Editörler : E.Kayı Han

Kapalı
07 Şubat 2010 05:15

Gözyaşı ve ağlamak abdesti bozar mı?

S.a saygıdeğer kardeşlerim.

Benim çok merak ettiğim ve cami hocaları ve sohbet hocalarına sorupta her seferinde ya kaçamak cevap aldığım yada kalbimin mutnain olmadığı geçiştiric cevaplar verilen ve bende sık sık olan bir durum bu. Esnerken genelde gözlerim yaşarır. Eğer çok ve ardarda esnersem gözlerim iyice sulanır ve damlayabilir.Kısacası ağlamak...

Bu vücudtan çıkanlar abdesti bozar kaidesine dahilmi yani abdestim bozuluyor mu?

baharozkay
Daire Başkanı
07 Şubat 2010 09:37

ve aleyna aleykum selam

hastalıktan dolayı akan gözyaşları abdesti bozar bildiğim kadarıyla...

ilim
Şef
07 Şubat 2010 14:26

göz yaşı abdeste zarar vermez.

okanki
Kapalı
07 Şubat 2010 15:33

hastalık tan kasıt nedir.

ben grip olmuşum mesela gözlerim yaşarıyo hapşuruyorum. veya esnerkende dediğim gibi gözleerim sılanıy bu hastaşığa girermi

?

baharozkay
Daire Başkanı
07 Şubat 2010 16:05

normal ağlamak yani birşeyleri düşünerek ağlamak abdesti bozmuyor bildiğim kadarıyla ama gözden kaynaklanan rahatsızlıklar ve buna bağlı gelen yaşlar abdesti bozuyor...

İLTİCA
Kapalı
07 Şubat 2010 20:00

baharozkay

özür den dolayı değil gözden yaş,, kan dahi gelse bozulmaz....

hwce
Şef
07 Şubat 2010 20:01

okanki gözyaşı burun akıntısı (sümük) kulak akıntısı hastalık değil ama tükürük abdesti bozmaz..

okanki
Kapalı
07 Şubat 2010 22:51

tükürük zaten bozmaz ama benim dediğim gözyaşı biri bozar biri bozmaz net birşey yokmu? kaynaklardan falan bahsedilemezmi?

tuba520
Memur
08 Şubat 2010 16:37

abdesti bozanlar die arat bisürü bilgi çıkar karşına, sonuçta somut bi bilgi, burdan sormanın amacı ne acaba ??

İLTİCA
Kapalı
08 Şubat 2010 16:44

arkadaşlarla paylaşmak belkide öğrenmelerine vesile olmaktır kim bilir..

beni 7 bitirdi
Daire Başkanı
08 Şubat 2010 21:55

zorla akmıyor gönülden geliyorsa bozmadığını söylüyorlar .cenazede ağlamak gibi...

okanki
Kapalı
08 Şubat 2010 23:24

hocaların beni egçiştirdiği kadar var. Burdada kaynaklara dayanan bir bilgi yok googleden aratsam ne olacak. ben sadece benim değil aynı durumda olanlarında öğrenebileceği bi forum konusu olması bab'ında konu açtım. Biri googleden arat der biri burda niye soruyon der muhalefet etmenin amacı ne acaba tuba520?

hwce
Şef
09 Şubat 2010 14:08

gözyaşının özürü olmaz esneme zaten şeytandan olan bir olaydır.. ağzımız yırtılıp gözümüzü yaşartacak kadar esnemenin manası yoktur..

gözyaşı ya gripten ötürü ya da duygusal bir andan ötürü olur.. bu sebeple gözyaşı abdesti bozmaz... namaz kılarken Rabbimden ötürü dua ederken ya da tövbe ederken ağlamak abdesti bozar mı? bozmaz tabiki bilakis Yaradanın hoşuna gider

okanki umarım cevabım yeterlidir

minarebiliş
Müsteşar
09 Şubat 2010 19:25

gözyaşı ve ağlamak abdesti bozmaz ama; dert ve tasaya iyi gelir :))

okanki
Kapalı
09 Şubat 2010 23:32

hwce

kardeş güzel yazmışın ama kaynak yok. Bunları matık çerçevesindemi yazdın yoksa kaynak varmı

hwce
Şef
10 Şubat 2010 00:46

okanki sana verdiğim ilk yanıtı kendi bilgilerimle yanıtladım.. ama bu daha açıklayıcı gelir sanırım

Namazda dünyevi bir şey için sessiz ağlamak ?mekruh olmakla beraber- namazı bozmaz. Ancak Dünyaya ait bir işi hatırlayarak sesli ağlamak veya ağrı veya sızıdan dolayı ve bezginlikle, ah of deyip inlemek namazı bozar ancak abdesti bozmaz.

Yine çekmekte olduğu bir ağrının sonucu olarak, ihtiyarsız olarak çıkardığı seslerden ötürü de namazı bozulmaz. Fakat dünyevi musibetler veya şahsi hastalıktan ötürü sesli ağlamak, ah ve off gibi şeyler söylemek, Hanefî ve Şafii mezhebine göre namazı bozar(Krş. Zuhaylî, el-Fıkhu?l-İslamî, 2/7-10).

Ağlamak, cennet ve cehennemi hatırlamak sebebiyle meydana gelmişse huşû'dan ileri geldiği için namazı bozmaz. Hadîs-i şerîfte: "Cenâb-ı Hakk'a, ağlıyarak itâat eden, gülerek cennete dahil olur ve gülerek günah işleyen, ağlayarak cehenneme girer" buyurulmuştur.

Namaz dışında da ağlamak abdesti bozmaz. Ancak göz ağrısı gibi hastalıktan meydana gelen akıntının abdesti bozacağı, böyle kimsenin özür sahibi sayıldığından her namaz için vakit girince abdest alması lâzım geleceği Bedayi?us-Sânayi?de yazılıdır.

ç-alıntıdır :D

hwce
Şef
10 Şubat 2010 00:49

okanki kardeşim Bedayi'us-sanayi anlamıda aşağıda yazmaktadır..

el-Kasani Alauddin Ebü-Bekr b. Mes'üd (v. 587 /1191); Bedayi'us-sanayi'; Hanefi Mezhebi'ne göre yazılmış, delilli ve mukayeseli, güzel tertip ve tan- zim edilmiş, orta hacimli bir fıkıh kitabıdır, yedi cilt halinde basılmıştır.

okanki
Kapalı
10 Şubat 2010 00:57

Tam olarak emin olmamakla beraber benim durumum heralde özür durumuna giriyo.

ben ağzım yırtılana dek değil normal esnemem de bile gözlerim yaşarıyo, birkaç kez esnememde yaşda damlayabiliyor.

ama gözümde hastalık falan yok.Yani hastalığa bağlı olan bir gözyaşarması değil.

Toplam 17 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi