Editörler : Pangaea

immune12
Şube Müdürü
23 Eylül 2020 12:14

Düşüncenize saygı duyuyor, söylediklerinize katılmıyorum. Toprak, hangi özellikleri sayesinde çay yetişmesinde etkili? Benim bildiğim kadarıyla yıkanmış, kireçsiz ve asitli olması özellikleriyle doğrudan ilişkili. Peki toprak bu özelliğini nasıl kazanıyor? Bir aracı olan iklim sayesinde.

oguzhaner, 4 yıl önce

Sizin aklınıza sorarsak sadece sizin aklınız mantıklı şeyler söylüyor. Başka herşey mantıksız. Basit bir soru sordum. Toprağın oluşmasında tek etken yağış ve iklim mi? Aklın yettiğince mantıklı bir cevap ver o zaman.

Ben sizin probleminizi söyleyeyim. Siz hepiniz hakkınızı arıyorsunuz, hakkı değil. Amaç sizin doğrunuzun kabul olması, asıl doğrunun değil. O yüzden boş konuşuyorsunuz.

fizyorex
Daire Başkanı
23 Eylül 2020 12:21

Karadenizin her yerinde yetişseydi dediğin olabilirdi fakat maalesef dostum. Ösymdeki uzman komisyonerler zaten noktayı koydu. 1 - 2.

immune12, 4 yıl önce

Düşüncenize saygı duyuyor, söylediklerinize katılmıyorum. Toprak, hangi özellikleri sayesinde çay yetişmesinde etkili? Benim bildiğim kadarıyla yıkanmış, kireçsiz ve asitli olması özellikleriyle doğrudan ilişkili. Peki toprak bu özelliğini nasıl kazanıyor? Bir aracı olan iklim sayesinde.

oguzhaner
Şef
23 Eylül 2020 12:59

Muğla'da aşırı yağışlı bir bölgedir. Zonguldak ve çevresi de yüksek yağış alır. Neden çay yetiştirilmesine uygun toprak bu bölgelerde yok.

Ben yine aynı şeyi söylüyorum. İklim zaten çay yetiştirilmesinde direk etkilidir. Ama toprak yapısı da doğrudan etkilidir. Çok yağmur yağan, bulutlu gün sayısının fazla olduğu her yerde çay yetişseydi Bolu'da da çay yetişirdi. Kastamonuda da çay yetişirdi. Sırf yağışla oluşmaz o toprak.

immune12, 4 yıl önce

immune12
Şube Müdürü
23 Eylül 2020 13:05

İklim = yağış değil ki hocam. Zonguldak konusunda bir fikrim yok ancak Muğlanın havası serin mi de çay yetişecek?

oguzhaner, 4 yıl önce

Muğla'da aşırı yağışlı bir bölgedir. Zonguldak ve çevresi de yüksek yağış alır. Neden çay yetiştirilmesine uygun toprak bu bölgelerde yok.

Ben yine aynı şeyi söylüyorum. İklim zaten çay yetiştirilmesinde direk etkilidir. Ama toprak yapısı da doğrudan etkilidir. Çok yağmur yağan, bulutlu gün sayısının fazla olduğu her yerde çay yetişseydi Bolu'da da çay yetişirdi. Kastamonuda da çay yetişirdi. Sırf yağışla oluşmaz o toprak.

immune12
Şube Müdürü
23 Eylül 2020 13:12

oguzhaner, 4 yıl önce

immune12
Şube Müdürü
23 Eylül 2020 14:00

https://www.mgm.gov.tr/veridegerlendirme/yagis-raporu.aspx?b=k

meteoroloji genel müdürlüğü'nün son 1 yıllık yağış istatistiği. özellikle mor alanlara dikkat edin. çay tarımının yoğun olarak yapıldığı alanla ne kadar benzeşiyor değil mi? tesadüfün böylesi işte :D

ElecEngineer
Aday Memur
23 Eylül 2020 22:09

Kardeş sen 1 sorun doğru geldi diye savunuyorsun içi boş ama biz dolduruyoruz ama sen anlamak istemiyorsun.Önce konya dedin çürüttük şimdi muğla diyon kardeş.Bak şimdi doğu karadenizin orta ve batıdan farkının ne olduğunu sana anlatmam yanlış olur sen araştır ki gör.Basınç merkeZinden tut dağların yakın ve yüksek seyretmesi v.s. Ama sen ne anlatsamda anlamiycaksın.Senin bu sorun doğru atandın kardeş plaketini verin arkadaşa :)
oguzhaner, 4 yıl önce

oguzhaner
Şef
23 Eylül 2020 22:51

Ben Konya'mı dedim? Bence siz bir sorunuz yanlış diye şizofren olmuşsunuz haberiniz yok :)

ElecEngineer, 4 yıl önce
Kardeş sen 1 sorun doğru geldi diye savunuyorsun içi boş ama biz dolduruyoruz ama sen anlamak istemiyorsun.Önce konya dedin çürüttük şimdi muğla diyon kardeş.Bak şimdi doğu karadenizin orta ve batıdan farkının ne olduğunu sana anlatmam yanlış olur sen araştır ki gör.Basınç merkeZinden tut dağların yakın ve yüksek seyretmesi v.s. Ama sen ne anlatsamda anlamiycaksın.Senin bu sorun doğru atandın kardeş plaketini verin arkadaşa :)

Hewisel
Şube Müdürü
24 Eylül 2020 03:29

"Nokta" oldu "Üç nokta" :))))

Realistinsan
Aday Memur
25 Eylül 2020 12:28

Arkadaşlar soruda "EN ETKİLİ FAKTÖR HANGİSİDİR?" sorulmamıştır."DOĞRUDAN" etkili faktörler sorulmuştur.İklim belki en etkili faktör olabilir ancak iklim sahra çölünün kumlarının kahverengi orman toprağı olmasını sağlayamaz tek başına.Dolayısıyla toprak yapısı da doğrudan etkilidir.SU KAYNAKLARI da yağışın az olduğu zamanda etkili olabilir ancak doğrudan değil DOLAYLI yoldan etkili olabilir.cevap 1 ve 2 üzgünüm :((

Realistinsan
Aday Memur
25 Eylül 2020 12:30

Birçoğu kendi işine geldiği şekilde anlamak istediği için 3 nokta oldu :D

Hewisel, 4 yıl önce

"Nokta" oldu "Üç nokta" :))))

immune12
Şube Müdürü
25 Eylül 2020 13:37

Doğrudan kelimesinin anlamını bilmiyosan bu saatten sonra öğretecek değiliz. Toprak etkilidir ama doğrudan etkili değildir(Nokta) 2018?deki Eğirdir hezimeti gibi bir hezimet seni bekliyor hazırlan :ddd

Realistinsan, 4 yıl önce

Birçoğu kendi işine geldiği şekilde anlamak istediği için 3 nokta oldu :D

müsmühendis
Yasaklı
25 Eylül 2020 13:52

Bence sen bunu önce coğrafya hocalarına ve soruyu hazırlayan komisyona öğret bence :) Sizdeki artık salak özgüveni oluyor :) Kendini kandırmaya devam et :)

immune12, 4 yıl önce

Doğrudan kelimesinin anlamını bilmiyosan bu saatten sonra öğretecek değiliz. Toprak etkilidir ama doğrudan etkili değildir(Nokta) 2018?deki Eğirdir hezimeti gibi bir hezimet seni bekliyor hazırlan :ddd

immune12
Şube Müdürü
25 Eylül 2020 14:34

birincisi ÖSYM nin verdiği cevap anahtarı kesin değil 22 Ekimden sonra kesinleşecek. İkincisi soruya yalnız bir diyen coğrafyacılar da var. Sen şimdi onlardan daha iyi mi biliyorsun akıllı bıdık :d Bu soru tartışmalıdır ve olacağı hiç belli değil. Bunlar Ösym cevap anahtarını kutsal kitap sanıyor :d halbuki neredeyse her sene değişen, iptal olan soru var.

müsmühendis, 4 yıl önce

Bence sen bunu önce coğrafya hocalarına ve soruyu hazırlayan komisyona öğret bence :) Sizdeki artık salak özgüveni oluyor :) Kendini kandırmaya devam et :)

oguzhaner
Şef
25 Eylül 2020 23:50

İstesen de öğretemezsin çünkü açık şekilde kendin "doğrudan" kelimesinin anlamını bilmiyorsun.

Çay yetişmesinde toprak etkilidir. Toprak direk çayı etkiler. Buna doğrudan denir.

Toprak başka bir şeyi etkiler, o da çayı etkilerse dolaylı denir.

TOPRAK ---- ÇAY (Doğrudan)

TOPRAK -- X - ÇAY (Dolaylı)

O "X" yerine koyacak bir şey bulursanız haber edin. Yeşillenelim.

immune12, 4 yıl önce

Hewisel
Şube Müdürü
25 Eylül 2020 23:58

Ya abi kimse kıvırmasın. Bu soruya hakim olanlar içinde soruyu dikkatli okuyanlar "doğrudan" kelimesini görünce yalnız 1 dedi. Soruyu dikkatlice okumayanlar 1 ve 2 dedi. Keşke ben de dikkatsizce okısaydım. NOKTA.

E.R.W.
Memur
26 Eylül 2020 00:16

Ben cok dikkatli okudum ve 1,2 yi isaretledim.

Cidden artik hatanizi kabul edip sussaniz diyorum.

Toplam 37 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi