Editörler : "eskiyara"Pangaea
11 Kasım 2020 14:03

meb de derse giren en yüksek maaşı almalıdır.

idareci öğretmenden fazla maaş almamalıdır.

derse giren, sınıfta olan her zaman kazancı meb deki diğer basamaklardan fazla olması gerekmezmi..?

neden herkes idareciliğe, arge ye, vs vs yerlere kaçmaya çalışıyor..

derse giren öğretmen her zaman fazla kazanırsa kimse öğretmenlikten kaçmaya çalışmaz..

doğru olan bu değilmi

haksızmıyım arkadaşlar..

halil.ozkn
Aday Memur
11 Kasım 2020 14:28

haklı olduğunuz kadar olmadığınız yer var.

öncelikle okulun idari kadrosu sadece ders vermekten kaçmak amaçlı yapmıyor bu işi.

Okul idareleri, öğretmenler dersteyken de çalışmaya devam ediyor. Ayrıca bir çok idareci İl/İlçe milli eğitim baskısı ile bu görevlerde tutuluyor.

Evet ders esnasında çok yoruluyoruz günde 6-7 yüz yüze üzerine birde canlı derslerle yoruluyoruz fakat. İdare bulundukları yerlerde sadece öğretmenlerin değil öğrenciler, veliler ve vatandaşın işleriyle uğraşıyor.

Öğretmenler dersim bitti ben gidiyorum dediğinde, idarecilerin işleri yeni başlıyor. Karşılaştığınız kötü idare örnekleri sizde bu düşüncelerin oluşmasına sebep olmuş olabilir. Fakat tüm idarecileri bu şekilde kötülemek doğru bir davranış değil.

Kamuda hiç bir müdürlükte üstünden fazla maaş alan ast yoktur.

Varsa beni bilgilendirirseniz sevinirim.

İyi çalışmalar dilerim.

11 Kasım 2020 14:47

haksızsınız.

muallim_34
Genel Müdür
11 Kasım 2020 17:45

Gereksiz bir başlık daha..

T R O N
Müsteşar Yardımcısı
13 Kasım 2020 00:24

Eskiden çok yaşlı öğretmenlerimiz sınıf stresi ile uğraşamadığından kendilerini idareciliğe adarlardı.

Şimdi ise 5 yılını dolduran hem öğretmen kendini bir koltuğa atmaya çalışıyor.

Hem de sayıları o kadar çok fazla ki, sınav yapılıyor. İlk duyduğumda inanamamıştım. Ama bu sınava katılmak için üste sınav katılım ücreti ödüyorlarmış.

Bir hikmet var bu işte.

İdareciliğin çekim gücünü Ben de merak ettim.Aslında o kadar düşünmeye gerek yok.

Öncelik paradır.

Kagiş
Müsteşar
13 Kasım 2020 00:53

Adam, üniversitede doktor öğretim üyesi olmuş. Onca ders, sınav görevi, uzaktan öğretim yüksek lisans programı, lisansüstü öğrenci çalıştırma , idari görev... derken ayda eline ortalama on bin lira gibi bir rakam geçerken, bizim haftada üç saat ek ders olarak aldığımız nöbet ücretini söylüyor master dersinde ve diyor ki ben de öğretmenlikten geldim o zaman nöbet ücreti yoktu,biz hayrına nöbet tutuyorduk!?? Aylık geliriyle öğretmeni ikiye, üçe katlayan bazen de dörde bile katlayabilen(eşi de akademisyense matematiğim bu hesaba yetmez-Allah daha çok versin)) ) akademisyenlerden bile böyle düşünenler çıkabiliyor. Hayret doğrusu! Allah ıslah etsin, ne diyeyim!

tarhici29
Müsteşar Yardımcısı
13 Kasım 2020 21:19

idareci öğretmenden fazla maaş almamalıymış

dünyanın hangi yerinde hangi kurumunda kurumu yönetenler çalışanlarından daha az kazanır

ashil13
Genel Müdür
13 Kasım 2020 21:46

hakszısın

tamtam23
Memur
14 Kasım 2020 12:40

aslolan öğretmenliktir

kutsal olan öğretmenliktir

öğrenci ile yüzyüze birebir emek harcayan, türkiyenin geleceğini beyinsel olarak yücelten öğretmen idareciden, argeye kaçan, müdür yardımcılığına kaçanlardan daha fazla ücret almalıdır.

kaldıki okul idarecilerinin tamamı geçicidir, çünkü öğretmen idareci olamaz olmamalıdır, kamuyönetimi işletme vs mezunları idareci olur. mesela müdür başka okula tayin istese öğretmen olarak gider, çünkü öğretmen idareciliği diye bir şey yoktur zaten..

öğretmen idareciden arge ye kaçandan müdür yardımcılığına kaçandan daha az maaş alırsa herkes dersi eğitimi bırakır idarecilik sınavına çalışmaya zamanını harcamaya başlayarak atıl kalır.

öğretmen için mevzii öğretmenliktir, mevziyi terk etmeyelim, gerçek öğretmen sınıfta olur, başka yere kaçıp mevziyi terk etmez..bakanlık öğretmene idareciden argeye kaçandan daha fazla maaş verirse sorun düzelir.

tamtam23
Memur
14 Kasım 2020 12:43

ders sırasında idarecilik sınavına çalışan öğretmen olmamalıdır

silivripdr
Daire Başkanı
14 Kasım 2020 12:55

Sınıf rehber öğretmenliğini bile yapmayan, haftada en az bir gün boş yapmazsa idare ile kavga eden yaz, sömestr ve covid döneminde uzaktan evden çalışan öğretmen, yaz kış okulda bulunan, covid döneminde bile okulu açık tutan ve her türlü sorumluluğu üzerine alan idareden fazla maaş almalıdır haklisiniz.

water.man
Aday Memur
14 Kasım 2020 15:03

Bi hikaye vardı; bir iş yapılacağı zaman bir işçi alınır sonra şef sonra müd. müd. yrd. sonra genel müd. sonra ceo sonra patron bakarki maliyet yüksek işçiyi kovar. öğretmen o işçi dir

mrtunl
Aday Memur
16 Kasım 2020 13:39

tamtam23 yeni atanmış o yüzden birşey demiyorum :)

UcaS
Genel Müdür
16 Kasım 2020 19:57

Düşünün ki, 2020 yılındayız. Tüm yazışmalar elektronik ortamda. İlde müdürlük ve yardımcıları ve memurlar. İlçelerde memur ordusu. Okullarda idareciler ve memurlar. Karşılıklı habire yazışıyorlar. Sayıları eğitim ordusundaki tebeşir tutan öğretmenlerin onda biri.Maliyete bak.

İşi yapan ise belli.

En çok şikayet edilen kesim ve en düşük gelire hiyerarşiye göre mecbur kalanlar. Yani öğretmenler...

Bu kadar masabaşı çalışan sayısı çok değilmi? Yıl 2020 devir bilişim çağı her şey dijital.Umarım bu masabaşı makam kadro sayısına çok ciddi bir norm makası atılır.

En kısa zamanda locadaki diğer arkadaşları da sahaya bekliyoruz.

ozgurturk35
Aday Memur
17 Kasım 2020 09:53

DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM YÜKSEK LİSANS ÇALIŞMAM İÇİN KİŞİSEL BİLGİLERİN İSTENMEDİĞİ ANKETİMİ DOLDURURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM. TEŞEKKÜR EDERİM.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeGf35B3YgkEsP8RccDtvBoqPU6ZMX1ssHR9evS_KFpJrio6g/viewform?usp=sf_link

tamtam23
Memur
18 Kasım 2020 16:21

öğretmenin yeri sınıftır. derse giren öğretmen, idareciden daha fazla maaş alırsa sınıfta kalır, kaçmaz. aksi takdirde idareciliğe, ar-ge' ye, müdür yardımcılığı için enerjisini harcayan, derse girmektense idarecilik sınavına hazırlanıp öğrencisini ikinci plana iten bir öğretmen profilinin oluşmasını sağlarsınız ki bunun vebali ödenmez.

alparslan...
Müsteşar Yardımcısı
18 Kasım 2020 16:47

İdareci öğretmenden fazla maaş mı alıyor?

yalnizzlink
Genel Müdür
18 Kasım 2020 18:10

ben idareciliği yapmam istemememdeki nedenlerden birisi maaşı ve geliri düşük olması. Sınavına bile hazırlanmıyorum. Öğretmen 6 saat ders verip 2 saat da etüd ya da ek çalışma yaparsa çok daha fazlasını alır. İdarecinin aldığı para yaptığı işi karşılamaz. Bu nedenle idarecilik yapmaya değmez. Aynı şeyi bizim okuldaki idarecilere de söylüyorum kendinize zaman ayırmıyorsunuz sürekli iş iş. Hele pandemi döneminde. Yani iyi ki idareci değilim diye seviniyorum. MEB bu konuya çeki düzen vermeli. İdareci öğretmenden en az 2 kat daha fazla para almalı ki uğraştığına değsin.

hugo.almeida
Kapalı
18 Kasım 2020 22:51

Her mesajında "idareci değilim" diye neden bağırıyorsun hocam? İnsanlar idareci olduğunu düşünmeye başlayacak. Sonra öğretmen ağzı ile idareci savunuyor derler. :)

yalnizzlink, 3 yıl önce

ben idareciliği yapmam istemememdeki nedenlerden birisi maaşı ve geliri düşük olması. Sınavına bile hazırlanmıyorum. Öğretmen 6 saat ders verip 2 saat da etüd ya da ek çalışma yaparsa çok daha fazlasını alır. İdarecinin aldığı para yaptığı işi karşılamaz. Bu nedenle idarecilik yapmaya değmez. Aynı şeyi bizim okuldaki idarecilere de söylüyorum kendinize zaman ayırmıyorsunuz sürekli iş iş. Hele pandemi döneminde. Yani iyi ki idareci değilim diye seviniyorum. MEB bu konuya çeki düzen vermeli. İdareci öğretmenden en az 2 kat daha fazla para almalı ki uğraştığına değsin.

yalnizzlink
Genel Müdür
18 Kasım 2020 22:54

gerçekten dediğin gibi bir algı oluşuyor eleştirel gözle okuyunca. teşekkür ederim uyarın için. geçmişte 4 yıl okul müdürlüğü 2 yıl da müdür yardımcılığı yaptım. ömrümde çok yer kapladığı için belki farkında olmadan yazmışım. teşekkürler tekrar

hugo.almeida, 3 yıl önce

Her mesajında "idareci değilim" diye neden bağırıyorsun hocam? İnsanlar idareci olduğunu düşünmeye başlayacak. Sonra öğretmen ağzı ile idareci savunuyor derler. :)

hugo.almeida
Kapalı
18 Kasım 2020 22:57

İdarecilik yöneticilik tanımı değişmeli. Görev ve sorumluluklar katı sınırlarla belirlenmeli. Evrak memurluğu yaptırmak için kadro açmaya gerek yok.

Toplam 26 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi