altında

demirx
Kapalı
22 Kasım 2008 03:21

sakın bu başlığada saymüd efendi falanca mak muh var şukadar alıyor MBA YAPTI ....SÜPER PARALAR KAZANIYOR OĞLUM ŞÖYLE OĞLUM BÖYLE DİYEREK KİRLETME...

SONUCTA ŞUAN Bİ SÜRÜ MEZUN VAR HEPSİ SÜPERDE OLSA SENİN VERCEĞİN UÇ ÖRNEKLERİN KONTENJANI AZ....SONUCTA BİRİLERİ MADUR..

HERKES AYNI FIRSATLARLA İLERLEMİYOR HERKESİN ŞANSI EŞİT DEĞİL..

ALLAH AŞKINA BU BASLIGA YAZMA..

MANTIGINI YÜRÜT VE KENDİNİ TUT YAZMA

BİNLERCE İNSAN VAR HERKES BAŞBAKAN OLAMIYOR HERKES VALİ OLAMIOR OLMAK ZORUNDADA DEĞİL HERKES ODTÜ BİTİREMİYOR SONUCTA UÇ ÖRNEKTE BASARILI OLANLAR İSTİSNADIR....

YANİ YARISA NE GEREK VAR HERKES BELLLİ STANDARTTA YASASIN DAHA ÇOK EMEK VEREN DAHA COK KAZANSIN AMA EN AZ KAZANANDA MUTLU OLSUN KARINI DOYURSUN

vvolkann
Şube Müdürü
22 Kasım 2008 16:18

Arkadaşlarım ne derseniz doğru bu ülkede sürekli universiteler fakulteler olmadı ikinci öğretimler açılıyor bir şekilde sürekli mezun veriliyor batmanda ki insanların gözlerini üniversite açarak boyamaya çalışıyorlar ama batmandaki üniversiteden mezun olan arkadaşların kaçta kaçı iş bulabiliyor bunu kimse sorgulamıyor biraz daha bilinçli olmak lazım üniversite açacam diye seçim propagandası yapan politikacılar vardı bunlara kanmamak lazım diye düşünüyorum

mehmetustay
Şube Müdürü
23 Kasım 2008 05:07

Geçemlerde eski bir arkadaımla konuşuyorduk.Kendisi askerden geldi işsiz bir soğutma ve iklimlendirme teknisyeni.İleride ne yapar ne ederiz diye düşünürken sen sınavsız geçiş hakkını kullan dedim.Oradan mak. mühendisliğine geçiş var dedim.Sonra düşündüm adam en az 4-5 yıl okuyacak yılda 4-5 bin mak müh. mezun oluyor.Her mezun olan iş bulamayacak sanayi mezun sayısıyla orantılı olarak artmıyor.Mutlaka başka işlerde çalışmak zorunda kalacak mezunlar olacak.Sonra arkadaşa döndüm boşver sen okumayı sana iş bulalım böyle geçin git dedim.Dediğimi yaptı iş buldu çalışıyor.Okuyacam deseydi yapacağı masrafın karşılığını iş hayatında belki alamayabilirdi.Çünkü okuyupta harcadığı emeğin ve paranın karşılığını alabilen birkaç bölüm kaldı.

jangmi
Kapalı
23 Kasım 2008 16:01

artık mühendisliklere bir üniversite bitirmiş olurum diye

giriyor çoğu?

eskiden iktisat,işletme öyleydi,

şimdi de öyle,

artı mühendislikler de öyle oldu...

sezinmehtap
Kapalı
23 Kasım 2008 17:04

24 YAŞIMDAYIM HALA OKUYORUM YÜKSEK LİSANS FALAN BELKİ AKRANLARIMIN ÜSTÜNE ÇIKARIM AMA NERDEEE. ORTA OKUL TERK ARKADAŞLARIM BİLE FABRİKALARDA 1 MİLYARA ÇALIŞIYOLAR. BANA GELEN FİYATLAR İSE HAFTANIN HER GÜNÜ İŞ YA DA 6.5 GÜN İŞ AYDA 600-700 MİLYON MAAŞ. BUMU MAKİNA MÜHENDİSLİĞİ.

EN ÇOKDA DÜNYANIN PUANINI ALIP DA SIF ODTÜ İTÜ DİYE MAKİNE MÜH YAZIP DAHA GÜZEL BÖLÜMLERE GİRMEYENLERE ÜZÜLÜYOM. ARKADAŞLAR SÖLEYİN TANIDIKLARINIZA SIF ODTÜ İTÜ DİYE O KADAR PUANI HEDER ETMESİNLER. TIP, ECZACILIKİ DİŞÇİLİK HEPSİNE GİRERLER ÇÜNKÜ O KADAR PUANLA VE AYDA EN AZ 3 TANE MAKİNE MÜH MAAŞI KAZANIRLAR HİÇ KAZANMASALAR. BEN BİN PİŞMANIM ÖSS DE AZ DAHA ÇALIŞIP DİŞÇİLİK ECZACILIK BÖLÜMLERİNE GİREMEDİĞİM İÇİN.

ÇÜNKÜ EN KÖTÜ MÜHENDİSLİK MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ. HERKES DİYO İŞ OLANAĞI ÇOK. İŞ OLANAĞI ÇOK AMA ELEMANDA ÇOK OLDUĞU İÇİN 3 KURUŞ MAAŞA HAFTANIN HER GÜNÜ ÇALIŞTIRIP TALİM ETTİRİYOLAR. YAZIK BİN PİŞMANIM

sezinmehtap
Kapalı
23 Kasım 2008 17:09

demirx MBA yapmak kaç para o elemanın haberi yok galiba. 10-15 milyar civarı MBA yapmak iyi bi üniversitede. Biz 600 milyon 700 milyon alarakmı MBA yapcaz :D

hellface
Aday Memur
24 Kasım 2008 15:36

sonuçta hiçbirimiz bir şeylerden memnun değiliz. ama elimizden birşey gelmiyor. başkaları okur önü açılır. dünyayı değiştirecek gücü hisseder kendinde.ama ben okudum ve kendimi dahi değiştiremiyorum. artık yeni bir slogan buldum. yaşasın en az okuyan kişi....

hugoboss2816
Kapalı
02 Ocak 2009 03:50

yaf en azından devlet kadro açıyor sizlere...şükretmesini bilin derim,bakın end.müh 27 kişilk kadro açılmış,keza tekstil mühlerine kadro yok mühendislik kadrosu olarak.Size ise 233.Lütfen yane..

makelonur
Daire Başkanı
02 Ocak 2009 10:01

adam calısmamıs tır kpss ye,sonra pişmanım der...olur

tekiner06
Yasaklı
02 Ocak 2009 10:06

Bakıyorum da, bu sahife o kadar saf ve beyaz kalmış ki, her arkadaş Makina Mühendisliğine verip veriştirmiş!. Bu KİRLİLİK

değil de nedir?.. Herkes mesleğini kötülemiş ve de KİRLETMİŞ!

Ne de beyaz ve duru, berrak kalmış ya?.. Baştan sona ŞİKAYET!

Doğrusu, bu A4 kağıda kirlilik hakim olmuş!. O mesleğe yazık!

Eğer sizler "bu olaya ve bu sahifeye TEMİZ kaldı" diyorsanız,

bu işte, biraz "akıl-zekaya haksızlık" yok mudur?..

Ne de temiz bir sahife olmuş ya?.. DEMİRX aklı işte!..

İşbu A4 kağıt, HUGO arkadaşın yazısına kadar kirli kalmış!..

HUGO Arkadaş, bu KİRLİ SAHİFEYE bakıp doğru yorumla yazmış!

Eş-dost veya arkadaşa, MAKİNA ve İNŞAAT'ı öneriyorum. Yüksek lisans yapmasını ve yabancı dil olayına yakın olmasını ileri dozda öğütlüyorum.. Nitekim, bir arkadaş, ODTÜ Makina'ya ilk ve son tercihle kaydoldu. Almancası var, sırada İngilizce..

Gazetelerdeki iş ilanlarıyla hafta sonlarına ait dev ilanlar ile duyurularda en çok aranan mühendislik dalı; MAKİNA' dır..

Gerekli şartları taşıyanlar ile yeterli ve yetenekli olanlar

bu işlere anında alınıyorlar.. Hüner ve marifet gerek!.. İş deneyimi kazanmış olmak, yüksek lisans ve yabancı dil gerek!

Ama; "Benden bunlar istenmesin" diyenler o işe alınmıyorlar.

Öyleyse?.. Akletme işi bize düşüyor. Sadece 4 yıl eğitim ile

yetinmek isteyenler; acıklı uzun hava, gazel söylemiş olur..

Meydan sazıyla "Kahpe felek sana n'ittim neyledim!" denilir.

Veya "Kimseye etmem şikayet, ağlarım ben halime!.." söylenir.

Bu ise, nihavent makamındaki şarkıdır.

Mahallede kıt ve az tutarlı ücretli işlerle yetinmeyelim..

Öyleyse?.. Yüksek Lisans + Yabancı Dil/Diller + MBA vesaire..

Bizdeki yani hanedeki Yüksek Mühendislere, 3 ncü yabancı dil ile MBA' ları KOÇ ve THYSSENKRUPP adlı firmalar sağlamıştı..

Hava soğuk olsa bile, hızlanmak ve çok çalışmak zorundayız!.

Saygılarımla..

gosdemiyim
Kapalı
02 Ocak 2009 10:36

mühendisliklerin popüler bir yanı kalmadı,cazibesi de yok;

her yer mühendis,aklı olan mühendis olmaz bu devirde?kendinize yazık etmeyin!

hugoboss2816
Kapalı
02 Ocak 2009 17:52

Sayın Say Mud

Ben Yurtdışında 4 sene kalıp da orada master,doktora yapıp da İngilizce'yi anadili gibi öğrenip de,Sonradan Türkiye'ye dönüp de 1400 net maaşa İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde Çalışan kuzenimi biliyorum.H

hugoboss2816
Kapalı
02 Ocak 2009 18:00

Sen şimdi bana diyeceksinki,adamın kendi seçimi kendi oraya girmek istemiş falan filan.Bak sayın güzel abicim adam yaşamayı seçti.Kendisi İzmirli,İzmir dışına çıkmak istemedi.Şimdi evli ve de çok mutlu.AİLE HAYATI ve de YAŞAM bu önemli...Geçende tv izliyorum;Petkim'in genel müdürü çıkmış,konuşuyor:

-Ben krizden ötürü 3 aydır uyku uyumuyorum.Nasıl çıkış yolu bulacağım konusunda çok emin değilim...

Ya soruyorum size yaşamak bu mudur,bu adam ailesine ne kadar zaman ayırabiliyordur sizce?Sürekli yurtdışı seyahatları,toplantılar falan...Hayattan ve de yaşamaktan ne kadar zevk alabiliyordur?Sürekli stres stres...

tekiner06
Yasaklı
02 Ocak 2009 21:52

Bay HUGO;

Andığım kişiler saydıklarınızın tam tersine, alabildiğince mutlu ve zevkli, keyifli, huzurlu ortamda zevkle çalışıyor ve ailelerine de hayli zaman ayırabiliyorlar.. Günde 8 saat çalışmaları var.. Sabah 09-17 arasında mesaide kalıyorlar.

Cumartesi ve Pazar komple tatil olduğu gibi, Çarşamba günü de yarım gün çalışıyorlar. Sürekli gezip tatil yapıyorlar..

Bizim resmi tatil günlerimizden faydalandıkları gibi, ayrıca

Avrupa' daki resmi tatil günlerinde izinli oluyorlar.. Yani,

onların bir yılda kullandıkları izin, bizdekinin iki katıdır.

Yönetici Yüksek Mühendis olduklarından, iş tasaları da azdır.

Tenis oynamak, golf oynamak, yüzmek mesailerinden sayılıyor.

Çok yüksek gelir grubuna dahiller.. Yıl sonu primleri dudak uçuklatıyor. Daha önceki eğitim ve çalışmalarının keyfini 30 yaşından sonra fazlasıyla alıyorlar. Sandığınız gibi değil!

İyi akşamlar dilerim.

aristo73
Memur
02 Ocak 2009 22:01

tekniker 06 sen tamamen sallamışsın.Sen daha mühendis değil teknikersin nerden biliyorsun ki bizim şartları.Bende 15 sertifika var.Acad-solidwork-catia uzamanıyım.İngilizcem iyidir aaz da almanca var;ama piyasa o kadar kötü ki bi halta yaramıyor hiçbiri.Çünkü işi işte öğreniyorsun.Adam da girsin az ücret alsın sonuçta öğrenir kendini geliştirir deyip alıyor üniversiteye ve özelliüe bakmadan.Mühendislik yok bu ülkede sadece boş bi bölüm.Kimse okumasın derim başka da bi şey demem.Yıllarınıza yazık zira.

aristo73
Memur
02 Ocak 2009 22:06

ben daha özel sektörde her gün akşam 18 de çıkan bi müehndis görmedim.Hepsi birer köle gece gündüz çalışıyorlar.Ne ailesi kendine bile zaman ayıramıyor insan.Ben de 3 yıldır özelde köle gibi çalıştım ve bekatım ki ne faydası var ne de sonu var devlete girmeye karar verdim.Bu ülkede ya devlette çalışacaksın ya da yurt dışına kaçacaksın.Çünkü kriz moda oldu artık.1995-2000,2001-2004-2008 krizi ve tonla mühendis işsiz ve diken üstünde.

muhendisss
Şube Müdürü
02 Ocak 2009 22:07

aristoya katılıyorum ağzına sağlık

Toplam 214 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi