Editörler : Pangaea

Yasaklı
04 Eylül 2010 21:30

Mezun Sayıları ve Öğretmen Atamaları

Bir yılda üniversitelerden kaç öğetmen mezun oluyor ve AKP hükümeti döneminde hangi branştan ortalama kaç öğretmen ataması yapılıyor, bilgisi olan var mı?

ertansozen
Yasaklı
04 Eylül 2010 21:38

Rakamlara ulaşmak lazım, esasında bu sayıları tespit edebilsek, MEB'na ve hükümete çözüm önerileri sunabiliriz belki. Bilmeden fikir de yürütemiyoruz.

Gelincik*
Şef
04 Eylül 2010 21:39

Son yıllarda kontenjanlar epeyce arttırıldığı için bir sayı vermek zor... Ancak bilen arkadaşlar varsa ortalama bir rakam verebilirler...

ertansozen
Yasaklı
04 Eylül 2010 21:41

Kontenjanlar artırıldı ancak yeni mezunu sayısı da artıyor bir taraftan. Akım durdurulmuyor ki. nasıl çözülür bu öğretmen atamalarındaki sıkıntı yaaaa

jelibon_88
Aday Memur
04 Eylül 2010 21:44

ben sınıf öğretmeni olarak şunu söyleyebilirim vakıf üniv çıkar devlet üniv lerindende bikaç tanesinde bu branş yok bir tanesi 200 mezun verse sen düşün artık.üstelik ben 2005 te girdim üniv ye ozamanlar sadece 1.öğretimler zaten 200 kişiyde sonradan azalttılar kontenjanı geride bekleyenleride kat hesaba çıkamazsın içinden ben diyeyim 25 sen de 30 bin

fen_tek_öğ
Genel Müdür
04 Eylül 2010 21:58

hocam eğitim fakülteleri kontenjanlatı tamamen dolar

bir ygs kitapçığında hangi üniv.hangi bölümden kaç öğrenci alıyor bulunursa tüm mezun sayısıda bulunabilir

fen_tek_öğ
Genel Müdür
04 Eylül 2010 22:02

http://forum.memurlar.net/topic.aspx?id=719366

hocam bu başlıkta bir hoca bazı bölümleri bulmuş

ertansozen
Yasaklı
04 Eylül 2010 22:03

o zaman şöyle bir durum karşımıza çıkacak, her zaman için mezun sayısından daha fazla alım yapılmaz ise mutlaka bekleyen öğretmen olacak ve sayı artarak ilerleyen yıllara gidecektir. devletin bütçesi hakikaten yetmiyor mu bekleyen öğretmenleri atamaya?

fen_tek_öğ
Genel Müdür
04 Eylül 2010 22:06

ertansozen hocam verdiğim linke baktınız mı

geçen sene yine bu zamanlarda bir öğretmen arkadaşımız bulmuş verileri paylaşmış

04 Eylül 2010 22:06

"Yedi Yeni Eğitim Fakültesi Kurulurken Sayıları 400 Bine Yaklaşan İşsiz Öğretmen Gerçeği Gözetilmiş Midir?

(05-08-2010)

Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu?nun?Yedi Yeni Eğitim Fakültesi Kurulurken Sayıları 400 Bine Yaklaşan İşsiz Öğretmen Gerçeği Gözetilmiş Midir?? başlıklı açıklama metni.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, sadece eğitim kurumu olmakla kalmayıp sosyal hayat alanı da olan okulları, çocukların daha mutlu olduğu mekanlara dönüştürmeye çalıştığını ifade etmektedir. Bu tanımın hem mekansal hem niteliksel olarak gerçekleşebilmesi ve çocukların okullarda mutlu olabilmelerinin gereklerinden biri ise yeterli sayıda nitelikli öğretmen istihdamının gerçekleştirilmesidir. Bu kapsamda nitelikli bir eğitimin gerçekleştirilebilmesi için öğretmenlerin yetiştirilme ve atanmaları sürecinin planlı şekilde işlemesi de oldukça önemlidir. Eğitim Fakülteleri bünyesinden mezun olan yaklaşık 400 bin ataması yapılmayan öğretmen, mesleğini icra edilebilmek için KPSS barajını geçmeye çalışmaktadır. Bununla birlikte hızla artan ataması yapılmayan öğretmen sayısına, yeni kurulan üniversitelerin eğitim fakültelerinden mezun olacak gençlerimizin de ekleneceği gerçeği, ?öğretmen yetiştirilmesi? ve ?öğretmenlerin iş güvenceli, kadrolu olarak istihdam edilmesi? konusunda hiçbir planlamanın olmadığını göstermektedir. Her ilde, bir nevi meslek lisesi kurgusuyla yeni kurulan üniversitelerle övünen AKP hükümeti, üniversitelerden mezun işsizleri görmezden gelerek çözümden ziyade çözümsüzlük üretmektedir. Türkiye?de, vakıf üniversiteleri ile birlikte 146 üniversiteye ek olarak, biri vakıf olmak üzere toplam sekiz üniversite daha yakın zamanda kurulmuş ve Türkiye?deki üniversite sayısı 154?e çıkarılmıştır. Bu yıl içerisinde kurulan yedi üniversitenin bünyesinde de Eğitim Fakülteleri bulunmaktadır.

2005 yılında mezun sayısı 44 bin iken KPSS?ye müracaat eden işsiz öğretmen sayısı 173 bin olmuştur. 2009 yılında mezun sayısı 49 bin iken KPSS?ye müracaat edenlerin sayısı 244 bine çıkmıştır. 2002 yılında 42 bin kadrolu öğretmen ataması yapıldıktan sonra iktidara gelen AKP Hükümeti döneminde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan öğretmen atamaları, ihtiyacın ve beklenen rakamların çok altında kalmış, öğretmen adayları sürekli bir beklenti içerisine sürüklenerek sorun çözülememiştir.

2007 yılında kadrolu atanan öğretmen sayısı 19.029 olarak gerçekleşmiş, bunların 4.330?ü sözleşmeliyken kadroya geçmiştir. Yine 2008 yılında 20.093 kadrolu öğretmen atanmış ancak bunlardan da 7.255 tanesi sözleşmeliyken kadroya geçmiştir.

2009 yılında ise 12 bin civarında öğretmen kadrolu olarak atanmış, bunların da 7.037 tanesi sözleşmeliyken kadroya geçmiştir. Bütün bu rakamlar Bakanlık tarafından açıklanan kadrolu ataması yapılan öğretmen sayısının yanıltıcı olduğunu bir kez daha açığa çıkarmıştır.

Öğretmen atamaları konusunda şimdiden gerekli önlemler alınmazsa yarın hem eğitim sistemimiz, hem de öğretmen adayları açısından çok geç olabilir. Öğretmen açığını kapatacak yeterli atamanın yapılmaması eğitimin niteliğini düşürürken aynı zamanda binlerce öğretmen adayını işsizliğe, umutsuzluğa ya da düşük ücretle, iş güvencesinden yoksun olarak çalışmaya itmektedir."

http://www.egitimsen.org.tr/haberarsivi.php?id=1580

ertansozen
Yasaklı
04 Eylül 2010 22:09

baktım hocam baktım. din öğretmenleri dikkatimi çekti onlardan yıllık ortamala 1000 civarı alınıyor diye bliyordum. zaten mezun sayıları da o kadar, ama diğer braşlara bakınca içler acısı. özellikle de fizik, kimya, biyoloji öğretmenlikleri, berbat durumda. AKP gelince özellikle din öğretmeni istihdamını bayağı bir artırdı, bun karşın fen bilimleri öğretmenlerinin alımını da olabildiğince kısıtladı. Acaba pis bir oyunun krubanları mı olduk biz bu ülkede ya. elin gavuru uzaya çıkmış, biz hala hadislerle uğraşıyoruz.

hayalperestöğretmen
Müsteşar Yardımcısı
04 Eylül 2010 22:13

fen_tek_öğ hocam, bu başlığı görünce bilgilendirmek açısından kendi başlığımı aramış, ama bulamamıştım. Siz bulmuşsunuz :).

2009 Eylül ayında bazı branşların mezun ve atama sayıları:

Almanca Öğretmenliği 1190 - 0

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği 3020 - 507

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği 1031 - 452

Fen Bilgisi Öğretmenliği 5612 - 587

İlköğretim Matematik Öğretmenliği 4047 - 543

İngilizce Öğretmenliği 4250 - 1077

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık 2917 - 510

Sınıf Öğretmenliği 9108 - 2487

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği 4774 - 318

Türkçe Öğretmenliği 4911 - 370

ertansozen
Yasaklı
04 Eylül 2010 22:15

aslında çözüm yollarından birisi de üniversitelere yeni öğrenciler almasınlar, bu adamlar öğretmen istemiyorlar mı, zaten elde hazır mezun olmuşu var, böyle bir uygulamayla aşağ yukarı 10 yllık öğretmen stoğu mevcut türkiyenin değil mi?

hayalperestöğretmen
Müsteşar Yardımcısı
04 Eylül 2010 22:26

Çözüm yolu YÖK-MEB eşgüdümünde gelecek 5 ya da 10 yılın planlamasının yapılmasıdır, eğitim fakültelerine tabii ki öğrenci alınacaktır. Burada saçma olan eğitim fakültesi sayısının ve kontenjanlarının artırılmasıdır. Senin atayacağın sayıdan çok çok fazla öğretmen atama bekliyor ve sen buna rağmen kontenjanları artırıyorsan, bu ülkenin geleceğini düşünmüyorsun demektir. Yapılanlar göz boyamadır.

sudoku01
Kapalı
04 Eylül 2010 22:29

ya o kadar saçma uygulamalar yapılıyor ki anlatmak günler alır. sözde üniversite açıyorlar ama binası yok, hocası yok.öğrenciler başka bir ilde/üniversitede eğitim görüyorlar. zaten elinde yeterince mezun var, neden bu gereksiz çaba. halka bak ben üniversite açtım demek için ülkenin geleceği/gençleri çöpe atılıyor. zaten yılda 4000 civarında ingilizce öğretmeni mezun veriyorsun ki buna fefliler ve diğerleri dahil değil, neden hakkariye ingilizce öğretmenliği bölümü açma gereği duyarsın ki diyarbakır da malatya da erzurum da yani ile yakın üniversitelerde aynı bölüm varken. hepimiz bu plansızlığın kurbanlarıyız.

ertansozen
Yasaklı
04 Eylül 2010 22:29

yani deponuzda ürettiğiniz üründen size 10 yıl yetecek kadar var, yapılacak şey basit, o ürün 4 yılda üretiliyosa, 6 yıl üretim yapmazsınız, yıllık 40.000 kontenjan atama yaparak eldeki stoğu bitirirsiniz, 6 sonra tekrar üretime geçersiniz, 10 yıl sonra ise elinizde hiç stok kalmaz ve mezun olan herkes atanır.

hayalperestöğretmen
Müsteşar Yardımcısı
04 Eylül 2010 22:38

Durumdan bihaber olan insanlar üniversite sayısının artmasından, evlatlarının üniversiteye daha rahat girmesinden memnun. Ama istihdam olanakları üniversiteye kontenjanlarıyla ters orantılı maalesef. Ve bu da eğitimli işsiz sayısını oldukça artırıyor.

Toplam 16 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi