Editörler : "eskiyara"Pangaea

hugo.almeida
Kapalı
08 Aralık 2021 09:22

Gerekiyorsa gerekeni uygun biçimde yapın. Tutan yok sizi.

coshuva, 2 yıl önce
Sorulara takılı kalma hügo. Burda temel mesele sorun. Sorular sorunluysa ki camiada neler var neler. O zaman sorulara değil soruna müdehale etmiş olur. Hiçbir müdür durup dururken öğretmenin sınavına müdehale etmez. Sadece hukuken müdehale edilir görüşü yanlıştır. Hukuki soruşturma ile idari soruşturma ayrı şeylerdir. Gerekirse müfettiş görevlendirilir yine bakılır. Bunlar sorun olduğu anlamına gelir. Hukuki boyutu ayrıdır.

bayram-48-48
Memur
08 Aralık 2021 09:30

Bırak bu boş lakırdıları. Süslü cümleleri. Önceden okulla ve öğretmenle ilgili tüm denetimi müfettişler yapar idi. Şimdi bu görev işine gelse de gelmese de okul müdürlerinin. Bu kapsamda müdür ders denetimi de dahil olmak üzere okulla ilgili tüm iş ve işlemlerden ve denetimden öncelikle sorumludur.
hugo.almeida, 2 yıl önce

Ya hu dediğin ne yönetmelikte var ne de teknik olarak mümkün değil. Hadi kendi branşına ait yazılı sınavını inceledin diyelim. Diğer branşları nasıl neye göre inceleyeceksin? Sınav evrakı dediğin şey sınav ve cevap anahtarından oluşur. Sen onu alacaksın ve hiç bilmediğin dersin kazanımlarına bakacaksın öyle mi? Bir önceki sınavdan sonra yoğunluğuna bakacaksın. Önüne yıllık planı açacaksın, bir önceki yazılı sorularını inceleyeceksin ve sonra diğerine bakacaksın

Sonra da öğretmeni çağırıp hangi kazanımın diğerlerinden daha değerli olduğunu branş öğretmeninden daha iyi bilip yazılı sınava almadığı kazanımı niye almadığını soracaksın? Bunu yaparken utanmadan, haddini bilmeden, yüzün kızarmadan yapacaksın?

Vallahi pes.

Yönetmelik açık. Yazılı kağıdının öğretmen hazırlar. Cevap anahtarını da hazırlar ayrıntılı bir biçimde. Yazılı sonrası ilan eder. Öğrenci talep ederse öğretmenle birlikte inceleyebilir. Yazılı sonuçları açıklandıktan sonra 5 iş günü içinde itiraz edebilir. Bu durumda ders öğretmenleri dışında ilgili branştan komisyon kurulur ve incelenir. Orada bile oluşturulan komisyona okul müdürü başkanlık eder gibi bir ifade yok.

Sınav evrakları yıl sonunda okul idaresine teslim edilir. Yani notlar kilitlendikten sonra. Biri de çıkıp kime teslim ediyorsun diyor. Sanki ertesi gün teslim ediyor da sınav kağıdı inceleyecekmiş.

Tekrar söylüyorum: kafanıza göre iş yapamazsınız. Üfürmeyin buralarda.

hugo.almeida
Kapalı
08 Aralık 2021 09:35

Yönetmelik o süslü cümleler. :)

Öğretmenle ilgili denetimi müdür yapar. :)

Öğretmenin görevleri: okul müdürünün verdiği görevleri yapar.

Bulmuşsunuz iki genel ifade at koşturmaya çalışıyorsunuz :) Hadi bakalım isteyin inceleyin. Dayanaksız, mazaretsiz.

bayram-48-48, 2 yıl önce
Bırak bu boş lakırdıları. Süslü cümleleri. Önceden okulla ve öğretmenle ilgili tüm denetimi müfettişler yapar idi. Şimdi bu görev işine gelse de gelmese de okul müdürlerinin. Bu kapsamda müdür ders denetimi de dahil olmak üzere okulla ilgili tüm iş ve işlemlerden ve denetimden öncelikle sorumludur.

coshuva
Genel Müdür
08 Aralık 2021 09:40

İlköğretim kurumları yönetmeliği madde 49 okul yönetimince der. Fazla söze gerek yok. Bu tür işlerde komisyona gerek kalmadan öğretmenle sorunu çözmek için müdür ister. Ha öğretmen vermez. O zaman okulda komisyon kurulur. Okulda kurulamıyorsa ilçe komisyon kurar. Sonuç kimin önüne gelir peki?okul müdürünün. Nokta

hugo.almeida
Kapalı
08 Aralık 2021 10:12

Ortaöğretimdir o.

4)(Değişik:RG-13/9/2014-29118) Öğrenci velisi proje, performans çalışmaları ve sınav sonuçlarına, sonuçların ilanını takip eden 5 işgünü içerisinde yazılı olarak okul yönetimine itirazda bulunabilir. Yapılan itiraz doğrultusunda; okul yönetimince ders öğretmeni/öğretmenleri dışında ilgili branştan en az iki öğretmenden oluşturulan komisyon, okulda yeterli öğretmen bulunmaması durumunda ise il/ilçe millî eğitim müdürlüğünce oluşturulan komisyon tarafından 5 gün içerisinde incelenip değerlendirilerek öğrencinin nihai puanı belirlenir ve veliye bildirilir. Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında 46 ncı madde kapsamında komisyon tarafından yapılan beceri sınavlarına yönelik itiraz yalnız iş dosyasının değerlendirmesi için yapılır.

Yine kendinize yontuyorsunuz. Burada başkanlık edeceğinize dair ibare yok. Zaten uzmanlık isteyen bir durum olduğu için başkan da kurulda da olmamanız gerekiyor. Mevzuatlarda komisyonların oluşturulmasında "x başkanlığında komisyon kurulur" ifadesi geçer. Burada o ifade yok. Hâlâ üfürme derdindesiniz.

Siz yine "okul müdürü her şeyden sorumludur" üzerinden üfürün.

coshuva, 2 yıl önce
İlköğretim kurumları yönetmeliği madde 49 okul yönetimince der. Fazla söze gerek yok. Bu tür işlerde komisyona gerek kalmadan öğretmenle sorunu çözmek için müdür ister. Ha öğretmen vermez. O zaman okulda komisyon kurulur. Okulda kurulamıyorsa ilçe komisyon kurar. Sonuç kimin önüne gelir peki?okul müdürünün. Nokta

sendikaci34
Kapalı
08 Aralık 2021 12:08

Kardesler, bakin okulu mudur yonetmez. Okulu ogretmenler kurulu, aldigi kararlar ve kurdugu komisyonlar araciligi ile yonetir.

Mufur sadece kurulda yasa, yonetmelikler disi bir karar alinmis mi, alinan kararlar uygulaniyor mu, komisyonlar calisiyor mu denetimlerini yapar. Baskanlik ettigi bazi komisyonlar var ama baskan olmasi onun dedigi anlamina gelmiyor. Komisyonda sadece 1 oyu var. Cogunluga gore karar cikar komisyonda. Diyelim ki bir konuda midurun yetkisi var. Mudur bu yetkiyi de keyfince kullanamaz. Ben boyle uygun gordum boyle olacak diyemez. Mahkeme karari var. Hicbir yetki sebepten ari degildir. Yetkisini ne yonde kullandiysa, onun icin mucbir sebep gostermek zorunda.

Kucuk cocugun koca okuzu iple cektigi gibi bir ogrenilmis caresizliginiz var. Bunu kirin artik. Hugo da ben de burada, bu zincirleri kirmanizda yardim ediyoruz sadece, sizin iyiliginiz icin. Hugoyu tanimam ama buradaki yorumlarina bakarak bu yorumu yapiyorum.

Kaldi ki burada ogretmene notlar neden bu kadar yuksek, kagitlari getir bakayim demis. Babanin ciftligi mi birader, sana mi soracam cocuga kac verecegimi ve sinav kagidini nasil degerlendirecegimi. Cocuk bos kagida adini yazdi, ben de 100 verdim. Ne yapacaksin? Sen o cocugu taniyor musun, o cocuk icin adini yazmak bile bir basari belki, belki de cocugun gudulenmeye ihtiyaci var alacagi bir 100 ile kendine guveni gelecek ve ders calismaya baslayacak, belki cocuk sevgilisinden ayrildi diye kederli veya protesto ediyor bir seyi, alacagi 100 ile hepsini unutup yeniden dogru yola gelecek. Ben dersine giren, cocugu taniyan ogretmen olarak hepsini bir arada degerlendiriyorum. Sen masa basinda oturup bana is mi ogreteceksin?

Su okul mudurunun verdigi gorevleri yapar olayindan da vazgecin artik. Mudur gel ayakkabimi boya dese boyayacak misin yani? Size tavsiyem, yonetmelikler kadar mahkeme kararlarini takip etmeniz yonunde.

Sonuc : Kagitlari verme hocam. Eger baski kurarsa veya baska bir yol denemeye kalkarsa bana ulas. Stress yapma, hicbir sey yapamaz rahat ol.

kızılanka
Aday Memur
08 Aralık 2021 12:58

Sağolun hocam. Kağıtları vermeye niyetim yok zaten.

sendikaci34, 2 yıl önce

Kardesler, bakin okulu mudur yonetmez. Okulu ogretmenler kurulu, aldigi kararlar ve kurdugu komisyonlar araciligi ile yonetir.

Mufur sadece kurulda yasa, yonetmelikler disi bir karar alinmis mi, alinan kararlar uygulaniyor mu, komisyonlar calisiyor mu denetimlerini yapar. Baskanlik ettigi bazi komisyonlar var ama baskan olmasi onun dedigi anlamina gelmiyor. Komisyonda sadece 1 oyu var. Cogunluga gore karar cikar komisyonda. Diyelim ki bir konuda midurun yetkisi var. Mudur bu yetkiyi de keyfince kullanamaz. Ben boyle uygun gordum boyle olacak diyemez. Mahkeme karari var. Hicbir yetki sebepten ari degildir. Yetkisini ne yonde kullandiysa, onun icin mucbir sebep gostermek zorunda.

Kucuk cocugun koca okuzu iple cektigi gibi bir ogrenilmis caresizliginiz var. Bunu kirin artik. Hugo da ben de burada, bu zincirleri kirmanizda yardim ediyoruz sadece, sizin iyiliginiz icin. Hugoyu tanimam ama buradaki yorumlarina bakarak bu yorumu yapiyorum.

Kaldi ki burada ogretmene notlar neden bu kadar yuksek, kagitlari getir bakayim demis. Babanin ciftligi mi birader, sana mi soracam cocuga kac verecegimi ve sinav kagidini nasil degerlendirecegimi. Cocuk bos kagida adini yazdi, ben de 100 verdim. Ne yapacaksin? Sen o cocugu taniyor musun, o cocuk icin adini yazmak bile bir basari belki, belki de cocugun gudulenmeye ihtiyaci var alacagi bir 100 ile kendine guveni gelecek ve ders calismaya baslayacak, belki cocuk sevgilisinden ayrildi diye kederli veya protesto ediyor bir seyi, alacagi 100 ile hepsini unutup yeniden dogru yola gelecek. Ben dersine giren, cocugu taniyan ogretmen olarak hepsini bir arada degerlendiriyorum. Sen masa basinda oturup bana is mi ogreteceksin?

Su okul mudurunun verdigi gorevleri yapar olayindan da vazgecin artik. Mudur gel ayakkabimi boya dese boyayacak misin yani? Size tavsiyem, yonetmelikler kadar mahkeme kararlarini takip etmeniz yonunde.

Sonuc : Kagitlari verme hocam. Eger baski kurarsa veya baska bir yol denemeye kalkarsa bana ulas. Stress yapma, hicbir sey yapamaz rahat ol.

maarif99
Aday Memur
08 Aralık 2021 15:50

müdür ders denetimi yapar..ders denetiminin bir unsuru da ölçme değerlendirme kontrolüdür..cevap anahtarı hazırlanmış mı..usülüne uygun yazılı yapılmış mı kontrol eder..edemez diyenin mevzuattan haberi yok..soruşturma konusu olursa net olarak anlarsınız...

kızılanka
Aday Memur
08 Aralık 2021 20:44

Hangi bilgi ve donanımla dersle ilgili her şeyi denetleyebiliyor müdür? Prof falan olması lazım herhalde. Ama o bile yetmez bence. Dersle ilgili herşeyden bahsediyoruz. Bir sürü boyutu var bu işin. Ben bizim müdürü gözümün önüne getiriyorum da gülmem geliyor.

maarif99, 2 yıl önce

müdür ders denetimi yapar..ders denetiminin bir unsuru da ölçme değerlendirme kontrolüdür..cevap anahtarı hazırlanmış mı..usülüne uygun yazılı yapılmış mı kontrol eder..edemez diyenin mevzuattan haberi yok..soruşturma konusu olursa net olarak anlarsınız...

maarif99
Aday Memur
09 Aralık 2021 12:42

meri mevzuat bu şekilde..diğer noktada söyledikleriniz doğru..

kızılanka, 2 yıl önce

Hangi bilgi ve donanımla dersle ilgili her şeyi denetleyebiliyor müdür? Prof falan olması lazım herhalde. Ama o bile yetmez bence. Dersle ilgili herşeyden bahsediyoruz. Bir sürü boyutu var bu işin. Ben bizim müdürü gözümün önüne getiriyorum da gülmem geliyor.

Toplam 30 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi