Editörler : supporters.

Kapalı
25 Eylül 2011 20:03

öğretim görevlisi,araştırma görevlisi,okutman arasındaki fark nedir?

öğretim görevlisi,araştırma görevlisi,okutman arasındaki fark nedir?

Almuma
Daire Başkanı
25 Eylül 2011 22:59

Öğretim görevlisi ve okutman aynıdır tek farkları yabancı dil okutmanları yüksek lisans olmadan da kadroya alınabilirken öğretim görevlilerinde yüksek lisans yapmış olmak ve/veya 2 yıl deneyim şartıyla ilana çıkarlar. Öğretim görevlileri ve okutmanlar yükselir ünvan alır ama öğretim görevlilerinin ünvanı hemen isimlerine eklenirken okutmanların isimlerine eklenmez. Yani bir okutman doktor olduktan sonra ünvce doktor olarak anılması iin öğretim görevlisi kadrosuna geçmelidir. Rektör yeri geldiğinde bir öğrt görevlisini niye yükselmiyorsun niye araştırma yapmıyorsun diye sıkıştırabilir ama okutmanların tek zorunluluğu derslere girmek olduğu için okutmana böyle bir dayatma yapamaz.

Hem okutman hem öğrt gör ek ders alır ve derslere girerelr maaşları da aynıdır.

Araştıra görevlileri derse girmez ve ek ücret almazlar. Maaşları sabittir. Öğretim gör gibi yükseldikeri an ünvanları isimlerine kadro değiştirmeye gerek kalmadan eklenir yalnız şu vardır. Araştırma görevlileri ünv ile belli bir yıllığına anlaşma yapar o yıl içerisinde yüksek lisansı bitiremezlerse ya da doktoraya başvuramazlarsa kabaca ünvden şutlanabilirler. kadroları geçiccidir okutmanlar ya da öğr görleri gibi kalıcı değildir.

BAzı ilanlarda araştırma görevlilerinden yüksek lisans bitirmiş ya da ypıyor olma şartı aranır bazı ünvler de kendileri yüksek lisansa başlatarak araş gör alır.

hivdaa
Kapalı
25 Eylül 2011 23:27

tşkler

alpertunga84
Müsteşar
26 Eylül 2011 00:07

Bir düzeltme yapalım. Yüksek lisansı bitiremeyen ve doktoraya başlayamadığı için şutlanabilecekler 50/D kadrosuna sahip araştırma görevlileridir. 33/Alı araştırma görevlileri şutlanmazlar. hivdaa hocam, üniversitede olacaksanız araştırma görevlisi olun. Sonra da yükselip öğretim üyesi olun. Diğer kadroların vasfı yoktur.

Almuma
Daire Başkanı
26 Eylül 2011 00:49

Vaala 33ü 50yi bilmem benim bildiğim yakın bir zamanda bir ünvnin 33a kadrosundaki araştırma görevlilierini toptan 50dye geçirmesi ve olay çıkmasıdır. Diğer kadrolarda bu söz konusu olamaz ve araştırma görevlilerinin hala iş güvencelerinide sorun vardır 33lü olsalar bile.

Arkadaşı gaza getirmeyelüm lütfen doğruya doğru açık açık anlatalım. :)

Arensnuphis
Kapalı
26 Eylül 2011 08:48

hepsi içi boş kavramlardır, tek ortak noktaları bu.

northxanth
Aday Memur
26 Eylül 2011 10:55

Tüm akademik kadrolar belirli sürelerde sözleşme ile yenilenir. Yani kadro karşılığında sözleşmeli olarak çalışırsın. Doçentlik ünvanını kazandığın zaman kadrolu olabilirsin. Uzun süreçte bu söyledigin kadroların arasında pek bir fark yok.

Toplam 6 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi