Editörler : cihan27E.Kayı Han

enngineer87
Memur
28 Ekim 2021 08:46

çok güzel açıklamışsınız hocam.gelir gider artışı dengesizliği ortada.o yüzden birikim ve sonrasında yatırım olmadıkça birşeyler almak veya olanı muhafaza edebilmek zorlaşacaktır...

bravehard, 2 yıl önce

Sevgili kardeşim hesap orta da, Babanızın zamanın da alabildiği şeylerin tamamını maaşıyla laması imkansız. Şöyle bir durum vardı eskiden, gider kalemleri düşüktü. Örneğin babanızın aylık ödediği faturalar, Elektrik ve Su idi, çoğu evde Telefon bile yoktu, bir Beyaz Eşya alındı mı 15 20 Sene kullanılırdı, Mobilya dediğiniz şey 1 Kere alınır neredeyse sonsuza kadar kullanılırdı.Yapabileceğiniz en büyük aktivite belki ayda yılda bir mangala gitmekdi. Şimdi düşünün şu an hangi faturaları ödüyorsunuz? Elektrik, Su, Doğalgaz, İnternet, sizin ve evinizin fertlerinin Cep Telefonları, Netflix vb, Elektronik Eşyalar özellikle Cep Telefonları maksimum 3 Yıl gidiyor (Özellikle Çocukların), Mobilyalar ortalama 5 Yıl içinde değişiyor, Beyaz eşya maksimum 5-7 sene içinde arıza lar vermeye başlıyor, hafta sonu özellikle şehirler de yaşıyorsanız, AVM gezisi, Sinema (Giderseniz tabii) ıvır zıvır masrafınız oluyor. Ve eskiden çoğu evde araç yokdu, şimdi hemen herkesin bir aracı var ve en mütevazi aracın masrafı bile çok fazla (Yakıt, sigorta, bakım, onarım, vize vb)

Benim babam da memurdu ve zamanın da ev araba alabilmiş nasıl almış biliyor musun??? Çiftçilik yaparak daha sonra bir miktar tarla satarak, borçlanarak, Annanemden gelen mirası değerlendirerek, yoksa aldığı 3 kuruş maaşla karnımızı zor doyuruyorduk. 80-90 Yıllarda ki mizah dergilerini bulup bakarsanız, memurları ceketlerin de yamalıklarla, Öğretmenleri Limon satarken falan gösterir mizah yaparlardı ki, emin olun bu doğruydu maalesef.

bravehard
Daire Başkanı
28 Ekim 2021 08:58

Sevgili kardeşim, Altın hesabın doğru ama, Altın son 2-3 Yıldır anormal durum da, bu yüzden oranlama yaparsan yanılırsın. Örneğin sizinle ben hatta hepimiz aynı durumdayız, bundan 2-3 Yıl önceye kadar bir düğününe giderken çok rahat çeyrek altın takabiliyordunuz değil mi? Şimdi çeyrek altın takabilmeniz için çok çok yakın bir akrabanız veya arkadaşınız olmalı doğru mu, çünkü çeyrek altın neredeyse 950 TL oldu. Çeyrek Altın pahalı diye gram altın çıkarıldı o bile şu an 550 TL civarı. Bundan 10 Yıl önce Eşimin doğum günü için, dişimden tırnağımdan artırıp Bilezik almıştım 29 Gram dı. Şu an neredeyse 15.000 TL yapıyor şimdi almam imkansız, durum bu.

napol24, 2 yıl önce

evet şimdi açtım hesapladım. asgari ücret 1997 yılında 23.474.000 tl dediğin için o hesaptan gidiyorum. 1997 yılı gram altın ortalama fiyatı 1.280.483 tl. Yani 1 aylık asgari ücretle ortalama 18 gram altın alınıyor. Bugün 2825/548 dersek ortalama 5 gram civarı. Yanlış olan bir hesap varmı.

28 Ekim 2021 09:09

İşsiz bekarım. Giderim maksimum 150 lira.
28 Ekim 2021 09:19

Bakıyorum gelirler fena değil; giderleri kısmak lazım...

hadihelehadi
Aday Memur
28 Ekim 2021 13:22

İktisad dersinde gelir gider dengesi vardır. Yanigeldiği kadar gider. Ayağı yorgana göre uzatmak lazım yani yorgan gelirdir.

Yorgana göre uzatmasan ayağın açıkta kalır sonrada başka yerin açıkta kalır 😊

29 Ekim 2021 13:26

aylık kozmetik giderim bile 600 700 tl

tolgaslı
Memur
29 Ekim 2021 17:01

Ya sen saçma mısın hükümet çok düşünüyorsa kendileri çifter çifter maaş almasın yandaşlarını belediyelere doldurup tonla para vermesin biz ülkeyi değilde ülkenin bizi düşünmesi gerek
fakir.adam, 2 yıl önce

bana kızmayın. bakın maaşlar böyle ardmaya devam ederse iktidar zora düşer. bu nedenle zora girmemesi için düşsün istedim maaşlar. maaşlar azalırsa iktidarın yükü azalacakdır. bir dahaki seçime kadar dişimizi sıkmalıyız. hep birlikde tekrar iktidara yürüyelim. haydi türküyem.

29 Ekim 2021 23:51

İyi de sanane
30 Ekim 2021 08:40

Mesele basit eskiden; toplumun genelinde faiz yok denecek kadar azdı, yardımlaşma güven vardı, şükür ve bereket vardı...
Mahmutt Kaya, 2 yıl önce
Eskiden babalarımız dedelerimiz asgari ücret yada bir tık üstünde maaşlar alarak ev araba sahibi olmuşlar bizleri okutmuşlar. Günümüze gelince değil ev araba almayı çocuk okutmayı, evi geçindirmeye bile yetmiyor. 1 maaşı geçtim eşle birlikte asgari ücrete çalışınca bile yetmiyor. Eskiden hayat çok daha mı ucuzdu yoksa insanlar çok daha mı tasarrufluydu bilmiyorum ama durum bu. Sonumuz hayrolsun.
30 Ekim 2021 08:42

Benim babam da fabrikada 23 yıl işçi olarak çalıştı, 3 çocuk, biri çalışırken kooperatif diğeri emekli tazminatıyla olmak üzere iki ev aldı.. ehliyet yeterli olmadığı için arabaya uzak...3 çocuğun ikisi lisans mezunu
bravehard, 2 yıl önce

Hangi eskiler, asgari ücrete yakın maaşla ev araba sahip olmuşlar??? Yemin ederim, bir tarafınızdan uyduruyorsunuz, ve uydurduğunuza kendiniz inanıyorsunuz.

30 Ekim 2021 08:48

Yanlış olan konu şu; araç o dönemlerde Türkiye'deki zenginlerin kullandığı bir vasitaydi... Yani o zamanın kıyası ile bakarsak şu an insanların özel uçakla seyahat etmesi gibi değerlendirebiliriz... Neden mi? O bahsedilen yıllarda mahallelerde sadece bir iki tane televizyonu olan ev vardı, belki bir kişinin de aracı, o kişilerde ttoplumda varlıklı insanlar olarak bilinirdi... Yani o dönemde toplumun üst seviyesinde bulunan kişiler kullanabiliyordu...
Kpsbirincisi, 2 yıl önce

Tuik filan diye dediğini itibarsizlastirmana gerek yok adam gayet objektif bir hesap yapmış. O zamanki asgari ucret belli brodwayin fiyatı belli, simdiki asgari ücret ve araba fiyatı da belli, şimdi bu hesapta yanlış olan ne ?

30 Ekim 2021 08:54

Şu an israf çok, o nedenle hiç birşey yetmiyor, sadece maaş da değil, zaman yetmiyor, sağlık yetmiyor, vs vs
bravehard, 2 yıl önce

Sevgili kardeşim hesap orta da, Babanızın zamanın da alabildiği şeylerin tamamını maaşıyla laması imkansız. Şöyle bir durum vardı eskiden, gider kalemleri düşüktü. Örneğin babanızın aylık ödediği faturalar, Elektrik ve Su idi, çoğu evde Telefon bile yoktu, bir Beyaz Eşya alındı mı 15 20 Sene kullanılırdı, Mobilya dediğiniz şey 1 Kere alınır neredeyse sonsuza kadar kullanılırdı.Yapabileceğiniz en büyük aktivite belki ayda yılda bir mangala gitmekdi. Şimdi düşünün şu an hangi faturaları ödüyorsunuz? Elektrik, Su, Doğalgaz, İnternet, sizin ve evinizin fertlerinin Cep Telefonları, Netflix vb, Elektronik Eşyalar özellikle Cep Telefonları maksimum 3 Yıl gidiyor (Özellikle Çocukların), Mobilyalar ortalama 5 Yıl içinde değişiyor, Beyaz eşya maksimum 5-7 sene içinde arıza lar vermeye başlıyor, hafta sonu özellikle şehirler de yaşıyorsanız, AVM gezisi, Sinema (Giderseniz tabii) ıvır zıvır masrafınız oluyor. Ve eskiden çoğu evde araç yokdu, şimdi hemen herkesin bir aracı var ve en mütevazi aracın masrafı bile çok fazla (Yakıt, sigorta, bakım, onarım, vize vb)

Benim babam da memurdu ve zamanın da ev araba alabilmiş nasıl almış biliyor musun??? Çiftçilik yaparak daha sonra bir miktar tarla satarak, borçlanarak, Annanemden gelen mirası değerlendirerek, yoksa aldığı 3 kuruş maaşla karnımızı zor doyuruyorduk. 80-90 Yıllarda ki mizah dergilerini bulup bakarsanız, memurları ceketlerin de yamalıklarla, Öğretmenleri Limon satarken falan gösterir mizah yaparlardı ki, emin olun bu doğruydu maalesef.

tselim08
Aday Memur
30 Ekim 2021 10:40

Bir devlet memuru, masasını silen çöpünü toplayan temizlikçiden daha az maaş alıyor.

fakir.adam
Şube Müdürü
30 Ekim 2021 13:11

gider az.maaşlar çok.yetiyor şükür.fazla kalan maaşlar geri alınmalı.devletimiz çökmeli maaşımıza.

yorum.X
Daire Başkanı
31 Ekim 2021 00:42

benim de çok zoruma gidiyor.az srumluluk çok maaş.

tselim08, 2 yıl önce
Bir devlet memuru, masasını silen çöpünü toplayan temizlikçiden daha az maaş alıyor.

remzi061906
Aday Memur
04 Kasım 2021 01:51

20 yaşındayım özel güvenlik ve koruma bölümü okuyorum kamu girsem bile anca 5000 tl maaş alırım bu maaşla bırak evlenmeyi nasıl tek başıma geçineceğim onu düşünüyorum demekki arff memuru olma gözüktü banada 10000 bin maaş anca yeter herhalde 2023 den sonra acaba ne olacak merak ediyorum

Gungorkm
Aday Memur
04 Kasım 2021 13:05

Annenizle küs olmanız hiç iyi değil. Dinin karşı olduğu bir şeyi istemiyorsa İslam'a göre de yanlış bir durum. Derhal annenizin elini öpün barışın ve özür dileyin.
fakir.adam, 2 yıl önce

gider az.maaşlar çok.yetiyor şükür.fazla kalan maaşlar geri alınmalı.devletimiz çökmeli maaşımıza.

Mahmutt Kaya
Daire Başkanı
05 Kasım 2021 01:37

ahahaha :) :)
Gungorkm, 2 yıl önce
Annenizle küs olmanız hiç iyi değil. Dinin karşı olduğu bir şeyi istemiyorsa İslam'a göre de yanlış bir durum. Derhal annenizin elini öpün barışın ve özür dileyin.

xxlarge-
Şube Müdürü
05 Kasım 2021 14:57

Aylık 1800.TL ev kredisi ödüyorum. Bununla birlikte toplam 5.500.TL giderim var. Tek maaşlı bir memurum.

Kamilc1
Yasaklı
08 Şubat 2022 21:13

Güncel
Toplam 194 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi