Editörler : supporters.

Kapalı
26 Şubat 2021 11:27

YÖK Tezde Yayınlanan Bir Tez İçin Düzeltme İstenebilir mi?

Arkadaşlar merhaba yök tezde yayınlanan bir tez için düzeltme yapılabilir mi? Scı vb indeksli dergilerde düzeltme yazı yazdırılabiliyor. Acaba bu durum yök tez içinde oluyor mu bu işin bir usulü var mı konu hakkında bilgisi olanlar yardımlarınızı bekliyorum.

esenbike
Memur
26 Şubat 2021 11:44

Değişiklik olmuyor diye biliyorum. Cunku doktora tezimde bir bölümü baska bir yere almak istiyordum. Arkadaşlar olmaz dedi. Kitap yapınca oyle düzelteceğim. Ama belki de biz bilmiyoruz değiştirilebilir mi acaba?

skywalk11
Daire Başkanı
26 Şubat 2021 12:34

Oluyor. YOK tez birimine dilekçe yaziniz. Gerekçe lazım. Yasal gerekçe sununuz. Hatta tezinizi kaldırma hakkınız da var. Ancak hepsi gerekcelendirilmis olmalı.

11062009
Kapalı
26 Şubat 2021 14:11

Bilmiyorum ki bende net birşey bilmiyorum. Forumdaki arkadaşlardan bilenlerden yardım bekliyorum.

esenbike, 3 yıl önce

Değişiklik olmuyor diye biliyorum. Cunku doktora tezimde bir bölümü baska bir yere almak istiyordum. Arkadaşlar olmaz dedi. Kitap yapınca oyle düzelteceğim. Ama belki de biz bilmiyoruz değiştirilebilir mi acaba?

11062009
Kapalı
26 Şubat 2021 14:12

Nasıl bir gerekçe sehven şurda şurda yazımda hata yapılmış dersek kabul görür mü?

skywalk11, 3 yıl önce

Oluyor. YOK tez birimine dilekçe yaziniz. Gerekçe lazım. Yasal gerekçe sununuz. Hatta tezinizi kaldırma hakkınız da var. Ancak hepsi gerekcelendirilmis olmalı.

skywalk11
Daire Başkanı
26 Şubat 2021 17:39

Onu dilekceyi vereceğiniz birim bilir. Arayıp sorun gerekcenizi bildirin dilekce ile donut vereceklerdir 15 gün icinde

11062009, 3 yıl önce

Nasıl bir gerekçe sehven şurda şurda yazımda hata yapılmış dersek kabul görür mü?

11062009
Kapalı
27 Şubat 2021 13:26

İlgiliniz için çok teşekkürler bir bakalım. Tabi konu hakkında bilgisi ve fikri olanlar var ise onlarında yardımlarını bekliyorum.

skywalk11, 3 yıl önce

Onu dilekceyi vereceğiniz birim bilir. Arayıp sorun gerekcenizi bildirin dilekce ile donut vereceklerdir 15 gün icinde

12 Mart 2021 14:08

Mezun olduğunuz enstitüye gerekçeli bir dilekçe ile başvurulduğunda, alınan karar uyarınca Yöktez'de değişiklik yapılabilir diye duydum. Doğrudan Yök'e tez içinde bir değişiklik için başvurulamayacağını duydum, fakat emin değilim.

skywalk11, 3 yıl önce

11062009
Kapalı
12 Mart 2021 16:46

Enstitüye başvururken ne gibi bir gerekçe kabul görür ki bilginiz var mı? Yanlış yorumlanan bir sonuç veya yanlış-hatalı çizilen bir grafiğin düzeltilmesi gerekçe olabilir mi? Yada o hatalı kısım düzeltilip scı bir dergide yayınlansa bu makaleyi kanıt olarak gösterilse düzeltme için kabul görür mü?

sscientistt, 3 yıl önce

Mezun olduğunuz enstitüye gerekçeli bir dilekçe ile başvurulduğunda, alınan karar uyarınca Yöktez'de değişiklik yapılabilir diye duydum. Doğrudan Yök'e tez içinde bir değişiklik için başvurulamayacağını duydum, fakat emin değilim.

31 Ocak 2022 20:45

Bu sorunun cevabını kurumsal olarak alabildiniz mi acaba?

25 Şubat 2022 22:07

Yok tezde yayınlanan tezinde sehven yapılan kelime hatası için düzeltme isteyebilirmiyim

06 Ekim 2022 19:38

Merhaba hocam.Sorunuza yanıt aldınız mı?

donurh
Daire Başkanı
06 Ekim 2022 19:46

Ben geçen ay düzelttirdim. Enstitü kaynaklı biçimsel hatalar vartdı çok sayıda. Enstitüye sordum, danışmanımdan enstitüye dilekçe yazılması gerekiyormuş. Onlar da yöke yolladılar, düzeltildi.

16 Aralık 2022 08:48

Merhabalar

Tezi yöktezde yayinlandiktan sonra düzenleme yapabilen var mı acaba? Süreç nasıl oluyor?bilgi verebilir misiniz?

donurh
Daire Başkanı
16 Aralık 2022 15:02

Sorunuzun hemen bir üstünde, cevabı var.

Betül.19, 1 yıl önce

Merhabalar

Tezi yöktezde yayinlandiktan sonra düzenleme yapabilen var mı acaba? Süreç nasıl oluyor?bilgi verebilir misiniz?

yökhukuk
Genel Müdür
16 Aralık 2022 17:03

Merhaba,

Şekil bakımından (marj,sayfa numarası, tablo-grafik-gorsel hatası, eksik sayfa, sayfa sıralama hatası gibi) düzeltmek mümkün olabilir.

Ancak esas bakımından düzeltme yapılamaz.

Yayın etiği ihlali varsa düzeltilemez.

kaygilidoktor
Aday Memur
18 Aralık 2022 11:51

Arkadaslar bilgisi olan varsa yorumlasın lütfen, yoksa burda yapılan yorumlar sadece kafa karışıklığına sebep oluyor. Bilimle uğraşan insanlarız. "bence böyle olmalı", "böyle duydum" ile bu yazıyı yanıtlamış olmuyoruz.

1. YÖK'e şahsi dilekçe verilerek tezin güncellenebildiğine dair bir örnek var mı? Varsa paylaşınız.

2. YÖK'te yayınlanmış bir tezi yayına kapatma diye bir örnek var mı? Lütfen bunları doğru bilgiler ile paylaşınız. AKADEMİDE "AÇIK ERİŞİM VE AÇIK BİLİM" uygulaması kapsamında yayınlanan YÖK yönetmeliğinde lisansüstü tezler erişime açık hale getirilmiştir; fakat danışman öğretim üyesinin detaylı gerekçeli talebi (yönetmelik gereği tezin makaleye dönüşmemiş olması kısıt için yeterli olarak değerlendirilememektedir)ile belli bir süre erişime kapatılabilir.

2. Tezde öğrencinin, danışmanın ve üniversitenin adı geçiyor, tezi enstitüye teslim ederken yayınlama haklarıyla birlikte veriyorsunuz. Birçok üniversitesi şuanda YÖK tez girişlerini enstitülerin öğrenci işleri birimi aracılığıyla yapıyor. Girişleri, öğrenci yapsa bile son onayı üniversitenizin ilgili birimi gerçekleştiriyor. Bu durumda YÖK, sizi mi dikkate alacak yoksa enstitüden gelen talebi mi, bu bende soru işareti ?

3. Mezun olma şartları arasında tezin yazım kurallarına uygun şekilde hazırlandığına dair beyan hem danışman hem de öğrenci tarafından imzalanıyor. Şablon, şekil vs. gerekçeleri ne derece geçerli bir sebep olur takdir sizlerin.

iyi çalışmalar.

balrogfan
Aday Memur
19 Eylül 2023 14:40

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve üniversite kütüphanesinde tezinizi düzeltmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

İlk olarak, YÖK sayfasında onaylanmış tezinizin düzeltilmiş halini hazırlayın veya yanlışları tek tek belirleyin.

YÖK'ün kendi sayfasında şu şekilde belirtilmiştir: "Tez; Ulusal Tez Merkezi tarafından onaylanmış ise, tezinizin düzeltilmiş nüshasını resmi bir dilekçe ile Ulusal Tez Merkezi'ne göndermeniz gerekmektedir." Bu resmi dilekçeyi almak için öncelikle kendi enstitünüze dilekçe vermelisiniz. Dilekçenizde yaptığınız hataları ve düzeltmek istediğiniz kısımları belirtmeyi unutmayın. Örnek olarak, "Sayfa 30, ilk paragraftan itibaren başlayan kısım" gibi detaylar eklemek faydalı olacaktır.

Enstitünüz, yani üniversiteniz dilekçenize cevap vermek zorundadır.

Eğer cevap olumlu ise, düzeltilmiş tezinizi teslim edin ve resmi dilekçe ile tezinizin düzeltilmiş nüshasını Ulusal Tez Merkezi'ne gönderin.

Cevap olumsuz ise, gözden kaçan veya umursamadığınız hatalarınızı düzeltmek için mahkemeye başvurmanız gerekebilir.

Tezinizdeki yazım hataları, intihal oluşturan kısımlar veya yanlış geçen yazımlar gibi sonradan fark edilen hataları düzeltmek istediğinizde, üniversite kurulu olumsuz yanıt verirse, bir avukat aracılığıyla vekalet verip tezinizdeki düzeltmeleri yapmanız daha rahat olabilir.

balrogfan
Aday Memur
19 Eylül 2023 15:10

Eğer mahkeme yoluyla tez düzeltme işlemi yapılacaksa, Talep yada şikayet dilekçesinde: Yükseköğretim Kurumu (YÖK) ve üniversite kütüphanesinde bulunan tezimdeki hataları düzeltmek amacıyla başvuruda bulunmak istiyorum. Tezimdeki hataları sonradan fark ettim. Bu hataların sonucunda intihal vb. olumsuz durumlarla karşılaşmamak için, tezimdeki yazım hatalarını düzelttim ve gözden kaçmış intihal unsurlarını giderdim. Düzelttiğim tezimin, üniversite kütüphanesinde ve YÖK tez veritabanında bulunan, orijinal hatalı tezimin yerine geçmesini talep etmekteyim. Yüksek lisans tezimin düzeltilmiş hali ekte sunulmuştur." diye mahkemeye başvurulması gerekir.

balrogfan
Aday Memur
19 Eylül 2023 21:29

SORULARIN CEVABI

Tezlerdeki intihal kontrolü, bazı üniversitelerde 2014 yılında başladı; ancak tezdeki yazım hataları öğrenci ve danışmanın sorumluluğundadır. Enstitüler genellikle tez içeriğine müdahale etmezler; sayfa düzeni, numaralandırma gibi konulara odaklanırlar. 2014 yılından sonra intihal kontrol programları, intihal olup olmadığını tespit etmek için kullanılır. Özellikle 1980 ile 2014 yılları arasında yazılmış birçok tez kapalıdır.

Tezlerdeki intihal sorununun temel nedenleri, uygun bir danışmanın bulunamaması, yetersiz İngilizce bilgisine sahip olma, etik kurallar, bilimsel dürüstlük gibi konularda eksik bilgi sahibi olma ve genellikle seçilen tez konularının uluslararası kabul görmüş makaleler(q1) üretebilecek düzeyde olmamasıdır.

Yükseköğretim Kurulu'nun kendi web sitesinde, tezlerin düzeltilmesine dair yazılı bir onaylama süreci bulunmaktadır. Bazı tezlerde intihalin %90 oranında olduğu açıktır, ancak bazılarında intihalin ne olduğu net bir şekilde belirtilmemiştir. Genel bilgiler intihal olarak kabul edilmez, ancak bu bilgilerin kaynağına atıfta bulunmak yine de önemlidir. Örneğin, "F=ma" gibi genel kabul gören bilgiler intihal değildir, ancak yine de kaynağa atıf yapılmalıdır. Genel ve evrensel bilgilere "Adil Kullanım" hakkı tanınır, ancak yine de bu bilgilere kaynak göstermek önemlidir.

İntihal genellikle bilerek değil, bilinçsizce mi yapıldı, yoksa gözden kaçma veya atıf yapmayı unutma gibi nedenlerden mi kaynaklandı, konusunda genel bir yanıt vermek zordur. Genellikle bu düzeltmeleri yapanlar, isimlerinin kötüye çıkmasını önlemek amacıyla bu durumu açıklamazlar. Ancak bir tezde intihal oranı %90 gibi yüksekse, bu tezin aslında bir akademik çalışma olmadığını ve bu diplomayı hak etmediğinizi gösterir.

Bununla birlikte, bazı durumlarda kaynak atlamak veya gözden kaçırmak gibi sorunlar yaşanabilir. Yüksek lisans ve doktora çalışmaları stresli zamanlara denk geldiğinde veya öğrenciler başka işlerle meşgulken bu tür hatalar yapılabilir. Küçük hatalar düzeltilebilir.

ateşemre
Aday Memur
22 Eylül 2023 18:53

Merhabalar,

Toplam 22 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi