Editörler : cihan27E.Kayı Han

mstysmysr
Memur
22 Kasım 2022 16:46

40 gelmesi bizim hakkımız ama memur çok önemli değil eyt kadar asgari ücret kadar ve emekli kadar ben bunu görüyorum haberlerde ne yazık ki. yani inşallah 40 alabiliriz

ArDıL_1905
Müsteşar Yardımcısı
22 Kasım 2022 16:50

Millet delirmeye başlamış! Ocak gelmeden memur delirdi! Bu pahalılığa kafamı dayanır!

Yallah cinler yallah,

kış kış cinler kışkış

Cin çık cin çık cin çık!

:)

22 Kasım 2022 17:05

çarpım yanlış değil mi?

babbaa, 1 yıl önce

Toplayarak değil çarparak ilerliyoruz civciv kız

111,84×1,04×1,04= %20,96

murez
Aday Memur
22 Kasım 2022 19:28

İnşallah dediğiniz gibi olur ama benim hiç ümidim yok. Ayarlanmış enflasyon farkı dışında bir zam beklemiyorum.
orhanzektir, 1 yıl önce

Sarı civciv bu konu burda kalsın ocakta en az %40 gelecek. Yeter mi yetmez tabiki.

civciv kız
Daire Başkanı
22 Kasım 2022 22:11

sen çarparak bul boşver maaşın hesabına yatıyor nasıl olsa her ay.

babbaa, 1 yıl önce

Toplayarak değil çarparak ilerliyoruz civciv kız

111,84×1,04×1,04= %20,96

Mihayloviç
Yasaklı
22 Kasım 2022 22:26

Sayın cumhurbaşkanımız recep tayyip erdoğan temmuz zammını verirken asıl iyileştirmeyi ocak ayında yapacağız dedi yani zam %41 üstü olacak

qwertyas
Daire Başkanı
22 Kasım 2022 23:08

Bu tarz şeylere çok fazla takılıyoruz. Sadece tuik enflasyonuna göre zam verilse hangi babayiğit sayın cumhurbaşkanının karşısında cikip böyle demiştiniz diyebilecek. Sendika başkanları mi, milletvekilleri mi kim diyebilecek. Ocak zammını bu ülkede bir kişi hariç kimse bilmiyor. Toplu sözleşme kanuna göre ve ongorulen enflasyon oranlarina gore ocakta memura verilecek zam %18-20 civarında. Biran önce memur ve emekli maaş zamları için bir yasal düzenleme yapılmalı ve bir alt sınır belirlenmeli. Bunu uygulayan sendikalar var. Örneğin ocak ayında ydo, toplu görüşmede sonuçlanan oran, asgari ucret zam oranı bunlar dikkate alınarak en yükseği hangisi ise o uygulanabilir yada ortalamasi. Eski sistem devam ederse asgari ucret memur maaşına yetişecek ve memur maaşı asgari ücretle esitlenecek belki dünyada kamu çalışanın asgari ucret aldığı tek ülke olacağız. Bu yıl çok kritik. Asgari ucret %60-80 oranında artarken memur maaşını %18 arttırmak bozulan dengeyi telafi edilemez yere getirir. Şahsi tahminim önümüzdeki 2-3 hafta içinde memur zamlariyla ilgili birinci ağızdan bir açıklama gelmez ise yapılacak olan zam toplu görüşme ile düzenlenen zam olacak yani %18-20.
Mihayloviç, 1 yıl önce

Sayın cumhurbaşkanımız recep tayyip erdoğan temmuz zammını verirken asıl iyileştirmeyi ocak ayında yapacağız dedi yani zam %41 üstü olacak

desmal21
Memur
23 Kasım 2022 00:02

Söylediğiniz şey bir defa mantığa aykırı çünkü asgari ücrete en az % 40 bir zam yapmayı düşünüyorlar bu da en düşük memur maaşına denk geliyor memur maaşını asgari ücretin altında tutmayacaklarına göre memur maaşına da en az %35-40 arasında bir zam yapacaklardır. Seçim faktörünü de göz önünde bulundurursanız bu rakkamlar o kadar da uzak rakamlar değil. Seçimi kazanmak için gerekirse % 50 de yaparlar % 100 de yaparlar çünkü kritik bir seçim.

aktan09
Müsteşar Yardımcısı
23 Kasım 2022 00:33

Arkadaslar %25 kesin ...bundan gram şüpheniz olmasın!%30bekliyorum ben, bunun üstüne cikmaz ama oda yeterki değil malesef!gönül isterdi %50gelse

Espert0
Şef
23 Kasım 2022 01:04

Akıl almaz bir öngörüsüzlükle imzalanan son toplu sözleşmedeki 2 yıllık toplam zam tutarını başarı diye pazarlayan öyle bir sendikanın üye sayısının paramparça olması gerekirken aksine verilen cüzi miktar toplu sözleşme ikramiyesi zımbırtısı adlı iyileştirmeyle üye sayısı arttı. Verilen o tutara memurların muhtaç edilmesi ayrı bir konu kabul ancak memurlar olarak yetkili sendika yetkisini zorlayacak bir istifa hareketi başlatmadan ne bayramda ikramiye ne de "adam gibi" bi zam beklememek gerekiyor.. Yetkili sendika sıfatını kaybetme sonucuna gelsinler o zaman sendika sendika olma gereğini aklına getirip gerçek anlamda mücadele edecektir..

Sibersky
Aday Memur
23 Kasım 2022 01:24

Neyi tartışıyoruz?

Erbakan, "Tasarruf ile sağlanan kaynağı 85 milyona aktaracağız. İlk işimiz işçi, memur ve emekliye yüzde 150 maaş zammı yapacağız" dedi.

Drej123
Kapalı
23 Kasım 2022 12:12

Üzülerek söylüyorum ki 5 aralıkta Kasım ayı enflasyon oranı açıklandığında herkes tahminini baya bir düşürecek.. Söylemler ve duyumlar bu yönden.. Dikka ettiniz mi geçim sıkıntısı gündeminden çıktı.. Daha da çıkacak. Özellikle yönlendiriliyor medya. Max %20

fakir.adam
Şube Müdürü
23 Kasım 2022 13:06

inş.

23 Kasım 2022 13:51

kasımda değilse de aralıkta enflasyon baz etkisiyle zaten düşük çıkacak.

bu enflasyon oranının politika faizini talimatla düşürdükleri için düşük çıkması gerekiyor.

seçim öncesi zam illa ve muhakkak tuik'in açıklayacağı enflasyona bağlı olmak zorunda değil.

özetle durum şu dostlar;

memurlar ve emekliler geçmişe kıyasla bu dönem tek kelimeyle çok daha zor durumda. alım gücü çok düştüğünden ve gerçek enflasyona karşı çok ezildiğinden piyasa da durgun. insanlar para harcamıyor ve harcayamıyor.

dolayısıyla seçim öncesi iktidar yaptığı hesaplamada oy oranının kötü olduğunu görürse ve fakirlik ve sefaletin insanların oy tercihini etkilediğini düşünürse ki elbette ki düşünüyor ve durum zaten böyle, temmuzda yapacağı ilave zammı da ocağa çeker ve ocakta yapabileceği azamiyi yapar.

eğer derse ki; boş ver memuru, emekliyi çok yükselteyim, memurdan alıp emekliye kaydırayım, onu bilemem.

ama ya memur ya emekli ya da ikisinin birden olması gereken gerçek zammın yani yüzde 80-100 zammın yarısını alması söz konusu olabilir. ya da ağırlığı hepten sürünen hatta sürünecek gücü bile kalmayan emekliye kaydırıp memura orta yol bir zam da yapabilirler.

benim şahsi tahminim memura yüzde 30-40 arası, emekliye de en az bu kadar yapılacağı. emekliye yüzde 40-50 de olabilir.

yüzde 20-25 zam filan daha ocak 15'e gelmeden erimiş olacak. varın ocak sonrasını siz düşünün.

memura yüzde 25 verirlerse bu da emekliye yüzde 50 vermek için olabilir.

ama şu an büyük şehirlerde yaşayan ve tek maaşla geçinen milyonlarca insan var.

seçim öncesi gerekirse para basacaklar ve temmuzdaki refah payı öne çekilip Allah ne verdiyse ocağa yüklenecekler.

özetle ben minimum yüzde 30-40 arası beklerim. 40 da hiç şaşırtıcı olmaz.

işin kötüsü 40 gelse ocak maaşı yatmadan buharlaşmış hatta eksiye girmiş olacağız.

25'i düşünmek istemiyorum.

afem10
Yasaklı
23 Kasım 2022 14:20

bencede geçmemeli hükümeti ve devleti zorda bırakacak şeylerden kaçınmamız lazım

Adk66
Memur
23 Kasım 2022 20:45

Millet zorda market pazar yangın yeri o nasıl olacak vatandaş zorda nasil gecinecek bunlara da çözümün var mi
afem10, 1 yıl önce

bencede geçmemeli hükümeti ve devleti zorda bırakacak şeylerden kaçınmamız lazım

Quares321
Daire Başkanı
24 Kasım 2022 00:54

Başka hesaplar yaparak kendinizi yormayın.

Asgari ücrete yapılacak yüzdelik artışa bakın. Onun 15-20 puan eksiğini alın memurun yılbaşı yüzdelik artışı ortaya çıkar.

Son yıllara bakarsanız asgari ücrete yapılan yüzdelik artışın daima memur maaşına yapılan dan yüksek olduğunu ve aradaki farkın yoldan yıla asgari ücret lehine kapandığını görürsünüz.

Bir kaç yıla Özel sektörde de kamuda da üst düzey yönetim kadroları ve alanının en iyileri hariç tüm çalışanlar için standart ve ortalama maaş asgari ücret olacak şekilde ilerleniyor.

Kirilmazcam
Daire Başkanı
26 Kasım 2022 12:50

25 30 arası olur

Thalesemre
Genel Müdür
27 Kasım 2022 11:09

Trol biri bu civciv. Sürekli milleti manipüle ediyor.

Edirnel
Şube Müdürü
27 Kasım 2022 11:25

Trol ya da değil onu bilemem ama bence gerçeği söylüyor.

Çoğunluk bu acı gerçeği kabullenmek istemediği için bu konuda doğruyu yazanlar trollük ya da bozgunculukla suçlanıyor.

Yıllardır eriyen (planlı biçimde eritilen) alım gücümüzü düşünürsek ilk aşamada tüm memurlara %100 zam yapılması gerekiyor. Hatta bu bile kayıpları karşılamaz.

Fakat yapmazlar. Memura doğru düzgün maaş verecek göz yok bunlarda..

Toplam 75 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi