Editörler : Pangaea
09 Ekim 2020 11:37

Bu sene KPSS birincisi kaç net yapar sizce?

Bu ankete 10 günde, 186 kişi oy kullandı ve 19/10/2020 11:37 tarihinde sona erdi.

09 Ekim 2020 12:35

Ben 112 113leri görecegini düşünmüyorum 2018 puanında 112.5net yapması 2020de bu netleri görecegi anlamına gelmez ama bence 109 yada 110net yapma ihtimali çok yüksek.

09 Ekim 2020 12:36

109 veya 110

Geci
Genel Müdür
09 Ekim 2020 13:06

ben bir şeyi anlamadım;

kpssuzmanı'nın puan hesabı için "birinciyi 108 net olarak hesaplamışlar ama 112 net yaparsa hesapladığınız puanlardan 2 puan düşük gelir" gibi yorumlar yazılmıştı.

tek bir kişinin yaptığı net, diğer herkes aynı kalmak koşuluyla, puanları etkiliyor mu yani?

yoksa "birinci şu kadar yüksek yaptıysa diğerleri de yüksek yapabilmiştir" gibi bir mantığı mı var?

35yearsold
Aday Memur
09 Ekim 2020 13:41

2018 kpss birincisinin 6 yanlışı 0 boşu vardı yani 112,5 neti vardı

2020 kpss de birincinin 110 net ve üzeri yapabilme ihtimalini görmüyorum

2Ohy
Daire Başkanı
09 Ekim 2020 13:43

112,5 falan

furkangs
Yasaklı
09 Ekim 2020 13:58

Mat fullede Türkçe 5 boş olsa Tarih full Coğrafya çay yanlış yapsa Vat 2 yanlış olsa Güncel 2 yanlış olsa 110 net
09 Ekim 2020 15:17

Matı fulleyecek bir kişi sınavın son 10 sorusunu göremez

furkangs, 4 yıl önce
Mat fullede Türkçe 5 boş olsa Tarih full Coğrafya çay yanlış yapsa Vat 2 yanlış olsa Güncel 2 yanlış olsa 110 net
09 Ekim 2020 16:00

Sonuç kısmında size katılmakla birlikte içerik kısmında katılmıyorum. Bence bu Genel Kültür de Türkiye 1.si 1 boş veya 1 yanlış çıkarır. Zira Vatandaşlık ve Güncel kısmında 4 soru hata payı vermişsiniz. Şimdi çoğu kişi troll diyecek bana ama ben son 15 soruda 14 doğru 1 boş yaptım. Dıranas sorum boştu hiç mantık yürütemedim. Yunus Emre Enstitüsü sorusu hariç diğer güncelleri cidden biliyordum. Yunus Emre Enstitüsünü de destekledi salladım tuttu. Matematik ve Türkçeden de ben 8-9 soru fire vereceğini düşünüyorum. Yani 2018deki gibi 112.5 bile olmayacağı görüşündeyim fakat 105-106 da olmayacaktır. 109-110 yapar Türkiye 1.si. Bunu niye bu kadar dert ettiniz diyenler elbet olacaktır ama 2018de de sınava giren biri olarak az çok biliyorum. Sonuçlarımıza çok büyük etkileri olmasa da 1.nin kaç net çıkaracağı önem arz ediyor. (Ama benim komşum 113-114 net yaptı biliyorum buraya yazmıyor diyen arkadaşlara da cevabım biz bile netimizi şu TAHMİN edebiliyoruz sadece. O kişilerin tüm soruları doğru hatırladığına siz nasıl emin olabiliyorsunuz?)

furkangs, 4 yıl önce

adilkibrit
Yasaklı
09 Ekim 2020 16:18

Türkçede kaybolmadi ise 110 u görür.

sketchtoy
Aday Memur
10 Ekim 2020 13:36

110-111

10 Ekim 2020 15:28

Türkiye 1. yani en yüksek sayıda net yapan kişi kaç net yapmış olursa olsun onun puanı 100 tam puan oluyor. Daha aşağıdaki netler de ona göre sıralanıyor.

Bu mantıkla bakıldığında Türkiye 1. sinin mesela 106 net çıkarmış olmasıyla 110 net çıkarmış olması arasında ciddi farklar oluyor. Zaten Türkiye birincisi 110 net çıkarmışsa ikinci yarım net-bir net aşağı vs. diye gidiyor çok uçuk bir durum yoksa ortada (Zamanının Mert Kaçan örneği vardı eskiler hatırlar full çekmişti ÖSS'de). Bundan dolayı 100 net yapan biri 150. de olabilir 500. üncü de.

Ama bu tahmin işinin boş iş olduğunu sabırsızlıktan kaynaklandığını biliyoruz hepimiz. Zaman geçiriyoruz işte.

Benim tahminim de sınavın inanılmaz derecede zor olduğu hele hele matematiği düşününce. Yanlış yaptığım bu ne dediğim çözümünü anlamaya çalışmaya bile cesaret edemediğim mutlak değer sorusu vardı mesela ki cidden iyidir matematiğim. 3-4 soru 3-5 dakika harcanmadan çözülmesi mümkün olmayan sorulardı en matematikçi mühendis geçinenler tarafından bile.

Ha yine ALES'te 95 üstü net yapanlar gibi dehalar var onlar yapmıştır ona bir şey diyemem.Onlardan genel kültürü yalayıp yutmuş biri de Türkiye birincisi olacak zaten çok büyük ihtimalle.

Geci, 4 yıl önce

ben bir şeyi anlamadım;

kpssuzmanı'nın puan hesabı için "birinciyi 108 net olarak hesaplamışlar ama 112 net yaparsa hesapladığınız puanlardan 2 puan düşük gelir" gibi yorumlar yazılmıştı.

tek bir kişinin yaptığı net, diğer herkes aynı kalmak koşuluyla, puanları etkiliyor mu yani?

yoksa "birinci şu kadar yüksek yaptıysa diğerleri de yüksek yapabilmiştir" gibi bir mantığı mı var?

Farukssss
Daire Başkanı
10 Ekim 2020 15:29

108

müsmühendis
Yasaklı
10 Ekim 2020 15:31

Benim kız arkadaşım 108 net bekliyor, hiç de öyle tr birincisi olurum diye de düşünmüyor. Bence birinci 112-113 arasında olur. Amma abarttınız şu sınavı.

10 Ekim 2020 15:38

Aynen hocam hatta kitapçıktaki boş sayfalara da 5-10 soru yazar sınavı süre dolmadan bitirdiği için numune olsun ÖSYM gelecek sınavlarda sorsun diye.

İnsan denilen varlığın bir sınırı var. Mesela bir adam istediği kadar body yapsın spor salonunda yatıp kalksın yine de 60 cm yapamaz pazularını steroid almadığı sürece.

Buradaki steroid örneği de soru çalmaya tekabül ediyor zaten Fethullahın donunu koklayanların yaptığı gibi.

müsmühendis, 4 yıl önce

Benim kız arkadaşım 108 net bekliyor, hiç de öyle tr birincisi olurum diye de düşünmüyor. Bence birinci 112-113 arasında olur. Amma abarttınız şu sınavı.

müsmühendis
Yasaklı
10 Ekim 2020 15:41

2018 KPSS'de 112.5 net yapan birincinin fetöcü olduğunu mu ima ediyorsun?

kravatlarınsaltanatı, 4 yıl önce

Aynen hocam hatta kitapçıktaki boş sayfalara da 5-10 soru yazar sınavı süre dolmadan bitirdiği için numune olsun ÖSYM gelecek sınavlarda sorsun diye.

İnsan denilen varlığın bir sınırı var. Mesela bir adam istediği kadar body yapsın spor salonunda yatıp kalksın yine de 60 cm yapamaz pazularını steroid almadığı sürece.

Buradaki steroid örneği de soru çalmaya tekabül ediyor zaten Fethullahın donunu koklayanların yaptığı gibi.

StajyerAIM
Memur
10 Ekim 2020 15:44

Katılıyorum, kaldı ki sınavdaki GY soruları ALES sorularından da zordu bence. Hatta zordan da ziyade ÖSYM mantığının dışında, ölçme ve değerlendirme standartlarının dışında ve saçmaydı. ÖSYM'nin KPSS'nin geçmiş senelerinde matematikte bu kadar ağır işlem soruları sorduğunu hatırlamıyorum, 30 soruda belki 2-3 tanedir olanda da ama kalanı 1 - 1,5 dakikada çözülecek sorulardır. Türkçede de TYT ve ALES paragraf sorularına da baktım onlarda da bu kadar yoğun kelime soruları yoktu bence. Komisyon standardın dışında çıkmayı tercih etmiş ama neden diye insan merak ediyor.

kravatlarınsaltanatı, 4 yıl önce

müsmühendis
Yasaklı
10 Ekim 2020 15:50

30 matematik sorusunun en az 15 tanesi 1 dakika ve daha altında çözülebilecek basit sorulardı. 5 tanesi falan 2+ dakikada çözülebilirdi. İleride 2020 sorularına tekrar bakarsan bunu sen de göreceksin.

StajyerAIM, 4 yıl önce

Katılıyorum, kaldı ki sınavdaki GY soruları ALES sorularından da zordu bence. Hatta zordan da ziyade ÖSYM mantığının dışında, ölçme ve değerlendirme standartlarının dışında ve saçmaydı. ÖSYM'nin KPSS'nin geçmiş senelerinde matematikte bu kadar ağır işlem soruları sorduğunu hatırlamıyorum, 30 soruda belki 2-3 tanedir olanda da ama kalanı 1 - 1,5 dakikada çözülecek sorulardır. Türkçede de TYT ve ALES paragraf sorularına da baktım onlarda da bu kadar yoğun kelime soruları yoktu bence. Komisyon standardın dışında çıkmayı tercih etmiş ama neden diye insan merak ediyor.

StajyerAIM
Memur
10 Ekim 2020 15:52

Sınavdan sonra temiz kafayla baktım hocam, fikrim değişmedi açıkçası. Siz öyle düşünüyorsanız saygı duyarım ama sınav stresi ve Türkçe sorularından sonra o soruları görmenin etkisi iyice beyin yaktı. ÖSYM'nin son 3-4 senedeki soru standartlarının dışında olduğunu düşünüyorum halen.

müsmühendis, 4 yıl önce

30 matematik sorusunun en az 15 tanesi 1 dakika ve daha altında çözülebilecek basit sorulardı. 5 tanesi falan 2+ dakikada çözülebilirdi. İleride 2020 sorularına tekrar bakarsan bunu sen de göreceksin.

10 Ekim 2020 15:54

Bu ülkede bunca rezillik yaşandıktan yaşanıyor olduktan sonra her şeye ihtimal veririm.

Hatta Fetö'sünü geçsem Menzil'i İskenderpaşa'sı İsmailağa'sı Süleymancı'sı cardı curdu sirke dönmüş halde memleket. Nereden ne pislik çıkacağının hesabını tahminini bile yapamıyorsun.

Ama her zaman söylediğim şeyi tekrar söylemiş olayım. Ya devlet başa ya kuzgun leşe. Ya hukukla iş görülür bu ülkede ya böyle gözümüzün içine baka baka hakkımıza tecavüz eder böyleleri.

müsmühendis, 4 yıl önce

2018 KPSS'de 112.5 net yapan birincinin fetöcü olduğunu mu ima ediyorsun?

gapesese2020
Aday Memur
10 Ekim 2020 15:57

kac net bekliyorsunuz

StajyerAIM, 4 yıl önce

Sınavdan sonra temiz kafayla baktım hocam, fikrim değişmedi açıkçası. Siz öyle düşünüyorsanız saygı duyarım ama sınav stresi ve Türkçe sorularından sonra o soruları görmenin etkisi iyice beyin yaktı. ÖSYM'nin son 3-4 senedeki soru standartlarının dışında olduğunu düşünüyorum halen.

Toplam 119 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi