Editörler : E.Kayı Han
12 Haziran 2021 14:11

Anlık mesajlaşma uygulamalarından iş atanması cılkından çıkması

Öncelikle tüm cefakar adliye ve cezaevi personeli arkadaşlarımıza kolaylıklar dilerim. (şükürcüler hariç, hatta onlar bu yazıyı okumasınlar anladık beğenmiyorsak istifa edecekmişiz v.s)

Diğer arkadaşlar için yazıma devam ediyorum. 9 yıllık zabıt katibiyim. Mesleğe ilk başladığım zamanlarda whatsapp, telegram, bip v.s gibi uygulamalar olsun, arama hakkı, internet hakkı v.s gibi şeyler olsun yaygın olmadığından şu anki dönemimle mesleğe ilk başladığım dönemleri kıyaslıyorum gerçekten inanılmaz bir huzursuzluk ve stres var içimde sanki her an beni çağıracaklarmış, arayacaklarmış gibi sürekli teyakkuzdayım. Psikolojim bozulmaya başladı artık ev ve iş yeri ayrımı yapamaz oldum, eşim de zabıt katibi olduğundan aynı şeyleri o da yaşıyor artık evimizde adını koyamadığım örtülü bir huzursuzluk var.

Mesleğe ilk başladığımda işimizi yapardık cuma günüyse eğer işimiz kaldıysa işimizi bitirirdik gerekirse akşam 22-23:00'te çıkardık, kalmadıysa akşam 17:30 oldu mu çıkar giderdik evimize ne arayan olurdu ne soran. İşi işte bırakırdık ve özel hayatımıza dönerdik en azından eve gittiğimiz zaman biri arayacak mı, evrak gönderecek mi derdi olmadan giderdik evimize. Çok çok acil bir şey olmadığı sürece de nezaket gereği aranmazdık.

Ama özellikle son 2-3 yıldır mesai saati dışında aranmak, whatsapp'tan iş buyurulması, gecenin 1'inde 2'sinde whatsapp'tan iş atılması artık sıradan bir hale geldi. Tamam belki savcı bana akşam 22:00'de iş attı diye iş yerine gidip o işi yapmıyorum ama istemiyorum arkadaş ben 17:30'dan sonra iş düşünmek istemiyorum yahu. Çok mu acil yarın müştekinin kat'i rapora sevk edilecek olması, notla dosyanın içine yarın ver yazısını yazayım ama akşam 22:00'de ben işle ilgili bir şey düşünmek istemiyorum bu benim en doğal hakkım. Ben bugünden yarının planının stresine girmek istemiyorum. evimde huzurla çayımı içip bilgisayarda oyunumu oynarken ya da televizyonda dizimi izlerken yarın kat'i rapora sevk edilecek müştekiyi düşünmek zorunda mıyım. Ya da işte nöbet evrakı gelmiştir "sen yaz bana whatsapp'tan at ben okey verince e-imzam bilmemkimde ondan al onayla". Ya da 10 günlük bir yıllık izne ayrılmışsın her Allah'ın günü telefon "bizim bir dosya vardı hani işyerinden para çalmış, paralar da sahteydi hatırladın mı biz ne yapmıştık o dosyayı", "bilmemhangi savcının katibi kimdi ya", "masana dosya bıraktım 15-20 tane onlar acil gelince bak" v.s abi böyle yıllık izin olur mu? Zaten iş stresli bırakın da yıllık izinde iş düşünmesin insanlar kafasını boşaltsın adliyeden bir uzaklaşsın bedenen ve zihnen.

Şunu kabul ediyorum evet bu uygulamalar artık günlük hayatımızın ve gelişen teknolojinin ayrılmaz bir parçası oldu bu durumu zaten reddedemeyiz ancak acil bir şey olur, çok çok acil ertesi güne yapılması gereken bir evrak gelmiştir elbette evrakın whatsapp'tan gönderilmesi anlayışla karşılanır ancak basit, acelesi olmayan şeylerin whatsapp'tan mesai dışında gönderilmesi artık bırakın sadece adalet bakanlığı personellerini tüm kamu kurumu ve özel sektör çalışanlarının huzurunu kaçırıyor. Mesai saati biten bir işçi ya da memur mesai saatinden sonra nöbetçi değilse iş düşünmek zorunda değil. İnsan hakları evrensel beyannamesinde bile çalışanın dinlenme hakkından bahsedilmiş, bizde böyle bir şey yok. Mesai saati bitince whatsapp'tan çalışmaya devam. Herkesin bir özel hayatı var, eşiyle çocuğuyla vakit geçiriyor, bekarsa sevgilisiyle vakit geçiriyor, ya da akşama kadar kafası bir milyon olmuş gidip iki saat uyuyayım diyor uyanınca telefona bakıyor "yarın şu kişi ifadeye çağrılacak tutuklamaya sevk edeceğiz, sonra arama el koyma talep edeceğiz" mesajını görüyor. Bugünden başladı yarının stresi. Lütfen artık insanların özel hayatlarına birazcık saygınız olsun. Akşamın 22:00'sinde, gecenin 02:00'sinde mesaj attığınız personel "tamam sayın savcım/hakimim" diye sesini çıkaramıyorsa, ekmeğini kaybetmekten korktuğu için sesini çıkarmıyor, hoşuna gittiğinden değil.

nemlihava
Şef
12 Haziran 2021 14:15

Konu başlığını düzenlerken yazıma bir şey ekleme gereği duydum, sonra da başlığı düzenlediğimi unuttuğum için konu başlığının anlam bütünlüğü biraz bozuk oldu. Başlık "Anlık mesajlaşma uygulamalarından iş atanması hadisesinin cılkından çıkması" şeklinde moderatörlerce düzeltilirse sevinirim.

orangeblue3
Aday Memur
12 Haziran 2021 14:54

beğenmiyorsan istifa et yerine geçmek isteyen milyonlar var

nemlihava
Şef
12 Haziran 2021 17:28

Yerime geçmek isteyen milyonlara tavsiyede bulunayım o zaman. Adalet myo bitirsinler, sonra Kpss'den 80-85 alsınlar, klavyeden de 120 civarı yazsınlar yerime geçmiş olurlar. Bana da piyangodan çıkmadı.

orangeblue3, 3 yıl önce

Kayıhan2020
Müsteşar Yardımcısı
12 Haziran 2021 17:30

Bizim arkadaşa demiş ki bip yükle ben bip kullanıyorum. Arkadaş telefonumun kapasitesi kaldırmıyor alırsanız bir yeni telefon yüklerim. :))
12 Haziran 2021 19:48

Ben size ve diğer katip dostlarıma br tavsiyede bulunacağım. Demesi kolay diyeceksiniz biliyorum ancak tek yol bunlara karşı birlik olup ses çıkartacaksınız gerekirse diş göstereceksiniz. Nöbetçi kavramı neden var o zaman yahu? Bıktım bu tip yönetici-hakim vslerin (hâşâ) kendini Allah sanıp istediğini sürgün ettirmesinden, baskıyla iş yaptırmasından veya bağırıp azarlamasından. Memuruz, sen de memursun ey yönetici-hakim. Nedir insanlara yapılan bu eziyetler anlamıyorum.

Hani ben yanılmak istiyorum ancak iş öyle yerlere gidiyor ki 5-6 sene sonra yıllık izinler iptal acil gelin diyerek çağıracaklar personelleri. Her ast-üst personele ve gerekirse devlet yöneticilerine bile insana saygı göstermeyi öğretmek lazım.

lakkidi
Şef
13 Haziran 2021 11:57

mikro planda çözüm önerisi olarak şunu yapabilirsiniz. o hakimin mesaj bildirimlerini sessize alın eve gittiğinizde. eğer neden cevap vermiyorsun diye sorarsa telefon çocuğumda, sarjda, evde bakmıyorum gibi bahaneler sunun. acil bir şey olursa zaten ararlar. siz böyle yaptıkça mesajların sıklığı da azalır. ters cevap vermek yerine hiç cevap vermemek görmezden gelmek en iyi çözümdür. Hakimler biz bu saatte çalışıyoruz onlar da bize katılsın düşüncesinde olabiliyor. bencilce bir düşünce ama yapacak bir şey yok. karakter meselesi bu.

gtot
Kapalı
13 Haziran 2021 14:24

android ve ios yazılımlı yani yurtdışı menşei işletim sistemi olan telefonlar kullandığımız için resmi belgelerin yayınlanması ve yazışmaların bu telefonlar ve uygulmalar üzerinden yapılması sence ne kadar doğru

orangeblue3, 3 yıl önce

wolf chandler
Kapalı
13 Haziran 2021 18:32

yerine geçmek isteyenlerden birisi benim, 2 gün sonra mülakatım var. eğer kazanırsam böyle bi muamele görmek istemiyorum, bu ülkede ekonomik kriz var asgariden biraz fazla maaş alacağım diye adliyede köle muamelesi görmek istemiyorum saçma saçma konuşmayın

orangeblue3, 3 yıl önce

orangeblue3
Aday Memur
13 Haziran 2021 20:28

adliyede her zaman köle muamelesi görürsün. bunun değişeceğine inanan çok saftır. yıllardır mücadele veriliyor değişen hiçbirşey olmadı, olmayacak. 20 sene öncede böyleydi 20 sene sonra da böyle olacak. bunları bile bile girmek istiyorsanız karar sizin.

yukarıdaki mesajımda ironi yapmıştım. amacım konuyu baltalamak değil.

katipliği kazanalı 2 sene oluyor. 2 sene önce bugünümü bilecek olsaydım hiç ama hiç başvurmazdım bu mesleğe.

wolf chandler, 3 yıl önce

yerine geçmek isteyenlerden birisi benim, 2 gün sonra mülakatım var. eğer kazanırsam böyle bi muamele görmek istemiyorum, bu ülkede ekonomik kriz var asgariden biraz fazla maaş alacağım diye adliyede köle muamelesi görmek istemiyorum saçma saçma konuşmayın

cevherdudayev1
Daire Başkanı
13 Haziran 2021 21:14

beni whatsapp grubuna ekliyorlardı eklenir eklenir eklenmez çıkıyodum :)

İsmi Lazım Deil
Şube Müdürü
15 Haziran 2021 17:35

Küçük adliyeler sistemi otutturamadıkları için bu duruma düşüyorlar. Bizde mesai saatleri dışında nöbetçi aranır. Aranıyorsa da adliyeye gelmeyi gerektirecek bir iştir. Öyle gereksiz işlere kimse kimseyi aramaz. Bizde whatsapp ile iş yürürmez. Biz resmi evraka göre çalışırız. Whatsapp ile çalışma sistemini katipler kendileri kuruyor. Düzeni kendilerini kuruyorlar sonra beğenmiyorlar. Whatsapp'ı sil gitsin bu kadar basit.

Toplam 11 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi