Editörler : Pangaea

alesso
Memur
23 Eylül 2020 22:32

Iste bu kadar sığ ve yanlış bir bakış acisi soruyu doğru yaparken biz yanlis yaptik. Mutlu musun dogrudan ifadesini ekleyen arkadas? :D

Anlayamayacaksin biliyorum ama ben yine de deneyeyim. Çay yetismesi icin yagis miktari, yagis rejimi(yani yagisin yıl icindeki dağılışı kapito?), yillik sicaklik ortalamalari, havanin cok isinmayip cok sogumamasi gibi faktorler etkilidir. Bu faktörler mevcut degilse cayin yetisebildigi en uygun topragi bile bulsan cay YETISTIREMEZSIN. Bu faktorlerin hic biri Muglada mevcut degil. Yillik yagis miktari Rizeden cok daha az. Yagis rejimi duzensiz. Sicakliklar yil icinde cok yukari cikabiliyor.

Muglada cay yetismemesini terra rossa diye aciklamayin artik cahiller.

cewa, 4 yıl önce

Muğlada çay yetişiyor mu? Muğla, Trabzondan daha çok yağış almasına rağmen Muğlada çay yetişmez, sebep ? Çay terra rossa toprakta yetişmez, istediği kadar yağış alsın,Muğlanın toprağı çay tarımına elverişli değildir. Bunu da anlamıyorsanız zaten atanmayın be yeter artık 2 haftadır.

alesso
Memur
23 Eylül 2020 23:00

2013 yılında ulkemizde cay yetistirilen bolgelerdeki toprak durumuyla ilgili bir calismanin ozetini birakiyorum.

Bu çalışmada, Türkiye genelinden birçok özellikleri ile ayrıcalık gösteren çay tarım topraklarının toprak reaksiyon değişimlerinin ve alansal dağılımlarının ortaya konması amaçlanmıştır. Bu amaca uygun olarak Artvin, Rize ve Trabzon illerini kapsayan 262 adet çay yetiştirilen alanlardan toprak örnekleri alınmış ve analizleri yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, çay tarımı yapılan toprakların pH değerleri 3,14?6,39 arasında değişiklik göstermiştir. Çay için ideal kabul edilen 4,50?6,00 pH sınırları arasında yer alan toprak örneklerin oranının Artvin, Rize ve Trabzon illerinde sırasıyla % 22,92, % 3,87 ve % 32,20 olduğu belirlenmiştir. En düşük pH değerlerine çay tarım topraklarının alansal olarak en büyük yüzdesine sahip Rize ili sınırları içinde rastlanmıştır. Bölge geneline bakıldığında çay tarım topraklarının % 86,26?sı çay için en iyi pH kabul edilen sınırların (4,50?6,00) dışında yer aldığı saptanmıştır. Çay tarımı yapılan toprakların pH düşüklüğünün bir sorun olarak devam ettiği, öncelikle pH yönünden toprak yapısının iyileştirilmesinin gündeme getirilmesinin kaçınılmaz olduğu görülmektedir.

Yani halihazirda Rizede dahi cok da uygun toprak kosullari yokmus cay icin.

Ogz90
Şef
24 Eylül 2020 05:59

Yeter arkadaslar baydi bu tartismalariniz osym ye itirazin usulu belli Ankara'da olmaniz gerekmiyor yazin itiraz dilekçeniz soru hakkinda ptt den yollayin iadeli taahhutlu gorelim iptal mi degil mi saka gibi cimer e yaziyorsunuz bir de twitterda etiket acin bari :D usul belli yol belli

Burada da gundem çay çorba dolmasin artik

bxxb
Kapalı
24 Eylül 2020 16:14

Ankara'da yaşayan bir arkadaş ösym başkanlığına dilekçe yollayabilir mi

0kamyoncu
Kapalı
24 Eylül 2020 16:39

+
bxxb, 4 yıl önce

writer89
Aday Memur
24 Eylül 2020 17:58

forumda şu çay sorunsalına bakıyorum; yorumları okumadan önce +,- indeksine bakıyorum. + oranı yorumda yüksekse o yorumda sadece iklimi savunanlar; - yorumu daha fazlaysa iklim ve toprağı savunanın yorumu var olmuş oluyor. Yani buna göre doğrudan ikilimi savunanlar daha fazla sanki. sadece tespit. Benim şimdi hangi cevabı verdiğimi söylemeyeyim. Malum eksiciler daha fazla:)

bxxb
Kapalı
24 Eylül 2020 21:39

+

bxxb, 4 yıl önce

Ogz90
Şef
24 Eylül 2020 22:19

Illa Ankara'da yasamasi gerekmiyor hocam dilekce osym bsk.ligina posta yolu ile de gonderilebilir

bxxb, 4 yıl önce

bxxb
Kapalı
24 Eylül 2020 23:16

haklisiniz ama şimdi ben ankaraya yollasam 1 haftada ulaşacak.

Ogz90, 4 yıl önce

Illa Ankara'da yasamasi gerekmiyor hocam dilekce osym bsk.ligina posta yolu ile de gonderilebilir

müsmühendis
Yasaklı
25 Eylül 2020 10:28

Kafanızdan soru uydurup aha bakın gördünüz mü demek hakikaten çok zavallıca bir durum. 2003 kpss'deki soru böyle değil. Yazık lan size :) Belki de bu çay sorusu yüzünden atanamayacağınız için gece kabuslarınıza da giriyordur bu soru :)

immune12
Şube Müdürü
25 Eylül 2020 11:23

Önceleri bu sorunun en hakkaniyetli çözümünün iptal olduğunu düşünüyordum. Ama bu müsmühendis gibi tipitipler yüzünden cevap değişip yalnız 1 olsa da en ufak bi acım duymicam bunlara.

müsmühendis
Yasaklı
25 Eylül 2020 11:26

Cevabı bu kadar net olan bir soru için ayrı ayrı 100 tane başlık açınca soru iptal edilmiyor ya da cevabı değişmiyor kardeş :) Tanıdığım bütün ziraatçılara sordum. Hepsi iklim ve toprak dedi.

immune12, 4 yıl önce

Önceleri bu sorunun en hakkaniyetli çözümünün iptal olduğunu düşünüyordum. Ama bu müsmühendis gibi tipitipler yüzünden cevap değişip yalnız 1 olsa da en ufak bi acım duymicam bunlara.

Realistinsan
Aday Memur
25 Eylül 2020 12:25

Arkadaşlar soruda "EN ETKİLİ FAKTÖR HANGİSİDİR?" sorulmamıştır."DOĞRUDAN" etkili faktörler sorulmuştur.İklim belki en etkili faktör olabilir ancak iklim sahra çölünün kumlarının kahverengi orman toprağı olmasını sağlayamaz tek başına.Dolayısıyla toprak yapısı da doğrudan etkilidir.SU KAYNAKLARI da yağışın az olduğu zamanda etkili olabilir ancak doğrudan değil DOLAYLI yoldan etkili olabilir.cevap 1 ve 2 üzgünüm :((

Toplam 173 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi