Editörler : Pangaea
14 Ağustos 2012 09:06

İş ve Meslek Danışmanlığı Sertifika Sınavı Tuzağına Düşmeyin !!!

Arkadaşlar malumunuz iş ve meslek danışmanlığı alımını buradan yıllar önce duyurmuştum. Şimdi size birkaç konudan bahsetmek istiyorum.

Konumuz Anadolu Üniversitesi ve özellikle Sakarya Üniversitesi...

Bu iki güzide üniversitemiz öyle güzel reklam yapıyorlar ki, sanki imd sertifikasını alan herkes direkt işe başlıyormuş gibi lanse ediyorlar. Arkadaşlar bu tuzağa düşmeyin, geçmişi inceleyin, boşuna bu adamlara para kazandırmayın. Resmen tuzak kurmuş adamlar, tanıdıklarım arıyor bana soruyor başvuralım mı, ne zaman atanırız, puanın kaç diyorum 65-70-75 civarı puanlar söylüyorlar... Öncelikle kanunen 70 altı puanlı birinin atanması imkansız... O nedenle ben alayım gerek olur ilerde belki diyenler dışında atanma umuduyla 70 altı puan alanlar hiç para yedirmesin bu tuzağa...

Gelelim İŞKUR alımına, arkadaşlar bakanımız geçenlerde 2000 diye bir soru önergesine cevaben atama yapılacağını söyledi. Fakat 817 kişi daha bu yıl içinde atandığı için atama 1200 kişi civarında olacaktır. Taban puan kaça düşer bilemiyorum, sadece tahminlerde bulunabilirim. Öncelikle işin sözleşmeli olması ve İMD sertifika sınavının gerek ücret olarak, gerek konu yoğunluğu bakımından sıkıntılı olması 89-90 üstü puanlı rahatlıkla atanacak kişileri pek cezbetmeyecektir. Elbet başvuran olacaktır, herzaman bu tip arkadaşlar çıkar, sonuçta maaşı iyi diyerek daha sonra önüne çıkacak birçok fırsatı teper (en önemli örneği benim-imd olmasam da). Bu tip davranacak kişi sayısı azdır. Asıl yığılma bu puanın altına olur, herkes sertifika sınavına girmeyecektir, bu aşikar, herkes sınavı geçemeyecektir de bu da aşikar, kolay dendiğine aldanmayın, bundan önce giren arkadaşlar 3 aylık kurs sonrası aylarca sadece bu sınava odaklanıp kazandı, geçen aylarda anadolu üniversitesinin yaptığı sınavda herkes dökülde, keza sakarya üniversitesinde de aynısı olacaktır...

Gelelim sonuca: Arkadaşlar 80 altı almış arkadaşların bu sertifikayı almak için uğraşması gerçekten yazık olur hem paralarına hem emeklerine (birgün gerek olur ya diyenler hariç). İşin aslı ben 83 altına düşeceğine de inanmıyorum; ama burada insanların moralini bozmak istemiyorum. Sonuçta tercihli sistem, belli olmaz.

İşin özü; bu tuzağa gelmeyin arkadaşlar, bu iki üniversitenin para tuzağına düşmeyin. Araştırmanızı iyi yapıp ona göre hazırlanın. Ayrıca konuları ve 700 sayfalık kitabı göz önüne alıp hazırlanıp geçip geçemeyeceğinize karar verin. Sonuçta ver parayı al sertifikayı durumu değil bu... Kendi şartlarınızı düşünüp ona göre başvurun boşu boşuna bu tuzağa düşmeyin.

(Lisans mezunlarına yeni iş imkanı!!!) Yalan, kpss puanınız izin verdiği sürece bir iş imkanı o bahsettikleri.

H A Y D A R
Kapalı
14 Ağustos 2012 09:10

Ne Yani Puanimiz Düsük Diye İMD Olmayalim mi ?

fobia
Daire Başkanı
14 Ağustos 2012 09:16

Arkadaşım sen o kadar yazıdan onu anladıysan sana cevap vermeye gerek görmüyorum ;)

H A Y D A R
Kapalı
14 Ağustos 2012 09:26

Yok Dostum Onu Demediydim Ben...Iskura 97 Puanla Atananlar 1.600 TL Maas Aliyormus Dusuk Puanlarla Atananlar IMD Yapilip 2.500 TL Maas veriliyormus..

Ne Yani Puanimiz Yuksekken IMD Olamadik Simdi Dusuk Geldi Diye Yine Mi Olmayalim?

14 Ağustos 2012 09:27

imd yi biraz araştıran 75 üstü arkadaşların bir çoğu başvurur çünki imd ler çok rahat gözünüz kapalı seçebileceğiniz bir meslek arkadaşlar sadece 2012 puan bazlı düşünmeyin bunun 2014ü de var sertifikanız bulunsun puanıda 2014 te alırsınız arkadaşlar.

14 Ağustos 2012 09:28

sevgili fobia yazdıklarının virgülüne kadar katılıyorum

şöyleki bakanlar hala 2bin alınacak diye demeç veriyorlar. gazetelerde yayınlıyorlar. bir allahın kulu da çıkıp sayın bakan sayı 4 bindi siz 2817 aldınız. 1200 kaldı. bu iki bin nasıl oluyor diye sormuyor.

zaten şu hükümette meb, tarım, aile ve çalışma bakanı kadar SIFIR diyecem sıfıra hakaret etmiş olacam beceriksiz bakanlar yok !

yükseknem07
Şube Müdürü
14 Ağustos 2012 09:33

fobia'nın söylediklerine gözü kapalı güvenebilirsiniz.

zaten konuyu biraz bilen araştırma zahmetine giren aynı sonuçlara ulaşır

fobia
Daire Başkanı
14 Ağustos 2012 09:35

H A Y D A R

Sen düşük puanınla seritifikanı al dostum, ama o sertifikayı almak işkur da seni direkt imd yapmıyor. Ayrıca evet ben de o durumdan müzdarip bir kişiyim, kadrolu geldim; ama herkes rızkını yer dostum gerisi hikaye. Benim de bu durum canımı çok sıkıyor; ama hiçbir şeyin değişmeyeceğini de bildiğim için umursamıyorum o konuyu.

heyet-i mütevelli

Hocam insanların umuduyla oynama. 2014 de iyi puan alan o zaman girsin sertifika sınavına. Sirke mi bu, alayım da iki sene bekleteyim?

H A Y D A R
Kapalı
14 Ağustos 2012 09:46

Unvan Olarak IMD Olamiycaz Belki Ama IMD lerle Ayni Isi Yapicaz O Sertifikayi Aldiktan Sonra Bilmiyon mu Fobia..Ayni Isi Yapip Farkli Muamele Gorecez Yine(Uvey Evlat Muamelesi)

seven24
Aday Memur
14 Ağustos 2012 09:49

bende fobia ya sonuna kadar güvenebilirsiniz diyenlerdenim bende geçen yıl yapılan kursta eğitim almış biriyim ve o süreç öncesinde fobia bizi çok bilgilendirmişti

biri çıkıyo diyoki puanım düşük diye imd olamayacakmıyım bu kadar bilinçsiz bir cümle kurulamaz bence ve anadolu ve sakarya bu işi ticarete döktü yalan yanlış umut veriyor imd olma garantisi veriyor resmen ve şunu hala anlamayanlar var bu sertifikayı işkur vermiyor işkur her sertifikası olanı alacağım demiyor en son yapaılan 817 lik alımda öle bir madde koyduki puanım 88 di sertifikam vardı ama o maddeden dolayı tercih yapamadım,yani sertifika alan herkesi işkur alacak diye birşey yok.....

tetis denizi
Müsteşar
14 Ağustos 2012 09:51

fobia seni diğer id alımlarında da takip ettim gerçekteninsanlara yardım ettin yol gösterdin ozaman puanım yetmemişti imdye şimdi 84.811aldım bu sınavdan

sorum şu malum sınava azkaldı şimdi başvursamda çalışmayı yetiştiremem görüşündeyim 9 unda sınav muhtemelen şimdi başvurmuycam bu 1200 kşiyi bütün olarak şimdi mi alıcaklar yoksa

bölerlermi bu yıl içinde sınav yaparlar mı başka teşekkür ederim

yukardaki yazı çok mantıklı

H A Y D A R
Kapalı
14 Ağustos 2012 09:57

seven24

Senin Psikolojik Sorunlarin mi Var? Benim Yaptigim O Yorum Iskur Personellerinin Kendi Aralarinda Yaptigi Espridir..Ben de Iskur Personeliyim ve IMD lerin En Yuksek Puanlisindan Daha Yuksek Puanlarla Girdik Biz Bu Kuruma ve Hicbir Ozelliginiz Olmamasina Ragmen Bizden Yuksek Maas Aliyorsunuz Su An...Benim Anlatmak Istedigimi Fobia Anladi Zaten...Bana Bilincsiz Demek Ne Senin Ne de Bir Baskasinin Haddine Degil..Terbiyeni Takin..Ne Konustugunu Bil Önce...

fturhan
Kapalı
14 Ağustos 2012 10:01

fobia bilgin var mı acaba, 2013 yılında sertifika sınavı var mı? Şimdiden teşekkür ederim.

kestanekebap
Memur
14 Ağustos 2012 10:10

hacım başlık aydınlatıcı olmuş :)

işkurda çalışanlara ayrı bi sınav yapsalar yaa, uğraştırmasalar bizi böyle saüsem kapılarında :)

fobia
Daire Başkanı
14 Ağustos 2012 10:10

Sertifika sınavı her zaman olacaktır arkadaşlar, işi ticarete döktüler bir kere...

İşkur alım yapacağını açıkladığı anda, bir hafta içinde sınav ilanına çıkacaklardır, bunu kaçırsanız bile emin olun işkur ne zaman alım yaparsa yapsın (şak diye yapmayacaktır) alımdan önce kesin imd sertifika sınavları olacaktır.

tetis denizi

Hocam o puana atanamaman büyük talihsizlik olur diye düşünüyorum. Evet şu an başlayan arkadaşların işi zor, gerçekçi bir çalışma yapmaları gerekir, çünkü genelinizin çok yabancı olduğu konular ve çok ayrıntısı var. İlk İMD sınavı sizi yanılmasın, Anadolu üniversitesi ve Saü'nün ikinci sınavlarına bakın bence. Üstte bahsettiğim gibi alımdan önce sertifika sınavının bir daha olması kesin gibi bir şey. Yapmazlarsa da çok şansızlık olur sizin için. Hakkında hayırlısı.

Daha önce 10.000 kişilik imd alımı düşünülürken 4000 e düşürüldü, o yüzden 4000'lik alım sonrası uzun süre alım olmayabilir.

14 Ağustos 2012 10:22

burda kimsenin umuduyla oynamıyorum 75 üstü imd olur demiyorum başvuru yapar diyorum arkadaş adam belki şimdi girmek istiyor belgeyi almak istiyor belgeyi bulundurmak istiyo benim demek istediğim bu yani 76 alan bir kişinin bu belgeyi aldığı taktirde 2 sene içinde imd olamayacağını söylemek doğrumu.

fobia
Daire Başkanı
14 Ağustos 2012 10:33

Ben söylüyorum, olamaz. 76 puan alan birisinin imd olması için en az 5000-10000 imd alınması gerekir, o zaman bile zor. Önceki yıllarda 79'la girmişler muhabbetine hiç girme, oradaki durum çok farklıydı.

H A Y D A R
Kapalı
14 Ağustos 2012 10:38

fobia bolum sinirlandirmasi yapabilir kurum..eger oyle bir sinirlama yapilirsa hem puanlar duser hem de sertifikalar milletin elinde patlar

uykucu.ali
Şef
14 Ağustos 2012 10:42

Sertifika kriterlerini ab belirliyor, avrupa'da lisans mezunları sertifika alabiliyor, burda da öyle, bölüm sınırlaması yok

PINARSALMAN
Memur
14 Ağustos 2012 10:45

Arkadaslar insanların umuduyla oynamayın bence ya.benim 87 puanım var ve sınava hazırlanıyorum vazmı geceyim?

fobia
Daire Başkanı
14 Ağustos 2012 10:48

87 puanla vazgeç diyen mi oldu arkadaşım. Hiç mi okumuyorsunuz yazılanları ben anlamıyorum ki?

Bu arada 4001 olacak haydar, o konuda kesin eminim.

Toplam 206 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi