Editörler : supporters.

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
16 Kasım 2020 00:27

Hocam tezi olduğu gibi kitap olarak basabilirsiniz. Danışmanı da yazar yapabilirsiniz. Yeni bir makale ile de uğraşmazsınız.

Genel Cerrah, 3 yıl önce

Benim puanlatma derdim yok. sadece ''tezini yayın yapma'' şartını sağlayayım yeter.

Genel Cerrah
Aday Memur
16 Kasım 2020 18:17

Sağlık bilimlerinde tez zaten kitap olarak basılıyor. Doçentlik başvuru kriterleri....

Adayın hazırladığı lisansüstü veya tıpta uzmanlık tezleriyle ilgili olmak kaydıyla

a) SCI, SCI-Expanded, SSCI veya AHCI kapsamındaki dergilerde yayımlanmış

makale 10

b) Diğer uluslararası ve ulusal hakemli dergilerde yayımlanmış makale 5

c) Uluslararası sempozyumda/kongrede sunulmuş ve tam metni basılmış

alanında bilime katkı sağlayan sözlü bildiri 5

d) Ulusal sempozyumda/kongrede sunulmuş ve tam metni basılmış

alanında bilime katkı sağlayan sözlü bildiri

Yani kitap olarak basılmış tezden üretilmiş makale yada sözlü bildiri yapma şartı var.

nickbulmakzorazizim, 3 yıl önce

Hocam tezi olduğu gibi kitap olarak basabilirsiniz. Danışmanı da yazar yapabilirsiniz. Yeni bir makale ile de uğraşmazsınız.

Genel Cerrah
Aday Memur
16 Kasım 2020 18:25

Zaten sorun da orda. Tez danışmanımın tezime katkısı olmadığı gibi yazdığım makaleye de katkısı yok. Ancak etik kurul yazdığım makaleme tez danışmanının ortak yazar olarak yazmadığım için haksız yazarlık etik ihlali verdi.

Ya bu tez danışmanı tez öğrencisi mevzusu çok kişinin canını yakacağa benziyor. Düşün seneler önce uzman hekim oluyorsunuz. Asistanlıktan daha yeni çıkmışsınız. Neyin ne olduğunu bilmiyorsunuz. Yıllar sonra bu sorun olarak karşına çıkıyor. Hem o zamanlar doçentlik kriterleri arasında tezden makale üretme şartı yoktu. 3 tane sci-expanded yazıyla tonlarca kişi doçent oldu. Bu 100 puan şartı çıkınca tezden makale yapmış olma şartı getirildi.

biyolog0505, 3 yıl önce

Tabi ki danışman hocanızın emeği varsa makalede onu da yazmak şartıyla...

babacaretta
Şube Müdürü
16 Kasım 2020 18:44

Tez kitap seklinde basilir, kitap olarak basilmaz. Kitap olarak basilmasi icin bir yayinevi altinda ticari olarak bastirmaktan bahsediyor. Mesela ben sizin tezinizi parayla satin almak istesem alabilir miyim? Arkadasin bahsettigi seyi yanlis anladiniz. Yoksa butun tezler ciltli kitap gibi basilir...

Hem yayinevi ile kitap olarak bastirip hem de makale olarak bastirilmaz zaten tekrar yayin, dilimlemeye vs girer...

Tez danismani konusuna gelince...Benim danismanim isminin yazilmasini ozellikle istemedi, tembihledi, tezden uretilen makalelerde yer almak istemiyormus...Zaten sadece gorevi geregi duzeltmeler yapti....Ama sizin olayda ya danismaninizla araniz cok acilmis ve size giciklik yapmak istiyor ya da gercekten katkisi var siz bunu gozardi etmissiniz...

Genel Cerrah, 3 yıl önce

Sağlık bilimlerinde tez zaten kitap olarak basılıyor. Doçentlik başvuru kriterleri....

Adayın hazırladığı lisansüstü veya tıpta uzmanlık tezleriyle ilgili olmak kaydıyla

a) SCI, SCI-Expanded, SSCI veya AHCI kapsamındaki dergilerde yayımlanmış

makale 10

b) Diğer uluslararası ve ulusal hakemli dergilerde yayımlanmış makale 5

c) Uluslararası sempozyumda/kongrede sunulmuş ve tam metni basılmış

alanında bilime katkı sağlayan sözlü bildiri 5

d) Ulusal sempozyumda/kongrede sunulmuş ve tam metni basılmış

alanında bilime katkı sağlayan sözlü bildiri

Yani kitap olarak basılmış tezden üretilmiş makale yada sözlü bildiri yapma şartı var.

bigcerrah
Aday Memur
16 Kasım 2020 18:58

Araya hatırlı birileri sokulsa, feragat yazısı vermez mi acaba?

Genel Cerrah
Aday Memur
16 Kasım 2020 19:58

Hocam siz danışmanınızdan feragat belgesi aldınız mı?

babacaretta, 3 yıl önce

Tez kitap seklinde basilir, kitap olarak basilmaz. Kitap olarak basilmasi icin bir yayinevi altinda ticari olarak bastirmaktan bahsediyor. Mesela ben sizin tezinizi parayla satin almak istesem alabilir miyim? Arkadasin bahsettigi seyi yanlis anladiniz. Yoksa butun tezler ciltli kitap gibi basilir...

Hem yayinevi ile kitap olarak bastirip hem de makale olarak bastirilmaz zaten tekrar yayin, dilimlemeye vs girer...

Tez danismani konusuna gelince...Benim danismanim isminin yazilmasini ozellikle istemedi, tembihledi, tezden uretilen makalelerde yer almak istemiyormus...Zaten sadece gorevi geregi duzeltmeler yapti....Ama sizin olayda ya danismaninizla araniz cok acilmis ve size giciklik yapmak istiyor ya da gercekten katkisi var siz bunu gozardi etmissiniz...

Genel Cerrah
Aday Memur
16 Kasım 2020 20:02

Hiç sanmam hocam.

bigcerrah, 3 yıl önce
Araya hatırlı birileri sokulsa, feragat yazısı vermez mi acaba?

biyolog0505
Daire Başkanı
17 Kasım 2020 10:40

Bu konuda kesinlikle haklısınız. Jürilerin bu konuya dikkat etmeleri gerek fakat danışman hocaların teze ya da makaleye katkısı olup olmadığını ispat eden bir mekanizma olmadığından tamamen insiyatife dayalı ve yanlışlarla dolu bir unsur olarak doçent adaylarının karşısına çıkabiliyor bu durum.

Genel Cerrah, 3 yıl önce

Zaten sorun da orda. Tez danışmanımın tezime katkısı olmadığı gibi yazdığım makaleye de katkısı yok. Ancak etik kurul yazdığım makaleme tez danışmanının ortak yazar olarak yazmadığım için haksız yazarlık etik ihlali verdi.

Ya bu tez danışmanı tez öğrencisi mevzusu çok kişinin canını yakacağa benziyor. Düşün seneler önce uzman hekim oluyorsunuz. Asistanlıktan daha yeni çıkmışsınız. Neyin ne olduğunu bilmiyorsunuz. Yıllar sonra bu sorun olarak karşına çıkıyor. Hem o zamanlar doçentlik kriterleri arasında tezden makale üretme şartı yoktu. 3 tane sci-expanded yazıyla tonlarca kişi doçent oldu. Bu 100 puan şartı çıkınca tezden makale yapmış olma şartı getirildi.

energydata
Aday Memur
18 Kasım 2020 20:17

Tezden 2 poster, 1 sözlü ve 2 yayın yazdım. Sadece 1 yayın ve 1 sözlü puanlandı. Hepsini ilişkilendirdim. Gelen sonuç: Etik, dilimleme,. Posteri bile bölmüşüm. 2 konu birbirinden farklı, giriş, tartışma, tablo, referans hepsi farklı. Tezden tek bildiri tek yayın zorunluluğu mu var ?
biyolog0505, 3 yıl önce

Bu konuda kesinlikle haklısınız. Jürilerin bu konuya dikkat etmeleri gerek fakat danışman hocaların teze ya da makaleye katkısı olup olmadığını ispat eden bir mekanizma olmadığından tamamen insiyatife dayalı ve yanlışlarla dolu bir unsur olarak doçent adaylarının karşısına çıkabiliyor bu durum.

biyolog0505
Daire Başkanı
19 Kasım 2020 22:34

Valla jüriye göre değişiyor demek ki, ben de tezden 1 makale, ve 2-3 bildiri yaptım bir sıkıntı çıkmadı, fakat bildiriler tez devam ederken yapılmıştı, tezde hangi aşamaya geldiysem onların bildirisini yapmıştım. Hatta şimdilerde doktora tezimi biraz geliştirdim ve doçentlik sonrası çok kapsamlı bir yayın yazıp gönderdim. Tabi ünvanı aldığımdan pek umursamadım ama etik ihlal yaptığımı da düşünmüyoum çünkü atıyorum iki şehirde çalıştığım bir hastalık etmenini 5-6 şehirde daha çalışıp doktora tezime entegre ettim ve sonuçlar çok güzel çıktı. Buna etik ihlal diyorlarsa zaten Allah onları bildiği gibi yapsın...

energydata, 3 yıl önce
Tezden 2 poster, 1 sözlü ve 2 yayın yazdım. Sadece 1 yayın ve 1 sözlü puanlandı. Hepsini ilişkilendirdim. Gelen sonuç: Etik, dilimleme,. Posteri bile bölmüşüm. 2 konu birbirinden farklı, giriş, tartışma, tablo, referans hepsi farklı. Tezden tek bildiri tek yayın zorunluluğu mu var ?

trnexus
Aday Memur
27 Kasım 2020 19:45

tezden makale yazımı, akademik çeviri, sertifikalı native edit vb. diğer konularla ilgili olarak detaylı yazı ve incelemeler için https://www.trnexus.com/ ve https://www.trnexus.com/?n-makaleye-donusturulmesi/ adresini inceleyebilirsiniz.

Elif1375
Aday Memur
28 Kasım 2020 16:42

Tezimden bir makale yaptım ama bunun makalede belirtmedim. Sorun olur mu bu acaba?

Toplam 52 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi