Editörler : supporters.

12 Ağustos 2008 22:59

El yazısı ile Öz geçmiş hazırlama Yardım!!!

Arkadaşlar sınava başvuracam.El yazısı ile özgeçmiş istiyorlar...nasıl yazacağıma bi türlü karar veremedim...şekil itibariyle nasıl olmalı...kompoziyon gibi mi?...madde madde mi yazayım?...

bu konuda yardımcı olursanız sevinirim...

böCeq
Kapalı
12 Ağustos 2008 23:06

Elinde mutlaka bir ders kitabı arkasında bir hocanın özgeçmişinin bulunduğu bir kitap vardır. O kitaptaki hocanın özgeçmişini örnek alarak kendine uyarlayabilirsin.. Bu bilgilere ek olarak ilave etmen gereken bilgiler

Kurs-iş deneyimi

İletişim bilgileri

Referans bilgileri (başvuru formunda kimi referans vermişsen)

Özgeçmişi yazarken mutlaka üçüncü ağızdan yazmalısın.. En fazla yapılan hata ilk ağızdan yazılmasıdır.

cmzrfdl
Şef
12 Ağustos 2008 23:44

halk bankası uzman yardımcılığı sınavı sonrası herşey diye bir başlık vardı özel sektörde. orada 1-2 arkadaş örnek koydular.

pub.adm
Kapalı
13 Ağustos 2008 00:24

Çok faydalı bir başlık olmuş.

Arkadaşlar elinizde örnekler varsa paylaşabilir miyiz?

ErtannatrE
Şube Müdürü
13 Ağustos 2008 00:36

bir de başlıkta yazdığın gibi "öz geçmiş" şeklinde değil de "özgeçmiş" şeklinde başlasın özgeçmişin, yazdığın gibi "başvuracam" ve "kompoziyon" gibi kelimeler kullanma sakın :)) başarılar...

13 Ağustos 2008 00:47

dostlar onu bunu bırakın bugün birşey farkettim. koskoca ulusal gazetede adam üç nokta (...) yerine sürekli iki (..) kullanıyordu ve bunu her yazısında yapmış. yuh dedim adamın imla kurallarından haberi yok ulusal gazetede köle yazarı! ne günlere kaldık...

pub.adm
Kapalı
13 Ağustos 2008 00:54

Herkes "kesin" cümleler kurabilir ama ben -nedense -çok kesin konuşan ve yazan insanların çok hatalarının çıkacağını düşünürüm...

13 Ağustos 2008 00:56

köle yazarı değil köşe yazarı olacak :)

13 Ağustos 2008 13:06

SANAYİ VE TİCARET BAKANI

Zafer ÇAĞLAYAN

Zafer ÇAĞLAYAN, Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Makine Mühendisliği bölümünden 1980 yılında mezun oldu. Aynı yıl iş hayatına başladı ve sanayiciliğe adım attı.

1987 yılında Ankara Sanayi Odası seçimlerinde, en genç sanayici olarak Oda Meclisi Üyeliği?ne seçildi. Hemen 2 yıl sonra 1989 yılında ASO Yönetim Kurulu Üyesi olan ÇAĞLAYAN, önce muhasip üye, ardından da 1991?den itibaren 4 yıl süreyle ASO Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev yaptı.

ÇAĞLAYAN, Kasım 1995 tarihinde yapılan seçimlerde en genç ASO Başkanı olarak Ankara Sanayi Odası (ASO) Yönetim Kurulu Başkanlığı?na seçildi. ASO?nun en uzun süre görev yapan başkanı olarak o tarihten beri (12 yıl) bu görevi sürdürdü.

Zafer ÇAĞLAYAN?ın Başkanlığını yaptığı Ankara Sanayi Odası 1997 yılında KOBİ?lerle ilgili çalışma ve önerilerinden dolayı ?En Başarılı Kuruluş? seçildi.

ÇAĞLAYAN, 1999 yılında yaşanan Ağustos depremi sonrası 70 bin kişinin yararlandığı ve devletin 1 milyar Alman Markı gelir sağladığı Bedelli Askerlik, Deprem Tahvili, Kamu Arazilerinin ve Milletvekili Lojmanlarının Satışı, Türk işadamlarına Vize kolaylığı getirilmesi, Bölgesel Asgari Ücret ve 70 bin KOBİ için geliştirdiği ve daha sonra yasalaşan Anadolu Yaklaşımı projelerini gündeme getirdi.

Sanayici ve ASO Başkanı olarak, Genel Ekonomi, Üretim, İşsizlik, Sanayi, Ticaret, KOBİ?ler ve Esnaflar ile ilgili olarak hazırladığı önemli çalışma, proje ve önerileriyle Türkiye?nin gelişmesine katkıda bulundu.

1996-1998, 2002-2005 yılları arasında ülkemiz özel sektörünün çatı örgütü olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı olarak da görev yapan ÇAĞLAYAN, aynı göreve 2005 Mayıs ayında 2005-2009 dönemi için yeniden seçildi.

Zafer ÇAĞLAYAN ayrıca, TOBB ETÜ (TOBB Ekonomi Teknoloji Üniversitesi) ile TEPAV Türkiye Ekonomi Araştırma Vakfı Mütevelli Heyet Üyesidir.

Zafer ÇAĞLAYAN, 22 Temmuz 2007 seçimlerinde, AKPARTİ Ankara 2. Bölgeden Milletvekili seçildi. 29 Ağustos 2007 tarihinde 60. Hükümette Sanayi ve Ticaret Bakanı olarak görev aldı.

1957 yılında Muş?ta doğan ÇAĞLAYAN, İngilizce biliyor ve evli, iki çocuk babasıdır.

böCeq
Kapalı
13 Ağustos 2008 13:17

Özgeçmiş bu sınav evrakları içinde en önemsiz olanlarındandır. Yazının şekilli olması önemli değil. Cümle kalıpları ve ifadenin güzel olması önemli olan..

Özgeçmiş şu bilgileri içerir şekilde üçüncü ağızdan yazılmalı.

Doğum yeri-tarihi

Eğitim süreci (okul isimleri ile ilkokuldan başlayarak, lisansta şayet başarı yüksekse vurgulanarak, lisansüstü yapılmışsa tez konusu, kimle tezin çalışıldığı dereceleri ve varsa makaleler)

Üyelikler, sertifika bilgileri

İngilizce vd dil bilgileri derecesi (orta-yüksek)

En son medeni hali ve varsa çocuk sayısı

canugurxxx
Aday Memur
13 Ağustos 2008 14:27

Eğer el yazınla yazılmış özgeçmiş isteniyorsa üçüncü ağızdan yazılmaz.İlk ağızdan yazılmalıdır.başkası tarafından yazılan özgeçmiş örnekleri üçüncü ağızdan yazılır.

ivo03
Aday Memur
13 Ağustos 2008 16:10

bence de 1. ağızdan olur yani en azından ben öyle yaptım.

böCeq
Kapalı
13 Ağustos 2008 16:54

aferim iyi yaptın.. Sanki doğruymuş gibi. Ben o tip özgeçmişleri enstitü başvurularında gülmek için okuyodum.. Ya Allah aşkına üniversite mezunusunuz.. Ben şurda doğdum bura okudum ile resmi bir kuruma özgeçmiş mi yazılır. Bu dilekçe deil. Dilekçeler ilk ağızdan yazılır.

pub.adm
Kapalı
13 Ağustos 2008 17:11

böceq ciğim sen bu işleri iyi bildiğine göre bize kurum sınavlarına girmiş bir öğrenci özgeçmişi örneği verir misin!!!

böCeq
Kapalı
13 Ağustos 2008 17:16

verdim..

Benzeri bir konu bi kes daha açılmıştı o konuya bakınız

minimalist
Aday Memur
13 Ağustos 2008 19:15

El yazı ile istenen özgeçmişde birinci tekil şahıs kullanılır. Bu, işin mantığı gereği öyledir çünkü : "Kendi el yazınız ile çocukluğunuz, aileniz, gelecek hedeflerinizi de içeren özgeçmişinizi yazınız" diyen bir ilan var.Örneğin gelecek hedefimizi "o" zamiri ile nasıl anlatabiliriz? "x kişisi gelecekte saygın bir konumda bulunmak istiyor" Ne kadar komik, niyet okuyuculuğun başka bir versiyonu gibi:)

pub.adm
Kapalı
13 Ağustos 2008 20:05

ohh! be!

sonunda birisi mantıklı bir açıklama yapmış. saatlerdir düşünüyorum, "kendimden nasıl 3. tekil şahıs gibi bahsedeceğim" diye...Roman yazar gibi...

Benim gibi düşünen biri çıktı:))))

Böcek ciğim zahmet olmazsa o sayfayı bize aratma da şu 3. tekil şahıs olarak kendimizi anlatacağımız özgeçmiş örneğini -copy,paste- yapıver...

pub.adm
Kapalı
13 Ağustos 2008 20:07

:)) he he!

böCeq
Kapalı
13 Ağustos 2008 20:18

bir önceki sayfada kabak gibi duruyor..

---bir kısmı

Zafer ÇAĞLAYAN, Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Makine Mühendisliği bölümünden 1980 yılında mezun oldu. Aynı yıl iş hayatına başladı ve sanayiciliğe adım attı.

---

şimdi bunu 1. ağza çevirelim..

Zafer çağlayan olarak Gazi Ünv. Mühendislik F. Makina Müh. bölümünden 1980 yılında mezun oldum. Aynı yıl iş hayatına başladım ve sanayiciliğe adım attım..

:)) sohbet mi ediyon özgeçmiş mi yazıyon sorarlar adama

ölmekistiyorum
Kapalı
13 Ağustos 2008 20:25

ya başvuru formunda referans ile ilgili bişey yok ama başvuru şartlarında 2 kişinin soyunu sopunu yazmamızı istiyolar. hem iş hemde ev adreslerini.nrden bulcaksak bunları.

böCeq
Kapalı
13 Ağustos 2008 20:27

onlar önemli işte..

Belki en sonunda kurtarıcı olarak çıkabilirler..

Toplam 72 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi