Editörler : Pangaea
24 Ağustos 2005 20:00

KPSS NASIL KAZANILIR?

atanan atanamayan tüm eğitimci arkadaşlara sesleniyorum.önümüze çıkan bu kpss engelini hangi etkili ders çalışma yöntemleri ile aşarız? hangi kaynaklar işimize en çok yarayacak?

dersaneye gitmek kpss için şartmı?

sınava ne kadar süre kala ders çalışmaya başlamalı?

ortalama günde kaç saat çalışılmalı?

deneme sınavına girmenin yararları nelerdir?

en çok hangi derse daha çok çalışmalıyız?

bu ve buna benzer sorulara yanıt ararsak en azından sınava girecek herkese bir nebze olsun yardımcı olmuş oluruz.özellikle yüksek puan almış arkadaşların görüşleri çok önemli.

şimdiden katkılarınız için teşekkürler....

illetyus99
Aday Memur
24 Ağustos 2005 20:05

sınava 2 ay kala çalışmak zaman açısından yeterli.kaynak yargı.özellikle tarih ve matemetik çalışılmalı

bayrakemre
Şef
24 Ağustos 2005 20:12

ya arkadasım kusura bakma ama bunu sen bilmiyosan ve ünversiteyi bitirip bu soruları hala insanlara sorup seni yonlendirmelerini istiyosan senin işin biraz zor

muniree
Memur
24 Ağustos 2005 20:16

Bence KPSS için dershaneye gitmenin hiç yararı olmaz. sonuçta KPSS evde çalışılarakta yapılabilecek bir sınav.

Eğitim bilimlerine alan kitaplarında çalışılması daha yararlı olur bence. En son yargıya bakılması büyük bir avantaj sağlayacaktır. Özellikle de yargının deneme sınavları deneme sınavları çözülmeli.

Tarih ve matematiğe büyük bir ağırlık verilmeli.

Ve mümkün oldukça güncel olaylar takip edilmeli. Ben bu nedenle yuttaşlıkta bitirdim kendimi.

Her ne kadar ben atanamamış olsam da bu yıl uygulayacağım teknik bu olacak.

Herşey için sağolun Hocam...

muniree
Memur
24 Ağustos 2005 20:18

bayrakemre, halil1984 zaten atama bekliyor. Amacı ne biliyor musun? birsürü gereksiz lafın döndüğü bazı konu başlıklarının yerine sınavı başaramamış adaylara yardımcı olmak.

lÜtfen görüşünü yaz eğer varsa:)

halil1984
Daire Başkanı
24 Ağustos 2005 20:25

teknik bir hata yüzünden konu 2 kere açıldı,arkadaşlardan özür diliyorum

bayrakemre
Şef
24 Ağustos 2005 20:31

ben arkadası yermek için yazmadım. farkındamısınız bilmiyorum ama biz öğretmen adaylarıyız bu tip sorular bizim ihtisas alanımıza giriyo bu konularda yardım istemek bana acıkcası abest geliyor

fiber
Şef
24 Ağustos 2005 20:31

"LÜTFEN YAZDIKLARIM UKALALIK OLARAK ALGILANMASIN"

bu yıl 4. kez girdim sınava 95 aldım.daha öncede 81-87-90 almıştım.yüksek puan almak istiyorsunuz YAPILACAK İLK İŞ "GK+GY " olayını halletmek.girdiğim bütün sınavlarda gk+ gy çok iyiydi eğitimdense kötüydüm. (bu yıla kadar en yüksek yaptığım 87.5 eğitimdi). ilk yıl hiç çalışmadım.eğitime 2. yıl karacandan çalıştım.çok fazla yanlışı vardı ve çok yüzeyseldi.ancak konu sonundaki soruları "bilgi gerektiren sorular için" iyi olabilir. 3. yıl güvenderden çalıştım."yorum sorularını çözebilmek için iyi bir kaynak".ayrıca türkçeden sorun yaşayan varsa güvender-eğitim sorularını çözmeniz türkçe içinde yardımcı olacaktır. bu yıl ise geçmiş üç yılın tecrübesiyle eğitim hakkında kabataslak bir şablon oluşmuştu.dersaneye gittim.prf. senemoğlunun kitabını aldım.güvender ,karacan,nobel kpss dergileri, dersane notları ve senemoğlunun kitaplarını biribriyle karşılaştırarak kendi notlarımı çıkarttım.3 aylık bir uğraşı sonucu 200 syflık kendi çapımda bir kitap oluşturdum:)).bir ara piyasadaki sorubankalarını çözmeye başladım (buna yargıda dahil) ancak yarardan çok zarar oluşturdu çünkü arada çıkan yanlış bilgiler oluşturduğum bilgileri karıştırmama sebep oldu bende sorubankalarından soru çözmeyi bıraktım.sadece dersanenin verdiği 40 civarında son derece basit ve temel sorulardan oluşan yaprak testleri 3-4 kez tekrar tekrar çözdüm ve kendi notlarımı 2-3 haftada bir gözden geçirdim.tarih-coğrafya-vatandaşlık konularına son 2 hafta çalıştım.daha önce çalışmanın çok anlamı yok çünkü unutuluyor.

BU ÇALIŞMA STİLİ HERKES İÇİN FAYDALI OLURMU BİLMİYORUM.BEN KENDİM İÇİN EN VERİMLİ YOL OLARAK BUNU BULDUM.SONUÇTA HERKES KENDİ SİSTEMİNİ OLUŞTURMALI VE KESİNLİKLE KENDİ EL YAZISIYLA NOT ÇIKARTIP ONA ÇALIŞMALI.UMARIM HERKES EMEĞİNİN KARŞILIĞINI ALIR VE GÖNLÜNDEN GEÇEN HER NE İSE ONA ULAŞIR. TÜM ÖĞRETMEN ADAYI ARKADAŞLARA SAYGILARIMI SUNARIM, YENİ BAŞLAYACAK ARKADAŞLARADA MESLEK HAYATLARINDA BAŞARILAR DİLİYORUM.

muniree
Memur
24 Ağustos 2005 20:35

bayrakemre bende seni yermek için yazmadım. Hangi kaynakları tavsiye edersin arkadaşım. Onları söyle ataman yapıldıysa nasıl bir sistem izledin bunları anlat.

Bazılarımız bu sınavın madurlarıyız. Üstelik çalıştığımız halde ama bilgi alış verişinde bulunursak belki daha büyük bir başarı sağlarız. Sağol şimdiden...

bayrakemre
Şef
24 Ağustos 2005 20:40

ben son iki ay çalıştım farklı olarak belki cok fazla deneme cozdum tarih ve anayasaya epey bi zaman ayırdım ve 88,5 aldım. hatta yargıyla tanısmam son 25 gune rast geldi ilk olarak yargıdan baslasaydım rahat 92 93 alırdım. yrgının denemeleri mukemmel

halil1984
Daire Başkanı
24 Ağustos 2005 20:46

sayın bayrakemre

gerçekten çok çalışıpta istediği puanı alamayan çok arkadaşımız var.

sorun bence rekabetın en üst seviyede oldugu bu sınavda verimliliğin nasıl arttırılacagının tam olarak bilinmemesi.

diplama almakla tam olarak eğitimci olunmuyor öyle olsaydı sınvda herkes 90 nın üzerinde puan alırdı,nitekim birtakım eksikliklerden dolayı yeterli puan alınamıyor .ayrıca atanan arkadaşların zeka seviyeleri atanamayanlardan bence çok üstün değil .onlar sadece başarılı olmanın gereklerini tam olarak yerine getirdiler.

gayem ,onların başarısını model alıp iyi sonuçlar alınmasını sağlamak.

değerli fiber nicli arkadaş

tavsiyelerin harika ,devamını bekliyoruz

birdalk
Şef
24 Ağustos 2005 20:47

1 BUÇUK AYLIK ÇALIŞMAYLA 82.852 ALDIM SİZE YEMİN EDERİM...VE BU PUANI ALMAK KOLAY OLMADI...EVET BU PUANI NASIL ALDIĞIMI TÜM İÇTENLİĞİMLE VE GÖZLERİM DOLARAK ANLATIYORUM ...ÇÜNKÜ ÇOK ZOR ŞARTLAR ALTINDA BU PUANI ALDIM...KENDİMLE GURUR DUYUYORUM,KENDİMLE ONUR DUYUYORUM...

BEN SINIFÇIYIM...GEÇEN YIL 73 PUAN ALDIM...BU SENE PUANIMI YAKLAŞIK 10 PUAN YÜKSELTEREK İNANILMAZI GERÇEKLEŞTİRDİĞİME İNANIYORUM...

ŞİMDİ ÖNCELİKLE ŞUNU KESİN OLARAK BELİRTMEKTE FAYDA VAR..DERSANELERE GİTMEYİN...DERSANELER PARA TUZAĞIDIR..

BİR KERE ŞUNU DÜŞÜNÜN SİZİN,AYNI BRANŞA SAHİP RAKİBİNİZDEN NEYİNİZ EKSİK?BIRAKIN EKSİKLİĞİ BELKİDE FAZLALIĞINIZ BİLE VARDIR..HER ADAYIN MUTLAKA BİR ZAYIF YÖNÜ VARDIR Kİ BU MAT.OLABİLİR TARİH OLABİLİR YA DA EĞİTİM BİLİMLERİ..SİZ ÖNCE EKSİĞİNİZİ BELİRLEYİN...ÇÜNKÜ AKILLI OLAN ZAYIF YANINI BİLEN GÜÇLÜ OLAN İSE ZAYIF YANINA HÜKMEDEBİLENDİR...EKSİĞİNİZİ BELİRLEDİKTEN SONRA ZAYIF YÖNÜNÜZÜ GÜÇLENDİRMEK İÇİN YÜKLENİN...

BEN HER GÜN AMA HERGÜN GECE SAAT 11 DEN BAZEN 2 BAZEN 3 BAZEN SABAH 5 E KADAR ÇALIŞTIM..SON BİR HAFTA TARİH VE ANAYASAYI BİTİRDİM EVET EVET YANLIŞ DUYMADINIZ SADECE 1 HAFTADA BİTİRDİM..VE BİR DEFA OKUDUM...TARİH EZBERLEMEK İÇİN DEĞİL ÖĞRENMEK İÇİN OKURSANIZ İNANIN BANA ÇOK RAHAT KAVRARSINIZ...ANAYASA DA AYNEN ÖYLE...ÇÜNKÜ ANAYASA BİZE HER ALANDA GEREKLİ OLACAK...

SINAVA 2 AY KALA DİSİPLİNLİ VE SIKI BİR ÇALIŞMA 90 VE ÜSTÜ PUNANIN GARANTİSİDİR...HERGÜN ÇALIŞMA İÇİN SABİT BİR ZAMAN ARALIĞI BELİRLEYİN VE O ZAMAN ARALIĞINDA DÜNYAYLA BAĞLANTIYI KESİN...CEBİNİZİ KAPINIZI HERŞEYİNİZİ KAPATIN...TABİ ÇALIŞACAĞINIZ ZAMAN ARALIĞINI KENDİNİZ BELİRLEMELİSİNİZ..ÇÜNKÜ SİZİ EN İYİ TANIYAN YİNE SİZSİNİZ...

GÜNDE ORTALAMA(EĞER SINAVA İKİ AY KALA İSE) 3 SAAT YETERLİ....SAKIN KENDİNİZE DE ZAMAN AYIRMAYI UNUTMAYIN VE HER BAŞARINIZDA KENDİNİZİ ÖDÜLLENDİRİN...BEN HER KONUYU OKUYUP HEMEN ARDINDAN ÜNİTE TESTİNİ ÇÖZÜYORDUM...ÖNCE KORKUNÇ SAYIDA YANLIŞLARIM ÇIKTI AMA BU BENİ YILDIRMADI...SABRETTİM...HATTA SON DENEMEDE 75 NET EĞİTİM BİLİMLERİ ÇIKTI AMA GAYET SOĞUKKANLI İDİM...ÇÜNKÜ BİLİYORDUM SINAV ANI FARKLIYDI...HERŞEY SINAVDA OLMALIYDI...

EN ÇOK AĞIRLIK VERECEĞİNİZ DERSLER SİZİN ZAYIF OLDUĞUNUZ DERSLER...(GENELLİKLE TARİH VE MAT.)

GELELİM KAYNAKLARA...EĞİTİM BİLİMLERİ İÇİN TEK KAYNAK ÖNERİYORUM...YARGI TEK KELİMEYLE HARİKA BİR KAYNAK...GK VE GY İÇİN FARKLI KAYNAKLARDAN YARALANABİLİRSİNİZ...(GÜVENDER,ÇAĞDAŞ ÖĞRETMEN VS..)

EVET...GELDİK SINAV SABAHINA...SON DERECE KONTROLLÜ SAKİN VE KENDİNİZDEN EMİN OLMALISINIZ..HER ZAMANKİ GÜNLERDEN BİRİYMİŞ GİBİ...BEN ÖYLE YAPTIM...HEYECAN KONTROLÜM ALTINDA DİKKAT EN YÜKSEK SEVİYEDE SINAVA GİRDİM...:)VE SONUÇ:

95 NET EĞİTİM BİLİMLERİ

90 NET GK VE GY

BU PUANLA İLK ATAMADA ATANMAYABİLİRİM AMA BU SENE OLMAZSA(Kİ YÜZDE 99 ŞUBATTA ATANIYORUM)...BİR DAHAKİ SINAVA DAHA UZUN BİR ÇALIŞMA SÜRESİ AYIRIRSAM...HEDEFİM KESİNLİKLE 95 VE ÜSTÜ OLUR...BUNLAR ÜTOPYA DEĞİL...İNANIN BÜTÜN SAMİMİYETİMLE VE İÇTENLİĞİMLE SÖYLÜYORUM...BAHANELERE AYIRACAK VAKTİMİZ YOK...BÜTÜN ÖĞRETMEN ADAYLARINI SAYGIYLA SELAMLIYOR VE GELECEK SENEKİ SINAVLARINDA BAŞARILAR DİLİYORUM

SEVGİLERİMLE....

baroo
Genel Müdür
24 Ağustos 2005 20:48

Arkadaşlar tarih anayasa gibi ezber konuları yazarak çalışırsanız aklınızda daha iyi kalır uzun süre de unutmazsınız.

birdalk
Şef
24 Ağustos 2005 20:53

BİRAZ UZATTIM AMA KUSURA BAKMAYIN...:)))BEN GERÇEKTEN ZORU BAŞARDIĞIMA İNANIYORUM...BENDEN YÜKSEK ALAN VARDIR MUTLAKA AMA ŞARTLAR ÇOK ÖNEMLİ...SİZDE YAPABİLİRSİNİZ..YETERKİ MOTİVASYONUNUZ TAM,ÖZGÜVENİNİZ HAD SAFHADA OLSUN...SİZ KENDİNİZİ EN BÜYÜK HİSSETMELİSİNİZ VE BU HİSSİN GURURUNU TAŞIMAK İÇİN BÜTÜN GÜCÜNÜZÜ HARCAMALISINIZ...SAYGILAR...

halil1984
Daire Başkanı
24 Ağustos 2005 21:09

seneye sınava gırecek kışinin artacagını vede sınavın bu sene

yapılan sınavdan daha zor olacağını dikkate alarak yorum yapa

rsak daha gerçekçi adım atmış oluruz..

saygılar........

ozgur344
Şef
24 Ağustos 2005 21:26

ÖSS YE DAHA AZ ÇALIŞMIŞSINIZ BELLİ.

BU KPSS HER KESİN KORKULU RÜYASI OLMUŞ.

ALLAH KOLAYLIK VERSİN.

fatih_66
Yasaklı
24 Ağustos 2005 21:34

üfürme lan birdalk ben senin çocuklunu tanıtorum. Beni sormussun. Ben o işi sözleşmeli olarak yapıyorum.

esmerim
Memur
25 Ağustos 2005 00:15

teşekkürler birdalk. ben de sınıfçıyım, darısı başıma...

fiber
Şef
25 Ağustos 2005 08:44

arkadaşlar işin püf noktası çok çalışmak değil verimli çalışmaktır.çalışma işinin kalıplara sıkıştırılmaması gerektiğini düşünüyorum.herkesin kendi stili olmalı. burada yazılanların hiç birini dinlemeyin benimkide dahil.onca sınav ve onca yıldan sonra kendinizi tanımışsınızdır.buradakiler sadece size bir ipucu vermeli.herkesin sisteminin size uygun olan yanlarını alıp kendi sisteminizi oluşturmanız en güzeli.ve sınavın çok zor olacağını düşünmenizde yersiz, sınav sadece size değil herkese zor olacak- ki zorluk seviyesi konusunda şüpheliyim çünkü geçen yılın eğitim soruları bu yıldan daha zordu- kendinizi boş yere strese sokmayın.herkese başarılar

25 Ağustos 2005 09:35

arkadaşlar oturup çalışmaktan başka kazanma yolu yok (dayın yoksa)dershane falan boş denemeler iyi oluyor ama sen kendinde yapabilirsin ben geçen sene izmirde bi dersaneye gittim eğitim bilimleri aldım adamlar kendileri bişey bilmiyolar ki bana ne öğretecek o hoca daha çok kafa karıştırıyorlar uzun lafın kısası çalış çalış çalış..........

mehmet sıddık
Kapalı
25 Ağustos 2005 09:54

merhaba arkadaşlar ünümüze konulan bu kpss sınavını aşmanın tek yolu düzenli çalışmaktan geçer. oırada sınav kelimesini kulandım ama yalnış bir tabir çünkü bu bir sınav değil bir yarış. bu yarışı dereceye girerek kazanmöak için tek yol şimdiden başlanmalı çalışmaya bunu yarına bırakmak hiç bir zaman kazanmamak anlamını taşıyor. o yüzden bu sene umudunuz yoksa şimdiden başlanmalı çalışmaya hemde düzenli bir şekilde bütün kaynaklara bakmalı elinden geldiğince bol bol soru çüzülmeli diye düşünüyorum size şimdiden başarılar dilerim. UNUTMAYIN BI BİR SINAV DEĞİL BİR YARIŞŞŞŞŞŞŞ.

Toplam 41 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi