Editörler : Pangaea
11 Kasım 2019 11:45

Yeniden üniversite okumak..

merhaba arkadaşlar.ben sosyal bilgiler öğretmenliği mezunuyum.10yılı geçti atanamadım artık yılları saymıyorum.saymayı bıraktım.bu bölümü okurken de pek sevmiyordum.yıllarca ücretli öğretmenlik yaptım özel ders de verdim.sevmedim sevemedim alanımı.ta ki geçtiğimiz yıl ücretli öğretmenlik yaparken aynı binada oğlumu anasınıfa gönderene kadar.tenefüs ve öğle aralarında çıkamadım anasınıfından.çok sevdim.keşke dedim ilk bu bölümü okusaydım. aldığım kpss puanlarıyla da çoktan atanmıştım. kısmet..

Bu seneden geçti ama şimdi ne yapabilirim diye araştırıyorum kafam karıştı. okul öncesi öğretmenliği için tekrar üniversite sınavına girmem mi gerekiyor yoksa aöf den okusam olur mu

ne yapmam gerekir yardımcı olursanız çok sevinirim

fhurghan
Kapalı
11 Kasım 2019 11:48

muzik ogretmenligi ya da arapca ogretmenligi.

ogretmenbozova
Kapalı
11 Kasım 2019 12:18

Okul öncesi aofte yok bilginiz olsun

Borgholz
Aday Memur
11 Kasım 2019 12:20

Tekrardan sınava girmeniz gerekiyor

özge güzeller
Aday Memur
11 Kasım 2019 12:50

Benzer yoldan geçtim ve toplamda 5 dönem okuyarak mezun oldum. 2012'de Marmara Fransızca öğretmenliğinden mezun olduktan 4 yıl sonra üniversite sınavına hiç çalışmayarak şansımı denemek üzere girip ing. öğrt. bölümünü kazandım.Özel sektörde her ne kadar işim iyi olsa da öğretmenlik yapmak istediğimi daha iyi anlayıp çok zorlu bir sürece girdim(hamileyken okula gittim, hem iş hem okul yaptım ve her gün 150 km yol gidip geldim, vs.) ama sonunda başardım ve şimdi atama bekliyorum :) Umarım sizde bunu başarabilirsiniz. Aşamalar şöyleydi.

Üniversite sınavına girip tercih yapıp yerleştikten sonra, yerleştiğim yeni fakültede ''intibak'' işlemlerine başvurdum ve bir çok dersten muaf olup 3. sınıftan başladım. 1. ve 2. sınıf derslerinin bazılarını alttan aldım. Eğitim fakültesi mezunu olduğunuz için sizinde bir çok ortak dersten muaf olma ihtimaliniz yüksek. Buda normalde 4 yılda tamamlamanız gereken bölümü 1-2 yıl hatta belkide 2,5 yıl kadar kısaltıyor.Ne kadar ders azaltabilirsem o kadar ders alıp daha çabuk mezun olurum umuduyla bende alabildiğim kadar ders aldım. Okulun mevcut sistemi benim yararıma oldu ve almam gereken toplam aktsyi 2,5 yılda tamamladım.( ing. bölümü bu üniversitede diğer bölümlere nazaran daha zorladığı için bazı engellerim oldu fakat şunu söyleyeyim ben İstanbul'dan gidip gelirken çok sayıda servis arkadaşımda okul öncesi için gidip geliyordu.) Sizde gönülden isterseniz başarabilirsiniz diye düşünüyorum. Allah yardım ediyor ve ekstra güç veriyor.

Size nacizane tavsiyem; oldu ki yüksek bir puan aldınız ve tercih aşamasına geldiniz diyelim, (size özel tercihleri geçtikten sonra)dikkat etmeniz gereken şey tercih yapacağınız okuldaki sistem. Ders sayısı, notlandırma sistemi, sizin sosyal bilgiler öğretmenliğinde aldığınız derslerin akts karşılıkları, dönem arası mezun verip verememesi vs. Aksi taktirde mezun olma süreniz ve okuldaki iş yükünüz fazla olabilir. Bence fazla ders sayısı demek fazla iş yükü demek.

Yolunuzda başarılı ve umutlu olmanızı dilerim.

Rmznts
Şef
11 Kasım 2019 13:19

Hocam keşke diyorum ücretli öğretmenlik yapmak yerine sadece bir yıl en fazla iki yıl özverili şekilde çalışsaymışsınız. Bölümü okuyanlarda genel olarak öğrenilmiş çaresizlik durumu hakim. Zaten atanamayacam psikolojisiyle bir bakıyorsunuz yıllar geçmiş. Mezun olduğumda ben de sizin gibi okul öncesi falan okumayı düşünüyordum. Ama şöyle bir durum var. Bölümü üç veya dört yılda bitireceksiniz. Ancak atama puanları çok düşük değil ortalama 77 puan ile atanıyorlar. Bu bölümü okurken vereceğiniz emek ile inanın sosyalde derece yaparsınız. Ancak ben küçük çocukları seviyorum derseniz sizin bileceğiniz durum.

hilalcik
Şube Müdürü
11 Kasım 2019 13:59

hocammm :) resmen aynı aşamaları yaşamışız

ben de şu an ingiliz dili ve edebiyatı 4. sınıftayım ve ben de daha önce fransızca okudum

ben de 2.sınıftan başladım

şu an hem çalışıyorum hem son sınıfım hem de formasyon alıyorum, bir ay sonra formasyon bitecek inşallah

ve bu sene kpss ye gireceğim

siz 2019 da mı girdiniz hocam puanınız sıralamanız iyi mi acaba

nasıl çalıştınız tavsiyeleriniz benim için önemli olur.

özge güzeller, 4 yıl önce

Benzer yoldan geçtim ve toplamda 5 dönem okuyarak mezun oldum. 2012'de Marmara Fransızca öğretmenliğinden mezun olduktan 4 yıl sonra üniversite sınavına hiç çalışmayarak şansımı denemek üzere girip ing. öğrt. bölümünü kazandım.Özel sektörde her ne kadar işim iyi olsa da öğretmenlik yapmak istediğimi daha iyi anlayıp çok zorlu bir sürece girdim(hamileyken okula gittim, hem iş hem okul yaptım ve her gün 150 km yol gidip geldim, vs.) ama sonunda başardım ve şimdi atama bekliyorum :) Umarım sizde bunu başarabilirsiniz. Aşamalar şöyleydi.

Üniversite sınavına girip tercih yapıp yerleştikten sonra, yerleştiğim yeni fakültede ''intibak'' işlemlerine başvurdum ve bir çok dersten muaf olup 3. sınıftan başladım. 1. ve 2. sınıf derslerinin bazılarını alttan aldım. Eğitim fakültesi mezunu olduğunuz için sizinde bir çok ortak dersten muaf olma ihtimaliniz yüksek. Buda normalde 4 yılda tamamlamanız gereken bölümü 1-2 yıl hatta belkide 2,5 yıl kadar kısaltıyor.Ne kadar ders azaltabilirsem o kadar ders alıp daha çabuk mezun olurum umuduyla bende alabildiğim kadar ders aldım. Okulun mevcut sistemi benim yararıma oldu ve almam gereken toplam aktsyi 2,5 yılda tamamladım.( ing. bölümü bu üniversitede diğer bölümlere nazaran daha zorladığı için bazı engellerim oldu fakat şunu söyleyeyim ben İstanbul'dan gidip gelirken çok sayıda servis arkadaşımda okul öncesi için gidip geliyordu.) Sizde gönülden isterseniz başarabilirsiniz diye düşünüyorum. Allah yardım ediyor ve ekstra güç veriyor.

Size nacizane tavsiyem; oldu ki yüksek bir puan aldınız ve tercih aşamasına geldiniz diyelim, (size özel tercihleri geçtikten sonra)dikkat etmeniz gereken şey tercih yapacağınız okuldaki sistem. Ders sayısı, notlandırma sistemi, sizin sosyal bilgiler öğretmenliğinde aldığınız derslerin akts karşılıkları, dönem arası mezun verip verememesi vs. Aksi taktirde mezun olma süreniz ve okuldaki iş yükünüz fazla olabilir. Bence fazla ders sayısı demek fazla iş yükü demek.

Yolunuzda başarılı ve umutlu olmanızı dilerim.

Sosyalci8185
Aday Memur
11 Kasım 2019 15:06

Haklısınız aslında.bunu bende düşündüm derslere çalışana kadar sosyal bilgiler alan çalışsam yüksek puan alırım diye.ama çalışırken öyle bir an geliyordu ki zaten ataması az puanı yüksek diyerek çalışmayı hep bıraktım.şimdi dönüp bakıyorum da çok yanlış yapmışım.mezun olduğum ilk yıllar azmetseydim şimdiye kadar kaç yıllık kadrolu öğretmendim.işin kötü tarafı alanımı sevmiyorum.keşke lisede tercih yaparken daha iyi yönlendirilseydik.tabi o zamanlar farkında bile değildik hangi işte çalışsam mutlu olurum diye düşünmedik bile..

özge güzeller
Aday Memur
11 Kasım 2019 15:14

Bu yıl KPSS'ye çalıştım denilmez, sınavdan 15 gün önce bir kaç video izleyip 3-5 notla 68,88 aldım, sıralamam 2552. Branş açısından şanslıyız. Siz formasyon derslerinde aldığınız bilgilerin tazeliği açısından avantajlısınız.

hilalcik, 4 yıl önce

hocammm :) resmen aynı aşamaları yaşamışız

ben de şu an ingiliz dili ve edebiyatı 4. sınıftayım ve ben de daha önce fransızca okudum

ben de 2.sınıftan başladım

şu an hem çalışıyorum hem son sınıfım hem de formasyon alıyorum, bir ay sonra formasyon bitecek inşallah

ve bu sene kpss ye gireceğim

siz 2019 da mı girdiniz hocam puanınız sıralamanız iyi mi acaba

nasıl çalıştınız tavsiyeleriniz benim için önemli olur.

fhurghan
Kapalı
11 Kasım 2019 15:46

ben 70 aldim siralamam 3000 ingilizce nasil oluyor o?

Bu yıl KPSS'ye çalıştım denilmez, sınavdan 15 gün önce bir kaç video izleyip 3-5 notla 68,88 aldım, sıralamam 2552. Branş açısından şanslıyız. Siz formasyon derslerinde aldığınız bilgilerin tazeliği açısından avantajlısınız.

Arnava
Şef
11 Kasım 2019 15:54

Hocam kendi alanım olduğu için söylüyorum okul öncesi her zaman güllük gülistanlık değildir. Sürekli küçük yaş gruplarıyla her gün saatlerce gürültülü bir ortamda yapabilecek misiniz? Genelde bizim sınıflarımızı ziyaret edenler hep hayran kalır ama biraz uzarsa bu ziyaret (Aile katılımı gibi) Allah kolaylık versin hocam der kaçarlar. Kendinizi en iyi siz tanırsınız iyi düşünün derim. Özellikle yaşı ilerleyen okul öncesi öğretmenleri genelde çok zorlanıyor. Ayrıca tabi ki açık öğretimden olunmuyor eğitim fakültesinin okul öncesi bölümünü kazanmanız gerekir. Eğitim derslerinden muaf tutulabilirsiniz ama. Hakkınızda hayırlısı olsun.

özge güzeller
Aday Memur
11 Kasım 2019 16:02

Branş bazında sıralamam bu şekilde

fhurghan, 4 yıl önce
ben 70 aldim siralamam 3000 ingilizce nasil oluyor o?

fhurghan
Kapalı
11 Kasım 2019 16:02

brans bazinda siralamayi isaretlerken sadece elt yi secerseniz oyle gorunur tabi sizin siralamaniz su anda ben soymeyeyim 3900dan asagi degil.

Branş bazında sıralamam bu şekilde

özge güzeller
Aday Memur
11 Kasım 2019 16:08

Ona da baktım siz söylemeden teşekkür ederim nazik uyarınız için ancak dediğinizden farklı.

Başlık farklı konuyu saptırmak istemiyorum.

fhurghan, 4 yıl önce
brans bazinda siralamayi isaretlerken sadece elt yi secerseniz oyle gorunur tabi sizin siralamaniz su anda ben soymeyeyim 3900dan asagi degil.

fhurghan
Kapalı
11 Kasım 2019 16:17

Ben soyleyeyim de sonra hayal kirikligi olmasin, 40.000 atama gerek o puanin atanmasi icin bilginize, basarilar.

Ona da baktım siz söylemeden teşekkür ederim nazik uyarınız için ancak dediğinizden farklı.

Başlık farklı konuyu saptırmak istemiyorum.

Sosyalci8185
Aday Memur
11 Kasım 2019 20:38

Haklısınız.evde iki çocukla bile bazen huni takmalık oluyor insan:))her alanın kendine göre zorluğu var yani işin içine girince anlaşılıyor.araştırmalarıma göre muafiyet ve yazokulu ile 2,5yılda biter.ama ben bu 2,5yılı kendi alanıma çalışarak geçirsem kpss den yüksek bir puan alırım diye umut ediyorum.ah ahh..
Arnava, 4 yıl önce

Hocam kendi alanım olduğu için söylüyorum okul öncesi her zaman güllük gülistanlık değildir. Sürekli küçük yaş gruplarıyla her gün saatlerce gürültülü bir ortamda yapabilecek misiniz? Genelde bizim sınıflarımızı ziyaret edenler hep hayran kalır ama biraz uzarsa bu ziyaret (Aile katılımı gibi) Allah kolaylık versin hocam der kaçarlar. Kendinizi en iyi siz tanırsınız iyi düşünün derim. Özellikle yaşı ilerleyen okul öncesi öğretmenleri genelde çok zorlanıyor. Ayrıca tabi ki açık öğretimden olunmuyor eğitim fakültesinin okul öncesi bölümünü kazanmanız gerekir. Eğitim derslerinden muaf tutulabilirsiniz ama. Hakkınızda hayırlısı olsun.

Toplam 15 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi