Editörler : "eskiyara"Pangaea

Yasaklı
24 Haziran 2022 23:21

Kira zammi
Kiraciyim ev sahibi yuzde 60 zam yaptim. Bir sey demedim. Benim kendi mrmleketimde dairede kirsci var.Son ciksn kanuns gore yuzde 25 sinirlama varmis.Boyle bir sinirlama olabilirmi. Yoksa ben mi yanlis okudum. Ben aralikta verdim kiraya ekmek 3 lira idi simdi 8 lira araliga kadar 3 kati artis olur.Enflasyon 70 80 lerde memura yillik yuzde 70 zam verlirken kirayi 25 le sinirlandirma olabilir mi.yoksa 6 aylik mi 25 ben bu nu snlayamadim.

misalen
Daire Başkanı
24 Haziran 2022 23:25

Ah benim güzel Türkçem!

Sinifci66
Yasaklı
24 Haziran 2022 23:33

Ben Y kusagiyim telefonla ancak biyle yazabiliyorum . Bizim kucuklugumuzde tablet telefon yoktu sadece trt1 ve karasimsek retkid vardi.kusura bakma cahil kaldik.

Bibakim
Memur
24 Haziran 2022 23:38

Ben ev sahibi ayni anda kiraciyim. Kendi evim daha iyi bir semtte. Oturdugum ev uygun diye 3 e 5 e bakmadan kiraya verdik hep. Ev sahibim zam yapmasa biz de yapmadık. Ama bu yil ev sahibimiz hatiri sayilir bir zam yapti. Kiracimizla konustuk cikarmak istesek bizim zam yapilmis halin 2 katina anca bir ev bulabilecegini bildiginden hic sorun etmedi. Siz kiracinizla konuşun aranizda halledersiniz

Sinifci66, 2 yıl önce
Ben Y kusagiyim telefonla ancak biyle yazabiliyorum . Bizim kucuklugumuzde tablet telefon yoktu sadece trt1 ve karasimsek retkid vardi.kusura bakma cahil kaldik.

memurama
Aday Memur
24 Haziran 2022 23:49

trt 1 ve karaşimşek varsa ağır old sun kardeşim onada y kuşağı denmez. ama kiracının durumunu göz ön

ne bulundurarak zam yap bence ev sahibinede buradan selamlar.

Sinifci66, 2 yıl önce

Kagiş
Müsteşar
24 Haziran 2022 23:54

Bu devirde kimse 1200 - 1300 TL gibi rakamlara oturup da ev sahibine üç yüz, dört yüz lira zam yapar 1500 - 1600 TL'den devam ederiz diye düşünmesin!! Her şeyin fiyatı, ücreti ikiye üçe katlarken kirada da durum böyle olacak! Adam da buradan evine ekmek götürüyor ya da ek kazanç sağlıyor! Kira geliriyle geçinen çok insan var!

Daha dün kol saatimin kordonunu değiştirmek istediğimde üç ay önce 15 TL'ye değişen suni deri kordonun şu an 35 TL.'den başlayan fiyatlarla değiştiğini öğrendim! Niye böyle deyince de : Abi bunu biz üretiyoruz ama hammaddesi dışarıdan geliyor, döviz kurlarındaki değişiklik fiyata yansıyor! "

Kol saatinin kordonu bile dolardan eurodan etkileniyorsa vay bize, vaylar bizee!))

Sinifci66
Yasaklı
25 Haziran 2022 00:14

Senin yazdigindan bir sey anlamadim fosil misin nesin
memurama, 2 yıl önce

trt 1 ve karaşimşek varsa ağır old sun kardeşim onada y kuşağı denmez. ama kiracının durumunu göz ön

ne bulundurarak zam yap bence ev sahibinede buradan selamlar.

25 Haziran 2022 00:30

1300 e oturuyordum ev sahibi 2500 yaptı. %25 falan muhabbetlerine hiç girmedim. Zira huzurumu kaçırmaya niyetim yok. Öyle.

25 Haziran 2022 00:33

Bu arada oturduğum evin emsali evler 4 bin civarı.

odtulu962014
Aday Memur
25 Haziran 2022 00:52

%25 in ustunde zam yapılamaz yasal degil.

odtulu962014
Aday Memur
25 Haziran 2022 00:54

Evet çok iyi yaptılar %25 tennyuksek kira artışı yapamazsınız bu seneye mahsusu niye haberiniz yok anlamadim.

odtulu962014
Aday Memur
25 Haziran 2022 00:57

Sizin huzurunuz niye kaçsın ki ! sırf sizin rahatlığınız için %25 ile artisi sinirlandirdilar niye hakkınızı aramiyorsunuz ki!
RızahalukokulahazıR, 2 yıl önce

1300 e oturuyordum ev sahibi 2500 yaptı. %25 falan muhabbetlerine hiç girmedim. Zira huzurumu kaçırmaya niyetim yok. Öyle.

Sinifci66
Yasaklı
25 Haziran 2022 00:57

Tesekkurler .Ben aralikta evi verdim..Kontrat yaptik acikca yazdik kira 1 yilliktir diye ben ona cik deme hakkim var.O zaman evi bosaltir bende iki katina baskasina veririm
odtulu962014, 2 yıl önce
%25 in ustunde zam yapılamaz yasal degil.

Sinifci66
Yasaklı
25 Haziran 2022 01:00

Niye yuzde yirmi bes ben tek maasim bir cocuk universite bir iki cocuk lise okuyor.Hersey iki kati olmusken bu haksizlik
25 Haziran 2022 01:10

Aile apartmanın ev sahibiyle beraber oturuyorum. Girip çıktıkça söylenecek herif alırım ayağımın altına sonra başıma daha büyük işler açılır o yüzden

odtulu962014, 2 yıl önce
Sizin huzurunuz niye kaçsın ki ! sırf sizin rahatlığınız için %25 ile artisi sinirlandirdilar niye hakkınızı aramiyorsunuz ki!

Kagiş
Müsteşar
25 Haziran 2022 10:52

Benim de kiracım var! 3+1, 5 yıllık bir apartmanın 4. katında çift cepheli bir dairede oturuyor. Kalorifer + asansör + doğalgaz + ankastre mutfak ve 175 TL aidat. Daire bulvar üzerinde, önünden dolmuş ve otobüs hattı geçiyor, binanın altında fırın, market ve durak var!

Bu evde 1.150 TL 'ye oturan kamu personeli kiracımıza geçen ay (kontrat bitimine 1 ay kala) kirayı 2500 TL yap dediğimizde hopladı çıktı. Ulan zaten 5 yıldır oturuyorsun, 6.seneye giriyoruz. Piyasanın durumu belli! Adam kalkmış kirayı 1500 - 1600 lira yapalım demez mi!? Emsal daireler 3 bin liradan görücüye çıkarken sen bizim evde yarı fiyatına oturacaksın biz de bunu sindireceğiz öyle mii? Neyin hakkı, hukuku bu yaa! Dalga mı geçiyorsun? Biz de bu kira ile geçiniyor ve bütçemize takviye yapıyoruz!!

Benzin 7.31 TL iken kira 1.000 lira idi! Eee şimdi benzin olmuş 27-28 lira kira da olacak 2.500 lira hemşehrim. Bindiğimiz araba su yakmıyor değil mi! Ee biz de Marko Paşa olmadığımıza göre sen git derdini başkasına anlat!

Neyse en sonunda 2200 TL' ye razı olduk da otur bakalım dedik!. Evden çıksa orayı 2700-2800'den okutmasını da biliriz ya oldu artık ne diyelim. 1500 - 1600 liraya köyde ev kiralarsınız bundan sonra!)))

odtulu962014, 2 yıl önce

braveheart1234
Daire Başkanı
25 Haziran 2022 11:03

Ne güzel tuzunuz kuru zamanında düşük faizlerle uygun fiyata almışsınız dairelerinizi. Peki biz gençler ne yapacağız? Ev alamıyoruz, kira ödeyemiyoruz. Bir de lutüf gibi şu fiyata kalıyor diyorsunuz. Kanuni olarak azami kira zam oranı var. Siz de ona uymakla yükümlüsünüz. Çok iyi olacak değil mi, yıllardır kiracınızı çıkartıp yüksek kiradan oturduğunuz yerden gelir kazanacaksınız? Bizler de sizlere hizmet eden köleler olarak kira vereceğiz. Devletin şuan yapması gereken oturduğu ev dışında -ya da 2+ dairesi olanlara- kira geliri olanlardan daha dazla vergi almak.
Kagiş, 2 yıl önce

Benim de kiracım var! 3+1, 5 yıllık bir apartmanın 4. katında çift cepheli bir dairede oturuyor. Kalorifer + asansör + doğalgaz + ankastre mutfak ve 175 TL aidat. Daire bulvar üzerinde, önünden dolmuş ve otobüs hattı geçiyor, binanın altında fırın, market ve durak var!

Bu evde 1.150 TL 'ye oturan kamu personeli kiracımıza geçen ay (kontrat bitimine 1 ay kala) kirayı 2500 TL yap dediğimizde hopladı çıktı. Ulan zaten 5 yıldır oturuyorsun, 6.seneye giriyoruz. Piyasanın durumu belli! Adam kalkmış kirayı 1500 - 1600 lira yapalım demez mi!? Emsal daireler 3 bin liradan görücüye çıkarken sen bizim evde yarı fiyatına oturacaksın biz de bunu sindireceğiz öyle mii? Neyin hakkı, hukuku bu yaa! Dalga mı geçiyorsun? Biz de bu kira ile geçiniyor ve bütçemize takviye yapıyoruz!!

Benzin 7.31 TL iken kira 1.000 lira idi! Eee şimdi benzin olmuş 27-28 lira kira da olacak 2.500 lira hemşehrim. Bindiğimiz araba su yakmıyor değil mi! Ee biz de Marko Paşa olmadığımıza göre sen git derdini başkasına anlat!

Neyse en sonunda 2200 TL' ye razı olduk da otur bakalım dedik!. Evden çıksa orayı 2700-2800'den okutmasını da biliriz ya oldu artık ne diyelim. 1500 - 1600 liraya köyde ev kiralarsınız bundan sonra!)))

asd697
Şube Müdürü
25 Haziran 2022 11:22

Kira geliriyle geçinen tembeller yüzünden kiracılar bu halde ve bugün kira denen bir sorunumuz var.konut gibi temel bir ihtiyaç kesinlikle yatırım aracı olmamalı ve devletin bunu bir şekilde yasaklaması lazım.gidayi stoklamak yasak olduğu gibi konutun da fazlası yasak olmalı.ayrica saçma bahanelere sığınıp Türkçeyi katletmeniz de bir o kadar yasacma.yazdiklariniz berbat biraz özen gösterin ve dilimize bunu yapmayın.yok x yok z yok bilmem ne kuşağı olmak mazeret olamaz

fb88
Şube Müdürü
25 Haziran 2022 11:45

Adam bir milyonluk evini 1000 liray kiraya verecek hali yok

hugo.almeida
Kapalı
25 Haziran 2022 11:54

Ev fiyatlarına göre oturduğumuz evler ucuz bile.

Şehir yapılanması bu yüzden önemli. Betona dayalı rant ekonomilerinde uygulamalar ekonomik durumla birleşince ortaya böyle sorunlar çıkıyor. Türkiye'de her şey politiktir.

Sinifci66
Yasaklı
25 Haziran 2022 12:00

Kira ile gecinen tembeller.Ben kirada oturuyorum ve tokiden zor sartlarda bir ev aldim.Aldigim kirayi kirada oturdugum ev sahibine veriyorum.Enflasyon memur zammi diger kiralarin durumu brlli iken yuzde 25 zam yaparsam ben tembel mi oluyorum
asd697, 2 yıl önce

Kira geliriyle geçinen tembeller yüzünden kiracılar bu halde ve bugün kira denen bir sorunumuz var.konut gibi temel bir ihtiyaç kesinlikle yatırım aracı olmamalı ve devletin bunu bir şekilde yasaklaması lazım.gidayi stoklamak yasak olduğu gibi konutun da fazlası yasak olmalı.ayrica saçma bahanelere sığınıp Türkçeyi katletmeniz de bir o kadar yasacma.yazdiklariniz berbat biraz özen gösterin ve dilimize bunu yapmayın.yok x yok z yok bilmem ne kuşağı olmak mazeret olamaz

Toplam 74 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi