Editörler : Lanet
«146147148149150151152153154155156157»

bbbbc
Şef
02 Şubat 2016 16:09

güneş çavması

krizantem27
Aday Memur
08 Şubat 2016 17:59

Franz Kafka'nın Dönüşüm adlı eserini okuyorum.. Yazar, dev bir böceğe dönüşen birinin gözünden insanları anlatıyor.. Tavsiye ederim..

Şimm.
Kapalı
09 Şubat 2016 00:12

Hakan gunday Ziyan'i okuyorum

kültür mantarı**
Şube Müdürü
09 Şubat 2016 20:53

Geçen hafta George Orwell -1984 muhteşem bir kurgu ve gerçeklik.. Şu an elimde İskender Pala- Efsane var. Gayet güzel gidiyor :)

kerimduman
Kapalı
10 Şubat 2016 10:00

okumuyom

Hariçten gazell
Genel Müdür
11 Şubat 2016 09:58

şeker portakalı...

İDAL*
Başbakan Müsteşarı
12 Şubat 2016 01:13

Ruhun Gökkuşağı, Mehmed Uzun

Ruhumda farklı renklerin oluşmasına zemin hazırlayan, bir yönüyle ruhumu inciten, yaşananlar/yaşatılanlar açısından "insan"lığın unutulduğu, tahammülsüzlüğün insanı ve hayatını nasıl etkilediğini, bir insanın "sesinin kısılması"nın ruhtaki tahribatını... kısacası dil/kültür/coğrafya farklılıklarının insanı yalnızlığa iten, kendine ve hatta insana, diline ve coğrafyasına nasıl yabancılaştırıldığını ruhunuza ilmek ilmek işleyecek, izini ruhunuzda bıraktığını fark edeceğiniz bir anlatı.

Söz ve anlatı üzerine verilen savaş, bir dil için vazgeçilen hayat(lar), kaybolan insanlık, kaybolan gelecek...

ve susturulmuş bir kalem.

Sesi kısık bir ruh...

ve insanlığa yolculuk.

Uzun'un aslında kendine olan yolculuğundan çok "insanlığın" yok-sayılmasına olan ezikliğine, hüznüne, kayıplarına, acılarına, diline, coğrafyasına ve utancına olan yolculuğu olarak değerlendirdim.

Hiç bu kadar kaybolmamıştı insan, insanlığa doğru yolculuğunda...

"bir yabancıyım bu ülkede

fakat bu ülke herhangi bir yabancı değil içimde!

kendimi evde hissetmiyorum bu ülkede

fakat bu ülke evindeymiş gibi davranıyor içimde!"

Bir anlatı ki;

Yasaklı dil

Yasaklı roman

Yasaklı yazar...

zeynep2412
Aday Memur
12 Şubat 2016 09:03

uğur koşarın tum kitapları ama favorım ALLAH bana yeter cok guzel dini kıtap tavsıyelerıniz var mı ?

kerimduman
Kapalı
12 Şubat 2016 09:07

ahmet turgut

maskov87
Başbakan Müsteşarı
12 Şubat 2016 11:31

Budizm Gizli Öğretisi - Jo Durden Smith

zeynep2412, 8 yıl önce

uğur koşarın tum kitapları ama favorım ALLAH bana yeter cok guzel dini kıtap tavsıyelerıniz var mı ?

kerimduman
Kapalı
12 Şubat 2016 11:33

khealead hosseini - bin muhtesem güneş hiç sevmedim ne biçim kitap ya bu

Hariçten gazell
Genel Müdür
13 Şubat 2016 09:36

Semerkant- amin maalof

kerimduman
Kapalı
13 Şubat 2016 12:53

halil inalcık kuruluş

Hariçten gazell
Genel Müdür
17 Şubat 2016 08:56

Kurk mantolu madonna

kerimduman
Kapalı
17 Şubat 2016 09:00

olasılıksız adam fewer

Maria puderr
Kapalı
19 Şubat 2016 21:23

patrıck süskınd / koku

Hariçten gazell
Genel Müdür
24 Şubat 2016 10:53

suç ve ceza

bbbbc
Şef
25 Şubat 2016 12:53

güneş çavması-2

İDAL*
Başbakan Müsteşarı
26 Şubat 2016 20:37

Benim Delilerim, Aziz Nesin

Son sayfasından bir söz ile başlamak gerektiğini düşünüyorum bir de keşke bu sözü son sayfada değil de ilk sayfalarda söylemiş olsa-ki belki söylemiştir, delileri okurken kaçırmış da olabilirim-yazara bu kadar söylenmeyecektim.

"Aziz Nesin'in delileri ve delilikleri açıklama girişimi, kendince, iddiasız, alçakgönüllü: (...) hiç kuşkusuz bunları bir uzman olarak değil, görgülerime, gözlemlerime, dayanarak bir yorum diye söylüyorum, isterseniz bu sözüme laf deyip de geçebilirsiniz."

Üslubu, anlatıda kullandığı dili özensiz buldum hatta kitabın geneli için böyle düşünüp, biraz da haksızlık ettiğimi anladığım o son sözden sonra; zaten adam kabul etmiş öylesine, iddiasız yazdığını... Ben niçin bu kadar beklenti içine girdim diye söylenirken de buldum kendimi.

Aslında hatayı "beni al diyen" bir kitabın sesini dinleyip alarak değil, aldıktan sonra hep yaptığım gibi kapağına iliştirdiğim not ile yaptığımı anladım... da geçti tabi.

Galiba fazlaca anlam yüklemişim.

Derken Aziz Nesin zaman zaman;

Eşya ile konuşurken bulur kendini. "kendim bu çağdayım ama kimi duygularım çok geride" diyerek modası geçmiş bir adam olarak tanımlar kendini. Deliliklerinin bir nedeninin yaşanmamış yıllar olduğunu düşünüyor. yaşanmamış bir çocukluk, yeniyetmelik, ergenlik, gençlik ve orta yaşlılık... Bir tarafı dengesizliğe vururken diğer tarafı çalışma deliliğinde seyir halindedir.

Ve nitekim intikamcı bir delidir o.

Aziz Nesin; bütün insanları olduğu gibi delileri de anlamak istediği için bu yola çıkmış, nitekim hayatta karşısına çıkan "deli" diye tanım bulan kahramanları ile oluşturulan daha çok bir anlatıdır "benim delilerim".

Zor ama uzak olan sevgi ile toplum değerlerinin zorladığı o yapıntı sevgi arasında bocalamaları anlatıyor hem de hiç yargılamadan, severek. Kitabı belki de en çok özensiz olduğu için biraz ötelemiştim ama üzerine bu kadar konuşacağımı da tahmin etmemiştim.

Sonuçta; galiba herkes biraz deli, ben gibi!

Dipnot: "hepimizin biraz deli olduğunu öğrendik böylece, iyi mi!"

Notun en güzeli;

Deli benim, biziz...

Kaçak düşlerden geliyoruz. ayrı ayrı acılarımız, sancılarımız var.

... ve çok fazla deliliklerimiz.

Bizi biz yapan yanlarımızı çoğalttık ve çoğaltarak büyümeye devam ediyoruz.

bulutsysy
Kapalı
27 Şubat 2016 23:02

Selim İleri, Cumartesi yalnızlığı, çantada atayım iş arası okumak için ama bitecek

Toplam 3189 mesaj
«146147148149150151152153154155156157»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi