Editörler : Pangaea
20 Mayıs 2020 13:04

MEB'e atanan öğretmenlerin sözleşmeleri için öneriler

Şu an 18 Mart'ta atanan öğretmenlerin göreve başlamaları için tek engel sözleşmelerin ıslak imzalı olarak imzalanması gözüküyor.

Bu sorunu aşmak için önerilerim şöyle:

1- Atanan öğretmenler sözleşme metnini web sitesinden indirip imzalayarak ikamet ettikleri ilin İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne elden teslim ederler. İl Mem'ler bu sözleşmeleri taratarak Elektronik Belge Sistemi'ne kaydedip ilgili okula üst yazı ile iletirler. İlgili okul müdürü de sözleşmeyi elektronik imza ile imzalayarak resmi işlemi tamamlamış olur. E-imzalı sözleşme atanan öğretmenlerin mail adreslerine gönderilir.

2- Yine aynı şekilde atanmış öğretmenler sözleşme metnini web sitesinden indirip imzalayarak atandığı okula veya o okulun bulunduğu İl Mem'e iadeli taahütlü posta ile gönderebilir.

3- Okullar yine aynı şekilde imzalanmış sözleşmeleri atanan öğretmenlere iadeli taahütlü gönderir. Öğretmenler sözleşmeyi imzalayıp tekrar okula iadeli taahütlü geri gönderir.

4- Atanmış öğretmenlere Meb tarafından İçişleri Bakanlığı'ndan özel izin çıkartılır. Bu öğretmenler 1 veya 2 gün içinde atandıkları okula giderek sözleşmeleri imzalayıp ikamet adresine geri döner.

5- Sözleşme metinleri e-devlette Meb'in açacağı servis ile elektronik olarak imzalanabilir. (Herkesin e-imzası olmayacağı için bu seçenek pratikte zor olabilir.)

6- Meb geçici bir mevzuatla atanan öğretmenlerin sözleşmelerinin ikamet ettikleri İl Mem'ler tarafından imzalanmasını sağlayabilir.

Bu işlemlerden sonra atanan öğretmenler göreve başlamış sayılır ve özlük hakları da işlemeye başlar. EBA üzerinden seminerler verilerek Eylül ayında eğitim-öğretim dönemine hazırlanırlar.

Burakd85
Kapalı
20 Mayıs 2020 13:13

Hocam yalan söylüyorlar. Onlarda biliyor farklı şekillerde imza olayının çözülebileceğini. Sorun şöyle boyle bir zamanda ekonomiye + bir yük daha çıkmasını istemiyorlar. Benim tahminimce bu olayda ziya hoca nin falan da bir suçu yok. Zaten bakanlar şu zamanda bir işe yaramıyor. Bütün ipler CB Yo gosteriyor. Yoksa sorunu internetten 5 dakika da çözersin. Bizi bir yük olarak görüyorlar. Yazık devlete aciyorum.

ultrakeci
Aday Memur
20 Mayıs 2020 13:25

Yok hocam böyle öyle düşünmüyorum. 1 milyon öğretmene ek dersleri verildi. 200 bin ücretli+pictes öğretmenine maaş+ek dersleri verildi. Bunların ekonomide oluşturacağı yük emin olun 20 bin öğretmenin maaşı yanında devede kulak kalır.

Birkaç haftaya sorunun çözüleceğini düşünüyorum.

fatih ç.
Genel Müdür
20 Mayıs 2020 13:28

Bunlar aşılamayacak şeyler değil hocam. Önceki atamalarda da güvenlik soruşturması vardı mesela, aylarca sürüyor. Halbuki isteseler atamayı yapar, ardından soruşturmayı yaparlardı. kaç kişi mülakatı geçip soruşturma aşamasında eleniyor ki? 5 mi, 10 mu? bu kadar kişi için 20bin kişiyi bekletmek mantıklı mı?

maksat olabildiğince geç başlatmak bu kadar basit. size olan da aynı. isteseydiler anında yapılırdı ama nasılsa okul kapalı diyerek süreç uzatılıyor. internetten kağıt indirip göndermek herkesin aklına gelebilecek bir şey. işi olan kişiler de bunun belgesiyle yasak da olsa şehirden ayrılabiliyor.

bunun dışında yine biz gss belgesi, hastane raporunu falan hep kargoyla gönderdik. gerekli evrakları atandığım yere kendim götürmedim. bunların yanına sözleşmeyi de eklersin olur biter.

findikfistik101
Aday Memur
20 Mayıs 2020 14:35

Evet gençler az önce Hamza hoca Haziran zor gözüküyor dedi şimdi de Temmuza kaldık böyle böyle Eylül e gider bu iş.

ultrakeci
Aday Memur
20 Mayıs 2020 14:44

O zaman gençler haziran da olmayacaksa bu işin bir anlamı kalmadı.

Ek atamaya bizlere de başvuru hakkı verilsin.

Bunun için eylem yapmalı.

aslantaner
Memur
20 Mayıs 2020 16:30

Hamza Hoca başka birisine de bayram sonrasını işaret etmiş.

Bence Haziran'da kararnameler gönderilecek.

ultrakeci, 4 yıl önce

O zaman gençler haziran da olmayacaksa bu işin bir anlamı kalmadı.

Ek atamaya bizlere de başvuru hakkı verilsin.

Bunun için eylem yapmalı.

findikfistik101
Aday Memur
20 Mayıs 2020 17:21

Bayram sonrasını geçtiğimiz gün söylemişti, demek ki şartlar değişti. İşler temmuza kaldı en son açıklaması bu.

brkckl
Şube Müdürü
20 Mayıs 2020 18:01

Pazartesi giydim fesi, Salı sallanır, Çarşamba çarşafa dolanır, Perşembe perişanlıktır, Cuma mübarek gün, Cumartesi-Pazar haftasonu.... Böyle gider Eylül'e kadar :D

findikfistik101, 4 yıl önce

Evet gençler az önce Hamza hoca Haziran zor gözüküyor dedi şimdi de Temmuza kaldık böyle böyle Eylül e gider bu iş.

crtr81
Aday Memur
20 Mayıs 2020 21:36

Sayın hocalarım. Buraya goy goy yapmak, morak bozmak, başarısızlık psikolojilerini tatmin etmek amacıyla yorum yapan şahışlara aldırış etmeyin. Gülün ve geçin. Şuan her türlu sendika, kurum kuruluş ve de son olarak bugünde mecliste milletvekilleri 18 martta atanan bizlerin sorununu dile getirdi. Bu konu artık azimsanamayacak sekilde resmi olarakta dile getiriliyor. Keza Hamza aydogdu ve Ziya Selçuk'ta bu durum ile ilgili çalısma yapildigini bildirdi. Hiç merak etmeyin sevgili meslektaşlarım. Bayram sonu ve haziran ayinda bizi güzel haberler bekliyor ve artik eminimki bu mağduriyetimizde çözülecek ve Hakkımızı teslim edecekler. Az kaldı. Müsterih olalım, Allah Haklının Hakkını verendir. Yine tekrar moral bozucu empati yeteneginden yoksun şahislara aldırış etmeyin biraksin istediklerini desinler. Kötü niyetliler er ya da geç bu imtihani kaybedecekler. Az kaldı , bir kac haftaya rahata ereceğiz. HAKLARİMİZİ ALACAĞİZ.

iTosun
Aday Memur
20 Mayıs 2020 22:06

Hocam bilakis şahsen benim bu hased ve fesad arkadaşların yorumları moralimi yükseltiyor. Kudurdukça kuduruyorlar. İsimlerini tek tek kaydettim. Atandığımız gün o saatte özelden hepsine geçmiş olsun mesajı atacam :))))

Yaklaşıyor yaklaşmakta olan...

Ben Antalya'ya atandım. Eylül'de görecem onların halini.. Bir mesaj da o zaman derceyleyecem (:

crtr81, 4 yıl önce

Sayın hocalarım. Buraya goy goy yapmak, morak bozmak, başarısızlık psikolojilerini tatmin etmek amacıyla yorum yapan şahışlara aldırış etmeyin. Gülün ve geçin. Şuan her türlu sendika, kurum kuruluş ve de son olarak bugünde mecliste milletvekilleri 18 martta atanan bizlerin sorununu dile getirdi. Bu konu artık azimsanamayacak sekilde resmi olarakta dile getiriliyor. Keza Hamza aydogdu ve Ziya Selçuk'ta bu durum ile ilgili çalısma yapildigini bildirdi. Hiç merak etmeyin sevgili meslektaşlarım. Bayram sonu ve haziran ayinda bizi güzel haberler bekliyor ve artik eminimki bu mağduriyetimizde çözülecek ve Hakkımızı teslim edecekler. Az kaldı. Müsterih olalım, Allah Haklının Hakkını verendir. Yine tekrar moral bozucu empati yeteneginden yoksun şahislara aldırış etmeyin biraksin istediklerini desinler. Kötü niyetliler er ya da geç bu imtihani kaybedecekler. Az kaldı , bir kac haftaya rahata ereceğiz. HAKLARİMİZİ ALACAĞİZ.

Burakd85
Kapalı
20 Mayıs 2020 22:12

Hocam keşke bu kadar pozitif olabilsem ya dün bakan sinyal veriyordu bugün Haziran a zor diyorlar. Birde mutlu huzurlu bayram geçirin sonra gorusecegiz dedi dün bugün de Haziran zor diyor ya valla kafayı mı bulmaya çalışıyor yoksa uyandı öyle mi yazdı mesajı valla kafayı yedim sinirden duvarı yumrukladim. Tutarsızlıktan başka bir şey değil. Bizi iyi siniyorlar ya hayırlısı

crtr81, 4 yıl önce

Topalahmet
Aday Memur
20 Mayıs 2020 22:23

Artık iş o kadar uzadı ki meslekten uzaklaşıyor millet.

crtr81, 4 yıl önce

Nuran55
Aday Memur
21 Mayıs 2020 21:47

Peki arkadaşlar bu süreçte evraklarını derleyen var mı? Ben sağlık raporu almadım henüz mhrsde randevu yok hastaneyi arıyorum açmıyor. Evrakları derleyen var ise bilgi verebilir mi? Şimdiden teşekkür ederim .

iTosun
Aday Memur
22 Mayıs 2020 06:21

Hocam evrak içinde en uğraştıranı sağlık raporuydu. 18 Martta atanıp göreve başlayacağımızıdüşündüğümüz için çoğu kişi evrakını hazır etmişti zaten. Siz de merak etmeyin şu virüs zamanı sağlık raporunda da bir kolaylık sağlarlar.

Hayırlı olsun bu arada...

Nuran55, 4 yıl önce

Peki arkadaşlar bu süreçte evraklarını derleyen var mı? Ben sağlık raporu almadım henüz mhrsde randevu yok hastaneyi arıyorum açmıyor. Evrakları derleyen var ise bilgi verebilir mi? Şimdiden teşekkür ederim .

Nuran55
Aday Memur
22 Mayıs 2020 15:52

Teşekkür ederim hocam sizlere de hayırlı olsun.

iTosun, 4 yıl önce

Hocam evrak içinde en uğraştıranı sağlık raporuydu. 18 Martta atanıp göreve başlayacağımızıdüşündüğümüz için çoğu kişi evrakını hazır etmişti zaten. Siz de merak etmeyin şu virüs zamanı sağlık raporunda da bir kolaylık sağlarlar.

Hayırlı olsun bu arada...

dundarbeyguneribey
Daire Başkanı
25 Mayıs 2020 15:45

böyle bir sorun yok okullar açık, memler açık kamuda tam zamanlı mesai var.

Toplam 16 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi