Editörler : "eskiyara"Pangaea
17 Eylül 2020 18:36

Eğitim Fakültesi Mezunu İkinci Üniversite

Öncelikle merhabalar. Foruma yeni üye olduğum için doğru kategoriyi seçebildim mi, yazıyı doğru yazabilecek miyim bilmiyorum. Şimdiden bir hatam varsa affola.

Sorum şu: Bir eğitim fakültesi mezunu, açıköğretimden ikinci bir üniversite okuduğunda o bölümün formasyonunu da ayrıca alması gerekiyor mu?

Durumum şu ki Türkçe Öğretmenliği bölümünden 3 sene önce mezun oldum. Henüz atanmadım. Şimdi açıköğretimden ikinci bir bölüm okumak istiyorum. Egzersiz ve Spor Bilimleri bölümünü okuyup bitirirsem 4 sene sonra (henüz atanmamışsam) KPSS ve ÖABT'ye beden eğitimi ile girip atanma ihtimalim var mı? Veya atanmış olursam ve ileride branşımdan sıkıldığımı hissedersem bu diplomayla beden eğitimi öğretmenliğine geçebilir miyim?

Bu bölümü örgün olarak okuyanlar formasyon alıp beden eğitimi öğretmeni olabiliyorlarmış araştırmalarıma göre. Ama AÖF için bir yanıt bulamadım. Zaten ilk kez bu sene öğrenci alacak. Ayrıca bir eğitim fakültesi mezunu ikinci bir üniversite okuyunca onun için formasyon alması gerekiyor mu, gerekmiyor mu sorusunun cevabını da bulamadım. Konu hakkında bilgisi olanlar yanıtlarsa çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Metehan A.
Şube Müdürü
18 Eylül 2020 00:24

Arkadaşlar sırf bu soruma cevap bulmak için hesap açtım. Lütfen bilgisi olanlar yardımcı olsun.

gecgelenadalet
Aday Memur
18 Eylül 2020 01:09

Özelinize yazdım hocam.

Metehan A., 4 yıl önce

Arkadaşlar sırf bu soruma cevap bulmak için hesap açtım. Lütfen bilgisi olanlar yardımcı olsun.

mikado411
Kapalı
18 Eylül 2020 12:45

Formasyon almaya gerek yok kesin bilgi.

AÖF ile beden eğitimi öğretmeni olamazsınız kesin bilgi

Kaynak bölümlere bakın

Metehan A.
Şube Müdürü
18 Eylül 2020 17:42

Emin misiniz hocam? Egzersiz ve Spor Bilimleri bölümünün örgün olarak verildiği üniversitelerin bu bölümle alakalı tanıtım sayfalarında "Formasyon eğitimlerinin ardından Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak çalışabilmektedirler." yazıyor. AÖF mezunlarının, örgün öğretimde aynı bölümü okuyanlarla birebir aynı haklara sahip oldukları da yine birçok yerde yazan bir şey. Yani bu bölümün bu sene AÖF'te açılmasıyla birlikte "Açıktan beden eğitimi öğretmeni olunmaz." savı teorik olarak çürümüş gibi görünüyor.

mikado411, 4 yıl önce

Formasyon almaya gerek yok kesin bilgi.

AÖF ile beden eğitimi öğretmeni olamazsınız kesin bilgi

Kaynak bölümlere bakın

Metehan A.
Şube Müdürü
18 Eylül 2020 17:46

Kaynak bölümlere bakıldığında beden eğitimi branşında fakülte bazında yazıldığı ve AÖF de içerisinde yer almadığı için bir muamma çıkıyor ortaya. 4 yıl içerisinde bunu da fakülte yerine bölüm bölüm yazarlarsa ve içerisinde bahsettiğim bölümün ismi yer alırsa atanılabilir mi peki?

mikado411
Kapalı
18 Eylül 2020 18:39

Kayna bölümlere bakın , BESYO bünyesinde olma şartı var.

Metehan A., 4 yıl önce

Kaynak bölümlere bakıldığında beden eğitimi branşında fakülte bazında yazıldığı ve AÖF de içerisinde yer almadığı için bir muamma çıkıyor ortaya. 4 yıl içerisinde bunu da fakülte yerine bölüm bölüm yazarlarsa ve içerisinde bahsettiğim bölümün ismi yer alırsa atanılabilir mi peki?

Metehan A.
Şube Müdürü
18 Eylül 2020 20:54

Evet onu fark ettim bakınca ama bu bölümün AÖF'e girmesi sebebiyle kaynak bölümler güncellenmez mi?

admira07
Aday Memur
18 Eylül 2020 23:40

öğretmenlik için kaynak bölümler bellidir. listeye göre aşağıdaki bölümlerden birisini bitirmeniz gerekiyor. liste değişmişse yada değişirse bilemeyiz. AÖF okumakta sıkıntı yok ancak kaynak bölüm olması lazım.

1. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği

2. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (*)

3. Spor Bilimleri Fakültesi (*)

4. Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu

goki95
Aday Memur
11 Ağustos 2021 15:11

bu bölümü okuyunca beden eğitimi öğretmeni olunabiliyormu bilgisi olan varmı acill ona göre tercih y

goki95
Aday Memur
11 Ağustos 2021 15:12

aöf egzersiz ve spor bilimleri okuyunca öğretmen olunabiliyormu

Metehan A.
Şube Müdürü
11 Ağustos 2021 20:31

Şu anki şartlara göre hayır. Bölümün kaynak bölümler listesine girmesi lazım. Önümüzdeki süreçte ne olacağı belirsiz. Ama zaten beden eğitimi öğretmenliği alımları çok düşükken bir de açıktan bu bölümü okuyanlar eklenirse imkansıza yaklaşır zaten. Sadece öğretmen olma hayaliyle okuyacağım diyorsanız ben önermem.

goki95, 3 yıl önce

aöf egzersiz ve spor bilimleri okuyunca öğretmen olunabiliyormu

burdurspor
Memur
01 Temmuz 2022 10:59

neden olmasın

adakızı
Genel Müdür
01 Temmuz 2022 11:46

Ben örnekle cevap vermek istiyorum. Okulumdan sınıf öğretmenliği mezunu arkadaşım aöf sosyoloji bölümünü bitirdi ve bu sene alan değişikliğiyle felsefe öğretmenliğine geçti...

kafasız
Aday Memur
01 Temmuz 2022 12:01

spor bilimlerinden bedenci olamazsın. nokta

kamil wolde
Aday Memur
31 Ağustos 2022 16:49

1. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği

2. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (*)

3. Spor Bilimleri Fakültesi (*)

4. Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu (*)

5. Sağlık Bilimleri Fakültesi Spor Bilimleri Bölümü (*)

son değişiklikle 5. madde eklenmiş. ama yine "Sağlık Bilimleri Fakültesi" denildiği için açıköğretim egzasersiz ve spor bilimleri okuyunca yine öğretmen olunamayacak sanırım. Ama yukarda arkadaşların dediği gibi örgün eğitimde kazanılan tüm haklara sahip olduğu düşünülünce bir çelişki oluyor. Net bilgisi olan açıklarsa sevinirim

osimosi
Şef
02 Eylül 2022 21:28

Ben de Türkçe öğretmenliğini bitirdim, 10 seneye yakın süredir çalışıyorum açıktan Türk Dili ve Edebiyatı okursam liselerde edebiyat öğretmeni olarak çalışabilir miyim?

Muceza
Aday Memur
02 Eylül 2022 21:35

Evet. Ama alan değişikliği yaparak.
osimosi, 2 yıl önce

Ben de Türkçe öğretmenliğini bitirdim, 10 seneye yakın süredir çalışıyorum açıktan Türk Dili ve Edebiyatı okursam liselerde edebiyat öğretmeni olarak çalışabilir miyim?

osimosi
Şef
04 Eylül 2022 20:00

Türkçe öğretmenliğinden Edebiyat öğretmenliğine alan değişikliği ile nasıl geçebilirim?

04 Eylül 2022 22:40

AÖF Türk dili edebiyatı bölümünü 4 yılda bitirip alan değişikliği yapabilirsiniz
osimosi, 2 yıl önce

Türkçe öğretmenliğinden Edebiyat öğretmenliğine alan değişikliği ile nasıl geçebilirim?

Toplam 19 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi