Editörler : crops35
15 Kasım 2013 23:39

Memurlar, ücretsiz izinde avukatlık ruhsatını alabilirler mi ?

Kamuda çalışıp avukatlık stajını yapamayan arkadaşlar,olayı özetleyeyim,şu anda kendi başımda olan problem şöyle ki;kurumunuzdan bir yıllık izin aldığınızı farzedelim, bu bir yıllık ücretsiz izin alıp avukatlık stajını bitirdiginizde,bulundugunuz ilin barosuna bildiriyorsunuz. Baro bir yıllık stajınızın bitirildigini kabul ediyor(ancak aksi kararlarıda var) daha sonra barolar birligi ve adalet bakanlıgına yazılarınız gidiyor. Barolar birligi staj bitim belgesini ve baro levhasına yazılmasını onaylıyor, lakin adalet bakanlığı staj bitim belgesi verilmesini ve baro levhasına yazılması istemini karşı reddine dair dava açıyor. (kazanıyorda ilgili danıştayla ilgili kararları okudum) bu durumda sadece bir yıllık avukatlık stajı bitirme belgesi veriliyor.Oda avukatlık yapmanızı engelliyor yani bir yıl boyunca boşuna staj yapmış oluyorsunuz.sorun ise şurdan kaynaklanıyor ruhsatın gelmesi bir sene bir ila iki ayı buluyor yani bu sure zarfında bir yerde sigortalı olarak çalışmıyor olmanız gerekiyor.ücretsiz iznin süresi ise tam bir yıl oldugu için bir ay gibi kısa bir süre için ruhsatnameyi alamıyoruz.ruhsatı alabilmek için ise son güne kadar herhangi bir yerde sigortanız olmaması gerekiyor.Ben derim ki belirli bir gün kararlaştıralım ve meclise yetkili yerlere gidelim sadece bir ay süre için hakkımızın verilmemesi haksızlık oldugunu belirterek yeni bir düzenleme yapılmasını isteyelim.20.01.2014 tarihinde meclise gidiyoruz gelcek arkadaşlara burdan çagrı yapıyorum birlikten kuvvet dogar bu iş üç beş kişiyle olmaz. en az 500 kişiyle orda olmalıyız. basın açıklaması şeklinde isteklerimizi dile getirecegiz.

fecisi
Müsteşar
16 Kasım 2013 14:02

aynı durumda olan binlerce memur var..Bu konuda çok düşündüm ve şöyle bi çözüm yolu üretibildim.. Şayet 1 yıl ücretsiz izne ayırlıp stajını yapabiliyorsan ki çoğu baro buna karşı çıkıyor..( hali hazırda barolar birliği ve adalet bakanlığı kabul ediyor bu durumu ) stajı bitir ve staj bitim belgeni al..s

Sonra en yakın seçim döneminde seçim için isitfa ediyorsun ve o süreçte alıyorsun seçim kanunu 19.madde..geri dönüşte kurum insiyatifini kaldırıyor..o arada avukatlık ruhsatını aldığın için..avukatlık kadrolarına da başvurabilirsin.. yasal düzenleme yapılmadan tek çözüm bu..kolay gelsin..

murat yalçın69
Aday Memur
18 Kasım 2013 11:58

kanatimce seçim için istifa etsende alamazsın .

murat yalçın69
Aday Memur
18 Kasım 2013 12:04

avukatlık ruhsatının verildigi tarih itibariyle aranması gerektigi(yargıtay 8dairesi)

fecisi
Müsteşar
18 Kasım 2013 13:21

görüş derken ,,,staj bitim belgesi sonrası istifa halinde dahi vermiyorsa baro..yapacak bişey yok o zaman...üzgünüm..siz bu yolu denemeyin...

murat yalçın69
Aday Memur
18 Kasım 2013 16:37

istifa etcem yeter artık devletin bu saçma uygulamalarından bıktım.

nobody13
Aday Memur
14 Aralık 2013 11:34

genel bir problem bu seçim zamanı hükümetten bu problem hakkında bi çözüm istenmeli...bence..

zetem
Aday Memur
04 Ocak 2014 15:12

1 yıl ücretsiz izin alacağınıza sendika kurun profosnelliğe geçin.Süresiz izniniz olur.SGK Pirimlerini kendiniz yatırırsınız.İstemezseniz yatırmazsınız ama sağlık yardımından faydalanamazsınız.İş kolunuza göre bir araya gelin bence.

zetem
Aday Memur
04 Ocak 2014 15:14

Staj ve diğer işlemler sona erdikten sonra memuriyetinize de dönebilirsiniz.Daha avantajlı olur.

zetem, 10 yıl önce

1 yıl ücretsiz izin alacağınıza sendika kurun profosnelliğe geçin.Süresiz izniniz olur.SGK Pirimlerini kendiniz yatırırsınız.İstemezseniz yatırmazsınız ama sağlık yardımından faydalanamazsınız.İş kolunuza göre bir araya gelin bence.

ScioMeNihilScire
Aday Memur
04 Ocak 2014 18:44

Merhaba,ben de aynı dertten muzdaripim yalnız benim durum biraz farklı ben 28 eylül vmy sınavını kazandım ve hali hazırda stajyer avukatım stajım ekimde bitiyor ancak eğitim eylülde başlıyacak yani anlıyacağınız 1 ay yüzünde stajımın son 6 aylık kısmı yanacak ve ben ruhsat alamayacağım sizce ne yapmalıyım yeni mezunum ve bu konular hakkında pek bilgi sahibi değilim..

turem
Memur
15 Mart 2014 23:19

arkadaşlar bende aynı durumdan muzdaribim benim sorum su doğum yapam ve 2 yıl ücretsiz izne ayrılsam nu dönemde stajımı yapıp ruhsatımı alabilir miym sıkıntı yaratılır mı sonra

murat yalçın69
Aday Memur
17 Mart 2014 14:35

arkadaşlar kurumla bağınız olduğu müddetce alamazsınız .

murat yalçın69
Aday Memur
17 Mart 2014 14:36

yargıtayın kararı var adalet bakanlığıda bunu göz önünde alıyor .benim staj yandı .

murat yalçın69
Aday Memur
17 Mart 2014 14:38

İstifa ettim bende yargıtay gerekçesi organik bağın devam ediyor.

murat yalçın69
Aday Memur
17 Mart 2014 14:40

benim tavsiyem sakın üctersiz izin veya seçim için istifa etmeyin ruhsatı alamazsınız hiçbirşekilde

nobody13
Aday Memur
31 Mart 2014 19:09

gncl

03 Mayıs 2014 11:25

http://forum.memurlar.net/konu/1477784/5.sayfa

nobody13
Aday Memur
25 Temmuz 2014 02:09

gncl

beteeer
Aday Memur
25 Temmuz 2014 13:53

staj yapmadan kurum avukatı olamıyoruz değilmi arkadaslar ?

umuda_yolculukkk
Genel Müdür
25 Temmuz 2014 16:43

hayır olamazsınız

beteeer, 10 yıl önce

staj yapmadan kurum avukatı olamıyoruz değilmi arkadaslar ?

sessizken_konusurum
Aday Memur
05 Ağustos 2014 19:25

http://www.barobirlik.org/Detay25383.tbb baronun resmi sitesinden..

Toplam 99 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi