Editörler : Pangaea
09 Mart 2018 17:35

Ücretli öğretmen sağlık güvencesi nedir ?

İyi günler dilerim. Bugün hastaneye gittim ancak muayene olamadım daha sonra sgk'yı aradım sağlıkla ilgili soru sordum ordaki bey bana 1 ayı doldurmanız gerekiyor dedi. Bu 1 ay mevzusunu anlamadım ne demek istedi ?

E devletten baktığımda SGK sayfasında toplam uzun vadede gün sayısının 30 olması mı gerekiyor yoksa nasıl olıyor ?

Trakula
Aday Memur
09 Mart 2018 20:21

Hocalarim bilenler yok mu ?

laleli71
Şube Müdürü
09 Mart 2018 21:56

Tam ödenmiyor evet yarım ödeniyor ama kim olursa olsun devlet hastanesinde herkes ayrım yapılmadan muayene olabiliyor bildiğim kadarıyla

emregrs
Aday Memur
09 Mart 2018 22:20

Evet 30 gün tamamlanacak, 2 aylık sigortan görünüyorsa öyle kontrol edilirsiniz. Eğer kadınsanız, evli değilseniz, 2 ay dolmasını beklemeden bakılabilirsini. Sigortaya gitmeniz gerek bunun için.

EDEBİYATÇI1923
Genel Müdür
09 Mart 2018 23:49

maalesef kardeşim ücretli öğretmen pardon taşeron öğretmenlerin sağlık güvencesi yok, çünkü ssgkya göre primi eksik yatan işçi statüsündesin,okul müdürün sadece derslere girdiğin günlerin puantajını yapar, o da 1 ayda 20 gün falan yapar, tabii eğer 5 gün derse giriyorsan eğer güvence istiyorsan aradaki farkı cebinden yatırman lazım, yani aylık yatan primi 400 küsür tlye, asgari ücret taban primine tamamlaman lazım, kısaca o muhteşem uçan sağlık sistemimize göre sen aslında yoksun değerli meslektaşım, sakın hastalanma Allah korusun!

Trakula, 6 yıl önce

Hocalarim bilenler yok mu ?

neretil
Daire Başkanı
10 Mart 2018 00:23

hocam sağlık güvencesine bakılırken hangi işte çalıştığına bakılmaksızın eğer işten ayrılırsan şöyle bir durum var; geriye dönük son bir yıl içinde toplamda en az 90 gün sigortası yatan bir kişi 90+10 gün yani toplam 100 gün işten ayrılışı tarihinden başlamak üzere ileriye dönük şekilde 100 gün ücretsiz muayeneden istifade edebiliyor. bunun çalışırken nasıl ulgalandığını pek anlayabilmiş değilim. sanırım onlar da bu haklarından faydalanıyordur.

Trakula
Aday Memur
10 Mart 2018 11:46

Hocalarım değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Ben şimdi hastanenin şartlarından yaralanmam için daha ne kadar beklemem lazım. Ücretli öğretmenlik yaptığım için süreci merak ediyorum doktora gitmem gerektiğinde ne yapacağım ?

EDEBİYATÇI1923
Genel Müdür
10 Mart 2018 22:42

sayın hocam, mevcut kanunla 1000 sene de ücretli öğretmenlik yapsan, herhangi bir sağlık güvencen olmayacak, dediğim gibi sen bu harikulade uçan devletimize göre primi eksik yatan işçi statüsündesin,yani aslında sen yoksun aylık asgari ücret taban primine ulaşman lazım, illa sağlık güvencesi diyorsan aradaki farkı cebinden yatırman lazım, gerçi onu da yapamazsın o zaman Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre bireysel başvuru yaparak aylık 400 küsür tlnin tamamını elden yatırman gerekir. Canım hocam Sen şimdi diyeceksin ki; o zaman bu benim adıma yatırılan primler nereye gidiyor? ücretli taşeron? öğretmen primleri sadece ileride emeklilik hakkı kazandığında gün hesabı yapılırken işe yarar, ha bir de unutmadan bu primler sayesinde malum süper devletimizin muazzam sgk açıklarını hep birlikte kapatıyoruz veya milletvekilleri ailesinin 32 dişine porselen implantlar yaptırsınlar diye kaynak yaratıyoruz, Suriye'den gelen göçmenleri sigortalı yapıyoruz, bunlar kendi vatandaşlarımız öğretmenlerimizin sağlığından daha kıymetli lafı mı olur

Trakula, 6 yıl önce

Hocalarım değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Ben şimdi hastanenin şartlarından yaralanmam için daha ne kadar beklemem lazım. Ücretli öğretmenlik yaptığım için süreci merak ediyorum doktora gitmem gerektiğinde ne yapacağım ?

EDEBİYATÇI1923
Genel Müdür
10 Mart 2018 23:11

eğer prim yatırılıyor veya siz elden yatırırsanız muayene olursunuz, şu her giden muayene olabiliyor tamamen siyasi şehir efsanesidir, randevu talep ettiğinizde tak diye bilgisayardan bakılır eğer prim ödenmiyorsa sizden önce muayene ücreti istenir, ödemezseniz doktorun odasına dahi giremezsiniz danışmada öyle kalırsınız, sonra yapılan her türlü tedavi için teker teker önce ücretini ödersiniz, sonra doktora girersiniz. Bu bahsettiğim durumlar özeller değil devlet hastanelerindeki uygulamalardır, Kanun sadece acil giden hastalara hemen bakmayı emreder ama emin olun yatakta ilk gözünüzü açtığınızda burnunuza hemen fatura sokuşturulur, ha bu arada devlet hastaneleri artık baya bir gelişti? danışmadaki sekreterin önünde tüm bankaların pos makineleri var yeter ki siz para verin, kartınızda limit olsun.

laleli71, 6 yıl önce

Tam ödenmiyor evet yarım ödeniyor ama kim olursa olsun devlet hastanesinde herkes ayrım yapılmadan muayene olabiliyor bildiğim kadarıyla

Trakula
Aday Memur
11 Mart 2018 11:56

Tam olarak anlayamıyorum. Şimdi ücretli öğretmen hastanede muayene olamıyor mu ? Ben SGK'yı aradığımda orda çalışan bey 1 ay olması lazım demişti yani sorduğum soru e devlet üzerinden tam gün sayısının 30 olmasını mı beklemem gerekiyor bu 1 ay mevzusunu anlayamadim. Ordaki adam 1 ay olursa tedavi olursun dedi.

neretil
Daire Başkanı
12 Mart 2018 00:16

bu yorumu 09 martta açmışsın. hastaneye de bu tarihte gittiğini farzedersek 3 gün geçmiş durumda. yeriye kaldı 27 gün. HOCAM ÖĞRENİNCE BİZE DE BİLGİ VER. YANİ BEN DE MERAK ETTİM DURUMUNU. 1 AYIN SONUNDA GİT VE SOR MUAYENE OLABİLİYOR MUYUM ŞİMDİ DİYE.

Trakula, 6 yıl önce

Tam olarak anlayamıyorum. Şimdi ücretli öğretmen hastanede muayene olamıyor mu ? Ben SGK'yı aradığımda orda çalışan bey 1 ay olması lazım demişti yani sorduğum soru e devlet üzerinden tam gün sayısının 30 olmasını mı beklemem gerekiyor bu 1 ay mevzusunu anlayamadim. Ordaki adam 1 ay olursa tedavi olursun dedi.

Trakula
Aday Memur
12 Mart 2018 12:39

Sgk da ki tam gün sayım 30 a yaklaşıktı Hocam o sayı artık 30 olunca tekrar giderim çünkü net bi şey öğrenemedim

barbaros_y
Aday Memur
12 Mart 2018 23:16

hocam net cevap şu: şimdi ücretli öğretmenin prim günü 15-18 gün yatar. ayda 120 saat 15 günden, ayda 132 saat 18 günden yatar. sgkda ücretsiz muayene olmak için prim gününüz 30 günden fazla olmalıdır. buda 2 ay çalışmak demek ücretli öğretmen için. tabi ki esasında ücretsiz muayene diye birşey yok. ilaç alırken muayene parası yine ödeniyor. bu da nerde muayene olduğunuza bağlı olarak 12-20 tl gibi bir ücret.

Toplam 12 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi