Editörler : F16 Gökçen
«114115116117118119120121122123124125»

Te Dua Te Dua
Kapalı
06 Eylül 2018 09:26

zaten yoktular dimi ?

zatenyoktular.y, 6 yıl önce

bazı kişiler hala yaşıyorsa ne güzel.

mervee89
Aday Memur
06 Eylül 2018 15:49

Kimse kendi yalnızlığıyla başa çıkamıyorken başkasının yalnızlığını hiç almaz

ercan5411
Kapalı
06 Eylül 2018 15:52

hayırlısı olsun

ercan5411
Kapalı
07 Eylül 2018 12:03

yalnızlık iyidir. doğru kullanırsan

Te Dua Te Dua
Kapalı
07 Eylül 2018 14:56

gece en çok sen bana da yalnızlık yakıştı

Metallurgist
Başbakan Müsteşarı
19 Eylül 2018 22:56

... Kaç bin kere söyleyeyim, öyle yaşatan, öyle sevdirensin ki.. Seni tanımak, seni bir kerecik bile görmek, milyarla yıl yaşamaktan daha dolu, daha hazlı ve daha değerlidir.

...

Gözlerinden, burnunun, üst dudağına düşen fark edilmez incecik gölgesinden öperim canım. Öperim ömrüm. Yaşşa!

Senin, yine senin

(Ahmet Arif, Leylim Leylim)

E.k.i.nn
Kapalı
20 Eylül 2018 12:02

tamam tamam bu kadar reklam yeter:p Bi kez daha bu kitaptan bi alıntı yapıp paylaşmıştın. Çok etkilenmiştim, hemen sipariş verdim ve dün başladım okumaya :) Hatta 10. sayfasında diyodu ki: " Kalem tutan ellerine kurban olurum. Yaz Ahmet kuluna iki satırcık." Bu güzel kitap hiç bitmese ya.
Metallurgist, 6 yıl önce

... Kaç bin kere söyleyeyim, öyle yaşatan, öyle sevdirensin ki.. Seni tanımak, seni bir kerecik bile görmek, milyarla yıl yaşamaktan daha dolu, daha hazlı ve daha değerlidir.

...

Gözlerinden, burnunun, üst dudağına düşen fark edilmez incecik gölgesinden öperim canım. Öperim ömrüm. Yaşşa!

Senin, yine senin

(Ahmet Arif, Leylim Leylim)

Metallurgist
Başbakan Müsteşarı
21 Eylül 2018 11:00

Halbuki kitap önerilerim beğenilmezdi :))

Ahmed Arif candır. Diğer şairler gibi bir ona bir buna aşık olmamış. Sevmiş, sevdalanmış, hep beklemiş. Seninim demiş Leylisine. Hep yüceltmiş O'nu. Hiç mi sitem etmemiş hiç mi laf söylememiş. Yazmadığına sitem etmiş. Konuşamadğı için laf söylemiş ama vazgeçmemiş aşkını mektuplara dökmeden.

Velhasılı güzel sevmiş. Herkese böyle güzel sevenler nasip olsun.

Ara ara alınıp yine bir hap niyetine okunur mektupları.

E.k.i.nn, 6 yıl önce
tamam tamam bu kadar reklam yeter:p Bi kez daha bu kitaptan bi alıntı yapıp paylaşmıştın. Çok etkilenmiştim, hemen sipariş verdim ve dün başladım okumaya :) Hatta 10. sayfasında diyodu ki: " Kalem tutan ellerine kurban olurum. Yaz Ahmet kuluna iki satırcık." Bu güzel kitap hiç bitmese ya.

E.k.i.nn
Kapalı
24 Eylül 2018 22:28

"Şaşkınım, beni böyle yarattığın için sana nasıl teşekkür edeyim bilemiyorum Leyla. Kölen olmak ne büyüklükmüş meğer! Başın için, bir daha yaratılması imkansiz gözlerin için, bana rahat, bana anlaşılır bir mektup. Delinim. Ayrılık korkunç." (S.111)

Haklısın. Bilmem nasıl desem metallurgist ama; aşk şiirleri yazan diğer büyük ustalar için aşık olmak biraz araçmış diye düşünüyorum. Yani şiir yazabilmek için birine aşık oluyolar, âşk(!)ları geçiyo ve sonra başkasından alıyolar ilhamı.. sıkça ilham değiştiriyolar hatta:)

Ama Ahmed Arif'te hal böyle değil; kendi de bu kitabında, sevdiği kadına; "senden sonra şair oldum, seninle şair oldum" benzeri sözler söylüyor.

Bir çoğunun aksine, sevdası Ahmed Arif için amaç.. Bu karşılıksız, katışıksız, büyük sevdası ustaya yazdırıyo.

Diyeceğim şu ki; Şiir yazmak için aşık olmamış, aşık olduğundan şiir yazmış:)

Metallurgist, 6 yıl önce

Halbuki kitap önerilerim beğenilmezdi :))

Ahmed Arif candır. Diğer şairler gibi bir ona bir buna aşık olmamış. Sevmiş, sevdalanmış, hep beklemiş. Seninim demiş Leylisine. Hep yüceltmiş O'nu. Hiç mi sitem etmemiş hiç mi laf söylememiş. Yazmadığına sitem etmiş. Konuşamadğı için laf söylemiş ama vazgeçmemiş aşkını mektuplara dökmeden.

Velhasılı güzel sevmiş. Herkese böyle güzel sevenler nasip olsun.

Ara ara alınıp yine bir hap niyetine okunur mektupları.

E.k.i.nn
Kapalı
24 Eylül 2018 22:36

Bi de.. Kitap önerilerin beğenilmez mi? yapma yaa:p Ortaokulda okuduğun kitapları önerdiğin için mi beğenmiyolar ki ? :)

Metallurgist
Başbakan Müsteşarı
26 Eylül 2018 11:53

Leyla Erbil kitaplarının birisinde

"Çünkü bekleyişinin süslü bir imparatorluğu vardır. Umut silinene kadar güçlü bir direnişle dikilirsin tahtında."

Ahmed Arif'in yazdığı mektuplar ortada ama sevdiği kadından gelen mektuplar yok. Leyla'sı ne dedi ne söyledi bilmiyoruz. Ahmed Arif'in içinde hep umut taşımasını sağladığı söylemek yanlış olmaz. Leyla'dan gelen her mektup Ahmed Arif'e umuttu. Sadece mektup beklemedi. Resmini istedi, sesini duymak istedi. Duygularını yazdı hep. Şiire dönüştürdü sözlerini.

Sürekli "Ben senin mecburunum - başkaca yokum" dedi.

Leyla'yı yeri geldi peygamber gibi gördü yeri geldi tanrı gibi davrandı sözleriyle. "Yaz Ahmed kuluna" ifadesi en büyük göstergesi.

Hiç "sahibim" ifadesini kullandı mı hatırlamıyorum ama oda güzel bir kelime.

E.k.i.nn, 6 yıl önce

"Şaşkınım, beni böyle yarattığın için sana nasıl teşekkür edeyim bilemiyorum Leyla. Kölen olmak ne büyüklükmüş meğer! Başın için, bir daha yaratılması imkansiz gözlerin için, bana rahat, bana anlaşılır bir mektup. Delinim. Ayrılık korkunç." (S.111)

Haklısın. Bilmem nasıl desem metallurgist ama; aşk şiirleri yazan diğer büyük ustalar için aşık olmak biraz araçmış diye düşünüyorum. Yani şiir yazabilmek için birine aşık oluyolar, âşk(!)ları geçiyo ve sonra başkasından alıyolar ilhamı.. sıkça ilham değiştiriyolar hatta:)

Ama Ahmed Arif'te hal böyle değil; kendi de bu kitabında, sevdiği kadına; "senden sonra şair oldum, seninle şair oldum" benzeri sözler söylüyor.

Bir çoğunun aksine, sevdası Ahmed Arif için amaç.. Bu karşılıksız, katışıksız, büyük sevdası ustaya yazdırıyo.

Diyeceğim şu ki; Şiir yazmak için aşık olmamış, aşık olduğundan şiir yazmış:)

Metallurgist
Başbakan Müsteşarı
26 Eylül 2018 12:25

Yok ya öyle değil. Masal seven ve hala dinleyen bir koca bebeğe içinde masalsı öğeler barındıran, yüz güldüren birkaç kitap tavsiye ettim.

Neymiş kitap çok saçmaymış :))

Gel masal anlatayım desem hemen "hadi anlat" der :Pp

E.k.i.nn, 6 yıl önce
Bi de.. Kitap önerilerin beğenilmez mi? yapma yaa:p Ortaokulda okuduğun kitapları önerdiğin için mi beğenmiyolar ki ? :)
26 Eylül 2018 13:46

der mi ??

Metallurgist, 6 yıl önce

Yok ya öyle değil. Masal seven ve hala dinleyen bir koca bebeğe içinde masalsı öğeler barındıran, yüz güldüren birkaç kitap tavsiye ettim.

Neymiş kitap çok saçmaymış :))

Gel masal anlatayım desem hemen "hadi anlat" der :Pp

Metallurgist
Başbakan Müsteşarı
26 Eylül 2018 13:50

% 100

KuymakBeyi DeliGadir, 6 yıl önce

der mi ??

26 Eylül 2018 14:25

kendinize çok güveniyorsunuz

Metallurgist, 6 yıl önce

% 100

E.k.i.nn
Kapalı
26 Eylül 2018 19:06

"Ben senin mecburunum" Ahmed Arif bunu açık ederek kazanamamış işte.. çünkü karşındakine mecbur olduğunu hissettirmeye gelmez. bi havalanır, (olmadık yere) kendini çeker senden. Bu çoğumuzun psikolojik davranışı böyle.. Neyse kitap mevzusuna geleyim, direkt masal kitabı önerseydin o zaman:p çıkarım yanlış olmuş:)
Metallurgist, 6 yıl önce

Leyla Erbil kitaplarının birisinde

"Çünkü bekleyişinin süslü bir imparatorluğu vardır. Umut silinene kadar güçlü bir direnişle dikilirsin tahtında."

Ahmed Arif'in yazdığı mektuplar ortada ama sevdiği kadından gelen mektuplar yok. Leyla'sı ne dedi ne söyledi bilmiyoruz. Ahmed Arif'in içinde hep umut taşımasını sağladığı söylemek yanlış olmaz. Leyla'dan gelen her mektup Ahmed Arif'e umuttu. Sadece mektup beklemedi. Resmini istedi, sesini duymak istedi. Duygularını yazdı hep. Şiire dönüştürdü sözlerini.

Sürekli "Ben senin mecburunum - başkaca yokum" dedi.

Leyla'yı yeri geldi peygamber gibi gördü yeri geldi tanrı gibi davrandı sözleriyle. "Yaz Ahmed kuluna" ifadesi en büyük göstergesi.

Hiç "sahibim" ifadesini kullandı mı hatırlamıyorum ama oda güzel bir kelime.

E.k.i.nn
Kapalı
26 Eylül 2018 21:50

Burada bir nick var, her gördüğümde bir halk müziği dilime dolanıyo. işin kötü tarafı bu halk müziğinin türkçe olmaması.. bildiğim -ya da bildiğimi sandığım- tek bir cümleyi içimden geçirip duruyorum. can sıkıcı cidden. (tek derdim bu.)

E.k.i.nn
Kapalı
26 Eylül 2018 21:56

Günün bilançosu:

Alınan onlarca suni gülüş karşılığında verilen aynısından.

2 ağır meraklı müdür gerginliği.

1 adet kendini halt sanmış insan mesajının karşılığında hissedilen sinir harbi.

26 Eylül 2018 23:16

cikarsama olmamış olabilir mi bay bilmiş
Metallurgist, 6 yıl önce

% 100

Metallurgist
Başbakan Müsteşarı
28 Eylül 2018 09:46

Haklısın çok sevsen de sevdiğini belli etmeyeceksin sevdiğine. "Zalım" çok bu hayatta :))

La Fontaine'den masallar kitabını önereceğim. Bir litrede tam yağlı süt göndereyim. Geceleri yatmadan önce masalını okurken sütünüde içsin.

Çok düşünceli gördüm kendimi :Pp

E.k.i.nn, 6 yıl önce
"Ben senin mecburunum" Ahmed Arif bunu açık ederek kazanamamış işte.. çünkü karşındakine mecbur olduğunu hissettirmeye gelmez. bi havalanır, (olmadık yere) kendini çeker senden. Bu çoğumuzun psikolojik davranışı böyle.. Neyse kitap mevzusuna geleyim, direkt masal kitabı önerseydin o zaman:p çıkarım yanlış olmuş:)
Toplam 3177 mesaj
«114115116117118119120121122123124125»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi