Editörler : cihan27E.Kayı Han
26 Mayıs 2023 11:26

2023 Temmuz Zammı- Bir de bu fikri düşünün

11-15 arası alanlara % 100 zam

15-20 arası alanlara % 110 zam

20-25 arası alanlara % 120 zam

25 -30 arası alanlara % 130 zam

30 ve üstü alanlara % 150 zam.

Zam oranları bu şekilde olursa memnun olur musunuz? İş düşük maaşlı alanlara gelince onlara fazla vermek adaletliyse bunu da adaletli olarak görmek de herkesin hakkı o zaman.

*Forumda çok fazla başlık var, hepsinin de dersi yüksek alanlara daha düşük yapılsın, onlara o kadar zam yapılırsa fark iyice açılır. Bazılarının da bakış açısı, yüksek olanlara o kadar zam yapılırsa bütçe açığı olur bunu dert edenler de var.

Bu kadar haksız başlık taleplerine istinaden ben de artık bu şekilde, yüksek alanın daha yüksek zam alması gerektiğini savunacağım. Herkese adaletle hakkaniyetle yaklaşırken, tabandan alanların derdi nedense kendilerine gelen % 100 zam değil de kendisinden yüksek alanların ne alacağı olmuş...

mücahit turhan
Kapalı
26 Mayıs 2023 11:31

Hocam mantıklı olan herkese oransal olarak aynı zam verilmesi ama en düşük memur maaşı bu kadar düşük olmasa bence herkese %30 verip geçerler bu sayede belki herkese seyyanen zam verecekler. Zaten yıllarca asgari ücrer ile memur maaş arasındaki maaş farkının kapanmasının sebebi de bu söylediğiniz durumdan kaynaklı.

genegel
Genel Müdür
26 Mayıs 2023 11:44

Benim eleştirdiğim nokta, bazı arkadasların %100'e yakın zam alacakken, durumları az çok rahatlayacakken, maaşları daha yüksek olanlara nasıl daha az verilir diye hesap kitap yapmalarına.

Çeşitli başlıklarda defalarca söyledim, tüm çalışanların refah içinde yaşama hakkı vardır, inşallah herkes hakettiği maaşları alır, benim kızdığım ve eleştirdiğim nokta, memurların bir kısmında gördüğüm bu açgözlülük, bu egoistlik. Hakkı hakkaniyeti eşitliği adaleti savunmak yerine, en çok zammı ben nasıl alabilirm diye hesap kitap yapmaları.

Bakın benim maaşımda öyle çok yüksek değil, 19bin kazanıyorum, 12 alanın hakkını gözetirken, 30 alanın da hakkını düşünüyorum sadece...

mücahit turhan, 11 ay önce

Hocam mantıklı olan herkese oransal olarak aynı zam verilmesi ama en düşük memur maaşı bu kadar düşük olmasa bence herkese %30 verip geçerler bu sayede belki herkese seyyanen zam verecekler. Zaten yıllarca asgari ücrer ile memur maaş arasındaki maaş farkının kapanmasının sebebi de bu söylediğiniz durumdan kaynaklı.

barbados
Genel Müdür
26 Mayıs 2023 13:03

doğru bir tespit, en düşük maaş alana yüzde 85, daha yüksek maaş alana yüzde 45 gibi bir zam oranı memurlar için gerçekçi değil. ama burada öyle bir algı yapıyorlar ki böyle olursa hakkaniyetli olacakmış, makas varmış ta kapanmalıymış gibi. o zaman bu teklifte bir seçenek olarak düşünülsün. daha fazla sorumluluk alanlar veya hiyerarşik yapıda daha üst makamda olanlar aldıkları risklere göre daha yüksek oranlı zam alsınlar.

genegel, 11 ay önce

Benim eleştirdiğim nokta, bazı arkadasların %100'e yakın zam alacakken, durumları az çok rahatlayacakken, maaşları daha yüksek olanlara nasıl daha az verilir diye hesap kitap yapmalarına.

Çeşitli başlıklarda defalarca söyledim, tüm çalışanların refah içinde yaşama hakkı vardır, inşallah herkes hakettiği maaşları alır, benim kızdığım ve eleştirdiğim nokta, memurların bir kısmında gördüğüm bu açgözlülük, bu egoistlik. Hakkı hakkaniyeti eşitliği adaleti savunmak yerine, en çok zammı ben nasıl alabilirm diye hesap kitap yapmaları.

Bakın benim maaşımda öyle çok yüksek değil, 19bin kazanıyorum, 12 alanın hakkını gözetirken, 30 alanın da hakkını düşünüyorum sadece...

gökdeniz00
Aday Memur
26 Mayıs 2023 15:15

Düşük maaş alanların ek ödeme kalemlerinde hiç bir düzenleme yapılmadı bugüne kadar.. Her gruba yapılırken gih sınıfına yardımcı hizmetlere hiç Bi şey yapılmadı.. O zamanda adaletten bahsedilseydi keşke.. Bana ekstradan ek ödeme yapılıyor tazminatı yükseltiliyor bu memurlar ada en azından yarısı kadar çeyreği kadar yapılsaydı.. Hakkı değilmiydi..gayet tabi haklarıdır. Fazla çalışıyorlar mı çalışıyorlar inanki.. O zaman maaşları bu kadar düşük kalmazdı..ve yukarıda denildiği gibi maaşları Bu kadar düşük olan memur olmasaydı.. Herkese yüzde 30 verir geçerlerdi.. Belkide 25..ama işçilerden düşük maaş alanlarda düzenleme yapılınca memurların 11 bin alıyoz diye tepki koymasından aradaki makas çok açıldı diyen sendika taleplerinde dolayı 22000 rakamı ortaya çıktı.. Ne olur bilinmez.. Herkesi mutlu edecek zam gelsin inşallah.. Ondan ötesi teferruat..

debug
Genel Müdür
26 Mayıs 2023 15:36

Sağlıkçılara ek ödemeler verildi...

Akademisyenlere ek ödemeler verildi.

Öğretmenlere bi takım düzenlemeler yapıldı.

Polislere sanıyorum yine iyileştirmeler yapıldı.

Sen bunları alırken gih yh ve th sınıfı memurlar ne aldı SIFIR!!!!!

O zaman bunlar adaletliydi, şimdi adaletsiz öyle mi?

Üstelik enflasyon üzeri verilecek her zam SEYYANEN olmalıdr. Aksi durum gelir adaletsizliğini ortaya çıkartır.

Android60
Genel Müdür
26 Mayıs 2023 15:55

Polislere hiç bişey verilmedi 20 senedir meslek teyim tak kalem iyileştirme olmadı 20 senedir

genegel
Genel Müdür
26 Mayıs 2023 23:42

Akademisyenlere iyileştirme 2014 yılında yapıldı o da 2013 yılında % zam yerine 123 TL seyyanen zam yapıldığı için, benzer şekilde başka kariyer mesleklerine de o sene veya sonraki senelerde düzeltmeler yapıldı.

Bakın tekrar söylüyorum, en düşük memur 11 alsın yeter demiyor kimse zaten. Diyoruz ki " kardeşim sana 22 bin de verilsin 30 bin de ama bir memura ne kadar zam yapıyorsan herkese aynısnı yapması gerekiyor, siz bunu söyleyemiyorsunuz. Maaşınız 35 de olsa üsttekiler aynı oranda zam almasın diyorsunuz. Bu haksızlık.

Yukarıda bir arkadaş da herkese verilirken GIH ve YHS ye verilmedi herkese verildi o zaman niye adaletsizliktir dememiş de, bakın bugun mühendisler maaşımız düşük diyor birlik oluyor, twitterda sağda solda sürekli gündem yaratıp dikkat çekmeye çalışıyorlar alırlarsa bu şekilde alırlar. Diğer meslek grupları da kendilerine verilen maaş yetersiz olduğu için birlik oldu seslerini duyurdular ve aldılar, sizin de aynısını yapmanız lazım. Birlik olup gündem yaratın hakkınızı isteyin. Kimse size düşük alın demiyor, ama kimsenin de sizin yerinize eylem yapıp bu arkadaşlara da zam yapın demesini beklemeyin. Ben bir kere twitterda GIH ve YHS maaşlarıyla ilgili bir gündem görmedim burada suçu kendinizde arayın.

Herkese eşit zam yaparsın, sonrasında GIH YHS düşük mü kaldı, birlik olun alın kimse almasınlar demez (en azından şahsi fikrim ben demem) veya mühendis arkadslar veya öğretmen arkadaslar vs, hakkını arayan insanlara destek olmak lazım.

Ama şu ülke koşullarında en çok ben alayım diğerleri almasın demek haksızlık bana göre... Bu düşünce bencilce egoistçe, ve şu gerçeğin de farkında olmak lazım, emeklilerde olduğu gibi, bir grubu mağdur ederlerse daha düşük zam vererek, sonrasında bu gruplara teker teker iyileştirme yapması gerekecek ve yine maaşları yükseltileceklerdir bunu da görürsünüz....

debug, 11 ay önce

Sağlıkçılara ek ödemeler verildi...

Akademisyenlere ek ödemeler verildi.

Öğretmenlere bi takım düzenlemeler yapıldı.

Polislere sanıyorum yine iyileştirmeler yapıldı.

Sen bunları alırken gih yh ve th sınıfı memurlar ne aldı SIFIR!!!!!

O zaman bunlar adaletliydi, şimdi adaletsiz öyle mi?

Üstelik enflasyon üzeri verilecek her zam SEYYANEN olmalıdr. Aksi durum gelir adaletsizliğini ortaya çıkartır.

gökdeniz00
Aday Memur
27 Mayıs 2023 01:59

Yhs de gih te sürekli gündem olmaya çalıştı.. Büyük Bi kısmı kapsıyor gih.. Vermediler işte.. Gündem olmakla olmuyor.. Seyyanen bazı düzenlemeler gerekiyor.. Memursen inde beklentisi bu.. Kayıpların bu şekilde telafi edilmesi.. Şimdi akıl var mantık var.. Bir soru memur maaşlarında en düşük 22000 oranı belirtildi.. Yüzde 100 zam demek bu.. Nasıl olacak.. Tüm memurlara yüzde 100 inanan varmı..böyle bütçede ihtimalde çok zor.. Cumhurbaşkanının da dediği ortada. İşçilerde olduğu gibi 15 bine çekilip oransal zamla refah payıyla 22000 dedi.. Olay bitti..

genegel
Genel Müdür
27 Mayıs 2023 02:41

Bakın olay yapılıp yapılmaması değil, benim eleştirim bazı arkadaşların hesapları sadece kendisinden yüksek alanlara olur da nasıl daha düşük veririm ki aramızdaki fark kapanır muhabbetine. Yoksa herkese %100 yapamayacagini biliyorum zaten.

gökdeniz00, 11 ay önce

Yhs de gih te sürekli gündem olmaya çalıştı.. Büyük Bi kısmı kapsıyor gih.. Vermediler işte.. Gündem olmakla olmuyor.. Seyyanen bazı düzenlemeler gerekiyor.. Memursen inde beklentisi bu.. Kayıpların bu şekilde telafi edilmesi.. Şimdi akıl var mantık var.. Bir soru memur maaşlarında en düşük 22000 oranı belirtildi.. Yüzde 100 zam demek bu.. Nasıl olacak.. Tüm memurlara yüzde 100 inanan varmı..böyle bütçede ihtimalde çok zor.. Cumhurbaşkanının da dediği ortada. İşçilerde olduğu gibi 15 bine çekilip oransal zamla refah payıyla 22000 dedi.. Olay bitti..

gökdeniz00
Aday Memur
27 Mayıs 2023 03:16

Ben herhesin hakkettiği maaşı almasından yanayım.. Keşke herkes istediği oranda zam alabilsek. Ama maalesef bu bizim elimizde değil...ama işçilerin toplu sözleşmesinde sonra beliren Bi tehlike vardı..işçilere bol keseden herşey verilip memurlar belki 25-30 gibi Bi rakamla avutulacaktı. Bu açık netti.. Memurlarda infiala sebep oldu. Çok tepki çekti. Seçimde büyük oy kaybına neden olabilirdi.. Muhalefette bi vaat vardı.. Ama iktidarda yoktu.. Israrla memurlar diretti. Ve bir rakam söylemek zorunda kaldılar.. Bence bu başarıdır. Birlik olunca her şey halledilir.. İşçilerde zam olayında hiç öyle konuşulmadı.. Sen yüksek alıyon düşük alıyon bu senin hakkın değil şöyle olmalı böyle olmalı.. Ama Memurlarda ne hikmetse daha doğmamış bebeğe isim arıyorlar.. Ya Bi netleşsin bırakın boş muhabbetleri.. En kötü ihtimal işçi kadar Bi kazanım olabilir belki...en azından Bi rakam taahhüt edildi..illaki genel Bi düzenleme olur... Düşük memurlara belki pozitif bir katkı olabilir.. Ama bunu hayat memat meselesi haline getirmenin anlamı yok.. Kazanımlar tek ses olarak elde edilir.. İşçileri örnek almamız lazım bu konuda.. Sendikalarınıda.

Barış-011
Kapalı
27 Mayıs 2023 11:03

11 bin Lira maaş alan varken, sen sanırım en az 17-23 bin Lira arasında maaş alıyorsundur.

şuanda bile neredeyse %100 fazla maaş alırken, gelmişsin burada, düşük maaşla aynı yüzdelikoranda zam istiyorsun.

yani en düşük memur 22 bin olsun, "ben 35-40 bin Lira almalıyım" diyorsun.

bu sence adaletli mi?

kamuda B kadro ile sadece ingilizce biliyor diye +1 sınav geçti diye, yılların Şube müdürlerinden fazla maaş alan A kadrolar dolu.

evet memur/işçi arasındaki maaş dengesi allak bullak oldu.

ancak kamuda GİH içerisinde de maaş dengesi şaştı. 12 bin maaşa %45 zam ile, 19 bin lira alan uzman yardımcısına %45 oradan zam olması adaletli mi? arada bu kadar nominal fark olması senin hoşuna gider tabii.

zaten merak etmeyin A kadro unvanların maaşı düşmeyecektir. 20 bin alan uzman yardımcısı en az 30 bin Lira olur. Ocak da da 40 bin lira olur. yine doymazsınız zaten

akncy
Yasaklı
27 Mayıs 2023 11:08

Bu şekilde zam yapılmaz asla hayal kurmayın puhahaha diğer haber stesinin haberi yalandan haber sitesi

genegel
Genel Müdür
28 Mayıs 2023 01:04

Eleştirdiğim nokta neyse aynısını yazmışsın. Bak en düşük alan olarak 11ken maaşımız 22 olacak diyorsun, 20 alan da 40 mı alsın diyorsun. Kardeşim senin maaşın iyileşmişken sanane senden yüksek alanlara? Sen çıkarken diğerlerini aşağı mı indirmen gerekiyor? Asgari ücrete yaklaştıkça ağlarsınız, üsttekiyle fark atınca ağlarsınız (oran olarak korunuyor, rakam yükselince fark açılıyor sanıyorsunuz, ilkokul düzeyinde matematik bilgisi olan herhangi biri bu farkın açılmadığnı anlar ama işinize gelmediği için anlamıyorsunuz).

Kardeşim çıkın hakkınızı isteyin 50bin isteyin 100 bin isteyin de kendi maaşın iyileşirken, ama şunlara da o kadar zam yapıp köstek olanlara bir örneksin, o yüzden ben de artık kendi maaşımdan çok benim dışında maaş alanlara nasıl daha az zam verilir bunun destekçisiyim var mı? sizinkisi adaletse, benim de adaletim bu şekilde çünkü iyilikten anlamayan çok fazla insan var ne dersek boş.

Barış-011, 11 ay önce

11 bin Lira maaş alan varken, sen sanırım en az 17-23 bin Lira arasında maaş alıyorsundur.

şuanda bile neredeyse %100 fazla maaş alırken, gelmişsin burada, düşük maaşla aynı yüzdelikoranda zam istiyorsun.

yani en düşük memur 22 bin olsun, "ben 35-40 bin Lira almalıyım" diyorsun.

bu sence adaletli mi?

kamuda B kadro ile sadece ingilizce biliyor diye +1 sınav geçti diye, yılların Şube müdürlerinden fazla maaş alan A kadrolar dolu.

evet memur/işçi arasındaki maaş dengesi allak bullak oldu.

ancak kamuda GİH içerisinde de maaş dengesi şaştı. 12 bin maaşa %45 zam ile, 19 bin lira alan uzman yardımcısına %45 oradan zam olması adaletli mi? arada bu kadar nominal fark olması senin hoşuna gider tabii.

zaten merak etmeyin A kadro unvanların maaşı düşmeyecektir. 20 bin alan uzman yardımcısı en az 30 bin Lira olur. Ocak da da 40 bin lira olur. yine doymazsınız zaten

genegel
Genel Müdür
28 Mayıs 2023 01:05

Bu şekilde yapılmayacağını ben de herkes de biliyor zaten, benimkisi kendi maaşı dışında diğerlerinin alacaklarına sürekli karışan, hep kendisini düşünen bencil ve egoist memurlara bir protesto ve sitem başlığı o kadar...

akncy, 11 ay önce

Bu şekilde zam yapılmaz asla hayal kurmayın puhahaha diğer haber stesinin haberi yalandan haber sitesi

Polar.jet
Memur
28 Mayıs 2023 01:26

Kesinlikle öyle. Herkes kendi hakkını istesin neden kendinden fazla para alanın hakkını gaspetmeye çalışıyor insanlar ben anlamadım. Herşey pahalanıyor. Maaşlar da enflasyona (!) göre arttığı ğçin değişen birşey olmuyor ama bunlar kalmış adalet mi diyorlar. Abicim ben 5 sene önce de senden 2 kat fazla maaş alıyordum şimdi de alıyorum gelecekte de almalıyım. Benim hakkım bu

genegel, 11 ay önce

Eleştirdiğim nokta neyse aynısını yazmışsın. Bak en düşük alan olarak 11ken maaşımız 22 olacak diyorsun, 20 alan da 40 mı alsın diyorsun. Kardeşim senin maaşın iyileşmişken sanane senden yüksek alanlara? Sen çıkarken diğerlerini aşağı mı indirmen gerekiyor? Asgari ücrete yaklaştıkça ağlarsınız, üsttekiyle fark atınca ağlarsınız (oran olarak korunuyor, rakam yükselince fark açılıyor sanıyorsunuz, ilkokul düzeyinde matematik bilgisi olan herhangi biri bu farkın açılmadığnı anlar ama işinize gelmediği için anlamıyorsunuz).

Kardeşim çıkın hakkınızı isteyin 50bin isteyin 100 bin isteyin de kendi maaşın iyileşirken, ama şunlara da o kadar zam yapıp köstek olanlara bir örneksin, o yüzden ben de artık kendi maaşımdan çok benim dışında maaş alanlara nasıl daha az zam verilir bunun destekçisiyim var mı? sizinkisi adaletse, benim de adaletim bu şekilde çünkü iyilikten anlamayan çok fazla insan var ne dersek boş.

gökdeniz00
Aday Memur
28 Mayıs 2023 10:15

Neden fark almalısın bakalım.. Bu maaş farkı neye göre kime göre belirlenmiş. Kriterleri neler.. Bilimsel Bi yollamı belirlenmiş.. Yüksek maaş alandan bize ne tamam kimsenin aldığında gözümüz yok ama sizde düşük maaş alanlar ilgili olmayın.. Yok onların maaşları 22000 olacak benimde onlarla aramda fark eskisi gibi olması lazım.. Kıyaslamayı yine düşük maaş alan memurla yaparsanız olmaz bu.. Düşük olan memur da yüksek alanla yapmasın.. Varolan gerçekler var geçim endeksi var kiralar yoksulluk sınırı v. b bir sürü değişken.. Ben eskiden şunu alabiliyodum maaşım la artık alamıyorum.. Maaşım şu seviyede olmalı ki alabileyim.. Bu tür yaklaşımlar..

cesmiser
Şube Müdürü
28 Mayıs 2023 16:55

maaşlarda şu anki 5 bin olan maaş fark makası, temmuzda gene 5 bin olsa bile , %50 zam olsa , gerçekte şu an ki 3750 liraya karşılık gelir Yani %50 zam olursa 5 bin olan makas 7500 lira olmalı

genegel
Genel Müdür
28 Mayıs 2023 19:56

Ben zaten benden düşük alanların maaşıyla ilgilenmiyorum, hayat pahalılığı herkese yansıyor, benim alım gücümü koruyabilmesi için % zam yapılması gerektiğini söylüyorum dolayısıyla herkese aynı oranda zam.

En düşüğe vs ne zam yapılıyorsa herkese aynı zam yapılmalıdır.

gökdeniz00, 11 ay önce

Neden fark almalısın bakalım.. Bu maaş farkı neye göre kime göre belirlenmiş. Kriterleri neler.. Bilimsel Bi yollamı belirlenmiş.. Yüksek maaş alandan bize ne tamam kimsenin aldığında gözümüz yok ama sizde düşük maaş alanlar ilgili olmayın.. Yok onların maaşları 22000 olacak benimde onlarla aramda fark eskisi gibi olması lazım.. Kıyaslamayı yine düşük maaş alan memurla yaparsanız olmaz bu.. Düşük olan memur da yüksek alanla yapmasın.. Varolan gerçekler var geçim endeksi var kiralar yoksulluk sınırı v. b bir sürü değişken.. Ben eskiden şunu alabiliyodum maaşım la artık alamıyorum.. Maaşım şu seviyede olmalı ki alabileyim.. Bu tür yaklaşımlar..

gökdeniz00
Aday Memur
31 Mayıs 2023 21:43

Diyelim seyyanen+yüzdelik zam kararı alındı.. İpler hükümetin elinde. Düşük memura pozitif bir katkı olsun diye böyle bir uygulama yapıldı.. Bunu hayat mamat meselesi yapmaya gerek yok.. Asgariye her zaman yüksek zam yapılır.. İşçilerde düşük alanlarada böyle yapıldı.. Emeklilerede.. Zaten memurlara verecekleri taş çatlasın 25-30 Du.. Ekstra bişey yoktu.. Bazı memurlar bu kadar düşük maaşlar almasaydı seyyanen düzenleme olayı konuşulmazdı bile.. Zam tartışması bile yaşanmazdı.. O yüzden olayı büyütmeye gerek yok.. Mayıs enflasyonu eksi çıkması konuşulurken.. Yüzde 15 gibi Bi rakamın üzerine ne beklenebilirdi.. Sadece seçimden önce tepki gösterilerek memurlarda işçilere yapılan zammın infiale yol açması sebebiyle seçiminde kaybedilme riskiyle bir rakam telaffuz edildi.. Ne alabilirsek kazanımdır.. Yok o öyle almış böyle almış tartışmalarına gerek yok..

turkeli1048
Aday Memur
01 Haziran 2023 11:06

Yüksek maaş alan memurlara yönelik ben bir vaat duymadım. Muhtemelen oy verirken düşünmedin ama şimdi bir de bunu düşün bence.

Toplam 20 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi