Editörler : supporters.
26 Mart 2011 20:56

Eminevim, ile ev almak mantıklı mıdır?

katılan veye bilen arkadaşlar varsa lüfen yardımcı olun

klm8480
Daire Başkanı
27 Mart 2011 06:49

Arkadaşım ben bu sisteme 24.000 tl lik bir araba için girdim ve zamanı gelince paramı nakit olarak teslim aldım. tavsiye ederim güvenilir bir şirkettir.

meraklikiz
Yasaklı
27 Mart 2011 23:45

bu sistemle ev alan var mı?

mülteci_03
Memur
28 Mart 2011 16:01

bilgi verdiğin için teşekkürler arkadaşım

11 Nisan 2012 15:25

merhaba.ben 2008 yılından beri eminevimin müşterisiyim.faizsiz ve hem adalet hem de yardımlaşma olan bir sistem.sistem hakkında bayağı bilgim var. birçok arkadaşım da sistemden araba ve ev aldılar bazıları da benim gibi sıralarını bekliyorlar. sisteme girmeyi düşünürseniz veya yakınlarınızdan düşünen varsa ŞÜPHE ve SORULARI sorabilirsiniz. bu arada erzurumda öğretmenim eğer benim referansımla sisteme girerseniz az da olsa bana pirim yansıyacak. eğer sisteme benim ismimle girerseniz erzurum oltu taşı bir tesbih de hediye yollarım. umarım yanlış anlamazsınız beni ben KESİNLİKLE sistemde çalışan biri değilim. özelden mesaj atabilinsiniz gerekirse tlf ile de görüşebiliriz. hakkınızda hayırlısı olsun.

Soru: Emin Evim veya Emin Otomotiv?den ev veya araç almakta bir sakınca var mıdır? Bu sistem faizli midir?

Cevap:

15 Aralık 2010 Çarşamba günü Emin Evim/Otomotiv yetkilileri ile vakfımızda bir görüşme yaptık. Bu görüşmede şirket yetkililerinin Peşinatlı Erken Teslim, Vade Ortası Teslim ve Çekilişli Sistem hakkında verdiği bilgilere göre bu üç sistemin de faizle bir alakası olmadığı anlaşılmıştır. Bu sistemden herhangi biriyle ev veya araç sahibi olmanızda bir sakınca yoktur.

Emin Otomotiv?in ?organizasyon ücreti? adı altında talep ettiği para yaptığı hizmetin bedeli olup caizdir.

Sistemlerden birinin çekilişli olmasının da bir sakıncası yoktur.

http://www.fetva.net/yazili-fetvalar/emin-evim-emin-otomotiv%E2%80%99den-ev-arac-almakta-bir-sakinca-var-midir.html

Eminoto veya eminevim gibi organizasyonlara dahil olmak caiz midir? Sistemden çıkınca verdiğimiz taksitler geri verilmekle beraber organizasyon ücreti geri ödenmiyor. Kurada ilk /son çıkan kişi daireye farklı ücret ödüyor.

Yazar: Sorularla İslamiyet 2010-04-29

Cevap 1:

Bu işlerin detaylarında İslam?a aykırı başka unsurlar yoksa, beyan ettiğiniz hususlarda bir sakınca görülmemektedir. ?Organizasyon ücreti? o işi yürütenlerin, yaptıkları iş karşılığında aldığı bir ücret, bir komisyondur. Bunun geri verilmemesi normaldir ve bu faiz sayılmaz.

Bütün evlerin bir anda hazırlanması mümkün olmadığına göre, kura usulü âdil bir ölçüdür. Yeter ki dairelerin bedeli ilk başta belirlenmiş olsun.

Ayrıca ?Sistemden çıkmak için? bunu işin başında konuşmak gerekir. İmam Azam ve İmam Şafiye göre, böyle bir şart (hıyaru?ş-şart) ancak üç gün için geçerli olur. Daha fazla bir süre için geçerli değildir. Böyle bir şart koşulduğu takdirde sözleşme fasit olur.

Bununla beraber, İmam Ebu Yusuf ve İmama Muhammed?e göre, ihtiyaç olması durumunda ?hıyaru?ş-şart? yani ?sonradan vazgeçebilirim? kaydını koymak, aylarca sonrası için de caizdir. Fakat, böyle bir şartın / cayma süresinin mutlaka belli olması -Malikîler dışındaki üç mezhebe göre- şarttır.(bk. V. Zuhaylî, el-Fıkhu?l-İslamî, 4/254-257).

Cevap 2:

İslam hukukunda alış-verişin geçerli olması için satışa konu olan malın var olması ya da tesliminin mümkün olması gerekir. Zira olmayan bir şeyin satımı batıldır. Ayrıca satış bedelinin de belirlenmesi gerekir. Şayet satış vadeli ise ayrıca vade süresinin de belirlenmesi gerekir.

Bahse konu olan sistemde ürünün bedeli ve "vade"nin süresi de açık ve belli olmalıdır.

Eğer sözü edilen firma, yukarıdaki belirsizlikleri ortadan kaldırarak ev veya araba alımı konusunda katılımcılara yardımcı oluyor, onları bir araya getiriyor ve sağladığı bu organizasyon karşılığında makul bir komisyon veya organizasyon ücreti alıyorsa, alınan bu ücret faiz değildir. Uygulaması bu şekilde olan bir firmadan da ev alınabilir.

Cevap 3:

Tellallık, simsarlık ya da komisyonculuk denilen hukuk kurumu; bir muamelede veya bir satış akdinde aracı olan kişinin yaptığı iştir. Bu işi yapana dellal (Türkçede tellal diye telaffuz edilir), yaptığı işe dellallık (delil olma, yol gösterme) ve yapılan bu iş için alınan ücrete de dellaliye denilir.

Bir malın veya hizmetin satımında aracı olunması karşılığında alıcı veya satıcıdan yahut her ikisinden aralarında tespit edilen oranda ücret (komisyon) alınması, tarafların aldatılması gibi İslam'ın yasakladığı bir durum söz konusu olmadıkça helaldir.

Buna göre emlakçıların yaptıkları iş karşılığında, mevzuatla belirlenen oranda komisyon almaları caizdir. Ancak kiracı-emlakçı veya müşteri-emlakçi sözleşmesinde alınan kaporanın, sözleşmenin bozulması veya işin tamamlanmaması halinde, iade edilmesi gerekir. Çünkü yapılan bu aracılık hizmeti bir hizmet akdi olup bu kişi işini yapıp başarabilmesi yani kiracının bu yeri tutması veya gayri menkulü satın alması halinde ücrete hak kazanacaktır.

Müteahhide ev yaptırmak ise, istisna' akdine girer. İstisna' akdi istihsanen meşru görülen bir akiddir.

İstisna' akdinde taraflar, işin başında yapılacak olan eşyanın tarif ve tavsifini yapıp (örneğin, yapılması planlanan evin aralarında ihtilaf çıkmayacak şekilde en ince ayrıntısına kadar özelliklerini belirleyip) malum hale getirmek mecburiyetindedirler.

Masnu'un (siparişi verilen malın, örneğin evin) bedeli peşin veya veresiye olarak ödenebilir. Masnu' (siparişi verilen mal, örneğin ev), tarif ve tavsiyeye uygun olarak imal edilmemişse/yapılmamışsa, mustasnı' (işi yaptıran, siparişi veren), onu kabul veya red hususunda muhayyerdir. İsterse kabul eder, isterse reddeder.

http://www.sorularlaislamiyet.com/article/12750/eminoto-veya-eminevim-gibi-organizasyonlara-dahil-olmak-caiz-midir-sistemden-cikinca-verdigimiz-taksitler-geri-verilmekle-beraber-organizasyon-ucreti-geri-odenmiyor-kurada-ilk-son-cikan-kisi-daireye-farkli-ucret-oduyor.html

14 Mayıs 2012 09:58

sisteme girmeyi düşünenler nisan ayı kampanyası var girmek isteyen arkadaşlara yardımcı olabilirim özelden mesaj atın. sistemin elamanı değilim sadece benim adımla girilince pirim yansıyor az da olsa. bende erzurumdan oltu taşı tesbih gönderirim. hayırlısı olsun inşallah.

kerem68
Memur
18 Mayıs 2012 23:56

:) erzurumlu hocam sen bırak pirim kazanmayı da paranı kurtar

--ACTION--
Aday Memur
19 Mayıs 2012 14:32

Uzak durun.Yatırdığınız paranın geri dönüşümü ile ilgili hiçbir güvenceniz yok.

24 Mayıs 2012 13:55

sisteme girip de mağdur olan yada parasını alamayan bir kişiyi bana gösterin bir inanalım. medyadan olumsuz bir haber gösterin. bol keseden atmayın. bilip bilmeden karalamayın. bizler eğitimli insanlarız. bilgi üzerine konuşmalıyız. zan ve vehim üzerine hüküm verilmez çıkarılmaz.

kecelit
Şef
24 Mayıs 2012 14:18

evet bir tane bile mağdur yok

faizcilerin hoşuna gitmeyen bir yöntem

sömürülen kimse yok

bu şuna benziyor 10 arkadaş bir araya geldiniz

birikimlerinizi koydunuz ilk ay birine ev aldınız

ev alan daha fazla ödeme yaptı (malum kiradan kurtuldu)

kurayla sıra kime gelirse artık

faiz yok sadece organizasyon ücreti var o da makuldur

ben ev almadım ama biraz inceledim

ak19
Şube Müdürü
24 Mayıs 2012 15:47

arkadaşlar ben 10 yıldır bu şirketle çalışıyorum. tam 3 tane kampanyalarına girdim. 3 ün de de paramı aldım. ilk başlarda ben de çok teretdüt ettim ancak bir sorun yaşamadım.

ben arabamı evimi bu sistemden aldım. bu ay borcum bitiyor inşallah en kısa zamanda tekrar yeni bir ev kampanyasına gireceğim.şu ana kadar 20 ye yakın öğretmen arkadaşıma tavsiye ettim onlarda girdiler ve teslimatları sorunsuz gerçekleşti.

isteyene ayrıntılı bilgi verebilirim: tel: 0505 576 4237

[email protected]

yamanland
Aday Memur
24 Mayıs 2012 16:28

Yakında patlar.. Emin sözcüğücü varsa temkinli olmak lazım:))

25 Mayıs 2012 14:35

21 yıllık şirket ve 60 000 ev ve araba teslimatı yapılmış. 21 yıldır patlamamış inşallah patlamaz da. sisteme girmiyorsunuz sistemi bilmiyorsunuz ve çamur at izi kalsın yapıyorsunuz. güneş balçıkla sıvanmaz....

demir05
Memur
27 Mayıs 2012 00:29

bilen arkadaşlara sorum bende ilgileniyorum ama bilmek istediğim önceden teslim alanlara kira bedeli adı altında ödediği miktar biraz artıyormuş bu nekadar oluyor bunu öğrenmek istiyorum ve aynı miktar teslim alamayanlara mı ödeniyor??

27 Mayıs 2012 17:20

bilen arkadaşlara sorum bende ilgileniyorum ama bilmek istediğim önceden teslim alanlara kira bedeli adı altında ödediği miktar biraz artıyormuş bu nekadar oluyor bunu öğrenmek istiyorum ve aynı miktar teslim alamayanlara mı ödeniyor??

hocam bu sorduğunuz sadece çekilişli sitemde var. diğer peşinatli ve vade ortasi teslimat sistemlerinde kira yardiminda bulunma ve alma söz konusu değil. hocam ben kendimden örnek vereyim 50000 tl için 100 aylik guruba girmiştim. ilk ay 450 tl iken ödemem bana çekilişte sira çikmadiği için her ay kira yardimi aldim ve geçen ayki taksidim 200 tl idi. hocam eğer size çekilişte çikarsa bir defaya mahsus bin de 2 oraninda tam kesin rakami bilmiyom ödediğiniz taksit artiyor ve kaç aylik guruba girmişseniz ödemeniz artma eksilme olmadan hep devam ediyor. eğer çekilişte size sira çikmazsa çikan aya kadar kira yardimi aliyorsunuz ve taksidiz her ay düşüyor.siz elinizdeki imkanlari ne kadarlik konut istediğinizi aylik nekadar ödeyeceğinizi yazin yardimci olmaya çalişirim. satiş temsilcinede net rakamlarla hesaplattirabilir ve emailinize gönderebilirim

dulkadirbeyi
Şube Müdürü
27 Mayıs 2012 19:42

yimpaş kombassan vs de deli gibi büyüyordu çok sağlamdı ama patladı.

batarsanız ne olacak sorusuna resmi bir güvence olmadan büyük meblağlarda girmek pek mantıklı görünmüyor...

31 Mayıs 2012 11:50

emin evim mayıs ayında çekilişli sistemde kira yardımı oranlarında düşüş yapmış bu da 7000- 10000 üye için kar söz konusu . sisteme girmeyi düşünen arkadaşlara duyurulur. sorularınız olursa bildiğim ölçüde cevaplamaya çalışırım.

not: eminevim çalışanı değilim erzurumda öğretmenim. 2008 den beri sistemin içindeyim ve sistem hakkında bilgim var.

g.z.m
Aday Memur
10 Temmuz 2012 12:28

üye olup çıkan biri olarak söylüyorum; iki üç yandaş hocanın söylediğine bakıp özellikle faizsizdir diye girmeyin sistem faizin ta kendisidir , bunu anlamam benim bir seneme mal oldu ,iyice araştırın arkadaşlar...

sülo19
Aday Memur
08 Ağustos 2012 23:02

Arkadaşlar bende emin evim den 2009 yılı Aralık ayında ev aldım isteyen arkadaşlar varsa yardımcı olurum.

505 620 42 94

zkrykrks
Memur
28 Ağustos 2012 20:02

eminevimi bi arkadaştan duydum faizsiz olması güzel ama insan bu zamanda babasına bile güvenemiyor napsam acaba

29 Ağustos 2012 08:52

yalan !

Toplam 312 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi