Editörler : "eskiyara"Pangaea

elegant19
Kapalı
28 Şubat 2018 20:41

gereksiz şeyler öğretildiği çok doğru

alp.emir
Genel Müdür
02 Mart 2018 16:58

yukarıdaki yorumlarımı haklı çıkardığınız için herkese teşekkür ediyorum.bu yorumu eğitimci değilim diyen arkadaşa cevaben yazdım.birtane bile olumlu yada olumsuz oy veren yok.

ardından eğitimci değilim diyen bu arkadaş yine yorum yapıyor eğitimi eleştiriyor.çözüm yolları sunuyor.gelsin oylar.

oy meraklısı değilim yanlış anlamayın ama eğitimin bir gram ilerlememesinin sebebi bu işte kim ne derse ağzımızı açıp dinliyoruz.şak şak alkışlıyoruz.çözüm üretmiyoruz.

başkaları konuşuyor çözümü başkalarında arıyoruz.avrupada arıyoruz.amerikadan kurtarıcı bekliyoruz.seminerlerde kokuşmuş amerikan eğitimini düzeltmeye çalışan kahn akedemi masalları dinliyoruz.

zamanında o amerika bizden öğretmen istemişti.ne oldu da eğitim bu hale geldi.eğitim sistemimize gıpta ile bakan avrupa ya şimdi bel bağlıyoruz.

benim medreselerimin kapısında burada HİÇBİR KUŞA YÜZME,HİÇBİR BALIĞA YÜZME ÖĞRETİLMEZ yazardı.acaba çözümü yanlış yerlerde mi arıyoruz.

alp.emir, 6 yıl önce

tam da sorun bu işte yanlış anlamayın lütfen sizin şahsınıza söylemiyorum kesinlikle.

sorunun kaynağını ve çözüm yollarını biz biliyoruz.sorun ne dışarıyla çözülür ,ne yabancıyla.sorun çözecek olanlar benim 900 bin öğretmenim.ama bizim dışımızda herkes eğitimci herkes konuşuyor.herkes haklı bulunuyor.

AMA EĞİTİMCİLERİ TAKAN YOK.

elma2829
Kapalı
02 Mart 2018 20:53

bu forumda pek takılan birisi değilim, başlık gözüme çarptı yazmadan edemedim.

Eğitim sistemini kasıtlı olarak bozuyorlar ve bu konuda sizin kendi kendinize söylenmekten başka yapabileceğiniz bir şey yok.Çok fazla kafaya takıp zamanınızı boşa harcamayın. Bugün imam hatip fen lisesi açılmış akla zarar. :) Çocuğunuz varsa özel okula gönderin eğitim orada daha iyi ve zamanla devlet okullarının da özelleşeceğini düşünüyorum. İmkanınız varsa AB ve ABD ülkelerine gidin yaşam şartları iyi eğitim sistemleri iyi alım gücü yüksek. Burada durum kötüye gidiyor misal 19$ ürün beğeniyorum bana türkiye'ye getirmem 100 TL patlıyor.

Okul müdüründen arduino seti, make block ,raspberry pi 3 robot geliştirme için para gerekli diyorum ödenek yok diyor ama onlarca kuran, din ,ahlak etkinliklerine para bulunuyor.

"İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır. " Karanlık git gide daha yakınlaşıyor ve bunu burada yaşayanlar yaptı ağlamaya, söylenmeye hakları yok.

İlçe şube müdürü ile konuşuyorum bilişim gereksiz diyor başbakan bilişime kafa yormayacaksın diyor herkes bu durumu alkışlıyor sonrada söyleniyorlar eğitim sistemi niye kötü ?

Öğretmenlerin çoğu EBS üyesi ve üyesi oldukları sendika belirliyor eğitim sistemini .İşin ilginç tarafı EBS üyesi olanlar sistemden daha çok şikayetçi, Kardeşim hem sistemi belirleyen adamların yanında yer alıyorsun hem de belirledikleri sistemden şikayet ediyorsun. Böyle koltuk peşinde, torpil peşinde koşan öğretmenler olduğu sürece bir adım ileri gidemeyiz. Öğretmene performans sistemi getirdiler bu çok güzel bir şey tabi imkan verilip uygun kullanılırsa. Ama bunlar bunu da yapamaz iki günde bir din etkinliği yaparlar onu da başarı diye lanse ederler. Bilim üreten öğretmenlere ise ödenek yok derler. Fen öğretmenin laboratuvarı ve materyali yoksa o öğretmen başarısız olur bilişim öğretmeninin laboratuvarı ve materyali yoksa başarısızdır. Laboratuvar yoksa bilimde olmaz bilim yoksa hoş geldin ortadoğu.

Okullar insanları geleceğe hazırlar biz ne yapıyoruz akşam sabah imamhatip açıp dua okutup insanalrı geleceğe hazırlıyoruz avrupa böyle mi? Akşam sabah dua mı okuyorlar yoksa bilim mi yapıyorlar. Japonyadaki okulların %70 yüzme havuzu var bizde laboratuvar yok spor salonu yok varsa yoksa din ve değerler eğitimi var. Aç adamdan ahlaklı olmasını bekleyemezsin.

BenSiz Gül
Memur
03 Mart 2018 01:10

Çok çok çok hemde çok gerisin

yalnızlıksenfonisi, 6 yıl önce

İnançlı biriyim ancak bu düşüncenize katılmıyorum.İslami düşüncede olmayıp başka inançları olup da ahlaklı olan aileler de çoktur.Her şeyden önce insan olmak insana değer vermek önemlidir bu da okuyarak eğitimle ve örnek olmakla olur.Dinle hiçbir ilgisiyok.

xxlarge-
Şube Müdürü
03 Mart 2018 18:14

yukarıdaki yorumlarımı haklı çıkardığınız için herkese teşekkür ediyorum.bu yorumu eğitimci değilim diyen arkadaşa cevaben yazdım.birtane bile olumlu yada olumsuz oy veren yok.

ardından eğitimci değilim diyen bu arkadaş yine yorum yapıyor eğitimi eleştiriyor.çözüm yolları sunuyor.gelsin oylar.

oy meraklısı değilim yanlış anlamayın ama eğitimin bir gram ilerlememesinin sebebi bu işte kim ne derse ağzımızı açıp dinliyoruz.şak şak alkışlıyoruz.çözüm üretmiyoruz.

başkaları konuşuyor çözümü başkalarında arıyoruz.avrupada arıyoruz.amerikadan kurtarıcı bekliyoruz.seminerlerde kokuşmuş amerikan eğitimini düzeltmeye çalışan kahn akedemi masalları dinliyoruz.

zamanında o amerika bizden öğretmen istemişti.ne oldu da eğitim bu hale geldi.eğitim sistemimize gıpta ile bakan avrupa ya şimdi bel bağlıyoruz.

benim medreselerimin kapısında burada HİÇBİR KUŞA YÜZME,HİÇBİR BALIĞA YÜZME ÖĞRETİLMEZ yazardı.acaba çözümü yanlış yerlerde mi arıyoruz.

Arkadaş çok bilmiş

alp.emir
Genel Müdür
04 Mart 2018 00:29

beni bir sen anladın sende yanlış anladın be arkadaşım.

estağfurullah ben gidip emniyetin forumunda emniyetin sorunlarını anlatsam.

yada doktorların forumunda sağlık sorunlarının nasıl düzelmesi gerektiğinden bahsetsem belki çok bilmiş olurum ama eğitimin her kademesinde çalışmış ve nasıl düzelmesi gerektiğini bilen biri olarak yazıyorum.ama ben bir ceviz ağacıyım gülhane parkında misaliyim.

gerçekten eğitimci değil misin yoksa zarf mı atıyorsun onu da bilemem.ha meslek liseleri hakkında tespitlerin de güzel.gel gelelim ben bazı sorunların dışarı ile değilde kendi milli imkanlarımızla çözüleceğine inanıyorum.zaten bu eğitimin başına ne geldiyse batıdan gelen şeyler yüzünden geldi.öğrenci merkezli eğitim diyerekten veliyi de öğrenciyi de tepemize çıkardılar.

milletvekili seçimlerinde popçusu topçusu düşünülür ama meb in başına geçecek bir öğretmen bakan düşünülmez.sorun buradan başlıyor.iki kişiye okuma yazma öğretmemiş adamlar başımıza müsteşar olur.

eğitimle alakası olmayan insanlar eğitim hakkında ahkam keserler.dedikleri de olur.ama eğitimciye sorulmaz.zaten eğitimci bu işten ne anlar.onun görevi dadılık etmek denileni yapmaktır.ve bu ülkede herkes öğretmenlik yapabilir.ama öğretmen başka hiçbir iş yapamaz.

Ökkeş Şahin
Yasaklı
12 Mart 2018 13:05

Bozulmak ne kelime? Adeta laçkalaştırıldı.

Ökkeş Şahin
Yasaklı
12 Mart 2018 13:07

Editörler, MEB'in kul-köle tipindeki adamları olup çıktılar. Yasakçılar!.. Gerçekleri yazmak suç oldu.

At Nalı
Daire Başkanı
28 Mart 2018 22:42

ogrenciler artik ogretmenden hesap soruyor... neden eksi verdiniz neden beni uyardiniz..

hic iyiye gitmiyor bu durum.. gercekten birileri bu gercegi gorsun.. ogretmenler disinda kimse isin boyutunun ne kadar ciddi oldugunun farkinda degil.. bu durum sadece ogretmenlere degil butun hepimize zarar verir.... ulkem icin gelecek nesillerimiz icin uzuluyorum.. . yazik cok yazik bu durumlara dusmemeliydik toplum olarak..... bizim cocuklarimiz boyle olmamali..

xxlarge-
Şube Müdürü
05 Nisan 2018 17:06

Çözüm çok kaliteli mesleki eğitimdir.

AntiTCDD
Şef
05 Nisan 2018 21:33

suç öğretmenlerin.. kimse kusura bakmasın

ramidus19
Aday Memur
08 Nisan 2018 02:47

Değerli hocam. Neden geriye gitmeye çalışıyorsunuz? İnanın şu an sizi anlamakta güçlük çekiyorum. Sizin eğitim sistemimiz için bulduğunuz çözüm yolu bu mu? Şaşırıyorum. Bizler eğitimciyiz yaratıcı, üretici olmalıyız.

Erkut Ersoy, 6 yıl önce

Mevcut durumda eğitim kalitesinin düşmesi normaldir. Beklenen sonuçtu.

Devlet okullarında çok büyük bir kan kaybı yaşandığını bilmeyen yok, kalmadı. Çözüm, 2000' den önceki çağa dönmektir. Dershaneler de yeniden açılmalı ve sıkı denetim altında tutulmalıdır.

Editör; başlığı güncellemek için flood yapmayınız!

alp.emir
Genel Müdür
13 Nisan 2018 19:56

2000 öncesinde meslek lisesine 5 yıllık ilkokuldan sonra gidiliyordu.herkes halinden memmundu.esnaf çırak bulabiliyordu.öğrenci en azından bir sanat sahibi oluyordu.seçtiği mesleğe yönelik yerleri tercih ettiğinde ek puan alıyorlardı.

..öğretmen liselerine girişte ve çıkışta bir eleme sistemi vardı.bunu eğitim fakültelerinde de devamı getirilerek öğretmenlik mesleğini yapamayacak bedenen ve ruhen sakıncalı insanlara diploma verilmiyordu.tanıdıklarım var şahsen.(dışarıdan amorti atanan 96 -97 tüm diplomalılar hariç.)

...herkesi memur yapmak üzere yetiştiren bir sistem yoktu.sınavı kazanamayan işine yöneliyor.diplomasını alıp devletten iş bekleyen işsizler ordusu yoktu o zaman.

...öğretmenin başında kpss mülakat gibi birbirinin sırtına basıp öğretmen olmak gibi bir bela yoktu.

..doğudaki öğretmen ilk başlarda maaşı kadar tazminat alıyordu.zorunlu hizmeti bittiği halde uzatanlar bile vardı.

...eş durumu diye bir tayin yoktu.atama formunda eşinizin çalıştığı yer ve kurum diye bir bölüm vardı herkes eşinin yanına atanıyordu.

... öğretmenin bir değeri vardı.hem velinin hemde öğrencinin gözünde.babasına öğretmen bana kızdı dese ne halt yedinde öğretmenini kızdırdın denirdi.kulağımı çekti dese.bir tokatta babasından yerdi.

bunlar daha şu anda aklıma gelenler en çok sızlanılan konularda bunlar.dönüyoruz dolaşıyoruz eskiden şöyleydi daha iyiydi diyoruz.

peki eskiden daha iyiyse demek ki bir gram ilerlemiyoruz.

iki fosil profesörün aklına uyup tüm ülkeye el yazısı yazdırmaya çalıştılar.herkes güzel şarkı söyleyebiliyormuş yada resim yapabiliyormuş gibi.

eninde sonunda diyeceklerini söyleyeyim köyden çıkan ağa maraba hikayesinde ki replik.merak eden yada bilmeyen internet de var bakabilir.

xxlarge-
Şube Müdürü
17 Nisan 2018 09:16

Memurlar net'te okudum. Çok okuyan az iş buluyor diye. Üniversite mezunları daha az iş buluyormuş. Ne ala memleket.

TME3
Şef
19 Nisan 2018 00:22

Herşey yolunda bana göre. Tabi o yol bizim istediğimiz yol mu? Tartışılacak şey bu.

xxlarge-
Şube Müdürü
03 Mayıs 2018 11:03

Sınavlarda test sorulmaktadır. Biz çocuğumuzu teste göre alıştırsak dershaneler kapalı. Özel ders hocalara da sanırım testlere yeterince önem vermiyor. Ve özel ders saatleri pahalı. Peki şimdi biz ne yapmalıyız.?

xxlarge-
Şube Müdürü
16 Mayıs 2018 13:43

Eğitim sistemimizi ortaokuldan itibaren mesleğe yönlendirmeliyiz.8.sınıf ortaokul mezunu öğrencilerimiz boş ve amaçları olmadan yetişiyorlar.ağaç yaşken eğilir.testi yolda kırılmadan önce tedbir almak gerekirdi.zorunlu eğitim bir an evvel kalkmalıdır.tüm öğrenciler ortaokul okumak zorunda olmamalıdır.meslek ortaokulları hemen yarın açılmalıdır.bu tedbirler hemen olumlu sonuç verecektir.meslek öğrenme ortaokul 5. Sınıftan itibaren başlatılmalıdır.ortaokullarda disiplin olayları bitecektir. sanayiye ve hizmet sektörüne ara eleman yetişecektir.

birKEDİgördümSANKİ
Müsteşar Yardımcısı
20 Mayıs 2018 18:36

"dersi eğlenceli hale getirmek" gibi bir takıntısı var bizim eğitim sisteminin.

bu da "öğrenci merkezli eğitim" gibi çok yanlış anlaşıldığı için, okulların bazen sirke dönüştüğünü düşünüyorum. Hatta öğrenmenin önünde engel teşkil edecek kadar bu eğlence dozu

abartılmış durumda. 2x2= 4 ü neredeyse zil takıp oynayarak öğretmeye çalışıyoruz. Öğrencinin

dikkatini derse çekme amacı maalesef öğrencinin bir şeye kendiliğinden dikkatini verme becerisini köreltti. Eğlenmediği, bir dakka olsun sıkıldığı dersi es geçiyor, istiyor ki öğretmen her an bir

aktivite yapsın ya da kendi hızına ayak uydursun. Öğretmenden beklediği cep telefonu kadar

kendisini oyalaması. Sıkılırsa maazallah bir dakika ne olur? Öğretmen performansı düşük olur,

olan bize olur

Sınıflar artık lütfeder gibi ders dinleyen öğrencilerle dolu.

Bir Fen dersi, bir Matematik dersi, bir İngiizce dersi vb. öğrenmek için baya sıkılmak, kendini

zorlamak, kişisel dikkatini vermek gerek halbuki. Öğrenirken eğlenmek de olur ama dozunda.

Günümüz öğrencisi bunu bilmiyor, çünkü yukarda bahsettiğim sirk merkezli eğitim empoze

edildi. Başka türlüsünü bilmiyorlar. Bizim zamanımızda diye başlamak öğrenciye de haksızlık.

Suçlu kim o zaman?

Sherlock911
Aday Memur
26 Mayıs 2018 04:21

Eğitimde Finlandiya Norveç vb ülkeleri örnek gösteren kardeşler .. Siz Finlandiya Norveç vb ülkelerde eğitim verecek donanım ve eğitime sahip değilsiniz ve büyük kısmınız atanınca kendini geliştirmiyor o yüzden önce örnek gösterdiğiniz ülkelerdeki öğretmenleri araştırın kendinizi geliştirin, bunları yaptığınızda öğrencilerde gelişecektir..öğrenciler sizin eseriniz öğrencileri kötüleyip kendinizi ezmeyin..

kamuran15
Müsteşar
26 Mayıs 2018 04:52

Dostum hatırlar mısın geçmişte ne konuşmuştuk:

"Pek yakında 1 somun ekmeği yaptırabileceğimiz fırıncı, söküğümüzü dikecek bir terzi, saçımızı traş edecek berber ve arabamızı tamir edecek bir ustayı bulamayacağız."

Sene 2018'deyiz...Ne umdu isek tam da onu da bulduk maalesef :) Ateş pahası bunlar hep ..

BAKALIM 24 Haziran ne gösterir, ne gösterir de eğitimi bu hale getirenlere bunun vebali sorulur..

Not: Eskisi kadar uzun yazışmak da gelmiyor artık içimden

İllaki Hayırlısı Olsun.

alp.emir, 6 yıl önce

2000 öncesinde meslek lisesine 5 yıllık ilkokuldan sonra gidiliyordu.herkes halinden memmundu.esnaf çırak bulabiliyordu.öğrenci en azından bir sanat sahibi oluyordu.seçtiği mesleğe yönelik yerleri tercih ettiğinde ek puan alıyorlardı.

..öğretmen liselerine girişte ve çıkışta bir eleme sistemi vardı.bunu eğitim fakültelerinde de devamı getirilerek öğretmenlik mesleğini yapamayacak bedenen ve ruhen sakıncalı insanlara diploma verilmiyordu.tanıdıklarım var şahsen.(dışarıdan amorti atanan 96 -97 tüm diplomalılar hariç.)

...herkesi memur yapmak üzere yetiştiren bir sistem yoktu.sınavı kazanamayan işine yöneliyor.diplomasını alıp devletten iş bekleyen işsizler ordusu yoktu o zaman.

...öğretmenin başında kpss mülakat gibi birbirinin sırtına basıp öğretmen olmak gibi bir bela yoktu.

..doğudaki öğretmen ilk başlarda maaşı kadar tazminat alıyordu.zorunlu hizmeti bittiği halde uzatanlar bile vardı.

...eş durumu diye bir tayin yoktu.atama formunda eşinizin çalıştığı yer ve kurum diye bir bölüm vardı herkes eşinin yanına atanıyordu.

... öğretmenin bir değeri vardı.hem velinin hemde öğrencinin gözünde.babasına öğretmen bana kızdı dese ne halt yedinde öğretmenini kızdırdın denirdi.kulağımı çekti dese.bir tokatta babasından yerdi.

bunlar daha şu anda aklıma gelenler en çok sızlanılan konularda bunlar.dönüyoruz dolaşıyoruz eskiden şöyleydi daha iyiydi diyoruz.

peki eskiden daha iyiyse demek ki bir gram ilerlemiyoruz.

iki fosil profesörün aklına uyup tüm ülkeye el yazısı yazdırmaya çalıştılar.herkes güzel şarkı söyleyebiliyormuş yada resim yapabiliyormuş gibi.

eninde sonunda diyeceklerini söyleyeyim köyden çıkan ağa maraba hikayesinde ki replik.merak eden yada bilmeyen internet de var bakabilir.

Toplam 114 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi