Editörler : crops35
11 Eylül 2019 14:15

11 Eylül 2019 15:19

Karar daha tam kesinleşmese de büyük bir gelişmedir.İlgili arkadaşlara hayırlı olsun. Geçmişe dönük de haklarını alırlar ki bu güzel bir rakam eder. Darısı bizlerin başına

zugo32
Kapalı
12 Eylül 2019 09:43

Şu gelişmeyi anlayacağımız dilde biri açıklasa.Çok karmaşık bir haber.

caari-yek
Aday Memur
12 Eylül 2019 10:37

Hocam taşeronda çalışırken asgari ücretin %30,40,50,vs. alıyorduk.Şimdi kadroya geçirildikten sonra dediler ki sizin asgari ücret ile bir ilişkiniz kalmadı ve kadroya geçirildiğimiz günkü asgari ücret baz alındı maaşlarımızda ve halen 2018 asgari ücreti geçerli.

Şimdi mahkeme diyor ki güncel yani bugünkü 2019 yılı asgari ücreti üzerine % kaç fazlasını alıyorsa kişi onu koyup maaşını vermelisin diyor.sen madem bu adamları firmalardan kalan sözleşmeleriyle aldın,o sözleşmeler geçerli diyorsun o zaman güncel askeri ücreti uygulamalısın.

Bu arada bu karar yerel bir mahkeme tarafından verilmiş ve itiraz yolu açık.İtiraz süresi dolduğunda herşey daha netleşir.

zugo32, 5 yıl önce

Şu gelişmeyi anlayacağımız dilde biri açıklasa.Çok karmaşık bir haber.

zugo32
Kapalı
12 Eylül 2019 11:00

Açıklama için teşekkür ederim.

Peki geriye dönük 2019 yılının hepsi mi verilecek ?

Örnek vermek gerekirse yüzdelik dilimden 200-300 falan geliyorsa toplu halde mi verilecek?

Mesela 10 aylık 2000-3000 lira yapıyor . Böyle mi olacak ?

Ayrıca bundan sonra 1 sene boyunca yüksek hakem kurulunun kararı bitene kadar mı sürecek bu yüzdelik dilimden alacağımız para ?

caari-yek, 5 yıl önce

Hocam taşeronda çalışırken asgari ücretin %30,40,50,vs. alıyorduk.Şimdi kadroya geçirildikten sonra dediler ki sizin asgari ücret ile bir ilişkiniz kalmadı ve kadroya geçirildiğimiz günkü asgari ücret baz alındı maaşlarımızda ve halen 2018 asgari ücreti geçerli.

Şimdi mahkeme diyor ki güncel yani bugünkü 2019 yılı asgari ücreti üzerine % kaç fazlasını alıyorsa kişi onu koyup maaşını vermelisin diyor.sen madem bu adamları firmalardan kalan sözleşmeleriyle aldın,o sözleşmeler geçerli diyorsun o zaman güncel askeri ücreti uygulamalısın.

Bu arada bu karar yerel bir mahkeme tarafından verilmiş ve itiraz yolu açık.İtiraz süresi dolduğunda herşey daha netleşir.

hulahopp
Şube Müdürü
12 Eylül 2019 11:33

keşke düzelse; ama

KHK yı mahkeme kararı ile DÜZELTEMEZSİNİZ.

hele de YEREL MAHKEME KARARIYLA!!

en basit örneği, FETÖ den KHK ile uzaklaştırılanlar.

bunlar, uzaklaştırıldı,sorgulandı, suçsuzlar döndü, diğerleri gitti.

mahkeme kararlarını kimse sallamadı.

sonrası AİHM!

umarım yanılırım.

hulahopp
Şube Müdürü
12 Eylül 2019 11:39

örnek 2;

Sağlık Bakanlığı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı olarak çalışan danışma görevlisini kadın işçi eşinin Van ilinde görev yapmasından dolayı Aile ilişkilerinin yürümediğini belirterek çalıştığı kuruma tayin dilekçesi verdi.

https://www.ogghaber.net/haber-696-khk-ile-kadro-alan-isci-tayin-hakkini-mahkeme-ile-kazandi-6606.html

sonuç??? yok!!!

teromy
Şef
12 Eylül 2019 12:37

Sayın üye atladığınız bir nokta var. Bu verdiğiniz örnek sonradan hak kazanmayla ilgili bir konu. Asgari ücret fazlaları verilmiş bir hak iken alınmış bir hak. Kanunen de verilen hak geri alınmaz, kişinin ekonomik durumunda geriye gidişe sebebiyet verilecek bir düzenleme yapılamaz. O yüzden yorumunuz yanlış.

hulahopp, 5 yıl önce

örnek 2;

Sağlık Bakanlığı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı olarak çalışan danışma görevlisini kadın işçi eşinin Van ilinde görev yapmasından dolayı Aile ilişkilerinin yürümediğini belirterek çalıştığı kuruma tayin dilekçesi verdi.

https://www.ogghaber.net/haber-696-khk-ile-kadro-alan-isci-tayin-hakkini-mahkeme-ile-kazandi-6606.html

sonuç??? yok!!!

teromy
Şef
12 Eylül 2019 12:39

Ayrıca dava Hak-İş'e bağlı Hizmet-İş sendikası tarafından açılmış ve kazanılmıştır. İlgili linki aşağıda veriyorum.

http://hizmet-is.org.tr/haberler/hizmet-isten-bir-hukuk-basarisi-daha/

erdmm10
Şube Müdürü
12 Eylül 2019 13:14

Muhtemelen Yargıtaya Gider Karar. Yargıtay ne kadar sürede sonuca bağlar bilmiyorum ama yerel mahkemenin almış olduğu karar emsal niteliğinde bir karar. ben kadroya geçmeden önce % 36 fazla alıyordum. yani yılbaşına kadar sonuçlanır ve ücretler yansır diye tahmin ediyorum

hulahopp
Şube Müdürü
12 Eylül 2019 14:17

umarım kaybedilenler kazanılır ama KHK ortada.

kanunen işçiye verilen hakta diyor ki, MEVCUT MAAŞ. işçi OK diyor. 2 ay sonra işçi çıkıyor diyor ki, AMA BEN KATSAYI İSTERİM. o zaman buda sonradan hak kazanımına girer.

neyse, işin özü,

ne olursa olsun khk yı khk ile değiştirebilirsiniz. yerel mahkeme kararı ile değil. varsa örneği buyrun paylaşın!

teromy, 5 yıl önce

Sayın üye atladığınız bir nokta var. Bu verdiğiniz örnek sonradan hak kazanmayla ilgili bir konu. Asgari ücret fazlaları verilmiş bir hak iken alınmış bir hak. Kanunen de verilen hak geri alınmaz, kişinin ekonomik durumunda geriye gidişe sebebiyet verilecek bir düzenleme yapılamaz. O yüzden yorumunuz yanlış.

erdmm10
Şube Müdürü
12 Eylül 2019 15:03

Mübarek Arkadaşım Kim Diyor HKH kararları Hukuka Açık değil diye ? Yani Mahkemeye verilemez diye ? Öyle bi durum olsa zaten mahkeme davayı yetki yetersizliği diye reddeder. Bu güzel bi kazanım.İnsanların hakkı olan bi kazanım.En kısa sürede sonuçlanacaktır diye düşünüyorum. 01.01.2019 Tarihinden bu yana birikmişlerde toplu olarak alınır. 2020 de ki asgari ücret zammı da % dilim alan arkadaşlara fayda sağlar. Muhtemelen Yargıtaya gider Dava. Yargıtay ne kadar sürede karar verir onu bilemiyorum ama eninde sonunda bu haklar alınacak diye düşünüyorum

hulahopp, 5 yıl önce

umarım kaybedilenler kazanılır ama KHK ortada.

kanunen işçiye verilen hakta diyor ki, MEVCUT MAAŞ. işçi OK diyor. 2 ay sonra işçi çıkıyor diyor ki, AMA BEN KATSAYI İSTERİM. o zaman buda sonradan hak kazanımına girer.

neyse, işin özü,

ne olursa olsun khk yı khk ile değiştirebilirsiniz. yerel mahkeme kararı ile değil. varsa örneği buyrun paylaşın!

hulahopp
Şube Müdürü
12 Eylül 2019 15:14

bende çok güzel şeyler düşünüyorum ama hiç biri olmuyor.

2 tane örnek paylaşmışım, ikisi de mahkeme kararı. ikisi de uygulanmıyor. KHK uygulamasını mahkeme kararı ile değiştirebilirmisiniz? (AİHM hariç) varsa bilen biri lütfen cevaplasın, bilmeyen arkadaşlar boş alıntı yapmasın.

erdmm10, 5 yıl önce

Mübarek Arkadaşım Kim Diyor HKH kararları Hukuka Açık değil diye ? Yani Mahkemeye verilemez diye ? Öyle bi durum olsa zaten mahkeme davayı yetki yetersizliği diye reddeder. Bu güzel bi kazanım.İnsanların hakkı olan bi kazanım.En kısa sürede sonuçlanacaktır diye düşünüyorum. 01.01.2019 Tarihinden bu yana birikmişlerde toplu olarak alınır. 2020 de ki asgari ücret zammı da % dilim alan arkadaşlara fayda sağlar. Muhtemelen Yargıtaya gider Dava. Yargıtay ne kadar sürede karar verir onu bilemiyorum ama eninde sonunda bu haklar alınacak diye düşünüyorum

erdmm10
Şube Müdürü
12 Eylül 2019 15:23

Boş Alıntı Yapmasın Ne Demek Ya ? Burası forum kardeşim yorum yapmak için senden İcazet mi alacaz ? Sende bana şu sorunun cevabını ver o zaman, Sendika tarafından mahkemeye verilip, mahkemeninde olumlu karşıladığı fakat uygulanmayan 1 tane dava söyler misin ?

hulahopp, 5 yıl önce

bende çok güzel şeyler düşünüyorum ama hiç biri olmuyor.

2 tane örnek paylaşmışım, ikisi de mahkeme kararı. ikisi de uygulanmıyor. KHK uygulamasını mahkeme kararı ile değiştirebilirmisiniz? (AİHM hariç) varsa bilen biri lütfen cevaplasın, bilmeyen arkadaşlar boş alıntı yapmasın.

hulahopp
Şube Müdürü
12 Eylül 2019 15:33

sendika olarak veremem, ama bireysel olrak verebilirim. https://www.ogghaber.net/haber-696-khk-ile-kadro-alan-isci-tayin-hakkini-mahkeme-ile-kazandi-6606.html

ek olarak, meslek kodu davası var. ondada işçi haklı bulundu. omdusman/KDK dediki, düzeltilsin. sonç?

anlamadığınız şey şu, burda basit bir yasadan bahsetmiyoruz. KHK dan bahsediyoruz. bırakalım, olaydan anlayanlar cevaplasın. KHK düzeltilmeden bu iş olurmu bilenler yazsın. bu iş temenni ile olmuyor.

erdmm10, 5 yıl önce

Boş Alıntı Yapmasın Ne Demek Ya ? Burası forum kardeşim yorum yapmak için senden İcazet mi alacaz ? Sende bana şu sorunun cevabını ver o zaman, Sendika tarafından mahkemeye verilip, mahkemeninde olumlu karşıladığı fakat uygulanmayan 1 tane dava söyler misin ?

erdmm10
Şube Müdürü
12 Eylül 2019 15:44

Meslek Kodları Bizde Düzeltildi. Ben Büro Memuru olarak görünüyorum şuan. Bununla birlikte Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Alınan her karar hukuka ya da anayasa ya tabii olmak uymak zorundadır. Bu işin yargıtay cephesi var. Belki yargıtay olumsuz karar verir bunu bilemeyiz ama şuan için olumlu yönde bi eğilim var, biz bunu konuşuyoruz. Kaldı ki burası bir forum illaki görüş alış verişi yapıp birbirimize yardımcı olacağız ya da varsa bi bilgimiz , duyumumuz bunu aktaracağız. Hakkımızda Hayırlısı OLsun Bakalım

hulahopp, 5 yıl önce

sendika olarak veremem, ama bireysel olrak verebilirim. https://www.ogghaber.net/haber-696-khk-ile-kadro-alan-isci-tayin-hakkini-mahkeme-ile-kazandi-6606.html

ek olarak, meslek kodu davası var. ondada işçi haklı bulundu. omdusman/KDK dediki, düzeltilsin. sonç?

anlamadığınız şey şu, burda basit bir yasadan bahsetmiyoruz. KHK dan bahsediyoruz. bırakalım, olaydan anlayanlar cevaplasın. KHK düzeltilmeden bu iş olurmu bilenler yazsın. bu iş temenni ile olmuyor.

fikri45
Aday Memur
12 Eylül 2019 15:59

meslek kodları değiştirildi mi? siz nerede çalışıyorsunuz?

erdmm10, 5 yıl önce

Meslek Kodları Bizde Düzeltildi. Ben Büro Memuru olarak görünüyorum şuan. Bununla birlikte Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Alınan her karar hukuka ya da anayasa ya tabii olmak uymak zorundadır. Bu işin yargıtay cephesi var. Belki yargıtay olumsuz karar verir bunu bilemeyiz ama şuan için olumlu yönde bi eğilim var, biz bunu konuşuyoruz. Kaldı ki burası bir forum illaki görüş alış verişi yapıp birbirimize yardımcı olacağız ya da varsa bi bilgimiz , duyumumuz bunu aktaracağız. Hakkımızda Hayırlısı OLsun Bakalım

hebamd6
Aday Memur
15 Eylül 2019 18:59

Kat sayı ile alınan maaşlar taşeronken yapılan sözleşmelerle garanti altına alınmış bir haktı.Sonra sosyal ve ekonomik haklar korunarak 4d statülü bir kadroya geçirildik.Sendikalar devre dışı bırakılıp çsgb tarafından bir TİS yayınlandı.Fakat bu tis maaşın şu bu demiyodu.Sosyal hakları belirlemişti ve bazı maaş artışlarını belirlemişti.

İşin zaten problemli olan tarafı ve çoğu kişinin itiraz ettiği nokta olan maaşın ne ile belirlendiği konusu geldi çattı.Bizim bildiğimiz firmadaki maaş belirleme kriterinin devamı idi.Fakat uygulanmadı ve bu gün itibariyle ankarada mahkeme bu sorunu haklı buldu.

Oldukça önemli bir gelişme olduğunu belirtmekte fayda var.Bundan sonra temyiz aşaması ve üst mahkeme aşamaları muhtemel gözüküyor.Eğer haklar verilsin denirse 1.1.2019 tarihi itibariyle yeniden hesaplamalar yapılıp eksik kalan kısımlarında verilmesi sağlanıcaktır.Eğer devlet hükümet bu işi isterse çok kolay hallolcağından hiçbir şüphem yok.Hayırlısı olsun izlemeye devam edicez.İnşallah istenen sonuca ulaşılır.

zugo32
Kapalı
16 Eylül 2019 09:57

Ne olursa olsun ortada bir süründürme ezme politikası var.Bu alenen açık seçik ortada..Bizleri mahkemelerle yasalarla maddelerle oyalayıp duruyorlar..

hulahopp
Şube Müdürü
16 Eylül 2019 10:45

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/12/20171224-22.htm127/ç

**Sürekli işçi kadrolarına geçirilenlerden, geçiş işlemi yapılırken mevcut işyerinin girdiği işkolunda kurulu işyerinden bildirilenlerin ücreti ile diğer mali ve sosyal hakları, bu madde kapsamındaki idarelerde geçişten önce alt işveren işçilerini kapsayan, Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan ve süresi en son sona erecek toplu iş sözleşmesinin bitimine kadar bu toplu iş sözleşmesinin uygulanması suretiyle oluşan ücret ile diğer mali ve sosyal haklardan fazla olamaz.**

hayırlısı diyip bekleyelim.

AYKlRl
Daire Başkanı
16 Eylül 2019 10:45

akp gidici, eyt'nin yetmediğini görünce taşeronlara yönelecekletdir. evet hala taşeronuz.

Toplam 143 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi