Editörler : E.Kayı Han
28 Ocak 2023 23:18

Disiplin ve idari soruşturmalar

Arkadaslar hakkimda idari sorusturma acildi sozlesmeli koruma guvenlik memurum surekli isciyle gorevdeyken sozlu munakasalar bulundu gorevimi yaptigim esnada tehditlere ve zorbaliga maruz kaldim sikayet dilekcesi verdim idari dikkate almadi olay gunu karsi taraf olay tutanagi tutmuslar 5 imzali hakkimda soylenmemis sozleri soyledi diye tutanaga yazmislar sahidim var. Siz kimsiniz haddiniz bilin biz koruma guvenlik memuruyuz sizden ustunuz gibi laflar soylendi yazmislar ben boyle birsey soylemedim ayrica cikisa gel diye de yazmislar ben butun suclamalari kabul etmedim ceza alir miyim sahitim sahitligi olayi lehime cevirir ayrica 5 kisi imza attmis 2 kisii olayda hic yok ne yapmm gerek

MEKFON
Şube Müdürü
29 Ocak 2023 08:06

Savunmanı bu anlattığın şekilde yap. Kararı disiplin amirin verecek. Benim çalıştığım kurumda disiplin amirleri böyle personel anlaşmazlığında haklıya haksıza bakmazlar kayırma kollama yaparlar. Arkalı personeli kayırır arkasızı da işte çıkarmak için uğraşırlar.

Disiplin amirlerin iyi ve adil kişilerse pek birşey çıkmaz. Ama kayırmacı kollamacı kişilerse kayırdıkları kişi lehine ve kayırılan kişi ile karşı karşıya gelen personel aleyhine işlem yaparlar.

Tüm kayırmacı kollamacı amirlerin Allah belasını versin diyorum. Allah büyük. Geçmişte bana büyük haksızlıklar yapan bir amirln sonra başına çok kötü şeyler geldi.

serkanlafci
Aday Memur
29 Ocak 2023 11:17

Hocam disiplin amirlerim hakimler savcılar olucak disiplin kurulunda onlar olucak olayda magdur olan benim gorevdeyken bana zorbalik gorevimi yaptirmama tahriklere maruz kaldim daha sonra onlar olay tespit tutanagi tutup idareye verince benim hakkimda sorusturma acildi bende akabinde adli olarak suc duyurusnda bulundum delil olarak hepsini sunucam ssavunmamda herseyi belirttim. Yine de ne gibi ceza alabilir sizce

MEKFON
Şube Müdürü
30 Ocak 2023 03:06

Anladığım kadarı ile mahkeme kaleminde memursun. sizin disiplin mevzuatınızı bilmiyorum. şunlara dikkat et :

1) Soruşturmanda tanık dinlerlerse, tanık ifade verirken senin de hazır olman lazım. Bunu genelde kabul etmiyorlar ama bu bir hak. mahkemelerde bile tanık taraf yokluğunda dinlenmezken disiplin soruşturmacısı kim oluyormuş da taraf yokluğunda tanık dinliyormuş mahkemeden daha üstün bir makam mı o? Ayrıca disiplin soruşturmalarında tarafların yokluğunda tanık dinlemek kesinlikle hukuka hukuka aykırı. Ayrıca tanığa senin de soru sorma hakkın var onun için tanık ben var iken dinlensin de ayrıca tanığın ifadesinin öyle olduğunu senin de imzalaman lazım. tanık senin lehine şeyler söyle ama tutanağı tutanlar o beyanı yazmazlar. tanık dinlenirken hazır olursan yazılmayan beyanı yazdırırsın. Bu konu amirlerinle tartışmaya neden olacaksa iyi bir idare hukuku avukatı ile git disiplin soruşturmasına. kesinlikle tanıklar benim varlığımda dinlensin diye itiraz et. kabul etmezlerse "tanık beyanlarını benim yokluğumda aleyhime olacak şekilde yönlendirmek istedikleri için tanık dinlenmesi işlemine beni almadılar" diye itiraz edersin. Disiplin soruşturmasında soruşturulanın yokluğunda tanık dinlemek kötüniyetli bir işlemdir ve hukuka aykırıdır.

2) tanığın ve senin ifadelerinin video ve ses kaydı eşliğinde alınmasını iste kabul etmezlerse öyle bir imkan yoksa sen ses kaydı götür kaydet. Çünkü senin ifadeni bile zapta geçirken güzel cümlelerini bilerek kötü cümle şeklinde yazıyorlar. anlattıklarını tam olarak zabta geçirmezlerse imzalama zaptı. Onun dışında ayrıca olayla ilgili kendi cümlelerinin olduğu bir dilekçeyi de kurumun genel evrağından geçirerek soruşturmacıya ver. soruşturmacıya genel evraktan geçirmeden dilekçe verme sakın. soruşturmacı bazen senin verdiğin dilekçeyi yok ediyor benim başıma geldi. Genel evraktan geçmediği için ispatlayamadım. Ama başka bir şekilde ispatladım o yönde idareye başvuru yapacağım yakında.

3) ben hakkımdaki tüm disiplin soruşturmalarında idarecileri ben var iken tanık dinlemeleri konusunda ikna edemedim. bunun üzerine tanıkların dinlendiği gün kapıda bekledim. Tanık çıkarken verdiği ifadeyi istedim. tanık iyi biriydi. Gösterdi. "bak dedim bu olayda şu durumda olmuştu. sen bu durumu biliyordun bunu niye söylemedin" dedim. "Söyledim yazmadılar" dedi. "Olmaz bak bana haksızlık olur gel gidelim onlara söyle bu durumu da yazsınlar" dedim. Adam iyi insandı gitti. Soruşturmacıya ben bu durumu söylemiştim bunu da yazın dedi. O şahit biraz ağırlığı olan birisi idi soruşturmacı istemeye istemeye o durumu da yazdı. sonra bana "o adamı ne getirdin tekrar buraya. dua et soruşturma komisyonu üyesi ... yoktu o an orda. olsaydı ikinizi de kovardı" diye laf ediyor bana.

benim son disiplin soruşturmamda soruşturmacılar şahit dinlemeye karar vermişler ama Üniversite yönetimi işine gelmediği için o şahitleri dinlemeyin diye talimat vermiş dinlemediler. Çünkü dinlenecek şahit Prof. idi ve o anki üniversite yönetiminin sevmediği birisi idi. Onun doğruları söylemesinden çekindiler ve şahit olarak dinlemediler onu. Böyle şeyler de oluyor.

4) Olayın sonrasında disiplin cezası alırsan ve bu cezaya itiraz edeceğin kurum farklı ise o kuruma itirazını kargo ile yap. mesela ben üniversitede çalışıyordum. başka memurlar itiraz dilekçelerini YÖK e gönderilmesi için üniversiteye veriyorlardı bende öyle yatım. Ama benim dilekçemi YÖK e göndermemişler. (2006 yılının olayı bu) Disiplin soruşturma dosyasının fotokopisini istediğim dilekçeyi yollamışlar. Burdan itiraz ettiği anlaşılıyor diye. YÖK ten benim disiplin soruşturmasının fotokopisini istediğim dilekçenin sayı ve tarih numarasına cevap veren bir atıf geldi ve itirazımın red edildiği söylendi.

bu dört numarada yazdığımın öncesi var. on sayfalık bir dilekçe ile YÖK e itiraz ettim. Rektörlüğe verdim dilekçeyi. genel evraktan geçirdim verdim . Sonra bana senin dilekçen rektörlükte kaybolmuş bidaha yaz dilekçeni dediler. Bilgisayarımda kayıtlı dilekçeyi tekrar verdim. Ama daha sonra YÖK ten gelen cevap yazısında disiplin dosyasının fotokopisini istediğim dilekçemin sayı ve tarih numarasına atıf yapılarak itirazımın red edildiği yazıyordu. Bir uyarı cezası almıştım. YÖK e gidip benim itiraz dilekçemi size göndermemişler diye itiraz etmek aklıma geldi ama uyarı cezasını fazla önemsemediğim için öyle birşey yapmadım. hata ettim aslında sonra başına kakıyorlar o cezanı bile. (tüm bu olaylar 2006 yılının olaylarıdır)

özetle disiplin cezasına itiraz edeceğin üst kurum farklı ise dilekçeni oraya kargo ile gönder diyorum.

serkanlafci, 1 yıl önce

Hocam disiplin amirlerim hakimler savcılar olucak disiplin kurulunda onlar olucak olayda magdur olan benim gorevdeyken bana zorbalik gorevimi yaptirmama tahriklere maruz kaldim daha sonra onlar olay tespit tutanagi tutup idareye verince benim hakkimda sorusturma acildi bende akabinde adli olarak suc duyurusnda bulundum delil olarak hepsini sunucam ssavunmamda herseyi belirttim. Yine de ne gibi ceza alabilir sizce

Hayalalemi7
Aday Memur
30 Ocak 2023 07:53

Arkadaşlar bi sorum olacak idareyi cimere sikayet ettik fakat gelen müfettiş günlük görüştükleri arkadaşları ceza vermedi suçlamalardan ceza almadılar bu defa idare iftira davasi acacaki yeni

Hakim ve savci mufettis raporuna göre mi karar verir yoksa biz belge bilgi koydugumuz zaman olay baska soruşturmalara döner mi idari soruşturmada ceza almayan idare mahkemeden ceza alir mi bunu göze alabilir mi

serkanlafci
Aday Memur
30 Ocak 2023 23:22

Abi biz karsi tarafla konusup anlasma yolunu gecicez burdan idariciler esliginde dsiplin sorusturmasini yine de devam eder mi anlastigimiz takdirde karsilik yanlis ansaildik 2 taraf da olayin sicagiyla soylennen ithamlar asilsiz boyle ithamlarda bulunulmamaisti diye yazili olarak ifade vermeyi dusunuyor sonuc olarak ne gibi yine yaptirimlar olur ben yine ceza alir miyim

MEKFON
Şube Müdürü
30 Ocak 2023 23:26

Anlaştı iseniz dosyayı kapatmaları gerekir. Ama bazen kapatmayabiliyorlar.

serkanlafci, 1 yıl önce

Abi biz karsi tarafla konusup anlasma yolunu gecicez burdan idariciler esliginde dsiplin sorusturmasini yine de devam eder mi anlastigimiz takdirde karsilik yanlis ansaildik 2 taraf da olayin sicagiyla soylennen ithamlar asilsiz boyle ithamlarda bulunulmamaisti diye yazili olarak ifade vermeyi dusunuyor sonuc olarak ne gibi yine yaptirimlar olur ben yine ceza alir miyim

serkanlafci
Aday Memur
31 Ocak 2023 00:39

Dosya kapatmadilar ama anlastigimiz konuyu halledegimiz birbirimiz yanlis anladigimiz dair yazili ifadelerle hakkimda yine ne gibi ceza yaptirim cikabilr

Toplam 7 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi