Editörler : supporters.
«121314151617181920212223»

akademisyen85
Aday Memur
07 Mart 2019 05:54

Sayım hocalarım;

Yurt dışında yapılan bir bildirinin katılımcı listesinde ismim yok ben sunmadım zaten. Ama

Özetde benimde katkım olduğu için ismim var. Bu bildiriyi puanlayabilir miyim?

Saygılarımla

DRTEMELEGİTİM
Aday Memur
07 Mart 2019 10:52

Katılımcı olmanız şart değil. Ama diğer yazarın katılım belgesini yüklemelisiniz sisteme

akademisyen85
Aday Memur
07 Mart 2019 11:44

Teşekkür ederim hocam.

dent45
Aday Memur
08 Mart 2019 09:54

Hocam sağlık bilimleri etik kurulu toplantı tarihini öğrenebildiniz mi, ya da öğrenebilen var mı acaba?

çilekeşdoçadayı, 5 yıl önce

Arkadaşlar daha öncede yazmıştım, sağlık bilimleri etik kurulu toplantı tarihinden bilgisi olan varmı.

Yasin kaya01
Memur
08 Mart 2019 10:37

Merhaba hocam dilimleme de bir araştırmanın parçalara ayrılması gerekiyor bırakın siz bunu yapmayı üzerine dağlar kadar koymuşsunuz jüriler maalesef böyleler
mk-oe, 5 yıl önce

Sayın hocalarım,

Bir makaleyi genişleterek kitap yapmak dilimleme midir? Makale 40 sayfa kitap 440 sayfa. Makalenin kaynak sayısı 40 kitabınki 200; dipnot sayıları makale 100 kitap 800. Üstelik makale kitaptan iki yıl önce yayınlanmış. Adamın biri 2016'daki bir makalemin 2018'deki kitabımın özeti olduğu iddiasıyla etik kurula sevk etmiş. En ciddi iddiası bu. Üstelik kitabın 5-6 yerinde makaleye atıf var. Fikrinizi paylaşabilir misiniz?

Yasin kaya01
Memur
08 Mart 2019 10:38

Tam emin olmamakla birlikte sağlık toplantısı bugün diye duydum
dent45, 5 yıl önce

Hocam sağlık bilimleri etik kurulu toplantı tarihini öğrenebildiniz mi, ya da öğrenebilen var mı acaba?

dent45
Aday Memur
08 Mart 2019 10:54

Teşekkür ederim hocam.

Yasin kaya01, 5 yıl önce
Tam emin olmamakla birlikte sağlık toplantısı bugün diye duydum

aaakademisyen
Aday Memur
08 Mart 2019 12:14

Merhaba Yasın Bey

Sağlık Bilimleri Etik Kurul dün olacak diye duymuştum gerçekten bugün mü?

Eğer öyleyse kurul toplantısı sonrası dosyanın akıbeti hakkında bilgi veriliyor mu?

DRTEMELEGİTİM
Aday Memur
08 Mart 2019 12:49

merhaba hocam,

toplantı sonrası bilgi veriyorlar genelde... peki sosyal bilimlerin etik kurulu ne zaman biliyor musunuz?

aaakademisyen, 5 yıl önce

Merhaba Yasın Bey

Eğer öyleyse kurul toplantısı sonrası dosyanın akıbeti hakkında bilgi veriliyor mu?

mk-oe
Aday Memur
08 Mart 2019 20:22

Yasin Bey çok teşekkür ederim. İnşallah bilirkişiler görevlerini hakkaniyet ölçüsünde yaparlar. Gerçi buna da çok inanasım gelmiyor.

Yasin kaya01, 5 yıl önce
Merhaba hocam dilimleme de bir araştırmanın parçalara ayrılması gerekiyor bırakın siz bunu yapmayı üzerine dağlar kadar koymuşsunuz jüriler maalesef böyleler
08 Mart 2019 20:33

evet hocam sağlık etik kurulu dün yapılmış, bilgi veriyorlar ancak telefonu düşürmek çok zor.

Merhaba Yasın Bey

08 Mart 2019 20:36

Hocam sosyal bilimler etik kurulu en son 5 şubatta yapılmış üzerine 7 hafta koyduğumuzda muhtemelen 26 mart ve sonrası bir hafta on gün içinde yapılır diye tahmin ediyorum benim yaptığım hesapta genelde etik kurulllar 7 haftada bir toplanıyor.

DRTEMELEGİTİM, 5 yıl önce

merhaba hocam,

toplantı sonrası bilgi veriyorlar genelde... peki sosyal bilimlerin etik kurulu ne zaman biliyor musunuz?

mk-oe
Aday Memur
08 Mart 2019 23:04

Arkadaşlar,

Bilirkişiler hakkında bilgi sahibi olan var mı acaba? Üç kişiden oluşuyor diye duydum. Üçü de alan uzmanı mı? Yoksa içinde teknik uzman, hukukçu falan var mı? Ayrıca rapor süreci bir ay içerisinde tamamlanıyor mu? Benim dosyam şubat toplantısında bilirkişiye sevk edilmiş. Marttaki toplantıya yetişebilir mi bilmiyorum.

DRTEMELEGİTİM
Aday Memur
08 Mart 2019 23:25

Çok teşekkür ederim paylaşımınız için. Artık beklemekten çok sıkıldım. Aralık 25 de bilirkişiye gitmesi kararı alınmıştı. Umarım Mart da belli olur artık.

Hocam sosyal bilimler etik kurulu en son 5 şubatta yapılmış üzerine 7 hafta koyduğumuzda muhtemelen 26 mart ve sonrası bir hafta on gün içinde yapılır diye tahmin ediyorum benim yaptığım hesapta genelde etik kurulllar 7 haftada bir toplanıyor.

DRTEMELEGİTİM
Aday Memur
08 Mart 2019 23:28

Merhaba hocam. Bilirkişiler yine üniversite hocaları bildiğim kadarıyla. Şubat ayında bilirkişiye gittiyse Mart a yetişmesi zor hocam en az 3 ay sürüyor maalesef. Ama yine de umarım erken dönerler de yetişir Mart a...

mk-oe, 5 yıl önce

Arkadaşlar,

Bilirkişiler hakkında bilgi sahibi olan var mı acaba? Üç kişiden oluşuyor diye duydum. Üçü de alan uzmanı mı? Yoksa içinde teknik uzman, hukukçu falan var mı? Ayrıca rapor süreci bir ay içerisinde tamamlanıyor mu? Benim dosyam şubat toplantısında bilirkişiye sevk edilmiş. Marttaki toplantıya yetişebilir mi bilmiyorum.

mk-oe
Aday Memur
08 Mart 2019 23:59

Teşekkür ederim hocam...

aaakademisyen
Aday Memur
09 Mart 2019 11:51

Merhaba Arkadaşlar

Benim etik Kurula Sevk edilme nedenim yukarıda belirttiğim gibi tekrar yayın ve bilimsel yanılma iddiası. Bu iddiaya karşın savunmam istendi gönderdim. 7 Mart tarihinde toplanan kurul bilirkişiye havale etmiş. Bu bilirkişiler mahkemelerce bilir kişi olarak tayin edilen kişilerden mi yoksa doçentlik jürileri gibi alanında uzman akademisyenlerden mi seçiliyor. Bu arada beni etik kurula sevk eden yedek jüri üyesinin salamlama katogorisinde 3 yayınını dublikasyon olarakta bir yayınını saptadım tam ve ayrıntılı bir rapor hazırlayıp ek savunma olarak sunmak istiyorum. sizce yapmalı mıyım?

arkadaşlar benim problemimi daha açık bir şekilde izah edip görüşlerinizi bekliyorum.

1. Diyelim ki doktora tez konusu ergenlik öncesi safra kanalının bağlanmasının karaciğer ve karaciğer hücrelerindeki bir membran proteinin dağılımına etkileri olsun. Bunun için safra kanalını safra kesesinin biraz altından bağladığımızı ve operasyon sonrası 10 ar gün aralıklarla hayvan guruplarını öldürerek (6 ayrı grup) karaciğerlerini incelediğimizi düşünün. Tabi bide sham grubumuz (6 ayrı grup) var bunlarda karın açılıyor ama bir işlem yapılmadan kapatılıyor. Bu arada karaciğer dokuları alınırken kanal bağlanmasının safra kesesine de etki edebileceği düşünülerek safra kesesi de alınıyor ve saklanıyor.

2. Doktora sonrasında scopus tan yapılan taramalarda safra kanalının bağlanmasının safra kesesindeki histopatolojik ve safra epitelindeki membran proteinlerine etkisi konusunda dünya genelinde hiç bir yayın yapılmadığı görülüyor. Ayrıca yine tarama sonrası ergenlik sonrası gelişim sürecinde safra kesesi hücrelerinde incelenen membran proteininin lokalizasyonu hakkında da dünya genelinde 6 adet yayın yapıldığı görülüyor. Bunun üzerine Sham grubu ile doğum sonrası gelişim sürecinde safra kesesi epitel hücrelerindeki mebran proteininin lokalizasyonlarının incelenmesi seklinde bir yayın yapılıyor ve türkçe yayın yapan bir dergiye gönderiliyor dergi bu yayını kabul ediyor. Bu arada safra kanalı bağlanmasının safra kesesine ve safra kesesi epitel hücrelerindeki membran proteinin lokalizasyonuna etkisi adı altında safra kesesinin ligatüre edildiği grup ve saham grubu içeren başka bir yayın yapılıp ingilizce bir dergiye gönderiliyor. gönderilen bu yayın Türkçe yayının kabul tarihinden iki hafta sonra kabul ediliyor. ingilizce dergi her ay yayın yapıyor. Türkçe dergi ise 3 ayda bir yayın yapıyor. her iki yayında kabul sonrası dergilerin ilk sayısında yayınlanıyor. Ama türkçe dergi üç ayda bir yayınlandığından bu dergideki yayın ingilizce yayından 2 ay sonra yayınlanıyor.

3. Sizce bu yayınlar tekrar yayın mıdır ? Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirm

Değerli Arkadaşlar

Öncelikle böyle bir forum başlığı açan arkadaşlara teşekkür ederim. forum yazılarını sonuna kadar okudum bana çok faydası oldu.

Şahsıma kişisel husumeti olan bir yedek jüri beni de etik kurula sevketmiş. Etik kurul savunmamı istedi. husumeti olan bir jürinin değiştirilebileceğini bimediğimden ÜAK a bu jürinin değiştirilmesi yönünde bir başvurum olmadı. jürinin iddiası: Tekrar yayım ve bilimsel yanıltma. Tekrar yayından kasıt Üniversitelerarası Kurul Bilimsel Araştırma ve Yayın Etiği Yönergesinin Ç bendinde belirtilen Mükerrer yayınlarını akademik atama ve yükselmelerde ayrı yayınlar olarak sunmak mı? öyleyse mükerrer yayın her iki yayınında aynı olması yada aynı yayının farklı dillerde yayınlanması mı? Dilimleme de bu grupta mı? savunmamı yazarken. dilimleme de yapılmadığını kanıtlarıyla yazayım mı? Yoksa sadece yayınlanan makalelerin aynı yani mükerrer olmadığını mı kanıtlamaya çalışayım. yardımlarınızı bekliyorum.

09 Mart 2019 12:20

Aylardır etik inceleme ile uğraştığım için bu konuda tecrübe

edindim, bundan sonra zamanım olduğu müddetçe burada herkese bildiğim konular

hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Hocam bilirkişiler bildiğim kadarı ile jürinizde olmayan

üniversiden oluyor, yani jürilerinizin üniversitesine gitme ihtimali düşük,

ayrıca etiğe veren hoca ile ortak yayını olmayan yine sizinle ortak

yayını olmayanlardan seçiliyor.

süreç şöyle işliyor; etik kuruldan bilirkişi kararı çıktıktan

sonra 3 asil 2 yedek bilirkişi belirleniyor, sonra bu toplantının imza süreci

filan 10-20 gün içinde belirlenen 3 asil bilirkişiye sizin savunmanız ve etiğe

verenin iddiasını içeren rapor sarı ve gizli ibareli zarf içinde gönderiliyor,

tabi doğrudan bilirkişiye gitmiyor, bilirkişinin rektörlüğüne yazılıyor, yazı

rektörlüktede bir süre kalıyor sonra rektörlük hocaya gönderiyor, bilirkişi 15

içinde raporunu yazıp gönderiyor, genelde hemen hemen herkein başına gelen bir

sonraki etik kurul toplantısına 3 bilirkişininde raporu tamamlanmıyor, 3 bilirkişiden

bir tanesi bazen 2 tanesi rapor yazmayı kabul etmiyor ve dosyayı iade ediyor,

bu durumda zaman sıfırlanıyor ve bazen ikinci toplantıya dahi yetişmiyor,

(buradan edindiğim bilgilere dayanarak söylüyorum) sonrasında artık 3

bilirkişide tamamlandığında ilk etik kurul toplantısında karar çıkıyor karar

yine imza süreci ile beraber 10-12 gün sonra etik incelemede yazan süreç jüri

sürecine dönüyor, sonrasında ise yapılacak olan ilk yönetim kurulu

toplantıısına giriyor ve sonucunuz açıklanıyor.

burada etiğe sevk edilen tüm herkese söylemek istediğim içinizi

rahat tutun, sağlam bir savunma yazın, gerçekten tam bir intihal olmayan etik

incelemelerin büyük çoğunluğu adaylar lehine sonuçlanıyor.

DRTEMELEGİTİM, 5 yıl önce

Merhaba hocam. Bilirkişiler yine üniversite hocaları bildiğim kadarıyla. Şubat ayında bilirkişiye gittiyse Mart a yetişmesi zor hocam en az 3 ay sürüyor maalesef. Ama yine de umarım erken dönerler de yetişir Mart a...

09 Mart 2019 12:49

Hocam öncelikle çok geçmiş olsun, savunmanızı iyi yaptıysanız hiç merak etmeyin, bu şeklide bir savunma yazdıysanız, bilirkişiler sizi haklı görecektir, ek bir savunma yazayımmı demişsiniz bu konuyu bilmiyorum çünkü anladığım kadarı ile siz savunmanızı yazmışsınız zaten, etik kurula girmiş ve etik kurul savunmanızı ve etik ihlal iddiası içeren raporu artık bilirkişilere gönderme kararı almış, bu konuda üak a sorabilirsiniz. ek bir savunma yazmayı düşünüyorsanız hemen acele edin ve gerekrse üak a gidip, son çıkan bilirkişiye gönderme kararını durdurun, ek savunmanızı kabul ederlerse bir sonraki toplantıya alırlar sonra o toplantı sonrası bilirkişiye gönderirler, ancak bu dediğim çok düşük bir ihtimal, çünkü şu an 7 martta yapılan toplantı kararları memurların önündedir onlar evrakları düzenleyip bilirkişilere göndermekten başka bir işlem yapamazlar, tabi dediğim gibi gider durumunuzu üak genel sekreterine vb yetkili birine anlatırsınız orasını bilemem. hocam yapmış olduğunız çalışmanın tekrar veya dilimleme ile alakası olmadığını düşünüyorum, inşallah bilirkişilerden olumlu dönecektir, sizin için sabırla beklemeniz gereken bir süreç başlamış durumda, buralarda yazan bir çok akademisyenin başına gelebilecek bir durum hiç canınızı sıkmayın. tekrar geçmiş olsun.

Merhaba Arkadaşlar

Benim etik Kurula Sevk edilme nedenim yukarıda belirttiğim gibi tekrar yayın ve bilimsel yanılma iddiası. Bu iddiaya karşın savunmam istendi gönderdim. 7 Mart tarihinde toplanan kurul bilirkişiye havale etmiş. Bu bilirkişiler mahkemelerce bilir kişi olarak tayin edilen kişilerden mi yoksa doçentlik jürileri gibi alanında uzman akademisyenlerden mi seçiliyor. Bu arada beni etik kurula sevk eden yedek jüri üyesinin salamlama katogorisinde 3 yayınını dublikasyon olarakta bir yayınını saptadım tam ve ayrıntılı bir rapor hazırlayıp ek savunma olarak sunmak istiyorum. sizce yapmalı mıyım?

arkadaşlar benim problemimi daha açık bir şekilde izah edip görüşlerinizi bekliyorum.

1. Diyelim ki doktora tez konusu ergenlik öncesi safra kanalının bağlanmasının karaciğer ve karaciğer hücrelerindeki bir membran proteinin dağılımına etkileri olsun. Bunun için safra kanalını safra kesesinin biraz altından bağladığımızı ve operasyon sonrası 10 ar gün aralıklarla hayvan guruplarını öldürerek (6 ayrı grup) karaciğerlerini incelediğimizi düşünün. Tabi bide sham grubumuz (6 ayrı grup) var bunlarda karın açılıyor ama bir işlem yapılmadan kapatılıyor. Bu arada karaciğer dokuları alınırken kanal bağlanmasının safra kesesine de etki edebileceği düşünülerek safra kesesi de alınıyor ve saklanıyor.

2. Doktora sonrasında scopus tan yapılan taramalarda safra kanalının bağlanmasının safra kesesindeki histopatolojik ve safra epitelindeki membran proteinlerine etkisi konusunda dünya genelinde hiç bir yayın yapılmadığı görülüyor. Ayrıca yine tarama sonrası ergenlik sonrası gelişim sürecinde safra kesesi hücrelerinde incelenen membran proteininin lokalizasyonu hakkında da dünya genelinde 6 adet yayın yapıldığı görülüyor. Bunun üzerine Sham grubu ile doğum sonrası gelişim sürecinde safra kesesi epitel hücrelerindeki mebran proteininin lokalizasyonlarının incelenmesi seklinde bir yayın yapılıyor ve türkçe yayın yapan bir dergiye gönderiliyor dergi bu yayını kabul ediyor. Bu arada safra kanalı bağlanmasının safra kesesine ve safra kesesi epitel hücrelerindeki membran proteinin lokalizasyonuna etkisi adı altında safra kesesinin ligatüre edildiği grup ve saham grubu içeren başka bir yayın yapılıp ingilizce bir dergiye gönderiliyor. gönderilen bu yayın Türkçe yayının kabul tarihinden iki hafta sonra kabul ediliyor. ingilizce dergi her ay yayın yapıyor. Türkçe dergi ise 3 ayda bir yayın yapıyor. her iki yayında kabul sonrası dergilerin ilk sayısında yayınlanıyor. Ama türkçe dergi üç ayda bir yayınlandığından bu dergideki yayın ingilizce yayından 2 ay sonra yayınlanıyor.

3. Sizce bu yayınlar tekrar yayın mıdır ? Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirm

mk-oe
Aday Memur
09 Mart 2019 13:42

Sayın hocam,

Bilgi ve yardımlarınız için teşekkür ederim. Bilirkişi 3 asil 2 yedek olmak üzere 5 kişiden oluşuyorsa ÜAK neden bizden etik kusurla suçlanan eserlerin kopyasını CD formatına da aktarılmış olarak bir adet olarak istedi? Bu tek dosyayı kime yollayacaklar? Eğer ki fotokopi ile çoğaltılıyorsa kitabı nasıl çoğaltacaklar? Kafam karıştı.

Aylardır etik inceleme ile uğraştığım için bu konuda tecrübe

edindim, bundan sonra zamanım olduğu müddetçe burada herkese bildiğim konular

hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Hocam bilirkişiler bildiğim kadarı ile jürinizde olmayan

üniversiden oluyor, yani jürilerinizin üniversitesine gitme ihtimali düşük,

ayrıca etiğe veren hoca ile ortak yayını olmayan yine sizinle ortak

yayını olmayanlardan seçiliyor.

süreç şöyle işliyor; etik kuruldan bilirkişi kararı çıktıktan

sonra 3 asil 2 yedek bilirkişi belirleniyor, sonra bu toplantının imza süreci

filan 10-20 gün içinde belirlenen 3 asil bilirkişiye sizin savunmanız ve etiğe

verenin iddiasını içeren rapor sarı ve gizli ibareli zarf içinde gönderiliyor,

tabi doğrudan bilirkişiye gitmiyor, bilirkişinin rektörlüğüne yazılıyor, yazı

rektörlüktede bir süre kalıyor sonra rektörlük hocaya gönderiyor, bilirkişi 15

içinde raporunu yazıp gönderiyor, genelde hemen hemen herkein başına gelen bir

sonraki etik kurul toplantısına 3 bilirkişininde raporu tamamlanmıyor, 3 bilirkişiden

bir tanesi bazen 2 tanesi rapor yazmayı kabul etmiyor ve dosyayı iade ediyor,

bu durumda zaman sıfırlanıyor ve bazen ikinci toplantıya dahi yetişmiyor,

(buradan edindiğim bilgilere dayanarak söylüyorum) sonrasında artık 3

bilirkişide tamamlandığında ilk etik kurul toplantısında karar çıkıyor karar

yine imza süreci ile beraber 10-12 gün sonra etik incelemede yazan süreç jüri

sürecine dönüyor, sonrasında ise yapılacak olan ilk yönetim kurulu

toplantıısına giriyor ve sonucunuz açıklanıyor.

burada etiğe sevk edilen tüm herkese söylemek istediğim içinizi

rahat tutun, sağlam bir savunma yazın, gerçekten tam bir intihal olmayan etik

incelemelerin büyük çoğunluğu adaylar lehine sonuçlanıyor.

Toplam 8081 mesaj
«121314151617181920212223»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi